Legea anti-fumat ar putea ramane in forma actuala - comisiile din Camera Deputatilor au respins modificarile prin care s-ar fi imblanzit interdictiile/ Tigarile aromate, interzise

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 11:47 Actualitate | Politic

Semn fumatul interzis
Foto: Hotnews
Comisiile Juridica si de Sanatate din Camera Deputatilor au decis marti sa respinga toate modificarile aduse la legea anti-fumat in vigoare din primavara - care interzoce fumatul in toate spatiile inchise si la locurile de joaca. Votul final se va da in plenul Camerei Deputatilor.

Comisiile de la Camera Deputatilor au votat marti sa pastreze in forma initiala un proiect al Guvernului prin care se transpune o directiva privind stabilirea condiţiilor pentru fabricarea, prezentarea şi vânzarea produselor din tutun şi a produselor conexe si sa respinga modificarile aduse acesteia. Aceste modificari s-au adoptat la Senat si prin ele se abrogau mai multe articole din Legea 349/2002 actualizata, in vigoare din primavara acestui an, prin care fumatul este interzis in spatiile inchise si se stipuleaza ca:

  • "Fumatul este permis in spatii separate, complet izolate si inscriptionate special pentru aceasta destintie, precum si pe terase exterioare amenajate in acest scop."

Un alt amendament care a fost respins marti, apartinand deputatului PSD Aurelia Cristea - cea care a promovat legea anti-fumat aflata in vigoare -, se referea la interzicerea fumatului in masina in prezenta minorilor sau femeilor insarcinate.

Pe de alta parte, prin transpunerea directivei europene se interzic tigarile aromate in termen de 30 de zile dupa publicarea in Monitorul Oficial, iar tigarile mentolate vor ramane pana in 2019.

In parlament mai exista un proiect prin care se doreste relaxarea interdictiilor, astfel incat sa se poata fuma din nou in spatii special amenajate. Acesta se afla la Senat, unde asteapta votul in plen, dupa ce comisia de sanatate a decis de asemenea respingerea modificarilor.

Proiectul a fost promovat public de deputatul PND Daniel Fenechiu si de senatoarea ALDE Cristiana Anghel, insa are sustinatori de la toate partidele. Vezi aici lista de semnatari.

La sedinta de marti a comisiei, reprezentantul Guvernului a precizat ca ministerul Sanatatii nu sustine acest proiect.

Senatul este prima camera sesizata, proiectul urmand sa intre in plen, apoi va merge la Camera Deputatilor.

Ce prevede acest proiect:
  • Se redefineste spatiul inchis drept spatiu accesibil publicului care are un acoperis, plafon sau tavan si pereti de jur imprejur
  • "Fumatul este permis numai in camere special amenajate destinate sa serveasca exclusiv fumatului si activitatilor asociate fumatului, cum ar fi de exemplu consumul de cafea, bauturi calde sau bauturi racoritoare"
  • Fumatorii se pot constitui in asociatii sau cluburi de fumatori, care pot amenaja spatii speciale destinate exclusiv fumatului si activitatilor asociate fumatului.





Citeste mai multe despre   









5770 vizualizari
  • +9 (21 voturi)    
    Foarte BINE (Marţi, 4 octombrie 2016, 11:50)

    Melinte [utilizator]

    Eu sunt fumator,dar ma simt mult mai bine acum decat inainte !
    • -11 (13 voturi)    
      stiu (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:14)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Melinte

      Melinte nu mai minte. El fuma acum 20 de ani, dar se simte mult mai bine acum decat inainte. De ce te simti mult mai bine acum decat inainte Melinte ?
      • +4 (6 voturi)    
        Daia (Marţi, 4 octombrie 2016, 15:03)

        Melinte [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Pentru ca fumez mai putin,iar intr-un restaurant respir aer curat,pot manca in liniste iar daca vreau sa fumez,ies afara.
        MELINTE NU MINTE !
  • +9 (21 voturi)    
    Iar incepem? (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:11)

    M. G. [utilizator]

    Abia s-a obisnuit lumea (mai ales fumatorii) cu regulile astea si acum vrem sa schimbam la loc? Bine, si acum exista nesimtiti care fumeaza la locurile de joaca din parcuri, semn ca fara masuri punitive aplicate nu se poate nimic in tara asta.
    • -9 (19 voturi)    
      tot nefumatorii vad ca incep (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:45)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      la locurile de joaca pt copii nu era permis fumatul nici inaint si inca am vazut oameni care fumeaza.
      de obisnuit ne-am obisnuit ca a fost vara si s-a stat la terasa. vedem la iarna
      in schimb am vazut barui care au dat faliment pt ca nefumatorii nu au umblut barul asa cum spuneau inainte.
      sunt baruri in care 99% din clienti sunt fumatori.
      sunt de acord cu interzisul fumatului in restaurante sau in localurile in care se serverte mancare. dar sa faci o asemenea lege intr-o tara in care suntem peste 60% fumatori si 90% din clientii cluburilor sunt fumatori este o aberatie.
      nu am vazut mai multi nefumatori in baruri acum, dimpotriva sunt goale...
      m-am saturat de hipsterismul asta desantat si comentariile la adresa fumatorilor ca si cum ar fi infractori...
      • +6 (10 voturi)    
        pai inchideti dreaq barurile alea (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:08)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        si produceti ceva mai ecologic si cu mai putine noxe.
        Daca obiectul de activitate al barurilor alora era fumatul, evident vor trebui sa schimbe business-ul.
        • -5 (7 voturi)    
          pai ce (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:28)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          te obliga cineva sa te duci in ele?
          iar comentarii de hipsteri care vorbesc de ecologie dar nu au plantat in viata lor un copac.
      • +12 (14 voturi)    
        Fii serios! (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:09)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Sunt cam 25% fumători. Impresia că toată lumea fumează era din cauză că plutea fumul prin baruri și restaurante de-l tăiai cu cuțitul
        • -4 (6 voturi)    
          nu (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:23)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

          nu este o impresie pt ca acum sunt goale majoritatea.
          • +2 (2 voturi)    
            goale de fum (Miercuri, 5 octombrie 2016, 0:36)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            pentru tine "gol" sau "plin" se raporteaza la "fum", nu?
      • +8 (10 voturi)    
        60 %? aberezi (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:26)

        @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Eu știam ca aproape 30 % fumau conform sondajului de anul trecut
      • +7 (9 voturi)    
        60%? (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:27)

        LaurentiuR [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        O să fii uimit, dar de fapt doar 27% dintre români fumează
        http://ec.europa.eu/romania/news/05062015_27_dintre_romani_fumeaza_regulat_ro.htm
        • -7 (9 voturi)    
          o sa fii uimit (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:27)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuR

          dar pe un esantion de 2000 de persoane care se DECLARA fumatori nu poti spune ca asa este.
          daca eru doar atatia nefumatorii nu se mai plangeau ca prea multi fumeaza si nu mai pot suporta.
          daca erau atatia nu mai dadeau cluburile faliment pt ca nu mai au clienti.
          daca erau doar atatia erau barurile pline de nefumatori acum.
          in germania de exemplu nu este interzis total. la noi s-a dat cu ghioaga ca sa astupe scandalul de la colectiv. si acum sunt alegeri si le este teama sa schimbe legea dar dupa alegeri o vor schimba.
          • +4 (4 voturi)    
            27% ti se pare PUTIN? (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:03)

            adro [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            Peste un sfert din romani.

            Si mai gandeste-te ca un fumator deranjeaza multi nefumatori din jur cu fumul lui.
  • -6 (18 voturi)    
    Da . Legea e ok . Asta era problema . (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:19)

    EuIoan [utilizator]

    Toate normele de poluare sunt respectate in Romania . Masinile sunt toate segmentate recent si statiile ITP au recorduri de incasari .
    Majoritatea sunt hibrid sau euro 6 si totul este cat se poate de bun pentru sanatate !
    Respiram un aer curat toata ziua si e pacat sa il poluam cu fum de tigara cand ne ducem sa ne imbatam seara in localuri special amenajate pentru asta :)

    Mai ales ca romanul nu are traditie in fumat . Au fumat cativa dupa revolutie si acum s-a facut dreptate si s-a curatat tara de elemente agitatoare .
    • +11 (13 voturi)    
      logica ta (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:42)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui EuIoan

      https://en.wikipedia.org/wiki/Nirvana_fallacy

      Mai pe intelesul romanului "daca nu poate sa fie totul perfect, atunci nici macar mai bine nu vrem sa fie".
    • +3 (5 voturi)    
      Nu are traditie in fumat? (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:11)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui EuIoan

      Pai sanctionam practica sau tradtia?

      Are oricum o traditie neagra: in decese si imbolnaviri grave de pe urma fumatului.
  • +7 (7 voturi)    
    dar... (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:25)

    Piticot9 [utilizator]

    pare ca a devenit o obisnuinta ca atunci cand e o golaneala - in plen se voteaza diferit de comisie... in plen borfasii sunt acoperiti de votul secret
  • -6 (16 voturi)    
    Paparlalament (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:37)

    verid [utilizator]

    Idioti ! Urmeaza legea interzicerii avortului !
  • +3 (11 voturi)    
    Fumatul este periculos. (Marţi, 4 octombrie 2016, 12:54)

    asavreau [utilizator]

    Recent unui vecin i-au tăiat un picior.Fuma peste un pachet pe zi.Acum,toți vecinii fumători s-au lăsat de fumat.
    • -6 (10 voturi)    
      da (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:12)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      si un parinte mi-a murit de cancer la plamni desi n-a pus tigara in gura.
      hai nu mai veniti cu exemple aberante doar de dragul de a demonstra ceva.
      • +1 (1 vot)    
        Dar TU fumezi de obicei pe langa nefumatori? (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:35)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        .
    • -5 (5 voturi)    
      sarcasm ? (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:13)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      De ce ? Urmau si ei la teiere de picioare ? Sau li s-au taiat picioarele cand au vazut bietul om fara un picior ? Si mersul pe jos este periculos, si pe bicicleta si cu masina. Cred ca ne putem asuma constient acest risc.
      • +5 (5 voturi)    
        Este la Spitalul Fundeni. (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:51)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Poți merge să te convingi.Nu o spun să te sperii.Faci ce vrei cu viața ta,dar ești obligat să respecți statutul de nefumător al celor din jur.Este sănătos și pentru tine ca fumător.Și o complectare,am fost fumător și o operație ma determinat să renunț.Cred că eram mai încăpățânat decât tine.M-am lăsat fără să fie o lege care să-mi interzică.Și este bine din mai multe privințe.
  • -8 (8 voturi)    
    are sa urmeze.. (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:24)

    Bolovanul [utilizator]

    Ei, dupa treaba cu fumatul obligatoriu pe afara fie ploaie fie ger, are sa urmeze vaccinatul obligatoriu. Pe motiv ca cei nevaccinati sunt un pericol public pentru ceilalti. si daca sunt tampiti si nu se vaccineaza de ce sa isi bata joc de cei cu luminati la creier?

    ( inlocuiti "nu se vaccineaza" cu "fumeaza" si vedeti ca este exact aceeasi argumentatie)

    Ca doar cei din tarile civilizate sunt vaccinati.
    ( Recunoasteti structura argumentului? ).
    • 0 (2 voturi)    
      tat esti tu (Miercuri, 5 octombrie 2016, 0:41)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      mare bolovan
  • -2 (6 voturi)    
    despre fumat si avantajele lui (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:31)

    vasilica_costica [utilizator]

    intrebare : daca vapez din tigara electronica, unde am voie si unde nu? pot in circiuma ? pot la supermarket ? pot in masina cu gravida si copil minor? pot la servici daca sunt singur in birou ? ca daia m-am lasat de fumat si vapez sa pot sa vapez unde vrea muschiuletzu lu meu. aaaa si inca ceva "moarte fumatorilor " , a fost o gluma ...
    • +4 (6 voturi)    
      legal (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:55)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      nu. In locurile in care este fumatul interzis, este interzisa si tigara electronica.
      • -1 (3 voturi)    
        continuare (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:24)

        vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        de unde stii ? scrie negru pe alb chestia ca se interzice expres si tigara electronica ? spune-mi articolul de lege care face referire. sau e de la tine citire ? deci articolul din lege nr si aliniat, daca stii legea ....
      • -3 (5 voturi)    
        legal (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:49)

        AbigailLaslas [anonim] i-a raspuns lui hollow

        Daca cititi legea, tigarile electronice sunt interzise numai in mijloace de transport in comun si langa locurile de joaca.
        Daca nu stiti sa cititi: fumatul = orice actiune efectuata prin arderea produselor din tutun. Unde ai vazut tutun la tigarea electronica ?
        Oricum nu va bucurati, raportul comisiei e doar consultativ. In plen, cum s-a votat la Senat, se voteaza si la Camera. Oricum pe nefumatorii astia activisti nu stiu cine va pune sa va duceti in locuri unde se fumeaza.
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Miercuri, 5 octombrie 2016, 11:14)

          vasilica_costica [utilizator] i-a raspuns lui AbigailLaslas

          conform legii este interzis vapatul in mijloacele de transport in comun, atit, este vorba de art 3 privitor la art 2 lit n1, in rest pot sa vapez unde vrea muschii mei, si daca nu convine ma doare in basescu
  • -6 (10 voturi)    
    Alegere (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:08)

    ph [utilizator]

    Daca la un restaurant/bar/club/cafenea nu imi place muzica, meniul,curatenia, servirea, etc. pur si simplu nu intru sau nu raman. Niciodata nu m-am gandit sa cer parlamentului sa-l oblige pe patron sa schimbe ceea ce mie nu-mi place. Pe nefumatori nu-i obliga nimeni sa intre intr-un club de nefumatori.
    • +1 (7 voturi)    
      Partial corect (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:28)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ph

      Ideea cu legea anti fumat este sa ii protejeze pe angajatii din aceste localuri, nu pe clienti!
      • -6 (8 voturi)    
        alegere 2 (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:40)

        ph [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Nici pe angajati nu ii obliga nimeni sa lucreze intr-un local in care se fumeaza.
        • -1 (3 voturi)    
          bai dar tu iti dai seama ce aberatii scrii? (Miercuri, 5 octombrie 2016, 0:46)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ph

          Asta-i ca si cum ai inhala gaze de esapament intr-un bar si ai zice ca doar nu-i obligat nimeni sa intre in barul respectiv, sau sa lucreze in barul respectiv.
          Pai barul este pentru baut nu pentru fumat. Ce are fumatul cu activitatea economica a barului?
          Fumatul dauneaza sanatatii, indiferent cine intra in bar sau cine lucreaza in bar.
          Daunand sanatatii, creaza o problema in societate, cu oameni bolnavi, dependenti, care trebuie tratati. Pe banii lor? Nu chiar. 75% din costuri sunt acoperite de cei care nu fumeaza.
  • +2 (4 voturi)    
    O tampenie (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:31)

    tudor74 [utilizator]

    De ce au respins prevederea cu fumatul in masina cand calatoresti cu un copil minor sau gravida nu stiu ? Bine, obligatorie e si purtarea centurii de siguranta si folosirea scaunelor speciale pt copii sub 4 ani, ca politia doarme in papuci si nu da amenzi pt asta e alta poveste.
  • -1 (3 voturi)    
    tigari-tigari.... (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:20)

    TRABI [utilizator]

    Foarte bine ! arz-o focu' de tigara ......
  • 0 (2 voturi)    
    Ciudații din Parlament. (Marţi, 4 octombrie 2016, 20:11)

    asavreau [utilizator]

    Avem parlamentari care au principala preocupare să legalizeze viciile.Fenechiu,Anghel o recunosc cu nesimțirea specifică.Niște turiști spuneau că România pute.Cred că au trecut pe lângă Anghel,Fenechiu,...Țiganii ne fac de râs,fumătorii ne fac de râs și dăm vina pe străini că ne discriminează!
  • 0 (2 voturi)    
    tari total necivilizate (Miercuri, 5 octombrie 2016, 9:30)

    Bolovanul [utilizator]

    legea fumatului in GErmania

    Fiecare land (regiune) din Germania are propriile reglementări referitoare la fumat, unele mai dure, altele mai tolerante. Majoritatea landurilor permit fumatul în încăperi speciale din restaurante sau alte localuri de alimentație publică, sau chiar în pușcării sau spitale de psihiatrie.
  • +2 (2 voturi)    
    alta tara necivilizata (Miercuri, 5 octombrie 2016, 9:32)

    Bolovanul [utilizator]

    În Franța,fumatul este interzis în restaurante, cluburi și discoteci, fiind permis doar pe terasele acestora, majoritatea dintre ele acoperite.

    În camerele de hotel nu se poate fuma, decât dacă există etaje speciale pentru fumători.


    ...pe bune, astia nu isi tin fumatorii in frig? ce cretini viciosi!
  • 0 (0 voturi)    
    Suedia - tara necivilizata (Miercuri, 5 octombrie 2016, 9:34)

    Bolovanul [utilizator]

    Legea permite proprietarilor barurilor și restaurantelor de a avea o cameră specială pentru fumători, care trebuie să fie izolată de restul zonelor. Aici este interzis consumul de mâncare sau băutură.