USR si-a lansat programul politic. Nicusor Dan: "O directie - coruptie si de administratie publica, de reformare a statului roman; a doua directie - dezvoltarea economica sustenabila"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:15 Actualitate | Politic

USR lanseaza programul politic
Foto: Hotnews
Uniunea Salvati Romania si-a lansat miercuri programul politic intr-o conferinta de presa sustinuta de Nicusor Dan, Clotilde Armand si Cosette Chichirau, aceasta din urma fiind prima pe listele din Iasi la Camera Deputatilor si cea care a coordonat programul. Programul este deocamdata in dezbatere publica. Nicusor Dan a declarat ca sunt in continuare in discutie cu mai multi ministri din guvernul Dacian Ciolos, iar listele vor fi anuntate pe 20 octombrie.
"Cosette Chichirau deschide lista noastra la Iasi. Este doctor in economie al universitatii din Massachusetts, a lucrat in mediul economic si financiar in SUA si este cea care a coordonat acest program" a precizat Dan.

"Exista doua directii in acest program: o directie care tine de coruptie si de administratie publica, de reformare a statului roman si exista o directie care tine de dezvoltarea economica sustenabila, care sa genereze crestere si bani care sa alimenteze o administratie publica functionala," a continuat acesta.

Cei trei au vorbit in conferinta de cinci capitole din cele 10 pe care le are programul.

Fragmente din declaratii:

Nicusor Dan:

"Propunem o justitie functionala si predictibila. Vrem sa ajungem la uniformizarea practicii judecatoresti, a predictibilitatii actului de justitie. Publicarea online a tot ce inseamna hotarare judecatoreasca. Va fi mult mai simplu sa vedem eventualele derapaje

Achizitiile publice -  un sistem de control al achiztiilor publice, lista neagra a firmelor care s-au angajat sa faca achizitii si nu le-au facut.

Reforma a sistemului electoral care sa elimina monopolul partidelor mari de pe piata politca; reducerea pragului electoral; scaderea numarului de semnaturi; alegerea primarilor in doua tururi.

Ne pronuntam ferm pentru procesul de e-guvernare, un flux informatic predictibil a tot ce inseamna act de guvernare centrala si locala."

Cosette Chichirau:

"Viziune de dezvoltare sustenabila bazata pe investitii si nu pe consum; vrem sa facem investitii in industrie.

Vrem sa scoatem romania din saracie, sa eliminam saracia complet si sa devenim o tara in randul tarilor occidentale. Motorul este industria, ne trebuie politici publice care sa creeze noi industrii.

Trebuie sa ne gandim nu numai la ce avem noi, ci care sunt trendurile mondiale si cum putem castiga in acee trenduri mondiale. Un exemplu - economia digitala, tranzitia catre obiecte inteligente, biotehnologii, energie regenerabila.

Ca la fotbal - trebuie sa alergam unde va fi mingea, nu unde este mingea.

Sa fim in primele 10-15 tari in anumite domenii. Romania are o sansa reala in economia digitala

Putem investi in capacitatea de colectare si prelucrare a informatiilor. Propunem o directie pentru indusutria IT spre exempu stiinta datelor. Romania poate fi creierul invizibil in aproape orice. Sa avem comapnii gen Facebook si in Romania, sa nu fim doar mana de lucru

Romanii din diaspora: efortul principal este de atragere inapoi, cei care au careiere de top cel mai probabil nu se vor intoarce propunem sa ii folosim ca o retea de influenta.

Invatamant accesibil tuturor. Nu suntem doar pe incurajarea excelentei. calea sigura de a iesi din saracie este educatia. pana la 6% din PIB."

Raspunzand unei intrebari: "Am propus moratoriu pentru exploatarea cu cianuri."

Clotilde Armand:

"Infrastrcutura de transport este un element esential vom face totul posibil sa facem o infrastructura de care avem nevoie.

Pregatirea deficitara a proiectelor, politzarea companiilor de stat si instabilitatea lor. Toate acestea sunt din cauza coruptiei. Propunem o reforma profunda a acestor institutii, depolitizarea lor.

Nu mai vrem sa avem o politica de cost minim care de fapt duce la un cost maxim. Economisim 1% din proiect pentru a plati 30% in plus. Firmele se duc la tribunal si castiga de trei ori mai mult decat am economisit prin cost minim.

Sa fie totul transparent, populatia sa stie care este acest masterplan de transport.  

Sustinem coridorul european care este finantat, autostrata Sibiu - Pitesti dar si traversarea Carpatilor intre Targu Mures si Iasi. Faptul ca Moldova este izolata este o problema. Vrem ca aceasta autostrada sa fie o prioritate nationala.

PIB sanatate - cheltuim foarte putin pe cap de locuitor. Fie crestem acest PIB, fie putem sa alocam mai mult vrem sa trecem la 6% si vorbim si de eficientizarea sistemului.

Depolitizarea managementului spitalelor. descentralizarea, sa sfie axat mai mult pe sanatate si mai putin pe boala, rolul medicului de familie."

***

Intrebat despre ministrii din guvernul Ciolos care ar putea candida din partea USR - Dragos Pislaru, Cistian Ghinea si Vlad Voiculesc, Dan a raspuns: "Pislaru - confrim tot ce a spus in inerviul pt Hotnews. Ghinea - confirm ce a spus in interviul pentru Adevarul. Voiculescu: este o persoana foarte interesata pe care o asteptam oricand in acest partid. Am purtat cel putin discutii profesionale cu el. Mai sunt cateva persoane din guvern cu care suntem in dialog. Listele de candidati pe 20 octombrie".

In privinta semnaturilor, Nicusor Dan a declarat ca a crescut ritmul zilnic pana la 5000 pe zi si in prezent "am ajuns la 65.000". "Cand vom fi la 10.000 pe zi vom fi siguri ca le strangem". Pe de alta parte, el a precizat ca legea permite sa candidezi in circumscriptiile in care ai reusit sa strangi numarul necesar de semnaturi.

Despre observatori in sectii: "Eu am mare incredere in ministrul de interne ca va face un proces electoral foarte corect. I-am transmis oficial sugestii sa aiba intalnire cu ONG-urile care urmaresc procesul electoral de 20 de ani suntem pentru camere video in sectiile de votare. Vrem sa avem cat mai multi observatori ai nostri, oricine vrea sa contribuie la corectitudinea procesului electoral.

Intrebat cum comenteaza atacul impotriva lui Kovesi si acuzatiile de plagiat:

"Aparent este un atac impotriva unei persoane, de fapt este impotriva unei institutii. Aceasta institutie rezolva o chestiune a coruptiei care tine de securitatea nationala, deci este de fapt un atac la securitatea nationala. pe care il poarta niste partide care pretind ca pastreaza fiinta nationala si tot felul de vorbe frumoase. Va fi una din temele importante ale acestei campanii electorale - lupta intre un stat in care jutitia functioneaza si o coalitie a penalilor care doresc ca aceste lucruri sa inceteze. In ceea ce priveste fenomenul plagiatului, suntem pentru functionarea unei institutii independente cum pare a fi CNATDCU. Orice teza trebuie verificata si reverificata daca exista suspiciuni".

Despre faptul ca presedintele Klaus Iohannis i-a cerut premierului Dacian Ciolos sa isi declare macar "simpatia" pentru partidul cu care ar putea sa colaboreze: "Eu cred ca dl Ciolos are o importanta incredere populara. Cred ca multi romani au vazut in dumnealui o speranta de schimbare si prin asta multi romani asteapta sa continue in fruntea guvernului. Si atunci cred ca mersul logic este ca dl Ciolos sa vina cu proiectele dumnealui si anumite partide care se regasesc care au aceeasi idee de dezvoltare sa il sustina declarativ in campanie pentru ocuparea fotoliului de prim-ministru. Cred ca invers nu este fezabil, dumnealui s-a angajat sa guverneze pe o anumita perioada."


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Banca Transilvania

Startup ce finanteaza afacerile mici, lansat de Banca Transilvania. Povestea BT Mic si ce trebuie sa faca antreprenorii pentru a obtine banii

Grupul Financiar Banca Transilvania a lansat BT Mic, companie dedicata finantarii afacerilor mici, prin care vor fi acordate finantari antreprenorilor care au o cifra de afaceri anuala de pana la 1 milion de lei, indiferent de domeniul de activitate. Imprumuturile sunt oferite daca firmele au cel putin 3 luni de activitate economica.

7349 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    PRINCIPIAL FRUMOS (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:22)

    pointless man [utilizator]

    Dar nimeni, ASOLUT NIMENI, nu a reușit vreodată să ”elimine complet sărăcia”. Sper că-i doar o figură de stil.
    • 0 (2 voturi)    
      E o diferenta (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:38)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Nu cred ca exista vre-un stat care a eliminat complet saracia pentru ca asta depinde si de vointa omului, dar in acelasi timp, cred ca orice partid sau candidat care declara ca nu e bine sa se elimine complet saracia da dovada ca nu intelege politica.

      Pe de alta parte, USR se pozitioneaza la stanga cu un astfel de cap de afis. In politica din Romania e mare nevoie de un partid autentic de stanga care sa poata inlocui PSD-ul si a incheia perioada de trecere de la comunism.
    • +4 (4 voturi)    
      Conform definitiei oficiale a saraciei (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Exista mai multe tari in lume ce au eliminat complet saracia economica asa cum e definita de banca Mondiala (Suedia, Norvegia, Danemarca intre ele la datele din 2014 vezi mai jos in postari sursa). Daca insa tu te exprimi metaforic in definirea "saraciei" - de intelect/ de cunoastere/ de logica/ de argumente/etc atunci sigur nimeni nu le-a eliminat pe toate
  • +13 (15 voturi)    
    sper sa nu va mai afisati cu Liviu Mihaiu (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:30)

    tropotaru [utilizator]

    pentru ca o sa eliminati si saracia, dar si sustinatorii USR.

    Mai multa grija la anturaj.
  • -1 (19 voturi)    
    Utopia (Miercuri, 5 octombrie 2016, 13:34)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Desi s-ar zice ca programatic USR e de dreapta, de fapt titlul programului tine de o utopie de extrema stanga!!!
    Cand gasiti o tara unde s-a eliminat complet saracia, sa ma anuntati si pe mine!
    • +5 (11 voturi)    
      Iata anuntul (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Exista 2 praguri de saracie (pragul de 3,1 USD/zi e cel mai ridicat si cel mai utilizat) si cateva tari ce sunt cu 100% populatie peste acest prag (Norvegia e un bun exemplu dar mai sunt vreo 10-12, Suedia, Danemarca dar so Oman, Qatar) pentru o analiza completa vezi http://databank.worldbank.org/data/reports.aspx?source=2&Topic=11 Daca te referi insa la "saracia" mentala a unor postaci ce scriu ineptii fara a sti despre ce vorbesc (niste ciobani... :-)) atunci cu adevarat nu o sa scapam de ea. Deci nu e utopie, nu e de stanga si e fezabil (Romania e acum undeva la 4-5 % saracie si poate trece pragul de eliminare)
      • -3 (3 voturi)    
        Stai jos ! 2! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 16:18)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Draga bogatule mental, saracia , ideologic vorbind, este tema de campanie principala a partidelor de STANGA! Lasa vrajeala neo-securistica!
        Sa treci asta in TITLUL programului este relevant pentru publicul pe care vrei sa-l atragi.
        Programul, in titlul sau, spune ca vrea sa elimine COMPLET saracia! Nu mai vorbesc ca este si o exprimare pleonastica! A elimina ceva inseamna a indeparta, inlatura complet acel lucru! Nu poti elimina ceva incomplet! Dar sa trecem peste asta. Nicusor e cu matematica, celelalte madame, Coquette si Clondir nu sunt bastinase, asa ca le trecem cu vederea.
        Nu intru in detalii sa iau fiecare tara din cele date exemplu de tine care au toti locuitorii peste limita de saracie stabilita oficial. Doar atat: toate au resurse naturale imense care nu au fost concesionate pe toata durata de exploatare cu redevente de tot rasul, ca in Romania. Eventual beneficiile de pe urma acestora sunt trecute in fonduri suverane .Vezi Norvegia, cu aproape 1 TRILION de dolari . Nici nu stii cum se scrie un trilion, nu? Cele cateva exceptii de la regula au un sistem fiscal bazat pe suprataxare, taxarea marilor averi , stabilirea unui venit minim garantat generos etc. Ideologie de STANGA!
        Si nici in alte tari lucrurile nu stau decat oficial asa, fiindca sunt luati in considerare doar locuitorii , cetatenii acelei tari, nu si imigrantii care sunt pe post de sclavi pe-acolo, uneori aproape depasind ca numar populatia bastinasa[ vezi tarile din Golf].
        Pe partea de resurse, oricine ar veni la putere in Romania e legat de maini si de picioare de contractele si angajamentele anterior semnate
        Asa ca baga-ti-va mintile in cap si nu mai vindeti brasoave hipsterilor, ca incep sa va creada!
        Problema e ca nu stiti sa va deosebiti mana stanga de dreapta, d-apai curentele ideologice.
        In legatura cu jignirile tale, ele sunt dovada atat a subtirimii argumentelor tale, dar si a grosimii obrazului tau!
    • +2 (4 voturi)    
      Confunzi lucrurile (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:57)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Stanga promoveaza egalitatea, nu eliminarea saraciei.

      Orice tara civilizata ar trebui sa fie preocupata ca cetatenii sai sa aiba un nivel ridicat al calitatii vietii.

      Sunt destule tari unde locuitorii sunt in proportie de aproape 100% peste indicele saraciei.
    • 0 (0 voturi)    
      ... ti-ai luat solda ... (Joi, 6 octombrie 2016, 10:16)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      .... de la cine?
  • -12 (12 voturi)    
    electorat (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:03)

    sondel [utilizator]

    dupa ce industria a fost practic pusa pe butuci cine mai crede in re-industrializare....suntem doar o piata de desfacere ...ce naivi ne credeti tovarasi de la usr...
    • +4 (4 voturi)    
      Ce idiot ! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sondel

      Ca sa fii "piata de desfacere" trebuie sa ai venituri. De-industrializarea a avut loc peste tot in lume (cu exceptia celor inapoiati care mai cred ca se face o mare valoare cu ciocanul si produse de doi bani - India/China...) Acum serviciile, crearea de valoare intelectuala, cercetarea, sunt directiile ce aduc venituri. Depasiti mentalitatea siderurgista a anilor 50-60 din secolul trecut cu mari combinate ce scoteau scantei cum ii placeau cizmarului.
  • -5 (13 voturi)    
    Clotilde, Cosette et Julien... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ..sucursala locala-aripa franceza, a motorului franco-german in actiune?

    cui prodest?
  • -8 (16 voturi)    
    Povesti. (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:08)

    drona [utilizator]

    Am mai auzit chestia asta,cainii latra, Vantu fura.Afara ploua.
  • -8 (16 voturi)    
    Propagandă comunistă (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:12)

    Un cititor [utilizator]

    Lozinci găunoase, programe populiste, pe scurt : „Scoală-te tu să mă așez eu”
    • 0 (0 voturi)    
      ... la pariu ... (Joi, 6 octombrie 2016, 10:17)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ca n-ai citit ... dar, acum ma intreb, STII sa citesti?
  • -4 (4 voturi)    
    Si sa (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:15)

    Nababucordonmosor [utilizator]

    Colonizam galaxia
  • +3 (3 voturi)    
    Hi hi hi ... (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:30)

    Eu the first [utilizator]

    ... le e frica. Se inghesuie la comentarii negative si minusuri aici pe HN, la toate articolele despre DNA sau USR.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 15:40)

    nlln [utilizator]

    Va rog sa pregatiti o prezentare in care sa explicati pensionarilor de unde le vin banii de pensie .Poate se termina cu "intoxicatia" ca un anumit partid le da / mareste pensia.
  • 0 (0 voturi)    
    dna Armand e mai potrivita ca sefa a USR (Joi, 6 octombrie 2016, 14:05)

    mihaitzateo [utilizator]

    Dupa parerea mea,dl Nicusor Dan ar trebui sa o lase pe dna Clothilde, ca si sefa a USR.
    Daca tin eu bine minte, dna Clothilde a pierdut alegerile la sectorul 1,datorita fraudei,care s-a facut acolo.
    Si asa, cu frauda, dna Clothilde a fost la 1 procent in spatele candidatului PSD.
    Iar dl Nicusor Dan a pierdut alegerile ,pentru postul de primar a Bucurestiului, intr-un mod cinstit.
    Dl Nicusor Dan a fost la multe procente in urma dna Firea.
    Asa cum dna Armand are 4 copii si se gospodareste intr-un mod exemplar, va fi o foarte buna ministra.
    (gramatical corect,in limba romana,e ministru).