Traian Basescu: M-ar surprinde daca Codruta nu ar dispune supravegherea nepoteilor mei, sa fie scosi in catuse spre gloria ei

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Duminică, 2 octombrie 2016, 23:35 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu a raspuns, pe facebook, celor care i-au reprosat criticile aduse Codrutei Kovesi, pe care-i numeste "deontologi", inventariind actiunile procurorilor impotriva sa si familiei sale si comentand ca nu l-ar surprinde daca procurorul-sef al DNA ar dispune masuri de supraveghere impotriva nepotilor sai, informeaza News.ro.

"De ce ? Pai uitati de ce, deontologilor ! Pe 21.12.2014, dupa 44 ani si 6 luni, m-am terminat mandatul in serviciul public si al statului. Reactia statului pe care l-am servit a fost urmatoarea: In 3 luni, la cererea Procurorului General Nitu, imi erau redeschise nu mai putin de cinci dosare penale si eram facut si inculpat intr-un dosar pentru o asa zisa amenintare urmare a unei reclamatii sustinuta de 120 parlamentari PSD, iar in alt dosar deveneam suspect pentru spalare de bani, dosar ce fusese inchis cu multi ani in urma pentru ca nu exista fapta reclamata de voiculescianul Ciuvica", isi incepe Traian Basescu postarea.

"De ce ? Pai uitati de ce, deontologilor ! Pe 21.12.2014, dupa 44 ani si 6 luni, m-am terminat mandatul in serviciul public si al statului. Reactia statului pe care l-am servit a fost urmatoarea: In 3 luni, la cererea Procurorului General Nitu, imi erau redeschise nu mai putin de cinci dosare penale si eram facut si inculpat intr-un dosar pentru o asa zisa amenintare urmare a unei reclamatii sustinuta de 120 parlamentari PSD, iar in alt dosar deveneam suspect pentru spalare de bani, dosar ce fusese inchis cu multi ani in urma pentru ca nu exista fapta reclamata de voiculescianul Ciuvica", isi incepe Traian Basescu postarea.

El continua cu exemplele afirmand ca sechestrul pus pe terenul cumparat de Ioana Basescu la Nana a fost abuziv, ca fratele sau, Mircea Basescu a fost condamnat "in urma unei inscenari odioase", ca dosarul ginerelui sau este "masluit", iar nepotul lui a fost trimis in judecata in urma "unei provocari ordinare" 

"Fiica, inculpata pentru instigare la abuz in serviciu si instigare la spalare de bani si supusa unui regim extrem de dur de supraveghere a comunicatiilor, ambiental, filaj si provocatori echipati si instruiti de DNA. Prima consecinta a fost este pierderea solicitarilor pentru lucrari notariale", incheie Basescu seria exemplelor. 

Fostul presedinte o acuza pe Codruta Kovesi ca i-a urmarit familia in mod deliberat. "M-ar surprinde daca Codruta nu ar dispune masuri de supraveghere si pentru nepotei pentru ca au inceput toti trei sa mearga si sa vorbeasca la telefon. Un filaj ceva, niste provocatori, ceva interceptari ar mai putea aduce ceva aplauze. Ce daca sunt mici, si ei pot fi scosi pe scarile DNA cu catuse la manute, spre gloria Codrutei", a scris Basescu.  

El sustine ca, prin criticile aduse lui Kovesi, nu face decat sa-si apere familia impotriva unor reprezentanti incorecti ai statului. 

"Hai deontologilor, strangeti pumnul muncitoreste, inclestati falcile si racniti precum Ponta si clica lui pe stadioane si in piete: "Basescu la puscarie!" Acum pricepeti deontologilor?", si-a incheiat Basescu postarea.










4283 vizualizari
  • +31 (39 voturi)    
    Tati, te-ai dilit (Duminică, 2 octombrie 2016, 23:39)

    mitg [utilizator]

    Intentionat vrea ca PMP sa ajunga la 1% la alegeri?
    • +1 (9 voturi)    
      Well ... ce naste din pisica, soareci mananca ... (Luni, 3 octombrie 2016, 8:48)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Well ... ce naste din pisica, soareci mananca ...

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +15 (19 voturi)    
    Nu cred ca se intelege. (Duminică, 2 octombrie 2016, 23:48)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Era mai bine daca vorbea logic nu emotional cu deontologii. Emotional cu babele si nepoteii. Cu deontologii, mai multa justitie, mai normala: spiritul peste litera legii. Ar putea sa invete de la Zegrean.
  • +5 (19 voturi)    
    Culca-te base, (Duminică, 2 octombrie 2016, 23:49)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    trage o dusca si un pui de somn.
  • +15 (25 voturi)    
    Fiica ta... (Duminică, 2 octombrie 2016, 23:52)

    loveparade [utilizator]

    presta lucrari notariale unde taxa 500RON pt o banala legalizarea a unei semnaturi (restul notarilor in jur de 100RON). nici nu cred ca are rost sa ne gandim cum se taxau alte spete. sigur avea o parafa fermecata ca altfel nu pot sa imi imaginez de ce avea taxele astea, nu pot si pace...
  • +22 (32 voturi)    
    adevaratul Basescu (Duminică, 2 octombrie 2016, 23:59)

    voxpopulix [utilizator]

    Pana si Liiceanu a simtit nevoie sa se dezica de noul basescu.

    In curnd o sa lupte cu DNA-ul alaturi de noii lui prieteni, ponta si ghita, direct de la antena 3.
  • -8 (28 voturi)    
    basescu (Luni, 3 octombrie 2016, 0:00)

    bobyrou [utilizator]

    Are dreptate. Nu este corect, dupa 10 ani ca presedinte al Romaniei, familia lui sa fie bagata in mocirla in diferite dosare care au o gramada de semne de intrebare. Sunt alt rechini, afaceristi, parlamentari cu averi de zeci, sute de milioane de euro care nu au fost macar verificati.
    • +7 (13 voturi)    
      pai in momentul (Luni, 3 octombrie 2016, 5:51)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      cind familia lui a inceput sa fure, pt ca el era presedinte, sau ma rog sa isi rotunjeasca veniturile intr-un fel sau altul, asa a intrat in atentia dna nu pt ca e base, oricum la cum arunca cu vorbe cred ca curind o sa se alieze cu ponta parca ii vad pe amindoi vociferind ca prostii la vreun tv ceva ca sint urmariti pe degeaba
  • -10 (22 voturi)    
    acest.. (Luni, 3 octombrie 2016, 0:01)

    exilatul [utilizator]

    individ ( despre care am afirmat inca din perioada cind era presedinte ca e o j-vra ca si plagiatorul ) sper ca intr o zi sa ajunga acolo unde ii e locul ...si asta cit mai repede...pt ca nu e cu nimic deosebit fata de ceilalti escroci din politica romaneasca...o parte a pr-stimi, care il l--ge undeva, ar trebui sa stie ca acest "sef de agentie" de la anvers nu a ajuns intimplator in gasca de escroci care a confiscat puterea tarii dupa impuscarea cismarului ...dar un popor de im-ecili care pretinde ca a provocat "revolutia" din dec 89 ( cind de fapt a fost manipulat si scos in strada ca vitele la abator pt ca americanii au dat mina libera rusilor sa l schimbe pe cismarul analfabet cu slugile lor din rom ) cred ca isi merita soarta de a avea asa conducatori...
  • +5 (19 voturi)    
    Imbatraneste urat (Luni, 3 octombrie 2016, 0:07)

    anonim3 [utilizator]

    Si nici nu cred ca reuseste sa ciupa de la PSD ceva din electoratul anti-DNA.
  • -2 (18 voturi)    
    Hai Traiane nu fi suparat (Luni, 3 octombrie 2016, 0:16)

    Procuratorul [utilizator]

    Ca în curând îl aduc ăștia înapoi si pe Virgil, prietenul tau din Papua Noua Guinee ca si pe acolo a intrat în atenția autorităților pentru fapte de corupție si, dacă îi dau afară și pe băieții din servicii care va acoperă pe amândoi, o sa ne distram de minune dacă da procesul la televizor.
  • +15 (31 voturi)    
    Pai daca ai ,,umblat cu cioara vopsita'' (Luni, 3 octombrie 2016, 0:33)

    Carpi [utilizator]

    (adica cu Nuti ), normal ca acum ai probleme cu justitia !! (s.i.c. !!!)
  • +20 (36 voturi)    
    Cate spume (Luni, 3 octombrie 2016, 0:46)

    KostasP [utilizator]

    Ce sa-ti fac basescule, fratu un bisnitar, fisu la fel, fita a plecat in cuba pe banii altora, aia mica ai bagat-o in politica si scoate doar perle cand incepe sa vorbeasca, nutzi a furat de n-a avut aer...si acum ce-ai vrea sa faca, codruta?
  • +18 (32 voturi)    
    Am inteles (Luni, 3 octombrie 2016, 1:09)

    Prostu' satului [utilizator]

    Cand dl. Basescu era la butoane totul mergea struna. Acum, cu aceleasi persoane in aceleasi posturi, totul merge prost.
    E atat de simplu.
  • +14 (20 voturi)    
    vei primi ce meriti! (Luni, 3 octombrie 2016, 3:34)

    GabrielConstantin3 [anonim]

    Nu il mai recunosc pe Traian Basescu, e ridicol. Cine il poate crede ca are ceva Kovesi cu el si familia lui? Hai sa admitem ca Nitu la comanda lui Ponta i-a deschis cateva dosare aiurea care fusesera inchise pe motiv de imunitate , dar DNA nu-si permitea sa greseasca fata de Basescu. Culmea ipocriziei la Basescu este ca se lamenteaza acum dar cand a fost condamnat Nastase pt finantarea campaniei i s-a parut normal desi stia foarte bine cum i se finanteaza si lui campaniile.... Rusine Traian Basescu.
  • +9 (15 voturi)    
    Jos (Luni, 3 octombrie 2016, 4:00)

    yuppie [utilizator]

    Urat a ajuns base...
  • +13 (19 voturi)    
    Ce-a fost si ce -a ajuns,bietul expresedinte ! (Luni, 3 octombrie 2016, 6:58)

    Plagarus [utilizator]

    Pacat de luptele purtate si castigate,daca acum se umple de penibil
  • -6 (14 voturi)    
    he-he, A3 avea dreptate.... (Luni, 3 octombrie 2016, 7:31)

    king david hotel [utilizator]

    se vede ca A3 si Gadea si Ciuvica si altii aveau dreptate.....iar B1 se insela.
  • +14 (18 voturi)    
    Nea Traiane, (Luni, 3 octombrie 2016, 7:43)

    John M. [utilizator]

    Te-ai prostit de tot!
  • -6 (14 voturi)    
    Alegerile din Decemb., decisive pentru TB! (Luni, 3 octombrie 2016, 8:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Viitorul politic al lui Traian Basescu de pinde de rezultatul alegerilor din Decembrie : daca nu intra PMP in parlament, vivacitatea politica a fostului presedinte va incepe sa se ofileasca.
    Rezultatul alegerilor, pentru TB, va depinde si de masura succesului pe care il va avea DNA in hartuirea lui Traian Basescu si a famiiei lui.
    Codruta, cu sprijinul lui Johannis isi va intensifica atacurile impotriva lui TB.
  • +1 (19 voturi)    
    eu il inteleg pe Basescu (Luni, 3 octombrie 2016, 9:58)

    Gustav555 [utilizator]

    Cand vezi catelusul tau ca a devenit un adevarat dulau independent, te cam scapi in pantaloni.
    Mai ales daca ti-ai ales un catelus Rothweiller. Stiti, astia la varsta adulta au o cutie craniana mica, plata care pune presiune pe creier. Si musca fara discernamant, chiar si pe stapanul care i-a hranit.
    • +1 (1 vot)    
      Well ... este Dobermani, nu la Rothweilleri (Luni, 3 octombrie 2016, 16:42)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Well ... gelibte Gustav, cutiuta este mica la Dobermani, nu la Rothweilleri.

      Insa este generos dimensionata la catzei mioritici, care au capul cat galeata, sa nu aiba vreo presiune pe creier.

      C-asa este "ca cand" esti caztel !

      In rest,sa auzim numai de bine ...

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • -1 (3 voturi)    
        de acord (Luni, 3 octombrie 2016, 18:04)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Punem Doberman in loc de Rothweiller.
        Restul poate ramane valabil?
  • +15 (21 voturi)    
    ăsta a-nebunit (Luni, 3 octombrie 2016, 10:11)

    Sorrows [utilizator]

    Băsescule, mulţumim pentru DNA, Kovesi, Morar, Macovei. Mulţumim pentru condamnarea comunismului. Dar acum e timpul să te duci la puşcărie, alături de udrea, videanu, blaga etc etc etc. Asta-i viaţa.
  • +3 (13 voturi)    
    Ca sa parafrazez un personaj celebru ... (Luni, 3 octombrie 2016, 13:17)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    "Basule, nici nu stii ce mic esti!"
  • 0 (4 voturi)    
    A luat-o razna ! (Marţi, 4 octombrie 2016, 9:35)

    adrian88000 [utilizator]

    Si totul i s-a tras de la pasiunea pe acre a facut-o pentru Elena U.De atunci, cand s-a apucat sa o apere furibund, impotriva evidenteler, si-a pierdut busola.