Tariceanu: Daca presedintele nu va desemna premierul majoritatii, se va declansa o criza politica si constitutionala

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 19:38 Actualitate | Politic

Copresedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu a declarat, marti, ca seful statului "nu va avea alta solutie decat sa respecte vointa cetatenilor" in privinta desemnarii premierului, dupa alegeri, din cadrul majoritatii formate in Parlament, el adaugand ca, in cazul unui refuz al lui Klaus Iohannis, "se va ajunge intr-o criza politica majora si constitutionala", transmite News.ro.

"Nu cred ca presedintele poate sa legifereze in plus fata de lege si Constitutie. Imi imaginez cu greutate cum poate refuza rezultatul votului popular, pentru ca nu vreau sa imi imaginez acest lucru", a spus Tariceanu, la Senat.

El a adaugat ca trebuie sa asteptam rezultatul alegerilor, iar seful statului "nu va avea alta solutie decat sa respecte vointa cetatenilor", adaugand ca, in cazul unui refuz al lui Klaus Iohannis, "se va ajunge intr-o criza politica majora, si constitutionala".

"Presedintele cred ca este in campanie si face declaratile astea. Spun ca, in cazul unui refuz, se va declansa o criza politica si constitutionala. Iar declaratiile sunt in registrul elecotral, am vazut ca a inceput campanie de luni, de la Timisoara, in fata studentilor", a mai comentat Calin Popescu Tariceanu.

Klaus Iohannis a afirmat, marti, ca nu va desemna, dupa alegerile parlamentare din 11 decembrie, un premier care este urmarit penal sau condamnat deja, indiferent cine va fi persoana desemnata si cine o va sustine.

"Indiferent de catre cine va fi propusa, eu nu voi desemna o persoana urmarita penal sau condamnata penal", a spus Iohannis.

El a mai precizat ca persoana pe care o va nominaliza va trebui sa mai indeplineasca doua conditii: sa aiba calitatile necesare pentru a conduce Guvernul si sa fie capabila sa obtina sustinerea unei majoritati parlamentare.

"Ar fi absurd sa desemnez pe cineva care nu obtine o majoritate", a precizat presedintele, adaugand ca nu este adeptul "acestor jocuri politice".

"Nu am de gand sa nominalizez sau sa desemnez pe cineva care pe urma pica in Parlament. Aceste jocuri nu le veti gasi la mine. Desemnarea va fi una extrem de serioasa, voi tine cont sa fie o persoana pe care eu o consider capabila sa conduca Guvernul Romaniei si pe care eu consider ca poate sa intruneasca o majoritate parlamentara", a comentat seful statului.










1860 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    ARTICOLUL 103 (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:51)

    OvidiuTudor [anonim]

    (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

    Deci nu scrie in Constitutie ca Presedintele desemneaza pentru functia de prim-ministru o persoana NOMINALIZATA de un partid.

    Asa ca Taricene, dute si innoieste-ti inca o data permisul de motocicleta.
  • +1 (1 vot)    
    Criza. (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:57)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Aceasta Mafalda a politicii romanesti, se crede buricul pamantului! Cine te-a pus sa te inhaitezi cu toti penalii? Daca ai curaj, iesi in strada si tipa! Te dai mare in Senat, ca acasa, mucles. Vezi ca vine platforma continentala a Marii Negre peste tine!
  • +1 (1 vot)    
    infractorii se grabesc sa iasa la rampa (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:06)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca paduchii.
  • +1 (1 vot)    
    Presedintele (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:07)

    gigifisiune [utilizator]

    va desemna premierul majoritatii daca nu a fost condamnat sau nu are probleme cu legea.

    Presedintele a fost clar.

    Daca il va desemna pe nea caisa dragnea, va arunca tara tot in haos pentru ca asta va scapa toata sleahta de corupti.

    Taricene, tare mult ma voi mai bucura cand te-or prinde asta, in cele din urma.
  • 0 (0 voturi)    
    dar legea spune clar (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:23)

    IancuJianu [utilizator]

    ca poti alege dar nu poti fi ales daca esti condamnat.
  • +2 (2 voturi)    
    citeste, bre Mototolicene, Constitutia Romaniei (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:41)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Prim-ministrul e DESEMNAT de catre Presedintele Romaniei in urma unor CONSULTARI. Nici un partid NU poate impune primul-ministru, nici chiar daca ar avea 100%. Tocmai de aceea exista in Constitutia Romaniei prevederi care privesc si situatia in care propunerea Presedintelui nu ar fi agreata de catre Parlament, si nu doar o data, ci chiar de mai multe ori:

    ARTICOLUL 103 - (1) Presedintele României DESEMNEAZA un candidat pentru functia de prim-ministru, în urma CONSULTARII partidului care are majoritatea absoluta în Parlament ori, daca nu exista o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

    ARTICOLUL 89 - (1) Dupa consultarea presedintilor celor doua Camere si a liderilor grupurilor parlamentare, Presedintele României poate sa dizolve Parlamentul, daca acesta nu a acordat votul de încredere pentru formarea Guvernului în termen de 60 de zile de la prima solicitare si numai dupa RESPINGEREA A CEL PUTIN DOUA SOLICITARI de învestitura.

    "Forta politica" a Presedintelui (ca reprezentant votat direct al tuturor cetatenilor romani) e clar indicata de faptul ca Presedintele poate (dar nu e obligat) sa dizolve Parlamentul intr-o asemenea situatie.
  • -1 (1 vot)    
    Mafia roșie kaghebistă (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:46)

    andreitr [utilizator]

    nu vrea să-l lase pe președinte să-și facă jocul pe care l-a patentat la Sibiu și anume: relații externe - invenstiții - locuri de muncă și o clasă de mijloc mai bogată. Hai Klaus Iohannis!
  • +1 (1 vot)    
    Eu . . . . (Marţi, 4 octombrie 2016, 21:06)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa citesti Constitutia si dupa aia sa dai din gura!
  • +1 (1 vot)    
    Nu se va declansa nimic (Marţi, 4 octombrie 2016, 21:07)

    mitg [utilizator]

    Vom scapa de tine si de dejectiile tale in curand.
  • +1 (1 vot)    
    Criza politica (Marţi, 4 octombrie 2016, 21:18)

    MoemBius [utilizator]

    aia vrem
    sa faceti alegeri pina ii scoateti e toti "politicienii" sau mai bine zis pe HOTI din rindul politicienilor (politruci)
    Si dupa ce faceti 10 randuri de alegeri o sa va forteze legea sa platiti si cheltuielile legate de chemarea alegatorilor la urne de 10 ori si sa le platiti din pensia aia mizerabila normala de 300 de RON pe luna (sa vi se retina maximum 30% din pensie adica sa primiti IN MANA 200 de lei sa vedeti ce frumos e sa traiesti cu 200 de lei pe luna
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nici un Partid nu detine majoritatea absoluta (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:02)

    MeridianAlbastru [anonim]

    Inculpati -Criminali si Corupti nu au loc si nici viitor !

    Art .103 din Constitutie )-Daca nici un Partid nu detine majoritatea absoluta 50 plus unu -Presedintele este liber sa numeasca pe cine considera el Prim Ministru al Romaniei cu sarcinea de a formula viitorul Guvernul !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cine intereseaza (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:04)

    cartofil [utilizator]

    ce spune un individ care ar trebui sa fie de mult in puscarie? Ce-i cu zacamintele din Marea Neagra? Ce s-a intamplat cu banii din vanzarea BCR ? Cum poti, cand ai o crestere economica de 8%, sa faci un deficit de multe miliarde de E? De ce nu se autosesizeaza DNA pentru toate nenorocirile pe care le-a facut acestei tari un manechin repetent cu tata turnator?
  • +1 (1 vot)    
    Sper ca... (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:36)

    Andra99 [utilizator]

    unul din cei mai toxici oameni politici postdecembristi nu va mai ajunge NICIODATA premier. Actiunile lui au dat Romania inapoi in timp cel putin 10-15 ani. De asemenea, sper sa prind ziua in care acest individ va raspunde in fata unui judecator pentru faptele sale.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu ma pot abtine sa nu "plagiez" (Joi, 6 octombrie 2016, 23:36)

    v_sile [utilizator]

    De pe facebook-ul domnului Miron Damian:

    "La alegerile din 2004 am avut o „majoritate” în parlament, considerând că expresia se referă la declarațiile de intenție ale conducerii partidelor parlamentare, sau chiar la (alt) vot, cel pentru conducerile celor două Camere.

    Președintele de atunci nu a desemnat premierul acestei majorități, și nu s-a declanșat nicio criză, nici politică și nici constituțională. Criză constituțională e greu să se declanșeze, pentru că textul legii fundamentale prevede explicit posibilitatea ca majoritatea parlamentară, în sensul propriu al termenului, adică pentru scopul unui vot anume, să respingă propunerea prezidențială.

    Dincolo de asta, merită amintit numele celui a cărui desemnare în urmă cu 12 ani a invalidat teza de acum a dlui Călin Popescu-Tăriceanu: Călin Popescu-Tăriceanu."