Uniunea Salvati Romania a adunat 45.000 de semnaturi, din necesarul de 200.000: Sunt probleme in Diaspora

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 3 octombrie 2016, 9:14 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Uniunea Salvati Romania a strans 45.000 de semnaturi, din necesarul de 200.000, pentru a participa la alegerile parlamentare din 11 decembrie, problema majora fiind la semnaturile din strainatate, unde au adunat circa 1000 din cele 6.100 necesare, informeaza Mediafax.

"In primele doua saptamani am avut o medie de 1500 de semnaturi pe zi. Deci am avut 20.000 de semnaturi dupa primele doua saptamani. In a treia saptamana... Ieri aveam 45.000, deci am avut 25.000 in sase zile, deci ne apropiem de 5000 de semnaturi pe zi. Suntem optimisti ca vom ajunge la 10.000 de semnaturi pe zi. Asta este numarul care ne-ar asigura 200.000 de semnaturi pe 27 octombrie. Suntem foarte fericiti ca am primit scrisori in urma apelului pe care l-am facut, din orice loc pe care vi-l imaginati din Romania - din Caransebes, Braila, Botosani, Blaj... Din orice loc am primit cel putin o scrisoare, ceea ce inseamna ca oamenii incep sa cunoasca USR si au incredere ca poate sa realizeze schimbarea si, mai mult, pun umarul dezinteresat", a declarat liderul USR, Nicusor Dan

El a recunoscut ca formatiunea are o problema cu semnaturile romanilor din Diaspora. "Vrem sa avem candidati in Diaspora si pentru asta trebuie sa depunem pana pe 12 octombrie 6.100 de semnaturi. Nu avem, in momentul de fata, decat undeva la ordinul 1.000. Asta este motivul pentru care azi si maine 25 de persoane pleaca la Chisinau sa stranga semnaturi de la cetatenii romani cu domiciliul in Chisinau. Acolo sunt circa 4-500.de mii. Asteptam in continuare de la romanii din Diaspora", a mentionat Dan, precizand ca si el va fi prezent la Chisinau pentru a strange semnaturi.


Citeste mai multe despre   









3936 vizualizari
  • +2 (4 voturi)    
    In Timis (Luni, 3 octombrie 2016, 9:22)

    falcoind [utilizator]

    unde poți merge sa semnezi ?
    • +3 (5 voturi)    
      aveti mai multe posibilitati (Luni, 3 octombrie 2016, 13:00)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      in Timisoara la Restaurant Boema (Str. Florimund Mercy 1) gasiti un cort USR

      ori descarcati formularul aici https://semneaza.usr.ro/
      si il imprimati, completati cu una pana la 15 semnaturi, cate gasiti la prieteni si cunostinte, si apoi trimiteti prin posta la bucuresti : USR (Str. Carol Davila, Nr. 91, Parter, Ap. 1, Sector 5, București)

      sau contactati persoanele de contact pe judetul Timis care apar pe harta de aici https://semneaza.usr.ro/
      • +2 (2 voturi)    
        Mersi (Luni, 3 octombrie 2016, 15:27)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui codo

        .
  • +2 (4 voturi)    
    Doar DIASPORA ne poate ajuta! (Luni, 3 octombrie 2016, 9:56)

    Miky60 [utilizator]

    Haideti, DIASPORA, salvati-ne din nou! Asa cum ne-ati salvat in 2014 de la distrugere, acum trebuie sa ne salvati din nou! Ar trebui facuta o noua miscare pe facebook si la Radio Guerrilla care se asculta mai mult in Diaspora decat in tara lui ZU sa mobilizam si Diaspora sa ne salveze din nou!
  • -2 (6 voturi)    
    alo, diaspora (Luni, 3 octombrie 2016, 9:58)

    codo [utilizator]

    daca tot ati stat la coada indignati, puneti mana si trimiteti fiecare cate 2,3 semnaturi. altfel nu mai aveti pentru cine sta la coada.
  • -2 (2 voturi)    
    Am si eu o intrebare pentru Nicusor (Luni, 3 octombrie 2016, 14:40)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Daca un mare luptator din alta tara ti-ar cere semnatura de sustinere, n-ai vrea sa stii macar pentru ce lupta? Si daca-ti da un raspuns bun dar cu mare intarziere, ai avea incredere?
  • 0 (0 voturi)    
    Dezorganizare!!! (Vineri, 7 octombrie 2016, 15:33)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Voi vreți semnături, oameni sunt care vor să semneze pentru voi, dar nu are cine să străngă acele semnături!!!

    Ori sunteți voi prost organizați, ori sunteți sabotați la greu și cei pe care i-ați lăsat la corturi sunt angajații altor partide frecătoare de mentă!

    Azi sunt in cel de-al treilea oraș mare din Ro vizitat în ultima săptămănă. Prima dată am crezut că Bucureștiul e caz separat, dar incep să văd că asta e regulă generală.

    Voi vă plângeți că nu aveți semnături, ați pus corturi peste tot, dar fără oameni??? Trei orașe diferite, corturi USR bine amplasate, în zone cu trafic - și NIMENI acolo?!?!?

    Mulți suntem cei care vrem alternativă pentru vot, dar dacă voi nu vă puteți gestiona nici măcar propria ograda...