Elena Udrea va candida ca independent la alegerile parlamentare si vrea sa faca parte din comisia de control al SRI

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:36 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: Agerpres
Deputatul Elena Udrea a anuntat, miercuri, la sediul instantei supreme, unde se judeca un nou termen in dosarul Gala Bute, ca va candida ca independent la alegerile parlamentare din acest an, relateaza News.ro. Elena Udrea spune ca isi doreste ca, in situatia in care va fi aleasa in Parlamentul Romaniei vrea sa faca parte din comisia comuna de control parlamentar al Serviciului Roman de Informatii si chiar sa obtina functia de presedinte "pentru ca oricum, cei care se afla acum in aceste functii sunt niste carpe".

Udrea a precizat ca va strange semnaturi in strada si isi va face o campanie ieftina pe Facebook. Ea a precizat ca nu s-a consultat cu fostul presedinte Traian Basescu si ca, de aici incolo, drumurile lor se despart.

In urma cu o saptamana, Elena Udrea spunea ca se mai gandeste daca va candida la alegerile parlamentare, ea sustinand atunci ca "este evidenta o implicare a Directiei Nationale Anticoruptie in activitatea politica". Udrea a facut aceste declaratii pe 27 septembrie, in fata Sectiei 2 de Politie, unde s-a prezentat pentru controlul judiciar.

Cu aproximativ doua saptamani in urma, fostul ministru sustinea ca nu se gandeste deocamdata la politica: "Ma gandesc sa urmez calea credintei si a ajutorarii oamenilor prin puterea credintei."

Pe 22 septembrie, Elena Udrea a fost pusa sub control judiciar de procurorii DNA in cel mai recent dosar in care este vizata, cel privind finantarea campaniei electorale din 2009 a lui Traian Basescu, fiind acuzata de cinci infractiuni de spalare de bani.

In acelasi dosar a fost pusa sub control judiciar si Ioana Basescu, fiica cea mare a presedintelui Traian Basescu.  Ea este acuzata de instigare la abuz in serviciu si la spalare de bani.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3761 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    si Institutul fericii ? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:44)

    un domn [utilizator]

    cine o intelege pe Blonda asta ?
  • +21 (29 voturi)    
    Stat de drept? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O rusine. E inca libera. Evident, candideaza, impreuna cu toti ceilalti condamnati, cercetati penali, mafioti, complici la furt. Romania nu isi merita locul pe harta Europei cu asa jalnici candidati.
    • -6 (12 voturi)    
      Este o diferenta. Ceilalti condamnati candideaza (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe liste de partid. Udrea va candida ca independent la alegerile parlamentare din acest an.
      • 0 (0 voturi)    
        si ce daca (Joi, 6 octombrie 2016, 14:17)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ce, hotii de pe listele de partid ale psd, pru, pmp si alde, sunt mai putin hoti decat hudrea?
        in ce consta diferenta?
        • 0 (0 voturi)    
          ai uitat PNL-ul (Joi, 6 octombrie 2016, 16:22)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          In spatele celorlalti hoti sta o organizatie, un mare partid care are pretentia sa conduca Romania. Un independent oricat ar vrea nu poate face lucrul acesta.
          As vrea sa vad aceasta decenta de a nu candida pe liste de partid si pentru alti urmariti penal si alte partide.
          Dupa cum stii satatul subventioneaza partidele deci implicit si urmariti penal aflati pe listele de partrid.
          Elena Udrea desi urmarita penal are decenta de a nu candida pe list de partid. Isi foloseste resursele proprii pentru candidatura. Prin comparatie apreciez aceasta pozitie.
  • +19 (23 voturi)    
    Hilar (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:49)

    ICosmin [utilizator]

    A facut declaratiile in fata sectiei 2 de Politie. :)))))))
  • +16 (20 voturi)    
    Lenuta, Lenuta (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:57)

    mitg [utilizator]

    Nu mai bine meri' sa-ti vezi de master pana te salta politia judiciara?
  • +14 (20 voturi)    
    va candida ca o calugarita (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:04)

    tropotaru [utilizator]

    ca un mosier bogat total dezinteresat de avere
    ca un om simplu si modest care nu vrea nimic, doar sa fie presedintele tarii

    cam asa candideaza Elena, cea in viitor licentiata in teologie, decamdata licentiata in Microsoft si-n gala Bute.
  • +9 (13 voturi)    
    Calea credintei... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:07)

    Pac-pac [utilizator]

    Pana una-alta, poate ajunge si Elena sa fie la greu de fostul sot, Cocos, acolo, in interior.
  • +9 (15 voturi)    
    Independent. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:14)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Se vrea ironica, parasuta! Il plagiaza pe base, de parca nu am sti cine este! Sa ai parte de ...insuccese si esece!
  • +12 (16 voturi)    
    Ii uram succes cu semnăturile (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:24)

    mr_mojo [utilizator]

    Sau alea se rezolva?
  • +13 (17 voturi)    
    lol (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:25)

    amanda13 [utilizator]

    just lol! ce mai este de spus? oamenii astia e clar - si-au pierdut mintile... Vorba cantecelului...

    Drumurile nooastre poate...

    poate la DNA
  • +14 (20 voturi)    
    In ROMANIA CORUPTIA & HOTIA candideaza ! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:37)

    MeridianAlbastru [anonim]

    Elena Udrea :

    "Nu m-am consultat cu Traian Băsescu, iar în acest moment drumurile noastre se despart . Traian Basescu merge la Penintenciaru Jilava iar eu la Penintenciaru Targsor unde desfac Institutul FERICIRI pentru politiceni corupt ! "
  • +7 (17 voturi)    
    Succes garantat (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:39)

    Amoredivino [utilizator]

    Românii iubesc penalii. Românii votează penalii. Deci Udrea va avea succes.
  • +14 (16 voturi)    
    Ce? Gata cu credinta? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:41)

    AdiSto [utilizator]

    Sau se gandeste sa fie furnizorul oficial de mir in parlament?
  • +15 (17 voturi)    
    Jilava (Miercuri, 5 octombrie 2016, 17:53)

    Irina25 [utilizator]

    Intr-o lume ideala, Udrea Elena ar fi colega de celula cu Andronescu Ecaterina....
    • -8 (10 voturi)    
      Diferente esentiale, In urma lui Andronescu (Miercuri, 5 octombrie 2016, 18:45)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      a ramas un sistem de invatasmant care ne situeaza pe locul 121 din 138 tari dupa vreo 20 ani de activitate.
      In urma lui Udrea in turism a ramas un brend de tara dupa vreo 3 ani de activitate.
  • +12 (18 voturi)    
    Doamna Elena, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 18:03)

    middle_brick [utilizator]

    Dar nu mai bine va pregătiți dumneavoastră mental asa pentru un pic de parnaica!? nu de alta dar asta pare a fi direcția viitoare a carierei, puteți adăuga si la CV.
  • +6 (8 voturi)    
    adevarata telenovela cu basistii astia (Miercuri, 5 octombrie 2016, 19:48)

    jackalphonse [utilizator]

    Dupa ce mai ca intra la mititica din cauza ca a furat la ordinele lui base, nu poate si asta sa i mai faca un partid. Poate o partida...
    Lasa ca se intalneste cu ibovnicul ei la mititica si faca acolo partide
  • +11 (11 voturi)    
    aveti timp ... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 20:40)

    astronaut [utilizator]

    s-o credeti , pentru un candidat independent e nevoie de un numar serios de voturi ! cine s-o voteze pe tanti NUTI ca independenta !
    • 0 (0 voturi)    
      cum cine? (Joi, 6 octombrie 2016, 14:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      ceata de arhangheli de la institutul fericirii.
  • +11 (11 voturi)    
    Bine fa Pitzi, (Miercuri, 5 octombrie 2016, 21:42)

    potaissa [utilizator]

    nu crezi ca-s destuli penali in Parlament?
    Grotesc!
  • +9 (9 voturi)    
    Ce precizare imprecisa..... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 23:08)

    8736 [utilizator]

    ..."Udrea a precizat ca va strange semnaturi in strada" - Pe care strada? Aia cu sens unic spre pirnaie? Si campania ieftina pe facebook pe care intentionezi sa o faci, sa intelegem ca va fi de doi bani? Mai bine du-te si mai culege niste mere!
    • +1 (1 vot)    
      a gresit si ea, deh (Joi, 6 octombrie 2016, 14:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui 8736

      exprimarea corecta era " ...pe centura...", nu "...pe strada...".