Gorghiu: Demisia lui Blaga - un exemplu de onoare; Vom lua toate deciziile necesare in perioada urmatoare/ PNL este, alaturi de Klaus Iohannis si Dacian Ciolos, o forta care isi doreste schimbarea in bine

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:50 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Alina Gorghiu, singurul co-presedinte al PNL dupa demisia lui Vasile Blaga din aceasta functie, afirma ca regreta "situatia deloc confortabila" a lui Vasile Blaga si ca demisia lui este "un exemplu de onoare si consecventa". Intr-un comunicat transmis miercuri, Gorghiu anunta ca PNL va lua in perioada urmatoare toate deciziile necesare privind conducerea partidului si plaseaza PNL "alaturi de presedintele Klaus Iohannis si de premierul Dacian Ciolos", afirmand ca este "o forta care isi doreste schimbarea in bine si pana la capat a Romaniei".

Redam declaratia lui Gorghiu:

"Regret situatia deloc confortabila in care se afla colegul si prietenul nostru, domnul co-presedinte Vasile Blaga, si am totala incredere in prezumtia de nevinovatie. Asa cum am procedat in toate situatiile, nu voi face niciun comentariu pe fond, despre dosare si anchete, deoarece nu aceasta este menirea unui om politic si a unui lider de partid.

In privinta implicatiilor politice, Partidul National Liberal pierde un stalp al constructiei sale, in urma acestei demisii. In acelasi timp, demisia co-presedintelui PNL este un exemplu de onoare si consecventa, care arata, inca o data, diferenta majora dintre partidul nostru si toti ceilalti. Diferenta este ca, desi prezumtia de nevinovatie este aceeasi pentru toata lumea, doar cativa au demnitate si respect fata de partidele pe care le reprezinta si fata de electorat.

Partidul National Liberal demonstreaza, inca o data, ca pentru noi reforma nu este doar un discurs, ci si un mod de a face politica, de la ultimul inscris in partid, pana la liderii acestuia. Vom merge in continuare pe acest drum, din dorinta de a reprezenta o alternativa morala si de buna credinta, in fata unor politicieni care sunt gata sa-si sacrifice si tara, pentru a fugi de responsabilitatile legale.

Vom lua, in perioada urmatoare, toate deciziile necesare, in urma acestui eveniment nedorit, prin consultare si cu incredere in forta fiecarui membru al partidului nostru.

Partidul National Liberal reprezinta o singura entitate, care nu isi mai imparte demult membrii in functie de fosta apartenenta politica. Este un mare merit al co-presedintelui PNL, alaturi de care am strabatut, in ultimii doi ani, de cateva ori, fiecare organizatie din tara a partidului, pentru a transmite mesajul nostru comun de unitate si reforma.

Toate eforturile si gandurile noastre trebuie sa se indrepte acum spre alegerile din decembrie. PNL este, alaturi de Presedintele Klaus Iohannis si de Prim-ministrul Dacian Ciolos, o forta care isi doreste schimbarea in bine si pana la capat a Romaniei. Avem datoria sa castigam aceste alegeri, nu doar pentru ca este un obiectiv normal de partid, ci, in primul rand, pentru a nu lasa Romania pe mana unui cartel politic, care urmareste doar obiective revansarde si retrograde."


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4826 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    Intrebari . (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:00)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Pai , doamna draga ! Nu stiai matale cu cine stai la masa ? Chestia este ca nu poti accepta oficial ca , voi , partidistii , sunteti niste hoti din tata-n fiu si nu puteti fi starpiti decat cu mare greu cu parchetul si cu ajutorul americanilor care vor o Romanie fara prea multe spagi si unde sa poti face afaceri fara sa platesti la capra podului , orice miscare .
    • 0 (12 voturi)    
      stai oleak bre (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      deocamdata Blaga nu e condamnat definitiv. E doar urmarit penal. Adicatelea procurorul are suficiente banuieli ca e posibil sa fie ceva necurat la mijloc incit a declansat procewdura de urmarire penala. procedura care trebuie sa se finalizeze cu niste probe duse in fata judecatorului care sa se pronunte.

      Iar faptul ca Blaga demisioneaza imediat ce e instiintat ca e urmarit penal, e un lucru pozitiv, comparativ cu tabara adversa in care e un concurs national de voturi in parlament impotriva oricarei actiuni a DNA.

      Iar intrebari de genul... da' matale nu stiai cu cine stai la masa... mi se par de-a dreptul ridicole. Crezi ca Gorghiu chiar stia cum a strins Blaga bani de campanie electorala in 2009?!?

      In rest da, toti au facut rost de bani de campanie prin metode ilegale. Daca vrei ceva ne-patat (inca) incearca USR.
      • +3 (9 voturi)    
        lasa-ne (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:27)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        m-am saturat de "e hoti si astia, dar ailalti e si mai hoti". Lasa dualitatea.
        • +2 (2 voturi)    
          las'o bre, ca zice bine (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:33)

          korkodell [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          asa e cum zice ea. citez din memeorie, din titlul articolului: vasalie e un om de onoare, doborat de forta a doi barbati cu brate tare, care doresc schimbarea. pas cu pas.
          punct, si de la capat !

          cine'i la rand !? next, please !
        • -1 (1 vot)    
          La psd e clar (Miercuri, 28 septembrie 2016, 20:06)

          dan63 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          nu ai ce căuta cu cererea de înscriere dacă nu aduci și proba unui furt acolo, o mită, șpagă, ceva. deh, asta le este cultura!
        • 0 (2 voturi)    
          pai de ce s-o las? (Joi, 29 septembrie 2016, 12:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Cind ai de facut o alegere, alegi raul cel mai mic. Stiu ca tu si tovarasii tai urmariti ca toti cei care gindesc sa renunte la vot pe motiv ca toti "E" la fel. Doar ca de data asta sper sa nu mai tina manipularea... Sper sa fi inteles si aia prea lenesi sau prea superiori pentru a se baga in mocirla politica faptul ca politica actuala a ajuns sa ne ucida. Si daca nu punem acum piciorul in prag, peste 4 ani s-ar putea sa fie prea tirziu.

          P.S. Apropos, nu voi vota cu PNL ci cu USR. Dar asta nu inseamna ca nu apreciez faptul ca PNL are cu totul alta atitudine fata de justitie comparativ cu PSD/ALDE/PMP.
  • +9 (13 voturi)    
    Hai Alinuta (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:00)

    ac [utilizator]

    Hai ca se poate.
    • +5 (9 voturi)    
      Alinuta,stateai cu forta la masa si nu ai (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:41)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ac

      banuit nimic,Antena 3 iti spunea despre Blaga si tu de ce nu ai crezut ?
    • +8 (10 voturi)    
      ea stie ca urmeaza ea (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ac

      insa cere Clementa Alegatorilor...
    • +1 (3 voturi)    
      si ea ?! :)) (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:29)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui ac

      .....

      sigur ca se poate, orice politruc duce in geanta o citatie la dna. :))
      citat din napoleon giohanis, volumul, un pas inainte si apoi o iei la fuga.
      cica la un trebonal, la pitesti, sunt doi batrani care asteapta dreptatea. e despre o casa.

      s'auzim de bine.
  • +10 (10 voturi)    
    fortza (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:06)

    bobyrou [utilizator]

    bre... pai cine va mai vota ficusul si jegurile peneliste? Sa ziceti mersi daca strnageti 10% voturi.
  • +5 (9 voturi)    
    Voinicei astia de la DNA (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:11)

    newlook [utilizator]

    Voinicei astia de la DNA. Nu le-a luat decat sapte ani ca sa afle ca Basescu, familia lui si partidul lui sunt corupti. Nu, nu cred ca are vreo legatura cu faptul ca Basescu nu mai este presedinte.
    Altfel, bine ca am aflat ca Blaga "este un exemplu de onoare si consecventa".
  • +4 (6 voturi)    
    alinuza (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:12)

    xanti [utilizator]

    Fara tine partidul castiga 3% cel putin
  • +5 (5 voturi)    
    Bla, bla, bla... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:20)

    Flinder [utilizator]

    ...si lelea Alienuta care are numai "solutii bune" la orice mizerii care ies la iveala din gasca lor, si chiar crede ca o mai asculta si o crede cineva, ca doar...ea vorbeste in numele lui Iohannis si al lui Ciolos care , toti ne vor binele, numai ca nu reusesc deloc sa ne convinga.
  • +4 (4 voturi)    
    acum Alinuta e copresedinte de doua ori (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:22)

    tropotaru [utilizator]

    Adica e si copresedinte, si copresedinte interimar. Sta in ambele pozitii.
  • +8 (8 voturi)    
    Nu mai astepta ca esti eligibila pt.anchete penale (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:30)

    Plagarus [utilizator]

    Electrica + CCIR +.....si alte matraplazlcuri urat mirostitoare dpdv al legalitatii !
  • +4 (4 voturi)    
    onoare? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:30)

    AnderT [utilizator]

    poate doar in logica ei "normala" in care hotul neprins e politician cinstit !!!
    ei cred ca si din acesta "nenorocire" PNL-ul poate avea de castigat, eu spun ca sunt la acelasi nivel cu PSD-ul...

    In decembrie se vor numara voturile si vor aduna ce au semanat !!!
  • +9 (9 voturi)    
    Pentru cine nu era clar (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:42)

    Un cititor [utilizator]

    se vede și acum cam ce hram poartă PNL. Fiind in pericol de înec, încearcă să se agațe de imaginea publică a unora din afara PNL (care dau și ei vârtos din mâini ca să nu se înece).
  • +2 (4 voturi)    
    gata (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:02)

    eu sunt [utilizator]

    s-au lipit ca marca de timbru de Ciolos... deci Ciolos are un nivel foarte mare de incredere.... foarte mare

    gestul de a demisiona a lui Blaga e de onoare, omul insa in sine nu prea cred ca are asa ceva...
  • +6 (6 voturi)    
    Mai rar asa tehnica a negarii (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:02)

    D-or [utilizator]

    E o mare arta sa prezinti o situatie de ...... ca fiind un act de onoare. Ba mai alaturi si nume care sunt - pina la proba contrara - onorabile.

    Felicitari pt. dl Blaga, ce sa zic! Asta in continuarea jocului cu negarea.
  • +3 (3 voturi)    
    onoare la bleaga... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:03)

    rochiri [utilizator]

    sa fim seriosi, am cauta sa scape cu cat mai multi bani si mai putini ani....
  • +2 (4 voturi)    
    are dreptate... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:07)

    exilatul [utilizator]

    """PNL "alaturi de presedintele Klaus Iohannis si de premierul Dacian Ciolos", este o forta care isi doreste schimbarea in bine...""...a familiilor escrocilor de la putere....nu cred ca exista, undeva in lume, escroci care sa urmareasca binele poporului din care fac parte...
  • +2 (4 voturi)    
    Exemplu... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:22)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...de onoare, ziceti !?
  • +4 (6 voturi)    
    PNL (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:33)

    Un cititor [utilizator]

    este cel care a inițiat, votat și promulgat legea prin care martirii români regimului comunist au fost recondamnați chiar și după ce-au murit.Susținuți de PSD. Ce adunătură jalnică!

    P.S. Cei tineri nu știu istoria postrevoluționară a PNL, cârdășia dintre PNL și PSD în care Ionescu Quintus, Dinu Patriciu, Tăriceanu, Valeriu Stoica, Crin Antonescu , Victor Ciorbea au fost actorii principali
  • +3 (7 voturi)    
    Cine dreaqu (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:37)

    vasile-roaita [utilizator]

    va mai crede uslinosilor? Din 2012 cind ati facut magariile pe care le-ati facut cu mine ati terminat-o. Gasisit-va alti fraieri care chiar va cred.
  • +3 (3 voturi)    
    ce e de facut? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:44)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ma apuca ameteala si furia cand vad cat de corupta este tara asta si nu numai conductaorii ei de la prim-ministrii pana la primari si subordonati,dar si doctori, judecatori,asa-zisi oameni de afaceri( de fapt multi din ei niste golani ,niste bisnitari), profesori, constructori, zugravi, tarani care inseala la cantar. Cine s-o salveze ?
    Nu de alegeri avem noi nevoie, unde aceleasi mastii corupte dovedite sau nu se vor fi ales, noi avem nevoie de un Vlad Tepes.
    "Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
    Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
    Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
    Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!"
    • +2 (2 voturi)    
      te inseli.. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:19)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      nici vlad tepes nu ar putea sa faca ceva...poate un tsunami...in rest sunt de acord...in tara aia aproape toti fura sau incearca sa insele pt a obtine bunastare fara munca..