Sociollogica: Baza electorala a PSD este mica burghezie de stat, si nu alegatorii cu studii primare

de R.M.     Sociollogica
Joi, 6 octombrie 2016, 14:27 Actualitate | Politic

Sociologul Barbu Mateescu afirma, intr-o analiza publicata pe blogul lui, ca baza electorala a PSD este, in prezent, "mica burghezie de stat", si nu romanii cu studii primare, asa cum se intampla in anii 1990.

Astfel, PSD (pe atunci FSN) avea in 1992 voturile a 44% din romanii cu studii primare (maxim 8 clase sau o scoala profesionala). Intre 1992 si 1996 partidul pierde votanti datorita ruperii in doua (FSN si FDSN), unor involutii economice si detinerii indelungate a puterii, scazand la cota 27%. In 2000, urca inapoi la 42%.

De atunci si pana acum, PSD sau candidatii sai la prezidentiale nu vor mai ajunge decat cel mult la jumatatea valorii din 2000. Scrutin dupa scrutin, patru cincimi din romanii cu studii primare voteaza altceva decat PSD sau stau acasa, arata Barbu Mateescu.

In ultimii 15 ani, PSD nu a putut obtine nici macar sustinerea a un sfert din alegatorii cu studii primare, in conditiile in care partidul "si-a schimbat prioritatile fata de deceniul cand Ion Iliescu" era la conducere.

"In fata discursului modernizare-anticoruptie din epoca Basescu, partidul s-a repliat spre mica burghezie de stat, aliat natural al marilor bosi judeteni in fata valurilor de schimbari si provocari. Iar la stat nu mai exista aproape deloc angajati cu studii primare", afirma Barbu Mateescu, care noteaza ca angajatii statului sau administratiilor locale care voteaza PSD sunt "oameni in varsta care vor sa fie lasati in pace inainte de pensie, cetateni pentru care taierile de salarii din 2010 au fost un soc, romani pentru care modificarea status quo-ului a devenit tracasanta, persoane pentru care o spaga micuta (sau maricica) e naturala si binevenita, rude/amici/soti/sotii/amanti/amante ai membrilor PSD care si-au gasit un loc de munca caldut care ar fi periclitat de initiative meritocratice precum si multe, multe alte categorii".

In opinia sa, acest lucru explica si faptul ca Liviu Dragnea, in absolut toate sondajele, e mai putin credibil in ochii votantilor PSD decat Ponta.

"In anii '90 Dragnea ar fi fost un mare lider. Dar electoratul social-democrat nu mai este acum constituit din unchiesi cu camesuta alba, care se sprijina pe toiag in timp ce oile pasc molcom pe glie. Votantul PSD tipic are birou, are calculator cu Windows XP (nu versiuni mai noi, intrucat depinde de bugetul de achizitii al ministerului sau primariei), stie pe dinafara rata leu-euro, poseda un vocabular solid si acceseaza site-urile cu conspiratii prin Facebook. Unchiesii nu mai au cu cine sa voteze sau au emigrat. Ponta reprezinta mai bine PSD-ul de acum decat Dragnea, e mai apropiat de profilul lor educational si mental", spune sociologul.

In opinia sa, acest lucru este reflectat si in discursul PSD, unde "tema principala e stoparea reformelor de orice fel, atata timp cat ele lovesc PSD-ul in sine sau pe birocrati".

"Nu exista programe, idei, mesaje, initiative care sa aiba de-a face cu saracia. Exista si o exceptie de la regula care are de-a face cu pensionarii, dar si aici se pot identifica nuante, prea multe pentru aceasta postare (...) PSD nu vorbeste niciodata despre drepturile angajatilor decat daca ... sunt ai statului. Mai nou Dragnea a deschis subiectul creditelor in franci elvetieni, un subiect autentic de grija pentru clasa de mijloc dar nu pentru oamenii care traiesc pe salariul minim pe economie sau nici macar atat", afirma Barbu Mateescu.

Citeste restul analizei pe blogul lui Barbu Mateescu, Sociollogica.










3855 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Clar, la Gorj sunt cei mai multi, unde e Ponta! (Joi, 6 octombrie 2016, 14:35)

    pedepsitorul [utilizator]

    Burgezia sau baronimea, in Romania este acelasi lucru!

    Aveti dreptate!
    • -3 (7 voturi)    
      In 1992, 56% din cei cu 4 clase nu votau cu PSD! (Joi, 6 octombrie 2016, 16:02)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Nu știu ce matematica a învățat la scoală Barbu Mateescu și nici cite clase are, dar din cifrele pe care le furnizează rezulta ca 56% din romanii cu maxim 8 clase sau scoală profesionala nu votau în 1992 cu PSD (partidul lui Ion Iliescu) ci cu alte formațiuni politice. Deci nu poate fi vorba de o majoritate a celor cu studii puține care simpatizau în 1992 cu PSD-ul (PDSR-ul cum era numit atunci).

      Citat: "Astfel, PSD (pe atunci FSN) avea in 1992 voturile a 44% din romanii cu studii primare (maxim 8 clase sau o scoala profesionala)."
      • +2 (4 voturi)    
        hehe (Joi, 6 octombrie 2016, 16:47)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        O fi raportat la totoal pesoane cu drept de vot. Desi pe vremea aia prezenta la vot era de 76%...
        Oricum toate cifrele alea sunt abramburistice...
  • +12 (18 voturi)    
    mmm (Joi, 6 octombrie 2016, 14:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    Burghezia de stat nu e 45% dintre votanti...adica 20% din cei 18 mil cu drept de vot... Tot aisistatul social, pensionarul, bugetarul (chiar ala cu salariul minim) voteaza cu PSD de frica ca vin ceilalti si le taie salariile/joburile, le ia la verificat pensiile de handicap, le scad ajutoarele sociale si tot asha. Cam toata Romania retrograda si conservatoare voteaza cu PSD din pacate.
  • +9 (13 voturi)    
    Fiti seriosi! (Joi, 6 octombrie 2016, 14:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    40% de mici burghezi de stat! Atunci inseamna ca borfasismul, o noua forma de organizare a societatii este mai functional decat capitalismul sau comunismul si SUA ar trebui sa renunte la democratie si capitalism si sa treaca la borfasism in care 50 % din populatia votanta traieste excelent!
    Eu am alta opinie cred ca idiotismuil este la noi functional!
    • +2 (6 voturi)    
      Eu cred ca dl sociolog Barbu Mateescu (Joi, 6 octombrie 2016, 16:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      bate campii. Baza PSD tot cei cu 8 clase o constituie+someri+asistati social+oameni fara job+oameni de la tara+multi bugetari (primarii, prefecturi, agentii etc).
      In Buc doar asistentele din spitale si pe pensionari ii mai aud ca voteaza cu PSD-ul, pe cand, daca ma duc la tara in Oltenia, pe toti ii aud ,,sunt pesedit, votez pesedeul''.
      Dl sociolog sa ne scuteasca, realitatea e alta.
      • 0 (0 voturi)    
        Firea? (Luni, 7 noiembrie 2016, 11:29)

        Kindred [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca ar fi asa cum de a luat Firea primaria fluierand?
  • +8 (14 voturi)    
    imi pare rau un element nu este luat in considerar (Joi, 6 octombrie 2016, 15:07)

    ..13 [utilizator]

    Si acela este extrem de important in situatia actuala.

    Ca niciodata mana rusilor este extrem de lunga si se simte extrem de precis si exact.

    Sunt bani multi aruncati pe piata in campanii de dezinformare pentru a crea confuzie - este o campanie in mass-media in care oamenii sunt atacati cu numeroase minciuni si/sau lucruri spuse pe jumatate - seamana extrem de mult cu ceea ce s-a intamplat in 2008 si partial in 2009, numai ca acum sunt mult mai agresivi, mai pregatiti, mai targetati.

    Drept urmare. situatia este mai complexa...

    cred ca in continuare P$D hraneste cu iluzii o mare parte din electoratul sau - care este reprezentat de marea burghezie protelara din institutiile statului - la care se adauga, insa, si asistatii sociali - multi si nedrept nementionati.

    Cu asistatii sociali dreapta a incercat sa faca ceva, dar nu prea a iesit.

    Cu burghezia de la stat nici nu a incercat sa faca ceva pentru ca la randul lor partidele cu orientare de dreapta le-au hranit si intarit.

    Cine poate sa tipe tare impotriva P$D-ului?

    Sunt cei care au firme si stiu cum este sa te lupti cu birocratia si controalele pentru ca nustiucine vrea ceva de la tine sau de la firma ta. Cum criza economica le-a stins rau de tot motoarele acestora si nu s-a facut mare lucru pentru a relansa economia atunci acestia nu se prea aud in corul vocilor...

    Chiar si in aceste conditii - electoratul ar trebui sa gandeasca cu propriul cap si sa participe la vot - fie si doar pentru a isi anula votul.

    Nu prea exista exercitiul gandirii cu propria minte.
    Nu cere nimeni pe aici si atunci de ce te-ai apuca sa gandesti cu capul tau?
  • +5 (9 voturi)    
    Habar nu aveti (Joi, 6 octombrie 2016, 15:28)

    MarinIancu1 [anonim]

    Voturile psd-eilor sunt furate ca in codru,voturi adaugate dupa inchiderea sectiilor,voturile obtinute din judetele sarace pe baza de pomeni electorale sau amenintari directe(daca nu ma votezi am sa te tin minte cand vi sa rezolvi ),voturile mortilor ( caz concret instrumentat de DNA cu condamnare) ,voturi cumparate cu bani de MAZARE in jud Constanta ETC....ETC ,pacat ca nu mai exista pedeapsa cu moartea
  • -10 (14 voturi)    
    micul antreprenor... (Joi, 6 octombrie 2016, 15:40)

    OvidiuStoica [anonim]

    Daca ar putea face o alianta intre aceasta "burghezie de stat" si mica burghezie a celor care au mici afaceri (capitalul romanesc atat cat exista) si s-ar axa ideologic pe un discurs impotriva "multinationalelor", a marelui capital strain (ce e client si aliat cu guvernele statelor respective : german, austriac, francez etc.) poate ca PSD ar avea sanse sa castige o ajoritate.

    Iar PNL, Ciolos si Iohannis, vor ramane in continuare reprezentantii si garantii intereselor strainilor si a multinationalele lor
  • +8 (12 voturi)    
    Baza electorala a psd sunt Hotii ! (Joi, 6 octombrie 2016, 15:59)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Fie ca fura sub forma de asistenta de la stat, sub forma de contracte cu statul (ghita !), de slujbe sinecura la buget, sau direct prin trafic de influenta si retro-comisioane (nastase, sova, gasca)
  • 0 (0 voturi)    
    5 milioane de zombii (Joi, 6 octombrie 2016, 20:47)

    Locke Lamora [utilizator]

    Chiar si pe aia "burgheji" ii consider tot zombii, pt ca nu au urma de constiinta...exact definitia zombiei.