Clotilde Armand: PSD ne promite ca elimina 102 taxe insa isi pastreaza numarul de penali

de C. Ivanov     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 15:42 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Facebook
PSD ne promite ca elimina 102 taxe insa isi pastreaza numarul de penali, scrie Clotilde Armand, vicepresedinte USR. Aceasta  mai este de parere ca intentia de a elimina impozitul pe dividende si eliminarea TVA pentru tranzactiile imobiliare, masuri propuse de PSD,  adancesc si mai mult falia dintre felul in care se impoziteaza munca si capitalul.

"Ma intreb daca PSD isi doreste sa construiasca o societate din ce mai inegala si daca nu cumva incearca sa ascunda interesele de afaceri ale clientelei de partid (impozit zero pe dividende si eliminarea TVA pentru tranzactiile imobiliare, asa cum ii convine spre exemplu domnului Robert Negoita, mare dezvoltator imobiliar) in spatele unor propuneri cu impact social precum majorarea salariului minim si reducerea cotei standard de TVA. Ce competete are Liviu Dragnea sa ne vorbeasca despre eliminarea TVA sau cresterea pensilor de vreme ce judetul condus de el este cel mai sarac din tara?", scrie pe pagina de Facebook Clotilde Armand.



In plus, aceasta se intreaba cum poate PSD sa creasca alocarile bugetare pentru educatie si sanatate in conditiile in care vine constant cu propuneri de reduceri de taxe.

"Cum are de gand sa adreseze problema sustenabilitatii sistemului public de pensii, avand in vedere ca prin masurile promovate de PSD - pensii speciale nelegate de cuantumul contributiilor la sistemul public de pensii - avem un deficit cronic al acestui buget, care este acoperit an de an prin transferuri de la bugetul de stat. Deci in loc sa investim in educatie, sanatate, cercetare si infrastructura, pentru a genera crestere economica si prosperitate, transferam bani pentru a acoperi pensii consistente pentru multe categorii de angajati bugetari privilegiati", mai scrie pe pagina de Facebook Clotilde Armand.



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3594 vizualizari
  • +18 (24 voturi)    
    lol (Luni, 10 octombrie 2016, 15:52)

    liviu_ [utilizator]

    frumos!
    din pacate minciunile psd o sa aiba priza la fraieri... si parca vad ca iar ies astia si ne-am dus dracu inca 4 ani...
    • -3 (11 voturi)    
      "Minciuni....adevaruri" (Luni, 10 octombrie 2016, 17:17)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "din pacate minciunile psd o sa aiba priza la fraieri... si parca vad ca iar ies astia si ne-am dus dracu inca 4 ani..."
      ==================

      Stai linistit, populatia nu mai voteaza pe "Minciuni/adevaruri" de cand i-a vazut pe toti la treaba. Nu merge nimeni "orb" la vot. Oamenii normali voteaza dupa cum isi simt reprezentate interesele si cum au performat anterior "alesii" .
      Stiu ca ti se pare curios ca normal il voteaza pe ala care i-a redus TVA-ul si nu pe ala care a ridicat-o, dar asa e lumea asta reala. Imperfecta, nu ca lumea pokemonilor.

      SUCCESURI ! (citat din clasici!)
      • +4 (4 voturi)    
        newlook.. (Luni, 10 octombrie 2016, 20:40)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        daca psd-ul spune minciuni,atunci ale cui minciuni le agreezi?Ai avut probabil ceva pierderi de memorie,altfel nu-ti inteleg frustrarea.
        • -1 (1 vot)    
          In orice caz (Marţi, 11 octombrie 2016, 16:06)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          In orice caz unul ca tine nu e in masura sa dea lectii despre minciuni-adevaruri. Nimanui. Pentru voi, orice face pesedul e rau, orice face cel la moda (indicat de Soros, nu ca voi ati avea vreo parere) e bun. Sunteti ca la stadion, urlati si nu ganditi. Dubla masura aplicata de hipsteri e inteleasa de populatie asa cum e normal, dupa cum si incompetenta asociata e recompensata pe masura la alegeri.
  • +16 (18 voturi)    
    eliminare tva la imobile (Luni, 10 octombrie 2016, 15:53)

    Pac-pac [utilizator]

    TVA la imobile trebuie eliminat pentru ca statul a incasat deja TVA la materialele de constructii (un cost foarte mare de altfel in edificarea unui imobil) dar asta nu inseamna desigur ca Negoita nu trebuie sa dea socoteala pentru TVA-ul fentat in trecut.
    Iar despre saracie, da, statistic vorbind, unde PSD a pus mana pe un judet, saracia devine constanta globala.
    • +3 (3 voturi)    
      tva (Luni, 10 octombrie 2016, 17:12)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      TVA inseamna taxa pe valoarea adaugata. Atunci cand ai folosit materialele ca sa construiesti ceva, le-ai adaugat valoare. Dupa cum si atunci cand ai produs materialele de constructii din materiile prime, le-ai adaugat valoare.
      • 0 (0 voturi)    
        Contabil, da (Luni, 10 octombrie 2016, 17:27)

        Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Dar in practica statul foloseste acest TVA pentru a taxa ocazia si de aici manevrele de evitare.
  • -20 (30 voturi)    
    Si voi?! (Luni, 10 octombrie 2016, 15:57)

    Johanis [utilizator]

    Promiteti de toate, dar nu puteti strange nici macar numarul minim de semnaturi necesare.

    Intentii bune au multi, dar se pare ca organizarea, liderul, puterea si multe altele lipsesc cu desavarsire.

    Daca nicusor dan era o alternativa a politicii romanesti ar fi trebuit sa stranga in 48 de ore 200.000 de semnaturi.
    Dar nu e! Din pacate!
    • -8 (12 voturi)    
      Si eu ma tem de lucrul asta (Luni, 10 octombrie 2016, 16:18)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      USB/USR pare ca nu pricepe ce are de facut.

      USR a pierdut la mustata primaria de sector pentru Clotilde Armand, nu a dorit sa obtina acordul PNL care l-ar fi pus pe Nicusor Dan ca primar general, a venit tarziu cu un program politic, nu se mobilizeza suficient pentru a obtine doua sute de mii de semnaturi pana pe 15.

      Mie USR imi lasa impresia ca se teme de asumarea raspunderii politice.
      • -2 (2 voturi)    
        la 2-3 mustati (Luni, 10 octombrie 2016, 20:45)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Domnule Caligula,la alegerile din Bucuresti nici o alianta nu o putea invinge pe firea,si asta se vede ca bucurestenii nu mai pot fi prostiti cu vorbe mieroase si mincinoase
    • +11 (15 voturi)    
      USR este o alternativa buna (Luni, 10 octombrie 2016, 16:29)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      USR au dificultati in a strange semnaturi, pentru ca le strang pe bune, nu pun morti, nu cumpara baze de date. Nu este normal ca un partid sa stranga 200 000 de semnaturi in 48 de ore, cum zici tu.
      Un partid nou, fara penali, pe scena politica romaneasca este un lucru bun. Deci mai bine sa ii ajutam sa stranga semnaturi: https://semneaza.usr.ro/
      • -5 (7 voturi)    
        in 48 de ore... (Luni, 10 octombrie 2016, 17:17)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        atat trebuia. in doua zile ar fi trebuit stranse. asta ca sa arate cat de mult isi doresc romanii aceasta schimbare.
        dar cate aparitii tv a avut nicusor dan in ultimele trei luni?
        cu cati romani s-a intalnit?
        Cati romani au inteles ce aduce el nou?
        Cati au inteles ce presupune schimbarea?
        Putini, foarte putini!

        Si am dreptate, 48 de ore ar fi fost mult, mai ales ca se pot strange semnaturile on-line!
        • +2 (2 voturi)    
          Esti prost informat (Luni, 10 octombrie 2016, 23:21)

          Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          Semnaturile nu se pot strange online, trebuie semnat de mana in doua exemplare, de aceea nici nu e usor. Sigur pentru corupti e mai usor, ca mai falsifica niste semnaturi, mai semneaza morti, si in 48 de ore, ai 200 000 de semnaturi.
      • -3 (3 voturi)    
        E o alternativa care trebuie sa functioneze (Luni, 10 octombrie 2016, 18:39)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        O organizatie de orice fel trebuie sa aiba un plan, iar implementarea planului sa trebuie sa fie credibila.

        Ma uit la rata de strangere a semnaturilor - aproximativ 119 000 ieri, 125 000 azi - si vad ca in modul asta pe 15 le vor mai trebui cateva mii pentru a ajunge la 200 000. Daca au o organizatie, atunci 200 000 sunt posibile doar printr-o mai mare mobilizare, iar asta nu vad. Altfel ideea unui nou partid nu e decat o deceptie.
    • +2 (2 voturi)    
      sa inteleg ca.. (Luni, 10 octombrie 2016, 16:48)

      simur [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      vor fi promisiuni electorale de scaderi de taxe doar de la un singur partid? ... wow
  • -1 (9 voturi)    
    Asa mai da! (Luni, 10 octombrie 2016, 16:03)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    A inceput si Clotilde sa ia pozitie. Bravos natiunea! Deci ii pasa totusi de banii contribuabililor europeni si de problemele sociale pe care ar fi trebui sa le fi rezolvat pana acum.
    • -4 (6 voturi)    
      Si inca ce pozitie! (Luni, 10 octombrie 2016, 17:17)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      mare de tot!
      • -4 (4 voturi)    
        totul depinde ce ceva.. (Luni, 10 octombrie 2016, 20:47)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

        ..depinde,din fata sau din spate,aplecat,sau culcat
  • -15 (17 voturi)    
    Dar USR de ce n-are asemenea initiative? (Luni, 10 octombrie 2016, 16:04)

    dinica [utilizator]

    Indrazniti, va rog...
    Vreti votul? Nu faceti un program cu generalitati.
    Facem asta, asta si cu asta.
    Oscilez intre USR si Alianta noastra.
    Cred ca o sa aleg Alianta noastra, pentru ca dna Armand pare cam pusa pe harta(o fi si handicapul limbii...). Preferam interfata USR sa fie Nicusor Dan.
    • +5 (9 voturi)    
      pentru ca nu se adreseaza publicului prostit ... (Luni, 10 octombrie 2016, 16:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dinica

      ... de antene.
      1. a scoate impozitul pe dividende inseamna sa dai un imbold firmelor sa sparga banii in consumul patronilor in loc sa-i fortezi sa-i reinvesteasca.
      2. eliminind TVA la tranzactii imobiliare avantajezi samsarii imobiliari

      Una e sa elimini 3 taxe de timbru de 50 de bani care necesita mai multa birocratie decit venituri la buget, si alta e sa scazi taxe precum impozitul pe dividende sau TVA la tranzactii imobiliare...
      • -1 (1 vot)    
        Pe bune, domnule de stanga? (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:48)

        dinica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Scutirea de TVA la tranzactii imobiliare ajuta sectorul constructii. Daca nu sunt scutiri, or sa fie vandute doar apartamente vechi, comuniste, scutite de TVA(persoane fizice).
        Poate ca micsorarea impozitului pe dividende, coroborat cu transformarea pensiilor speciale in bazate pe contributie, ar duce la investitii noi din partea micului intreprinzator. Cum zicea tata, nu pune ouale in acelasi cos. Faci o firma, o dezvolti, ti-o inchid sau blocheaza ramura de activitate, ramai pe drumuri. Mai bine doua. Sau trei. Intr-o tara de pafaristi, trebuie sa te asiguri.
        Ce drag mi-e mie de aia care baga numere-n celule Excel... dar n-au infipt o pioneza-n zid in viata lor.
        • +1 (1 vot)    
          mmm (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:58)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dinica

          Nu vad de ce ai scuti de taxe un domeniu care merge la turatie maxima... Plus ca vorbim de TVA la tranzactii imobiliare, nu la constructia de case... Daca vrei sa incurajezi constructia de case, reduci TVA-ul la constructor, adica incurajezi caele noi. Daca vrei sa ajuti detinatorii de hoteluri pe persoana fizica, gen Negoita, atunci da, ajuti tranzactiile.

          Cit despre micsorarea impozitului pe dividende, aia nu e masura de dreapta, ci o pomana acordata patronilor de firme. Si incurajeaza consumarea profitului, in loc sa incurajeze reinvestirea lui. Cind stii ca dividendele sunt impozitate cu 16% esti mai interesat sa reinvestesti profitul decid cind stii ca-l scoti din firma far nici un cost.
  • -3 (11 voturi)    
    as zice ca orice alternativa este mai buna decat (Luni, 10 octombrie 2016, 16:26)

    jackalphonse [utilizator]

    PSD...
    Pe de alta parte, as am am saturat de laude electorale, ca mi se face greata.
    Strange cucoana semnaturile alea si veniti sa candidati, ca altfel, pot sa faca terci psd-ul sau cine o mai fi, pentru ca oricum vor fi votati in lip-sa de optiuni.
    Eu va sustin si numai pentru faptul ca sunteti o noua optiune, deocamdata nemanjita cu ilegalitati.
  • -9 (11 voturi)    
    Felicitari... (Luni, 10 octombrie 2016, 17:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Felicitari pentru doamna Clotilde A. daca a citit programul PSD. Poate invata cum se scrie un program de guvernare ca degeaba or fi astia de la USR tehnocrati si corporatisti ca au produs un program de guvernare tip basm de adormit copii. Hai ca puteti doamna Armand! Concret. Cu cifre. Nu bla bla.

    PS Observ ca oricat de mult v-ar ajuta sistemul condamnand toti politicienii importanti, oricat v-ar ajuta propaganda si infiltratii din presa sa pareti mai mult decat o gogoasa umflata cu aer tot nu reusiti sa convingeti oamenii sa semneze listele alea. Nu-i nimic, poate va semneaza Soros de 120.000 de ori cat aveti nevoie.
    • +1 (3 voturi)    
      sigur (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Doar ca PSD se adreseaza poporului uslamist, ala mindru ca e roman, care beneficiaza de educatia politica de la A3, iar USR atrage publicul care inainte nu vota pe ideea ca PSD + PNL = (aproape) aceesi mizerie, sau vota PNL ca macar nu-s anit-justitie pe fata.

      Asha ca programul PSD se refera la dat pomeni propriului electorat: marim pensiile, marim ajutoarele sociale, marim salariul minim, scadem TVA.

      Iar programul USR se refera la reformarea invatamantului, la reformarea sistemului de sanatate, la auostrada spre Moldova sau la consolidarea independentei justitiei.

      Na, fiecare cu electoratul propriu. Oricum un votant PSD n-ar vota in veci USR (pe motiv ca-s hipsteri de-ai lui Sorors si de-ai imperialismului putred) iar un votant USR n-ar vota nici mort PSD.
  • -4 (6 voturi)    
    dai inainte cu tupeu.... (Luni, 10 octombrie 2016, 20:35)

    tepes [utilizator]

    Doamna sau domnisoara,nu stiu ce esti.Iti dau un sfat,priveste si analizeaza bine neamul asta romanesc.El se desteapta intodeauna atunci cand fiinta lui nationala este amenintata,asa a facut intodeauna in toata istoria lui.Ca vi tu acum si dai din gura,despre coruptie in sus si coruptie in jos,dai lectii de democratie,dar nu ne-ai spus pe cine reprezinti tu,pe romani in nici un caz..Analizeaza inai situatia din tara ta natala si vezi la ce nivel inalt a ajuns coruptia.Lasa tu Romania in pace,pt ca romanii nu te vor,sant satui de minciuni si venetici care au venit doar sa fure.
    • +1 (1 vot)    
      Pontoratele manelistilor (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:45)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Doamna Armand este si romanca si reprezinta romanii din Bucuresti sectorul 1. Manelistul care trage tepe nu este roman pentru ca nu stie nici limba romana nici istorie. "Sant satui" nu a fost niciodata ortografiere romana corecta, ca sa nu mai vorbim de "dai inainte".

      Acestea fiind spuse, trebuie inteles ce ii mana pe acesti manelisti. Patriotismul sau deontologia in niciun caz. De furat ar fura el dar nu poate. Se simte amenintat de lupta anti-coruptie pentru ca a luat ceva spaga si e pasibil de inchisoare pana la 7 ani conform codului penal ramas de pe vremuri, dar s-a obisnuit si cu asta.

      Probabil i-a sarit tandara de la apelativul "intelectual" adresat lui Ponta. In Romania lui Ceausescu, invatamantul superior a fost subdimensionat cu un factor de 10. Foarte putini oameni capabili au avut sansa sa devina "intelectuali", cum ar fi probabil tatal lui Nicusor. Insa multi se simt atinsi cu sare pe rana pentru ca sunt tratati ca inferiori de unii "domni" care deseori sunt niste aerieni ca Perdoiu.

      Termenul corect era "avocatul intre ghilimele" Ponta, pentru ca probabil nu este realmente membru in barou, doar spune ca este. Se poate spune si "procurorul" Ponta dar procurorii au o imagine mai degraba pozitiva. Ce e mai grav, pana la rezolvarea cazului deschis de Monica Macovei, Ponta poate exercita atributii de avocat si procuror la fel de bine ca si cele de copilot de raliuri. Astfel, "pontoratul" nu este un fel de doctorat honoris causa, este un pericol public.

      Termenul de "avocat intre ghilimele" se explica de la sine si atrage atentia asupra acestui pericol public.

      Multumim doamnei Armand pentru initiative si entuziasm de care este mare nevoie in Romania, dar are nevoie sa se coordoneze mai bine cu oameni care au crescut aici, chiar si cei ca manelistul de mai sus, ca sa simta unde este terenul minat. USR nu are nevoie de un Perdoiu 2.
  • -3 (5 voturi)    
    Solicitare (Luni, 10 octombrie 2016, 21:50)

    A310 [utilizator]

    Doamna , va rog sa aveți bunăvoința de a-mi explica in mod concret ce înțelegeți dvs. prin sintagma "PENALI" , eu nu am gastit nici o definiție în DEX . Ceea ce susțineți este o diversiune pentru ignoranți . In Romania in conformitate cu Codul de procedrura penala si Codul penal , oricine poate avea un dosar penal în urma unei plângeri penale făcute de oricine . Eu credeam ca sunteți un Partid serios și nu o făcătura . Păcat , mare pacat .
  • +1 (3 voturi)    
    Ipocrizie (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:57)

    Amythal [utilizator]

    Acest demers de atac personal impotriva PSD este acelasi comportament (chiar daca executat mai elegant) cu toate celelalte partide. Puteau sa atace programul penibil publicat de PSD cu argumente, dar au preferat sa arunce cu noroi (parfumat, e drept, dar tot noroi).

    Iar eliminarea impozitului pe dividend (o forma de taxare dubla) este o masura fiscala care afecteaza pe toata lumea si a fost promovat de foarte multi din sfera dreptei. Brusc, daca o propune PSD-ul e a devenit o chestie de interes de partid. IPOCRIZIE !!!