Clotilde Armand (USR): Vasile Blaga sa isi dea demisia de la conducerea PNL

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:32 Actualitate | Politic

Clotilde Armand
Foto: Facebook
Vicepresedintele Uniunii Salvati Romania, Clotilde Armand, afirma ca singura "solutie morala" pentru Vasile Blaga ar fi sa demisioneze din functia de co-presedinte al PNL, ea sustinand ca, daca informatia potrivit careia Blaga este cercetat ca suspect pentru luare de mita, se demonstreaza ca "PNL este un partid condus de o clica la fel de corupta precum PSD".

"Daca se confirma informatia ca Vasile Blaga este cercetat in calitate de suspect intr-un dosar de luare de mita, aceasta vine sa intareasca ceea ce noi cei din USR spunem de foarte multa vreme - PNL este un partid clientelar, condus de o clica la fel de corupta precum cea de la sefia PSD. Singura solutie morala pentru domnul Blaga ar fi sa-si dea demisia din functia de co-presedinte al PNL, cel putin pana la clarificarea acestui dosar, iar PNL trebuie sa dovedeasca faptul ca in sfarsit isi poate respecta criteriile de integritate asumate si poate elimina din conducerea partidului si de pe listele de candidati pentru alegerile parlamentare personaje controversate" scrie Armand pe Facebook.

"Includerea insa a unor figuri precum Petre Roman si Roberta Anastase pe listele de candidati ai PNL arata practic ca partidul ramane nereformat si captiv unor grupuri de interese de tip clientelar" continua ea.


Citeste mai multe despre   









3230 vizualizari
  • -15 (25 voturi)    
    Tzatzism sau Politica la USR ? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:36)

    un domn [utilizator]

    ma degraba Tzatzism...
    • 0 (2 voturi)    
      Gata, nu va mai agitati... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:58)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... ca s-a rezolvat!
  • -12 (22 voturi)    
    Aha... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:39)

    Io1234 [utilizator]

    ...numai USR e soarele meu, e viata mea...
  • -15 (25 voturi)    
    Clotilde, cum este cu GDF si autostrada Bechtel? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 11:42)

    Miky60 [utilizator]

    Dupa ce a fost implicata in conducerea GDF Suez Romania si a luat bani de la autostrada Bechtel, in locul dansei nu as fi dat lectii de moralitate.
    • +14 (18 voturi)    
      si daca a lucrat la GDF sau Bechtel ce? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:18)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      automat esti mafiot ? vino cu dovezi daca zici ca e imorala
      • -8 (10 voturi)    
        Dovezi? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:36)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Pai o multinationala ce a smanglit 3 miliarde usd de la Romania este mafiotica. Si salariatii ei, le fel.
        • +3 (3 voturi)    
          Una Dintre Dovezi (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:19)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          asa pentru tine...http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/clotilde-armand-regreta-contractul-cu-bechtel-528231
          • 0 (2 voturi)    
            vai ce regreta........ (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:44)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Vai ce mai plange duduia..........
          • +1 (1 vot)    
            Asta e dovada? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:13)

            Keni [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Femeia spune exact ce a facut la Egis. Se vede ca habar nu aveti ce inseamna un astfel de contract si implicatiile lui.
        • 0 (4 voturi)    
          Atat? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:19)

          Keni [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Astea sunt argumentele tale? Slab...
  • -7 (13 voturi)    
    Stai linistita (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:08)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Se sacrifica si Blaga oleaca, pana trece valul asta cu doctoratele.
    Dupa care o sa se afle ca de fapt era chemat ca martor la un proces de divort!
    Totusi, vreau neaparat sa-l aud pe Basecu spunand :
    " Dottoressa !!!"
  • +16 (20 voturi)    
    postaci (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:13)

    andreexe [utilizator]

    Interesant ca au aparut asa de repede postacii - cred ca e un semn bun pentru USR :) Bine, daca se vor strange semnaturile...
    • +1 (1 vot)    
      fa si alte calcule... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:44)

      Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui andreexe

      ...cat inseamna 6% la nivel national...
  • -13 (15 voturi)    
    DA (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:17)

    CalmArius [anonim]

    Banuiesc faptul ca nu sa publicati comentariul...ma obosesc totusi! Doaman asta devine din ce in ce mai de mahala! Cetreaba are dumneaei cu PNL?
    Cum il judeca pe Roman..ca exemplu!?
    E partidul ei?
    Sau este intr-o conventie mai larga!

    Mahala cu aura de PAris! E dezagreabila si neinspirata!
    • -9 (9 voturi)    
      Atansion! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:35)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui CalmArius

      Pe blogul ei duduia aminteste ca taticul ei a fost...conte. Deci ea e contesa de la Bech-tel.
  • +14 (18 voturi)    
    Go Clotilde ! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:26)

    _CK_ [utilizator]

    Doar un orb nu este în stare să vadă că USR este cea mai bună soluție pentru parlamentare. Nu prea avem ce altceva să alegem. PSD ? PNL ? Mă apucă râsul când aud de acești dinozauri. ALDE ? PC ? PRU ? PMP ?

    Toți cei nemulțumiți de PSD+PNL & Co. ar trebui să sprijine USR sau dacă nu, să își facă propriul partid și să strângă oameni integri și capabili. Dacă nici asta nu vor, atunci să tacă naibii din gură. Fiecare trebui să se implice mai mult, dacă vrea cu adevărat o schimbare pentru țară.
    • -3 (5 voturi)    
      zi-mi si mie 5 oameni din USR... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:47)

      Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      in afara de Nicusor si Clotilde mai stii pe cineva? Crezi ca un partid politic poate lua macar 6% avand doar 2 oameni cunoscuti?
      • +2 (6 voturi)    
        Nu am nevoie să îi știu pe nume (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:34)

        _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

        Dacă urmărești oamenii din USR care au format echipele pentru Primăriile Sector 1, 2, 3, 4, 5, 6 și dacă te uiți la oamenii care îi susțin și continuă să li se alăture, vei observa că toți acești oameni sunt foarte diferiți de restul politicieni. Vei observa că sunt oameni care nu au făcut politică, sunt capabili și își doresc să schimbe în bine această țară.

        Tocmai de aceea, nu este nevoie să știi nume pe dinafară (cum ajungem să facem cu corupții: Ponta, Șova, Tăriceanu, Năstase, Hrebenciuc, Voiculescu, Becali, Copos, Negoiță, etc.).

        E un fals argument faptul că "nu știu" alte nume în afară de Clotilde și Nicușor. Eu văd imaginea de ansamblu și consider că USR este direcția corectă.
      • +2 (2 voturi)    
        hehe (Miercuri, 28 septembrie 2016, 14:08)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

        Intr-o tara normala nu poate lua 6%. In schimb intr-o tara in care oricine gindeste cu capul lui (si nu cu cel al televiziunilor de stiri) a ramas fara ncii o varianta viabila de la partidele cu multi oameni cunoscuti. PSD+ALDE+PMP -no way, PNL nu arata ca ar fi diferita de primii (cu exceptia modului cum se raporteaza la justitie - vezi demisia lui Blaga/L Orban, etc la primul anunt de urmarire penala, versus ce fac cei din PSD/ALDE). Asha ca... pentru cine n-are stomacul suficient de tare sa nu vomite cind voteaza PNL... solutia ramane USR. Macar astia reprezinta o speranta ca ceva se poate schimba.
  • +3 (5 voturi)    
    pune mana si citeste ce vor sa faca (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:31)

    codo [utilizator]

    daca spune ca face una si alta replica este: "toti spun, nimeni nu face. vor sa ajunga la ciolan, etc."
  • -5 (5 voturi)    
    aka (Miercuri, 28 septembrie 2016, 12:33)

    Toni_Romania [utilizator]

    Clondir Arman
  • +1 (3 voturi)    
    Super Tare (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:02)

    Sani [utilizator]

    Presupun ca Blaga trece acum la PSD.

    Asistam la renasterea FSN-ului.

    Pe scurt, toti penalii la un loc, sa-i recunoastem!

    Bravo Clotilde!
  • 0 (4 voturi)    
    Nu intelege etica, aproape ca Victor Ponta (Miercuri, 28 septembrie 2016, 13:20)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Blaga, Basescu, Iohannis stiu sa adauge valoare si prin solutii de compromis cand perfectiunea nu e disponibila in timp util. Si legislatia si problemele etice se interpreteaza cu circumstante atentuante, beneficii sociale, spiritul legii peste litera legii. Justitia cuprinde mult mai mult decat codul napoleonic sculptat in marmura sau prostiile plagiate pe sarite de accidentatul secolului.

    Inainte sa valideze scandalul pesedist, a luat in considerare contextul? Daca Blaga nu ar fi finantat PDL, exista acum justitie in Romania? Daca-i tai macaroana lui Blaga, ce va ramane din PNL? Alinuta care face numai jocuri gaunoase in loc sa ii pese de tara, gasca lui Pesedoiu, si mai rau decat atat.

    Nicusor si in mai mica masura Clotilde sunt prea perfectionisti si nu stiu sa ia decizii benefice in timp util. Ca si Plago cu Sebi, alti copii mari, se cramponeaza de cate un detaliu ingust care le domina atentia pe moment si nu au in vedere consecintele mai largi ale actiunilor lor. Nu vad padurea din cauza copacilor.

    Asa a ajuns USR un nou PNT iar Bucurestiul un nou Teleorman.