Klaus Iohannis: Situatia lui Vasile Blaga este o surpriza foarte neplacuta. PNL a ajuns intr-o situatie complicata

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2016, 10:39 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Vasile Blaga
Foto: PNL
Presedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, ca, vestea inculparii lui Vasile Blaga este "o surpriza foarte neplacuta", care pune Partidul National Liberal intr-o "situatia foarte complicata". Presedntele  a adaugat ca liberalii trebuie sa gaseasca o solutie pentru a transforma aceasta criza intr-o oportunitate.

"Situatia lui Vasile Blaga este o surpriza foarte neplacuta si, trebuie sa fim realisti, prin aceasta evolutie PNL a ajuns intr-o situatie complicata. Pe de alta parte, trebuie si e demn de remarcat ca in aceeasi zi in care a fost inculpat Vasile Blaga s-a retras din conducerea partidului, atitudine politica corecta, dar din pacate nu in toate partidele romanesti asta este realitatea", a declarat Iohannis.

Potrivit presedintelui, "PNL trebuie sa gaseasca o solutie care transforma aceasta criza intr-o oportunitate, sa se miste suficient de repede si de bine nu doar pentru a trece de criza ci a iesi intarit din aceasta criza".

Avand in vedere rolul lui Vasile Blaga in organizarea campaniilor electorale ae partidlului, Iohannis a precizat ca PNL trebuie sa gaseasca o solutie ptentru a avea in timp utile pe cineva care sa conduca campania electorala pentru alegerile din decembrie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2074 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Ce minciuni... (Joi, 29 septembrie 2016, 10:46)

    mopsu [utilizator]

    Parca n-ar sti toata tara cine a fost blaga la vama si apoi copartas la furtul averii publice... De ras
  • +2 (6 voturi)    
    Doar Iohannis ar putea gandi asa ! (Joi, 29 septembrie 2016, 11:08)

    Susufler0 [utilizator]

    "PNL trebuie sa gaseasca o solutie care transforma aceasta criza intr-o oportunitate(...)"

    PS. Tot asa cum a fost si cu "Colectivul" ? "A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca."
  • +1 (5 voturi)    
    Thank you! (Joi, 29 septembrie 2016, 11:19)

    Harambe [utilizator]

    Captain Obvious!
    Poate sa-i spuna cineva ca rolul lui e de Presedinte si nu de prezentator de stiri?
  • +2 (4 voturi)    
    Demisia (Joi, 29 septembrie 2016, 11:24)

    danen [utilizator]

    Tot n-am inteles daca din Parlament si-a dat demisia. Pana la urma asta conta mai mult decat plecarea din PNL.
    • +2 (2 voturi)    
      Well .. evident ca NU .. vrea ciolanul (mandatul) (Joi, 29 septembrie 2016, 13:45)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Well .. evident ca NU .. vrea ciolanul (mandatul) intreg.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • 0 (6 voturi)    
    Johannis -Ciolos-PNL vs. Coruptie Crima si Hotie (Joi, 29 septembrie 2016, 12:39)

    MeridianAlbastru [anonim]

    PNL nu are PREMIER propiu fara suspiciune de Hotie si Coruptie da este cel mai apropiat Partid de Lupta Anti Coruptie dupa ce a plecat Blaga !

    Dacian Ciolos nu este CORUPT si nu depinde de infrastructura corupta unui Partid da are nevoie de sprijinul PNL pentru a forma noul Guvern !

    PNL si Dacian Ciolos = cea mai realista SOLUTIE pentru stabilitate interna /externa si asigurarea Luptei Anti CORUPTIE cu ajutorul Presedintelui Klaus Johannis !!!

    (PNL mai are doua uscaturi compromise -Catalin Predoiu si Busoiu ANRP)
    • +1 (1 vot)    
      WOW ! (Joi, 29 septembrie 2016, 13:51)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui MeridianAlbastru

      Nene, da' am mai vazut "analiza" asta si in ale locuri, azi, pe HotNews ! Sarcina de partid ? Sau de serviciu ?
      Imi place ca e sistematizata pe puncte si are un final apoteotic !