Cazul jurnalistului Alex Cautis: A facut o ancheta despre "hotiile" lui Dragnea, pe care apoi l-a acuzat ca i-a scos emisiunea de pe post, dar candideaza pe listele PSD la alegeri

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 13:06 Actualitate | Politic

Ziaristul Alexandru Cautis (fost Kamizake, actualmente invitat semi-permanent la Realitatea TV) a anuntat pe contul sau de Facebook ca va candida la alegerile parlamentare pe listele PSD Constanta. Decizia este surprinzatoare in contextul in care Cautis l-a acuzat in luna octombrie 2015 pe seful PSD Liviu Dragnea ca s-ar fi aflat in spatele deciziei de a ii scoate de pe post emisiunea de la Realitatea TV, dupa ce a realizat o ancheta despre "hotiile" pe care Dragnea le-ar fi facut in judetul Teleorman.

Pe 22 octombrie 2015, Cautis a contestat decizia actionarului Realitatea TV Cozmin Gusa, aratand ca investigatiile sale despre actualul lider al PSD au adus audiente record (4,8 puncte) in ultimele sase luni pentru Realitatea, timp in care a fost invitat in multe dintre emisiunile postului tv, relata B1.ro.

Fostul moderator al emisiunii "Combat News", care a prins doar patru editii, sustine ca inlaturarea sa de la Realitatea TV are legatura cu influenta pe care Dragnea o are asupra postului de televiziune.

"Sper sa inteleaga cat mai multi romani, printre care si un procuror, ca Dragnea ar avea investitii smecheresti in presa, inclusiv la o televiziune al carei nume incepe cu o singura litera. Si nu ma refer aici la MTV. Am constatat zilele acestea ca foarte multe posturi tv au facut sluj in fata abia-inscaunatului Dragnea. Ori asta miroase a bani. Avem de-a face, mai nou, cu o Udrea cu mustata. Legat de inchiderea stupida a emisiunii Combat News, pe care o moderam, dupa doar patru editii, nu am certitudinea ca Dragnea ar fi in spatele acestei decizii, dar... Mi-ar face placere sa constat ca Realitatea TV, care se prezinta drept un post independent, va continua anchetele legate de hotiile din Teleorman ale actualului sef al PSD. Daca dezvaluirile nu vor continua, e clar ca avem de-a face cu omul care e in stare sa scoale si mortii, asa cum ne-a obisnuit la alegeri", a declarat Alex Cautis pentru Evenimentul Zilei.

Pe de alta parte, Cozmin Gusa sugereaza ca a decis scoaterea emisiunii din grila pe motiv ca cei doi prezentatori, Alex Cautis si Madalina Vasile, nu se potriveau.

Citeste si: Alex Cautis, contre cu Rares Bogdan: "Adica fac investigatii in alta parte, dar in cazul meu trebuie sa fiu prost"

De altfel, Cautis a publicat in Kamikaze mai multe texte care il vizau pe Dragnea. In 28 decembrie 2015 el scria despre fondurile de vanatoare ale lui Dragnea in Teleorman.
Vezi aici textul: "Decat" Liviu Dragnea e cel mai smecher vanator al tarii

Ce spune Cautis pe Facebook despre candidatura sa:

"Dragi prieteni de pe Facebook, asa cum poate ati aflat pe surse am ocazia sa candidez la parlamentare la Constanta, din partea PSD. Eu m-am dus si am solicitat acest lucru lui Felix Stroe, nu invers. Am suficienta minte cat sa fi intuit chiar de la luarea deciziei mele ca prima tentatie a celor care afla aceasta stire este sa ma ponegreasca. Dar sper ca o buna parte dintre ei sa aiba rabdarea, curiozitatea si, scuzati, inteligenta de a astepta si explicatiile mele. Vad ca sunt socati mai ales unii care spun ca aveau incredere in mine ca sunt intr-un anume fel. Increderea, ca si iubirea, ar trebui sa se intretina de la sine chiar in momente in care par puse in pericol, ca sa fie cu adevarat demne de numele "incredere" sau "iubire". Poate ca oi avea si eu ceva de spus cu gestul meu, poate ca am eu insumi mai multa incredere in mine decat aveti voi in mine si chiar sper sa nu ma dezamagesc. Poate ca ma si iubesc eu insumi pe mine (scuzati pleonasmul). Vreti sa ma indoiesc de mine doar fiindca voi va indoiti brusc de mine? Vreti sa ma urasc doar fiindca voi ma urati brusc? Nu va cer sa mai credeti in mine sau sa ma iubiti in continuare. Va rog insa sa ma lasati sa-mi dau eu mie o sansa sa mai cred in mine, in cel care cred ca sunt, in cel care vreau sa fiu, pentru mine. Nu candidez pentru nimeni altcineva decat pentru mine. Eu cu mine ma voi lupta mai tare in noua postura decat cu oricare pesedist, penelist, pepizdamasist. Sper sa nu-mi fie sila de mine la final.
Nu ma detestati ca ma pun la incercare astfel. Eu voi pierde mult mai mult decat voi daca incercarea mea este un esec."














[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14930 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    mare (Luni, 10 octombrie 2016, 13:11)

    nesuferitu [utilizator]

    ''meserias'' Cautis asta de l-a facut pe penal sa-l ''introduca'' pe liste....
    • +14 (14 voturi)    
      i-a dat un os de ros, ca la maidanezi... (Luni, 10 octombrie 2016, 14:15)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      ...ca sa-i inchida gura, iar dupa ce-si face treaba cu el, a treia cizma in fund.
      Cu oameni ca asta (Cautis) nu merita sa faci echipa, chiar daca e vorba de nemernicul Dragnea.
      • +2 (2 voturi)    
        e o (Luni, 10 octombrie 2016, 20:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        vorba veche, decit sa stea afara si sa se pise pe cort, mai bine sa stea in cort si sa se pise afara. Smecher dragnea, sau cine l-o fi sfatuit.
        • +2 (2 voturi)    
          treaba este alta (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:49)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Il validezi sau NU pentru un os de ros in parlament?

          mai stiu un caz extrem de interesant este

          Mircea Diaconu - cam la fel -

          si filmul-reteta extrem de interesant - Filantropica
        • +1 (1 vot)    
          E păcat că se pierde un jurnalist (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:00)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          atât de bun dar sa te faci frate cu mafia roșie kaghebista nu e ceva de scuzat. Corupția mai da o lovitură presei independente și neinregimentata politic din România. Ne rămâne să sperăm că DNA va reuși să stârnească corupția așa încât ziariștii să nu mai cadă în capcanele întinse de mafioți. Hai DNA!
    • +8 (8 voturi)    
      e o profesie (Luni, 10 octombrie 2016, 15:21)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      cea de santajist. si asta si negrea si mai sunt cativa, dai banul sau te fac albie de porci. nu dai locul eligibil, la fel.
      tot un fel de spaga este.
    • +3 (3 voturi)    
      In loc de a-l scoate de pe post... (Luni, 10 octombrie 2016, 20:07)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      a constatat ca e mai bine sa-l lase pe post si sa-l puna parlamentar. Mai economiseste din banii platiti pentru aparitia pe sticla.
      • 0 (0 voturi)    
        si in plus... (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        1. Mai bagi o cotizatie barosana la partid,

        2. mai influentezi o numire/decizie pe ici pe colo... - vezi Bogdan Olteanu, SOV
  • +20 (20 voturi)    
    P$D este in TOT si in TOATE (Luni, 10 octombrie 2016, 13:14)

    un domn [utilizator]

    chiar NU aveam nici o surpriza cu salariatii Irealitatii !
  • +21 (21 voturi)    
    fara coloana vertebrala (Luni, 10 octombrie 2016, 13:25)

    gica pantalon [utilizator]

    pe principiul "sunt sluga aluia care da mai mult"
  • +22 (22 voturi)    
    Un om onest! (Luni, 10 octombrie 2016, 13:27)

    mikef [utilizator]

    Aplaud onestitatea d-lui Cautis!

    "Nu candidez pentru nimeni altcineva decat pentru mine."

    E clar! Nu candideaza decat pentru propria persoana.
    • +12 (12 voturi)    
      .... metoda este mai veche ..... (Luni, 10 octombrie 2016, 15:03)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui mikef

      Metoda este mai veche si a fost patentata de Mazare tot la Constanta. La inceput faci "figura" de ziarist cinstit, mare luptator cu coruptia, "gura mare" anti-PSD (jos Dragnea, jos Iliescu, un episod care aduce celebritate gen "mai animalule" etc) si te trezesti peste noapte parlamentar PSD. Pui apoi de cateva matrapazlacuri si ajungi la DNA - traiectorie verificata deja. Omul vrea numai sa mai verifice odata.
  • +5 (15 voturi)    
    Cautish nu a ascuns... (Luni, 10 octombrie 2016, 13:28)

    JestersTear [utilizator]

    ... niciodata ca sustine ideologiile stangiste. Asta nu inseamna ca trebuie sa sustina actualii sefi de partid.
    (pe care de altfel i-a criticat usturator).
    Intrebarea este cat va rezista pana la inerenta excludere sau "ajustare fina" a listei de candidati.

    Gura sloboda nu face casa buna cu pozitia "ghiocel" preferata de partid.
    • +1 (1 vot)    
      gura sloboda la Hidrant (Luni, 10 octombrie 2016, 21:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      de jos in sus i vicevresa..asa cum SOV a patentat !
    • +1 (1 vot)    
      ideologii? (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:59)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Ideologiile de stanga sunt una, hotiile din partidul lui Ilici sunt cu totul altceva!
      Inerenta excludere?
      Nu prea cred, in acel caz Alex ar putea sa scoata din nou dosarul pe care l-a musamalizat, pedesereului nu i-ar conveni!
      O sa ii lase in continuare osul de ros, ca sa nu latre ...
  • +15 (19 voturi)    
    Inconsistenta morala (Luni, 10 octombrie 2016, 13:44)

    Metec [utilizator]

    "Fiecare om are un pret", spune o butada cinica. Aceasta este concluzia cazului Cautis. Nu ma mir, calitatea intelectuala si morala a jurnalistilor nostri nu este prea grozava. In plus, cei mai multi o duc tare prost cu banii...
    • +1 (1 vot)    
      mai bine... (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:47)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Mori sarac dar cinstit decat bagat in rahat de catre mafiotii astia.

      Era si un banc in care unul baga in rahat pe altul si morala era ca nu oricine te baga inr ahta iti vrea rau - si povetea continua cu morala ca nu oricine te scoate dinr ahat iti vrea binele.

      se verifica si in acest caz.

      Fiecare face ceea ce doreste, dar exista consecinte ale deciziilor pe care le luam in viata. Inca lectia asta nu a fost predata suficent pentru ca justita inca nu a operat pe marii mafioti pana la capat...
  • +18 (18 voturi)    
    alex cautis psd (Luni, 10 octombrie 2016, 13:45)

    khalil [utilizator]

    Ba te detestam.Cum poti sa fii asa perfid ?
  • +13 (15 voturi)    
    Cinste lui! (Luni, 10 octombrie 2016, 13:53)

    Crioan [utilizator]

    A procedat foarte inteligent!
    Sa zicem ca vreau si eu sa candidez pe lsitele partidului lui Ilici. Ar tebuie sa scot urgent minim 50.000 Euro, si tot este concurenta - poate ca nu e se de ajuns.
    Fostul ziarist Alexandru a gasit o metoda mai eficienta: faci ancheta, demasti matrapazlacuri, eventual rabzi si sa te dea afara de pe post, dar in final ai un DOSAR cu care poti cere un loc pe liste! Oricat ar fi de grav dosarul, este clar ca DACA pedesereul te primeste pe liste, nu o sa il publici ...
    • +10 (10 voturi)    
      esti naiv (Luni, 10 octombrie 2016, 14:05)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      cautis e acoperit-descoperit.
      • 0 (0 voturi)    
        Ceva detalii, se poate? (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:03)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Da, sunt naiv.
        Nu, nu sunt TAMPIT, asa ca nu iau de bune promisiunile electorale facute de pedesere.
        Da, nu este exclus sa fie "acoperit-descoperit", un bun agent acoperit trebuie sa de prefaca bine, sa treaca drept un om OBISNUIT.
        Un ziarist corect si intransigent nu este chiar "om obisnuit", poate ca ds de banuit - mai bine joaca (la perfectie!) rolul unui parvenit abject, perfid si lipsit de scupule ...
  • +6 (14 voturi)    
    Mercenar (Luni, 10 octombrie 2016, 13:54)

    Radub1000 [utilizator]

    Acest individ,lipsit de coloana vertebrala, este un adevarat mercenar. Nu stiu daca va mai aduceti aminte, dar omul era un adevarat sustinator al musulmanilor, in momentul crizei refugialor sirieni din Europa. Deci nicio mirare ca va candida din partea PSD. Nu am niciun fel de respect pentru astfel de persoane.
  • +15 (15 voturi)    
    Mentalitate de sluga (Luni, 10 octombrie 2016, 14:07)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Capul plecat, sabia nu-l taie.
    Cam despre asta vorbim aici. Stii ca e un partid profund corupt, condus de un infractor. Colegii tai, in marea lor majoritate, sunt niste neo-comunisti cu o mentlitate orientata spre 'combinatie' si spre furt.
    Mare dezamagire.
    Acum am inteles cum au aparut turnatorii in comunism.
    Asa, cate unul ceda si spunea tot.
    • +1 (1 vot)    
      este omeneste sa cedezi, dar... (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      atunci cand accepti jocurile mizerabililor ai devenit un om marunt, tare mic...

      Omul marunt a renuntat la orice respect din partea sa si din partea semenilor sai si deci atunci de ce sa fie votat pentru o pozitie in parlament???

      ASA NU!
  • +9 (11 voturi)    
    de la fapte adunate direct in parlament mai frate (Luni, 10 octombrie 2016, 14:11)

    TinuF [utilizator]

    Probabil a descoperit lucruri grave si pentru tacere a fost pus pe lista.
  • +9 (9 voturi)    
    prietenia (Luni, 10 octombrie 2016, 14:18)

    anion [utilizator]

    Rares Bogdan vorbea 1/2 ora cand drschidea emisiunea, apoi prezenta invitatii. De fiecare data aparea Cautis cel cu anchete zice-se formidabile. Pentru mine a fost un lingau PSD.
  • +13 (13 voturi)    
    FRIPTURIST. (Luni, 10 octombrie 2016, 14:46)

    Johanis [utilizator]

    Nu cred ca exista un tanar bine pregatit in aceasta tara si mai ales cu bune intentii legate de politica, care sa poata sa se gandeasca sa intre in psd.
    acest partid este sinonimul coruptiti, miniciunii, exodului in masa, mizeriei infinite. acest partid (si nu numai) a condus jaful din tara noastra. acest partid a dus la capat marile privatizari ale epocii nastase, acest partid a vandut resursele naturale subterane si supraterane, acest partid a pus bazele sistemul de furt in tot ceea ce inseamna achizitii publice.
    acest rau, la scara mai mica poate, il regsim si la celelalte partide. din pacate.
    Si daca ne asteptam ca tinerii, noii politicieni sa indrepte lucrurile in tara, ce vedem, ei se arunca la ciolan!
  • +16 (16 voturi)    
    "Deontologul" Cacatis cu un (Luni, 10 octombrie 2016, 14:47)

    Susufler0 [utilizator]

    rahat de postare pe FaceBook !

    Asta ne tinea aproape seara de seara ca invitat al nulitatii aleia zisa si "DouaPrenume care iubesc zilnic Romanica" , lectii de anticoruptie si ne dadea mereu ca exemple negative pe Dragnea si PSD-ul !

    Chiar asa de mare sa fie foamea de cand a plecat de la Kamikadze ? N-a strans si el nimic? Sau sunt altii care l-au strans pe el de ... si l-au convins sa se faca frate cu dracul ?

    PS. Inca unul care imi provoaca o greata teribila, dar nefiind primul si, mai mult ca sigur, nici ultimul, trebuie sa strang din dinti, sa trantesc o injuratura si sa merg mai departe !
  • +6 (6 voturi)    
    slaba minte (Luni, 10 octombrie 2016, 14:55)

    toxx [utilizator]

    a romanilor (a unora dintre ei , pentru ca aia care n-au avut-o au ajuns in puscariile comuniste) : decat sa ma lupt cu ei si sa mor de foame sau chiar de tot, mai bine merg cu ei si-mi merge bine.
  • -7 (9 voturi)    
    Eu nu cred ca-i vorba de acel Cautis, (Luni, 10 octombrie 2016, 15:27)

    xrogo [utilizator]

    pai pana era Base la putere si mult dupa asta il lauda si-l proslavea pe marele Bas luindu-se de piept cu toti si cu toate pe Realitate TV,in ciuda opozitiei celor de fata la emisiune !
  • +9 (9 voturi)    
    al doilea (Luni, 10 octombrie 2016, 16:26)

    Ilidia [utilizator]

    Al doilea Ciuvica...Dupa ce e "pedepsit" de PSD trece in barca lor... Ce etica, ce corectitudine !? Alea nu tin de foame...
  • +2 (2 voturi)    
    e tipul de cap patrat , are loc in psd (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:54)

    Francisc 1 [utilizator]

    l-am vazut odata intr-o emisiune cu ora de religie , era ala care nu-i spune lui Soros ce sa faca in tara lui , deci omu e dang , dang , dang merge in PSD.
  • +1 (1 vot)    
    ei intre ei... (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:37)

    ..13 [utilizator]

    Este similar cu scrisoarea celor 6...

    Acum numai ca Partidul care se vrea in toate a inteles sa joace un pic altfel ca sa isi majoreze sansele de a castiga...

    Uite asa se tareste o natie prin noroi!

    Capul sus, coada pe sus adicalea spinarea dreapta - si inainte cu putere fara partidele astea de mafioti!