Klaus Iohannis: Situatia lui Vasile Blaga este o surpriza foarte neplacuta. PNL a ajuns intr-o situatie complicata

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2016, 10:39 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu si Vasile Blaga
Foto: PNL
Presedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, ca, vestea inculparii lui Vasile Blaga este "o surpriza foarte neplacuta", care pune Partidul National Liberal intr-o "situatia foarte complicata". Presedntele  a adaugat ca liberalii trebuie sa gaseasca o solutie pentru a transforma aceasta criza intr-o oportunitate.

"Situatia lui Vasile Blaga este o surpriza foarte neplacuta si, trebuie sa fim realisti, prin aceasta evolutie PNL a ajuns intr-o situatie complicata. Pe de alta parte, trebuie si e demn de remarcat ca in aceeasi zi in care a fost inculpat Vasile Blaga s-a retras din conducerea partidului, atitudine politica corecta, dar din pacate nu in toate partidele romanesti asta este realitatea", a declarat Iohannis.

Potrivit presedintelui, "PNL trebuie sa gaseasca o solutie care transforma aceasta criza intr-o oportunitate, sa se miste suficient de repede si de bine nu doar pentru a trece de criza ci a iesi intarit din aceasta criza".

Avand in vedere rolul lui Vasile Blaga in organizarea campaniilor electorale ae partidlului, Iohannis a precizat ca PNL trebuie sa gaseasca o solutie ptentru a avea in timp utile pe cineva care sa conduca campania electorala pentru alegerile din decembrie.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
1984 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    Ce minciuni... (Joi, 29 septembrie 2016, 10:46)

    mopsu [utilizator]

    Parca n-ar sti toata tara cine a fost blaga la vama si apoi copartas la furtul averii publice... De ras
  • +2 (6 voturi)    
    Doar Iohannis ar putea gandi asa ! (Joi, 29 septembrie 2016, 11:08)

    Susufler0 [utilizator]

    "PNL trebuie sa gaseasca o solutie care transforma aceasta criza intr-o oportunitate(...)"

    PS. Tot asa cum a fost si cu "Colectivul" ? "A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca."
  • +1 (5 voturi)    
    Thank you! (Joi, 29 septembrie 2016, 11:19)

    Harambe [utilizator]

    Captain Obvious!
    Poate sa-i spuna cineva ca rolul lui e de Presedinte si nu de prezentator de stiri?
  • +2 (4 voturi)    
    Demisia (Joi, 29 septembrie 2016, 11:24)

    danen [utilizator]

    Tot n-am inteles daca din Parlament si-a dat demisia. Pana la urma asta conta mai mult decat plecarea din PNL.
    • +2 (2 voturi)    
      Well .. evident ca NU .. vrea ciolanul (mandatul) (Joi, 29 septembrie 2016, 13:45)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui danen

      Well .. evident ca NU .. vrea ciolanul (mandatul) intreg.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • 0 (6 voturi)    
    Johannis -Ciolos-PNL vs. Coruptie Crima si Hotie (Joi, 29 septembrie 2016, 12:39)

    MeridianAlbastru [anonim]

    PNL nu are PREMIER propiu fara suspiciune de Hotie si Coruptie da este cel mai apropiat Partid de Lupta Anti Coruptie dupa ce a plecat Blaga !

    Dacian Ciolos nu este CORUPT si nu depinde de infrastructura corupta unui Partid da are nevoie de sprijinul PNL pentru a forma noul Guvern !

    PNL si Dacian Ciolos = cea mai realista SOLUTIE pentru stabilitate interna /externa si asigurarea Luptei Anti CORUPTIE cu ajutorul Presedintelui Klaus Johannis !!!

    (PNL mai are doua uscaturi compromise -Catalin Predoiu si Busoiu ANRP)
    • +1 (1 vot)    
      WOW ! (Joi, 29 septembrie 2016, 13:51)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui MeridianAlbastru

      Nene, da' am mai vazut "analiza" asta si in ale locuri, azi, pe HotNews ! Sarcina de partid ? Sau de serviciu ?
      Imi place ca e sistematizata pe puncte si are un final apoteotic !