Replica lui Iohannis, dupa ce Tariceanu i-a cerut garantii ca va respecta votul romanilor cand va numi premierul: "Nu am ce garantii sa ii dau. Orice punere sub semnul intrebarii este o obraznicie politica"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2016, 17:32 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, i-a cerut presedintelui Klaus Iohannis sa precizeze daca prin numirea unui premier va respecta votul majoritar al romanilor la alegerile din decembrie. Raspunzand unei intrebari in acest sens, seful statului a afirmat ca nu are ce garantii sa ii dea lui Tariceanu, ci romanilor, si ca orice "punere sub semnul intrebarii" ca isi va respecta juramantul "este o obraznicie politica".

"Domnului Tariceanu nu am ce garantii sa ii dau, dar romanilor am ce garantii sa le dau. Le-am dat cand am preluat mandatul, cand am jurat cu mana pe Biblie ca voi respecta legile si voi face tot ce imi sta in putere in avantajul Romaniei. E juramantul cel mai important pe care il face un presedinte si orice punere sub semnul intrebarii este o obraznicie politica", a afirmat Iohannis in cadrul conferinte de presa sustinuta la finalull sedintei CSAT.

Seful Senatului s-a referit la declaratia copresedintelui PNL Alina Gorghiu, potrivit careia t'niciun partid nu va face 51% mandate la alegerile din decembrie si va fi importanta maniera in care se va coagula o majoritate, pentru impunerea unui premier".

"In atari conditii, cu doamna Gorghiu m-am obisnuit sa desconsidere valorile democratice fundamentale si liberale. Astept de la presedintele Iohannis o precizare fara echivoc prin care sa ne spuna daca va respecta votul majoritar al romanilor la viitoarele alegeri. E un apel public si cred ca presedintele, care este garant al Constitutiei, nu poate sa ramana indiferent intr-o asemenea situatie. Trebuie sa ia atitudine. Am vazut o declaratie a presedintelui referitoare la necesitatea unui Guvern politic in viitor. E un pas important pe care presedintele il face si cred ca urmatorul pas absolut necesar e pentru cetateni, care vor sa stie ca nu se duc la vot degeaba. Ei sa voteze intr-un fel si reprezentarea lor sa fie luata in alta parte", a afirmat Tariceanu, marti, la Senat, potrivit Agerpres.

El a explicat ca "presedintele aici nu are chiar un rol de spectator, ci formalizeaza, prin numirea unui prim-ministru, decizia pe care romanii au luat-o la vot".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6059 vizualizari
  • +26 (32 voturi)    
    Miracol (Marţi, 27 septembrie 2016, 17:38)

    mitg [utilizator]

    Ar trebui ca Presedintele sa taxeze acest mascarici numit "al doilea om in stat" muuuuuuuult mai des.
    • +6 (6 voturi)    
      Vointa poporului (Marţi, 27 septembrie 2016, 18:47)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Pai si parlamentul cand aplica vointa poporului, adresata cam prin 2009 parca, de a avea 300 de parlamentari?????
  • +21 (29 voturi)    
    Redactia Hotnews (Marţi, 27 septembrie 2016, 17:43)

    un domn [utilizator]

    buna seara
    va rog solicitati la DNA stadiul dosarului Numitului Tariceanu Anton Calin Popescu , constatam ca acesta are timp de a "se trage de sireturi" cu Presedintia si NU de trebile Senatului Romaniei
    cu respect
    un domn
  • +14 (18 voturi)    
    Tariceanu si prostia romaneasca (Marţi, 27 septembrie 2016, 18:05)

    Sani [utilizator]

    Bai Taricene, matale, mare liberal, te bazezi pare-mi-se pe votul prostimii romanesti ...de stanga!

    Imi amintesc cand am crezut si eu in povestea aia ....DA...pana am aflat ca PNL & PSD primeau fonduri de la aceeasi sursa: Sorin Ovidiu Vantu....vai, vai ce rahat de om ai fost si ai ramas!
  • +3 (5 voturi)    
    tariceanu (Marţi, 27 septembrie 2016, 18:45)

    un oarecare [utilizator]

    un politician sinistru incapabil sa respecte separarea puterilor in stat. ce sugereaza dansul este sa faca guvern din aprlamentari deci aceasi hoti sa aibe in control si parlamentul si guvernul. ei dau legi....ei le aplica.
    separarea puterilor in stat este cel mai important pentru pastrarea unui echilibru intr-o democratie.
    este inimaginabil ce oameni politici votam...
  • -3 (5 voturi)    
    Nu vi se pare (Marţi, 27 septembrie 2016, 18:52)

    ipolitic [utilizator]

    ca Johannis incepe sa zboare pe o traiectorie congruenta cu a lui Basescu? Facand abstractie de umorile lor personale diametral opuse. Se pare ca in cazul presedintilor, locul sfinteste omul.
    Las'ca iese domn' profesor de la reciclare si va pune de o noua suspendare, asa, sa nu murim de plictiseala.
  • +1 (5 voturi)    
    Domnului sau doamnei care a scris articolul. (Marţi, 27 septembrie 2016, 19:18)

    ionv [utilizator]

    Un pic de politețe nu ar strica.
    În opinia mea, ar fi trebuit să titrați cam așa:
    „ Replica DOMNULUI Iohannis, după ce DOMNUL Tăriceanu....”
    Văd că domnul președinte așa se adresează.
    Poate reușiți să înțelegeți, dacă nu ați învățat, că presa poate avea și rolul de a educa ori de a cultiva.
    Chiar dacă nu veți publica aceste rânduri, vă rog să țineți cont de ele.
  • +3 (5 voturi)    
    vointa poporului (Marţi, 27 septembrie 2016, 19:58)

    PedaGogu [utilizator]

    mister tariceanu, dar dvs. ca presedinte al senatului (pot scrie si cu MAJUSCULE dar nu e cazul), ce ati intreprins ca toti borfasii din senat sa tina cont de vointa poporului, aia de la Referendumul din 2009, ala cu 300? Nu cumva anul acesta ati vomat cu totii pe vointa poporului si ati dat cu flit?
  • +4 (6 voturi)    
    ''elefantul'' care semnalizeaza... (Marţi, 27 septembrie 2016, 20:47)

    astronaut [utilizator]

    dreapta si face stanga , ia zi nea molicene cum ai ajuns matale sef peste senatori ? ca dealtfel cred ca ai fi fost mai bun impiegat de miscare la CFR , tradator , de neam si de partid , te-ai lipit trup si suflet cu PSD-ei dar nu dezinteresat , esti corupt pana-n maduva oaselor partas la toate faradelegile si cat ai fost sef de guvern in cardasie cu PSD-eii !!
  • -1 (1 vot)    
    Voință (Miercuri, 28 septembrie 2016, 9:26)

    Vladescu [utilizator]

    Președintele nu va face cum votează poporul ci în conformitate cu interesele lui; deci alegerile sunt inutile; atunci de ce să le mai facem ?