Clotilde Armand anunta ca USR a strans 90.000 de semnaturi pentru inscrierea la alegeri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 13:53 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Facebook
Uniunea Salvati Romania a strans pana acum 90.000 de semnaturi pentru inscrierea in alegerile parlamentare dintre cele 200.000 necesare, a anuntat sambata, la Alexandria, vicepresedintele formatiunii, Clotilde Armand, care a subliniat si ca USR nu va face aliante pre-electorale si nici dupa alegeri, potrivit Agerpres.

"Semnaturile sunt un obstacol clar la democratie. Suntem a doua forta din Bucuresti. Avem cel putin 10% din toata tara. Nu este normal. Strangerea a 200.000 de semnaturi este un lucru dificil. Personal consider ca nu sunt constitutionale. Le vom elimina sau vom scade numarul semnaturilor necesare. Este un obstacol la democratie. Este absurd! Nu vreau sa folosesc semnaturile ca alte partide sa nu aiba acces la candidatura. Avem nevoie de aceste semnaturi. Faptul ca se cer aceste semnaturi este un stres, un risc, o lupta. Oamenii nu mai au incredere in partide, in idei, in programe", a afirmat Clotilde Armand.

Vicepresedintele Uniunii Salvati Romania adaugat ca formatiunea sa nu va face alianta politica inainte sau dupa alegeri: "Nu facem aliante cu partidele parlamentare actuale. Nu facem nici pre-electorale, nu facem nici post-electorale. O sa sustinem un program guvernamental si proiecte, dar o alianta nu vom sustine. Daca cineva din guvern nu mai respecta criterii de integritate, retragem sustinerea noastra. Suntem extrem de relaxati pentru ca nu vrem nimic. Vrem un guvern cu un proiect bun si cu oameni buni."

USR vrea sa infiinteze o filiala in judetul Teleorman, iar simpatizantii au reusit sa stranga pana acum 400 de semnaturi din obiectivul stabilit de 3.500.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10112 vizualizari
  • -28 (36 voturi)    
    Restul (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 14:20)

    AlexAllex [utilizator]

    Atatia sunt de toti, restul probabil sunt decedati :)) (e o gluma, luati-o ca atare)
  • -35 (51 voturi)    
    pe bune? (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 14:24)

    cititoare [utilizator]

    "Strangerea a 200.000 de semnaturi este un lucru dificil. Personal consider ca nu sunt constitutionale. Le vom elimina sau vom scade numarul semnaturilor necesare. Este un obstacol la democratie. Este absurd!"

    Nu imi doresc sa aflu ce intelege USR prin "democratie".
    • +18 (28 voturi)    
      E bine ca nu iti doresti, ;) (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 15:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      pt ca oricum nu ai putea intelege ! :))
    • +2 (16 voturi)    
      DRAGA CITITOARE (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:30)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Democratic ar fi asa, ca in Grecia antica sau ca in Irlanda, acum nu multi ani in urma: tragere la sorti!
      Este media matematica de reprezentare: alesi si din nordul tarii si din sudul ei, blonzi, bruneti, femei, barbati, tineri sau adulti, prosti sau destepti, maturatori sau academicieni, etc.
      Si acesti trasi le sorti, vor vota legi bune sau proaste, dar dorite matematic, de media alegatorilor. Romania va avea, ce-si doreste media ei.
      Fara partide (gasti), fara campanii extrem de costisitoare si fara dosare securistice de control.
      Cui nu-i convine? Celor ce muncesc putin si sunt bine platiti, urmare a legilor votate acum, de ei.
      • -4 (14 voturi)    
        tragere la sorti?? (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:04)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Eu zic sa lasam naibii politica asta si sa infiintam un Teleeurobingo pentru legi, pentru strategii de politica externa samd. Ce pica, aia e! Nu-i asa?
        • 0 (0 voturi)    
          AVETI DREPTATE! (Luni, 10 octombrie 2016, 15:28)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          "Eu zic sa lasam naibii politica."
          Incepem cu dumneavoastra!
      • +7 (11 voturi)    
        Ideea nu e rea (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 20:14)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        In SUA asa se alege un juriu. Asa se fac sondajele de opinie. cu cat esantionul este mai reprezentativ, cu atat scade marja de eroare, am obtine o reprezentare democratica mult mai fidela realitatii decat cu sistemul actual.
        O metoda si mai buna (preluata dintr-un roman Sci-Fi) ar fi o centura exploziva pe gatul alesului, care e legata de un centru de contorizare a Like-urilor. Cand numarul lor scade sub 10%-bummm...
      • +3 (3 voturi)    
        Exista si alternativa elvetiana ... (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:30)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        ... unde referendumuri se organizeaza des si la toate nivelele de administratie (localitate, canton, federatie).

        Dupa parerea mea, treaba cu parlament ales prin tragere la sorti e putin probabil sa functioneze in epoca moderna. Aparatul de stat modern, ca urmare a evolutiei societatii, e mult mai complex, si e nevoie in legislativ si de oameni capabili sa creeze legi, cu cap si coada, nu doar sa le voteze. Ori pe aia-i gasesti mult mai putin probabil prin esantionare.

        Treaba cu referendumul insa e dovedit ca functioneaza tocmai de calitatea administrarii si legislatiei din statul elvetian.
    • -22 (30 voturi)    
      Ei înțeleg că trebuie să fie o singură semnătură (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:49)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Cea a lui Soros Győrgy.
    • +7 (17 voturi)    
      Te cred (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:58)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Ai aflat deja ce intelege pesedeul prin democratie si te simti confortabila cu asta.
      • -9 (19 voturi)    
        ma faci sa rid. (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:17)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

        Colectarea de semnaturi este o practica care n-a fost inventata de PSD ci este o practica folosita de sute de ani de tari cu o istorie lunga in democratie si aici intra si Statele Unite ale Americii. Get that in your head! Ce vrea USR este o intoarcere la comunism, la dictatura, iar voi sinteti prea orbi sa vedeti asta.
        • +1 (7 voturi)    
          comunism (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:23)

          mircealun [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          hai sa discutam: ce anume din ce a facut pana acuma USR (sau din ce vor sa faca - vezi programul lor) te face sa zici ca ei vor sa ne intoarcem in comunism. un argument, un proiect, o declaratie, orice?
        • 0 (6 voturi)    
          Dictatura ? (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:41)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Dictatura adevarului , dictatura cinstei, dictatura corectitudinii, dictatura onoarei. Nu ar fi rau !
          Dar tu preferi dictatura grohaitorilor din actualul parlament. Asta e, ai o traiectorie si mergi pe ea. Nimeni nu ti-o poate schimba. Nu mi-am imaginat ca USR va fi votat de TOTI romanii. Mai sunt destul ca tine care vor vota PSD. Cam 20 %
          din cetatenii cu drept de vot.
        • 0 (6 voturi)    
          demonstreaza-mi, postac ce esti (Duminică, 9 octombrie 2016, 10:08)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Demonstreaza-mi ca USR "vrea intoarcerea in dictatura", arata-mi dovezi.

          De fapt, suntem in dictatura chiar acum, iar USR vrea sa ne scape de ea, dar se izbesc de oameni ca tine, care nu au constiinta si sunt dispusi sa spuna orice minciuna pentru bani.

          Tu ce rost mai ai ? Nu mai bine te duci in Rusia unde e "libertate"?
    • +11 (21 voturi)    
      Eh, nu e chiar atat de complicat (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 17:39)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui cititoare

      Gandeste-te ce inseamna pentru un partid nou, fara structuri, fara zeci de mii de primari si consilieri care sa mearga din casa in casa si sa sperie oamenii ca sa semneze, fara bani si doar pe baza de voluntariat sa stranga aceste semnaturi fara sa-i cunoasca lumea ? Crezi ca e asa usor ?
      • -9 (21 voturi)    
        imi imaginez ca nu e usor. (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:23)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Nici principiile de astazi ale unei republici democrate nu au fost create asa de pe o zi pe alta si nici dupa ureche. Si faptul ca ei se pling si vor sa schimbe regulile jocului arata dispretul lor pentru democratie. Ca elevul care se plinge ca au fost prea grele subiectele la examen si ca nu e corect ca ceilalti au luat 10, iar el a luat 4.
        • 0 (6 voturi)    
          De ce nu esti corect pana la capat ? (Duminică, 9 octombrie 2016, 8:22)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui cititoare

          Vor sa schimbe regulile jocului dar nu in timpul jocului. Si apropo, vad ca ai impresia ca legile romensti sunt un exemplu pentru democratie in general. Te anunt ca chestia asta cu semnaturi nu exista in celalalte tari din UE, cel putin nu la dimensiunile astea. De ce ? Tocmai pentru a putea da si celor mici sansa sa intre in sistemul politic daca nu au resurse sa alerge prin tara si sa stranga sute de mii de semnaturi. Pana la urma ce e anti-democratic in a avea mai multe optiuni pe buletinul de vot ? De ce sa restrictionezi accesul la sistem al unui partid ? Parca suna a mai multa democratie , nu-i asa ?
        • +2 (4 voturi)    
          unei cititoare (Duminică, 9 octombrie 2016, 13:29)

          hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Prin comparatie in tari precum Germania, Marea Britanie, Danemarca, Belgia sau, mai aproape, Cehia, Polonia, Bulgaria, inseamna ca nu se prea respecta "principiile de astazi ale unei republici democrate", avand stabilit un numar de semnaturi nesimnificativ fata de noi, probabil s-au intors la dictatura !!
    • -1 (7 voturi)    
      Pai.. (Duminică, 9 octombrie 2016, 4:01)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Adica eu as vota USR (daca renunta la SPAM), dar cand a venit unu' sa-i dau semnatura, i-am dat cu jet.. nu aveam timp de porcarii din astea.
    • +3 (3 voturi)    
      Pe bune? (Duminică, 9 octombrie 2016, 16:33)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Esti o cititoare culta draga
      Nici sa nu iti doresti- ramai la acest nivel si vei fi fericita un timp
  • +24 (30 voturi)    
    Bravo Clotilde, asta da sfidare ! (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 14:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Tocmai in Judetul Nasului v-ati gasit !

    Succes !
  • +14 (26 voturi)    
    jale la a3 (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 14:50)

    @Mishu [utilizator]

    ce se mai bucurau ca nu pot strange astia semnaturiile
  • +19 (25 voturi)    
    Va garantez ca o sa aveti cel putin 90.001 (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 15:33)

    firuierbii [utilizator]

    +1
    • +16 (22 voturi)    
      Au ajuns deja 103.000 (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:04)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui firuierbii

      https://semneaza.usr.ro/
    • +17 (25 voturi)    
      semnat (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:06)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Am semnat ieri dupămasa în zona pietonală din centrul Timișorii.
      Cei care încă nu ați semnat mergeți și rezovați, un +1 pe fb sau pe forum nu este o semnătură.

      Sper că având prezență parlamentară să reziste până la următoarele alegeri parlamentare.
    • -9 (13 voturi)    
      Halelujah ! (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Halelujah !
  • +16 (20 voturi)    
    90.002 (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:28)

    Blackball [utilizator]

    cu mine!
  • +11 (17 voturi)    
    unde putem merge să semnăm? (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:31)

    axxiusdecius [utilizator]

    puneți (link către) o listă de locații, vom merge mai mulți să semnăm
    • +2 (6 voturi)    
      Corturi (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:28)

      mircealun [utilizator] i-a raspuns lui axxiusdecius

      Aveți semnături? Avem corturi! Colegii mei vor fi prezenți la corturi între orele 16 și 20 la:
      ► Terasa Green Hours (la Târgul partidelor noi - Ediția de toamnă)
      ► Metrou Victoriei
      ► Metrou Aurel Vlaicu
      ► Metrou Pipera
      ► Metrou Piața Romană
      ► Metrou Piața Iancului
      ► Piața Unirii H&M
      ► Metrou Titan
      ► Metrou Tineretului
      ► Piața Sudului
      ► Piața Unirii (capăt tramvai 32)
      ► Metrou Lujerului

      la Nicusor pe Facebook
    • +3 (5 voturi)    
      ce localitate va intereseaza? (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:47)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui axxiusdecius

      Daca sunteti in vreo localitate unde nu au inca voluntari puteti descarca tabelul de pe site-ul lor, completa si semna tabelul si-l trimiteti la adresa sediului lor din Bucuresti. Pierdeti 10-15 minute acum semnand, dar dati o sansa ca in Romania sa inceapa deparazitarea de toti paduchii ce sug banii romanilor platitori de taxe!

      Un mic efort acum si inca unul in decembrie la vot si am inceput procesul ireversibil de curatire a mizeriei din politica romaneasca.

      Multumesc!
    • +3 (5 voturi)    
      Harta (Duminică, 9 octombrie 2016, 3:42)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui axxiusdecius

      Vezi harta din pagina de mai jos (stinga sus), cu persoane de contact si numerele de telefon per judet, sau altfel poti sa o trimiti gratuit prin posta. Mai toti sint voluntari, o fac peste program si in weekend. http://semneaza.usr.ro
    • +2 (4 voturi)    
      Intrati pe..... (Duminică, 9 octombrie 2016, 6:26)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui axxiusdecius

      ..."Semnaturi Uniunea Salvati Romania" ,printati tabelul pentru semnaturi,completati-l si triumiteti originalul prin posta la adresa indicata acolo.
  • -15 (27 voturi)    
    Nu puteti strange 200000 si sunteti a 2-a forta?! (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:34)

    andipetre [utilizator]

    Daca ati fi a doua forta politica si ati avea sustinatori, 200000 semnaturi ar fi o formalitate. Semnaturile sunt necesare ca sa dovediti ca sunteti cat de cat prezenti la nivel national si ca oamenii va vor, cat de cat. Nu sunteti si cu ocazia asta aflati si voi.
    • +23 (33 voturi)    
      Cate semnaturi ai strans in viata ta ? (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 17:40)

      RaduHH [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      Da, pentru partidele mari (PSD si PNL) 200,000 de semnaturi sunt o formalitate. Au sute de mii de de semnaturi doar de la membrii de partid si familiile lor. Insa pentru un partid nou infiintat, e al dracu de greu. USR are cateva sute de membri la nivel national si inca pe atatia voluntari. Fa un calcul. Incearca sa strangi tu 50 semnaturi cu mana ta, pentru orice cauza si vei vedea cat e de "formalitate". Am cativa prieteni in USR si tot timpul lor liber asta fac, strang semnaturi. Vestea buna e ca vor reusi. Si nu doar ca vor reusi, dar cu ocazia asta au aflat sute de mii de oameni de USR. Indirect, le-a fost facut un bine. USR va lua minim 15%, veti vedea.
      • -2 (10 voturi)    
        Păăăăi ... (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 23:10)

        LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui RaduHH

        ... USR se laudă că e un partid reprezentativ, că aduce lumina democrației în României, că ca iei nu găsești, că au 10% în toată țara ... și totuși e greu să strîngă 200.000 de semnături?!?

        Păi dacă au 30% numai în București, așa cum se laudă, asta înseamnă deja peste 200.000, nu? Unde ieste băjetzii? ce face fetili?!?
      • +2 (6 voturi)    
        Tinerii (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:30)

        mircealun [utilizator] i-a raspuns lui RaduHH

        Sper sa iasa si tinerii proaspati majori la vot, astia nu apar in sondajele de opinie, ca nu-i prea gasesti la capatul unui telefon fix.
      • +2 (6 voturi)    
        Da Doamne! (Duminică, 9 octombrie 2016, 12:07)

        MichiuStefan1 [anonim] i-a raspuns lui RaduHH

        Sa va auda Dumnezeu!Problema este nu ca vom semna noi, ci cate semnaturi putem noi aduce!Eu m-am angajat fata de mine insumi, sa le aduc minim 10 semnaturi, merge foarte greu,lumea e dezorientata, lehamitea e mare,calomniile la adresa lor de asemenea, este necesara o munca de lamurire pentru a obtine o semnatura!A semna individual este bine, a aduce si alte semnaturi este foarte bine!Ar fi groaznic sa nu reuseasca, ce bucurie pe borfasii neamului!
    • +11 (15 voturi)    
      Implicare (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:10)

      Geo7 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Dupa 50 de comunism si 25 ani de semicomunism si furt public, cu varfurile romanesti plecate peste hotare, cu o majoritate neimplicata si mai mult needucata, o populatie fara spirit civic si vestita prin neimplicare in viata politica, nu e greu de inteles de ce este greu sa stranfi 200 mii semnaturi. Este mai usor sa faci pe victima decat sa partici activ si sa schimbi ceva. Da, URS va fi votata pe 11 decembrie deoarece oamenii mai merg la vot dar nu gandesc in ansamblu si nu se implica inainte de alegeri. Daca nu oferi o solutie, la ce te ajuta sa critici aiurea?
  • -12 (26 voturi)    
    Bine ca m-a lamurit sa votez PMP (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 16:37)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Era cat pe ce sa votez USR pentru programul pragmatic antreprenorial combinat cu gestul uman al lui Nicusor de a dormi o noapte in strada. Bine ca m-a lamurit Clotilde ca nu mai vrea nimic.

    "We must always take sides. Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented." de Ilie Visan
    • +5 (21 voturi)    
      Cred ca esti ultimul mohican (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 17:40)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      care mai crede in ecscrocul ala de Basescu. Din pacate pentru tine, PMP nici nu cred ca strange semnaturile si chiar daca le strange , nu cred ca scot mai mult de 3%
      • +1 (11 voturi)    
        Esti cam naiv (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 19:52)

        Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Crezi o secunda ca Basescu nu facea mai multi bani daca nu intra in politica? Sau ca nu s-a prins ca are abilitatile astea? Probabil a facut politica din patriotism, tacsu fiind apevist.

        Si Nicusor, Clotilde, Iohannis si Ciolos, probabil si Dragnea faceau bani buni daca nu aveau o doza de cavalerism in ei sa se bage pentru binele nostru asa cum il intelege fiecare. Dottore e prea zgubilitic ca sa aiba succes in afaceri pe bune.
        • +4 (6 voturi)    
          Stai asa, Dragnea a facut bani frumosi (Duminică, 9 octombrie 2016, 8:10)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

          din politica. Palatul lui din Teleorman si toate acareturile fac cateva milioane de euro bune. Basca ce-o mai fi pitit el prin conturi din afara. Singura problema e ca nu avea cum sa faca banii astia din salariu de sef la Consiliul Judetean.
    • -8 (20 voturi)    
      Nu-i așa că postacii sunt adorabili? :) (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:34)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      USR anunță că nu aleargă după ciolan, Clotilde definește plastic avantajul strategic pe care îl are un partid care nu aleargă după funcții, posturi, sinecuri, demnități: nu alergăm după NIMIC... și ce screme ”punctajul” primit de la PSD? Auziți aici, copy paste copy paste, dau cu degetele-n taste (postacii): ”Era cat pe ce”. CÂT PE CE. Dar în ultima clipă, domnule, ultima fracțiune de secundă, ștampila mai avea doar un milimetru până buletinul de vot, ce se-ntâmplă? Află postacul că USR nu aleargă după ciolan. Și, scârbit de asemenea lipsă de pragmatism, se răzgândește, și votează cu PMP.
      Mă scuzați, lipsesc 2 minute, mă duc să mor de râs :)))))))))))))))))))))))))))
      • -2 (14 voturi)    
        M-ai demascat! (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 19:58)

        Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui zet

        Credeam ca se intelege, era sa vreau sa votez USR, dar nup. Ce e mai grav, am dat copy-paste la un citat celebru. Ghilimelele sunt de la mine dar se pare ca nu satisfac criteriile de integritate.

        Vezi insa ca Clotilde zice ca nu face aliante POST-electorale, deci un vot pentru USR inseamna un vot pentru aia care fac aliante, adica PSD-ALDE. Asta rezulta si din citat dar nu se prinde chiar oricine.

        Insa chiar ca pierd prea multa vreme cu politicaraia asta. Daca alesii nu-si iau in serios rolul asumat, de ce as face-o eu? Ma duc sa votez Maroon 5.
        • +1 (1 vot)    
          Nu vor face aliante post-electorale (Duminică, 9 octombrie 2016, 8:16)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

          dar vor sustine un guvern care le indeplineste cerintele si in plus vor vota pe proiecte. Mai tii minte cum a guvernat Tariceanu prin 2007-2008 ? PNL era in minoritate dar avea suportul tacit al PSD care nu era la guvernare. Asta se numeste guvern minoritar. Deci s-a mai experimentat. Mi se pare normal ca USR sa nu faca aliante cu PNL pentru ca 60% din votantii lor nu vor asa ceva. Deci ar pierde masiv din sustinere daca fac asta.
    • +4 (6 voturi)    
      Acum serios (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:50)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      Ce ar putea sa propuna? Eu sunt multumit daca fac ce fac la Bucuresti: transparenta cheltuirii banilor publici! Primul pas spre curatirea politicii de mizerii este transparenta!
      • +2 (2 voturi)    
        De propus au propus, nu asta e problema (Duminică, 9 octombrie 2016, 16:13)

        Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

        Ma frustreaza ca resping din prima orice aliante. Din asta inteleg de exemplu ca s-au obligat sa se abtina daca PSD-ALDE isi vor vota un nou guvern plin de penali. Foarte frumos dar fara votul meu.

        Poate le-ar trebui mai multa flexibilitate dar orientata catre un scop. Sa vada lumea ca nu se vor bloca cand lucrurile vor iesi din tipar, ceea ce se intampla destul de des. Noaptea petrecuta de Nicusor sub stele merge in directia buna, demonstreaza ca ii pasa suficient de nefericitii aia ca sa treaca peste niste deranj.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai ai timp (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:50)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      sa te razgandesti. 11 decembrie !
      • +1 (1 vot)    
        11 decembrie 2020 si ceva (Duminică, 9 octombrie 2016, 19:52)

        Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Votez USR numai daca depaseste PSD+ALDE in sondaje. Altfel votul meu ajunge unde nu trebuie.

        A propos, USR sunt singurii care ar putea repara constitutia etc. Au demonstrat ca se pricep la legislatie mult mai bine decat avocatul de stat degeaba Iepurica Perdoiu sau asazisul procuror Dottore, "cel mai bun" al PSD conform ziselor lui Dragnea.
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru Jean (Luni, 10 octombrie 2016, 9:38)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

          Lasa sondajele. Te ratacesti daca te orientezi dupa ele. Sunt unealta de manipulare cea mai puternica si cea ma folosita .
          Voteaza cu mintea si cu inima .
  • +16 (20 voturi)    
    Am strans niste semnaturi (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:14)

    banel [utilizator]

    Am fost surprins de cati colegi doreau sa semneze. Unii chiar au cerut formularul acasa pentru a semna si familia.

    Sunt sperante ca la aceste alegeri sa vedem un electorat nou la urne.
    • +5 (13 voturi)    
      Daca nu-i vreun concert... (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 21:32)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui banel

      "Sunt sperante ca la aceste alegeri sa vedem un electorat nou la urne."
      ===========================
      Daca nu-i vreun concert...
    • +4 (4 voturi)    
      Corect (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:55)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Romani vor schimbare, s-au saturat de aceleasi figuri, de aceleasi discursuri si de aceiasi oameni care fura, fura, fura, fura, fura, fura, fura, fura si nu se mai opresc din furat, si chiar si cand oprescu, fura si mai rau!

      USR trebuie popularizat, sa auda cat mai multi oameni de ei! Semnaturile sunt un mijloc de popularizare!


      Bafta!
  • +10 (12 voturi)    
    Hotnews... (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 18:58)

    Geo7 [utilizator]

    O mare parte dintre comentariile mele nu mai ajung publicate de Hotnews... Desi folosesc un limbaj respectuos si fara invective cel care aproba comentariile are propria agenda... Rusine Hotnews.ro, nu sunteti de calitate si echidistanti...
    • +8 (8 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 19:18)

      L8MA [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      confirm, 2 dintre mesajele mele nu au fost postate,dar recunosc erau cam intense:)
      • +11 (11 voturi)    
        Nu va mai plangeti (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 20:22)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui L8MA

        la mine media e 1 din 4, mai ales la comentariile legate de Basescu (in favoarea lui). Presupun ca nu apar din cauza poantelor mele asa de originale, incat
        nu merita risipite si sunt stocate pentru vremuri mai bune.
        • +11 (11 voturi)    
          HN te invata sa faci compromisuri ! (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 22:39)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          E ca in bancul acela cu rama mama care ii spune ramei pui : "Cine nu mananca bataturica, nu papa nici ochisori."

          Incearca dupa doua laude la Base sa il pupi o data in fund pe Neamt !

          PS. Ia sa vedem daca mie-mi publica HN comentariul asta "desantat" ?
        • +2 (4 voturi)    
          La mine e 100% (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:15)

          This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Din cate comentarii am postat toate mi-au fost aprobate, desi intr-unul am folosit cuvantul sinonim testiculului :)) - si a fost aprobat
          Am fost si pro si contra unor opinii.
          • +2 (2 voturi)    
            Exact ce spuneam si eu ! :)) (Duminică, 9 octombrie 2016, 14:41)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

            Sau poate ca tu ai in loc de doua, patru "sinonime" mari de tot !! :)))))
    • +12 (14 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 21:59)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Geo7

      Intr-adevar, din pacate in vizitele la ambasade dnul Tapalaga nu incearca sa invete si cum e cu libertatea de expresie in SUA.
      Sa nu crezi ca atacurile la persoana sau jignirile sunt cenzurate. Nu, alea sunt permise.
      Hotnews a trasat un coridor de opinie. Daca exprimi idei care sunt in afara coridorului, intervine politia gandului, esti acuzat de delict de opinie si esti cenzurat. Dac-ar sti unde stai, poate-ai primi si o vizita :)
      • +4 (6 voturi)    
        Fraza din final... (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 23:55)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        ... o iau ca pe-o gluma, dupa cum sugereaza si emoticonul.
        Altfel, ati descris in cuvinte putine, dar foarte bine situatia. Cel putin expresia "coridor de opinie" mi se pare perfecta.
        Din pacate.
        • -1 (1 vot)    
          :) (Duminică, 9 octombrie 2016, 17:23)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          Era o gluma, fireste. Ce vizita? Dac-ar sti unde stai, ar pune direct o bomba :)

          Iar expresia nu imi apartine, vezi en.wikipedia.org/wiki/Opinion_corridor
      • +3 (9 voturi)    
        Asta cu coridorul e ca in bancul acela in care (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        paznicul cimitirului le spune scheletelor care iesisera din cosciuge si voiau sa sara gardul cimitirului : "Ei, pana aici... Radem, glumim dar nu parasim perimetrul". :))))

        Asa si HN : Atacuri, jigniri, dar nimic rau despre Kovesi si Nicusor ! ;)

        PS. Pai, bag sama ca tu, cenzuratule, voiai "sa sari gardul" ! :P
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Duminică, 9 octombrie 2016, 17:26)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Da, am mai incercat si eu sa sar gardul si m-au prins, mai cu seama cu comentarii despre un anume subiect, dar nu pot sa zic aici, pentru ca insasi mentionarea lui ar fi in sine un nou motiv de cenzura.

          Si ma enerveaza cand ma cenzureaza, dar ma calmez stiind ca pana la urma adevarul tot supravietuieste propagandei.
          • +2 (2 voturi)    
            Toti am patit-o ! Unii insa mai reusim (Luni, 10 octombrie 2016, 2:23)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

            din cand in cand "sa sarim gardul", ori sa gasim cate o "spartura" prin el si ne strecuram in afara "perimetrului". :)

            PS. Chiar ca m-ai facut curios cu subiectul ala care nu poate fi nici macar pomenit !

            PPS. Eu te sfatuiesc daca nu poti sari gardul sa cauti o spartura prin el. ;)

            PPPS. Hai, sa ne citim sanatosi !
  • +5 (9 voturi)    
    Eu am semnat! (Duminică, 9 octombrie 2016, 0:12)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Desi sunt plecat din tara, am reusit sa strang 5 semnaturi pentru ei si sa le trimit ieri dimineata!
    Si au si votul in Decembrie din partea mea .
    • +5 (7 voturi)    
      Multumiri! (Duminică, 9 octombrie 2016, 12:11)

      MichiuStefan1 [anonim] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Patria recunoscatoare!Nu fac parte din structurile USR, dar realizez ca sunt ultima sansa!
  • +5 (7 voturi)    
    Foarte bine ! (Duminică, 9 octombrie 2016, 9:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Daca si in Teleormanse face filiala USR, inseamna ca se prabuseste sandramaua PSD.
  • +4 (8 voturi)    
    Locatii unde se poate semna pt. USR (Duminică, 9 octombrie 2016, 11:04)

    CodrutzaN [utilizator]

    https://semneaza.usr.ro/
  • -3 (5 voturi)    
    ia sa ne amintim (Duminică, 9 octombrie 2016, 14:46)

    srpc [utilizator]

    - in 1996, Mesia erau Tapul&CDR
    - in 2004, Mesia erau Basescu&DA
    - in 2014, Mesia erau Iohannis&PNL
    - in 2016, Mesia sunt Ciolos&USR
    bai, fratilor, tot nu v-ati lamurit ca astia sunt TOTI niste escroci si tradatori?
    • +3 (3 voturi)    
      Politica si scutecele (Duminică, 9 octombrie 2016, 17:34)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Va trece timpul si poate vom spune si despre USR, asa cum putem spune si despre ceilalti din lista ta, ca nu au fost Mesia, dar au fost cu siguranta raul cel mai mic. Altfel ce sa faci? Votezi PSD & satelitii?

      Nu-i privi ca pe Mesia. Sa ne amintim de ce spunea Mark Twain: Politicienii si scutecele trebuie schimbati des si din aceleasi motive.
    • +3 (3 voturi)    
      Eu vad o evolutie (Duminică, 9 octombrie 2016, 22:15)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Tapu a fost mai bun decat Iliescu: Romania a inceput negocierile de aderare la UE si Nato.
      Basescu a fost mai bun decat Nastase, Iliescu sau Geoana: a inceput reforma justitiei cu Macovei in frunte, au inceput primele anchete pe bune asupre politicienilor.
      Iohannis nu si-a terminat inca mandatul, dar e evident ca a fost alegerea buna in fata contracandidatului Ponta.
      Ciolos chiar e bun, pentru prima data avem un guvern unde se gaseste si bun simt, doar daca comparam cu "cel mai cinstit guvern" al lui Ponta, guvernul Ciolos este la mare, mare distanta, in bine.

      Dupa activitatea consilierilor USR la Bucuresti se vede clar ca sunt mai aproape de interesele romanilor decat toti ceilalti consilieri, de la toate celelalte partide, mai putin Ciucu de la PNL, care pare mai mult a avea fibra USR decat PNL.

      Deci nu asteptam Mesia, dar putem vedea o evultie clara. Pas cu pas, desi cam prea incet.