Gorghiu: Nu e exclus ca impreuna cu USR sa agream aceeasi varianta de premier

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 27 septembrie 2016, 1:11 Actualitate | Politic

Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat, luni, la Antena 3, ca prefera ca liberalii sa aiba o propunere pentru functia de prim-ministru, dupa alegerile din iarna, si a aratat ca nu exclude ca impreuna cu USR sa se agreeze aceeasi varianta, citeaza Agerpres.

Alina Gorghiu a afirmat, la Antena 3, ca niciun partid nu va face 51% mandate la alegerile din decembrie si ca va fi importanta maniera in care se va coagula o majoritate, pentru impunerea unui premier.

"Prefer intrarea USR in Parlament, chiar daca au fost cei care in Bucuresti ne-au confiscat o parte consistenta din electorat. (...) Nu e exclus ca impreuna cu USR sa agream aceeasi varianta de premier", a adaugat copresedintele PNL.

Alina Gorghiu a precizat ca PNL va lua o decizie la jumatatea lunii octombrie, daca se va merge pe varianta anuntarii unui premier sau pe o campanie concentrata pe programul de guvernare.

Ea a vorbit si despre faptul ca la preluarea mandatului, Dacian Ciolos a spus ca nu se va 'inrola' in niciun partid politic

"In opinia mea, nu l-as aprecia cum il apreciez acum (n.r. pe Dacian Ciolos) daca ar intra in PNL, pentru ca ar insemna sa-si incalce cuvantul de onoare", a spus liderul liberal.

Totodata, Gorghiu a exclus o alianta cu PMP sau cu PSD, dupa alegerile parlamentare.











1380 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Nicusor 30%, Predoiu 11% (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:31)

    bispider [utilizator]

    Asa e, USR a "au fost cei care in Bucuresti ne-au confiscat o parte consistenta din electorat". Totul depinde de perspectiva din care privesti realitatea. Dupa atatia ani in care ai avut o linie politica dezordonata si dezamagitoare, e de inteles ca electoratul nu prea te mai vrea
  • +7 (7 voturi)    
    Alinuto (Marţi, 27 septembrie 2016, 8:33)

    Soljenitin [utilizator]

    Alinuto, nu USR v-a confiscat o parte din electorat, ci PNL a confiscat o parte din electoratul USR!
    Este atat de vizibil blatul dintre voi si PSD incat mi-e mie jena de jena voastra...
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru cine nu era clar (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:51)

    Un cititor [utilizator]

    ce hram poart[ de fapt PNL.
  • +3 (3 voturi)    
    pai cum sa il vrei pe Ciolos in PNL (Marţi, 27 septembrie 2016, 9:59)

    eu sunt [utilizator]

    ar veni eventual in locul tau direct
  • +1 (3 voturi)    
    USR nu va murdariti cu USL (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:04)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Toata lumea vrea altfel de politica, nu va murdariti cu dinozaurii astia care sunt numai cu putin mai buni decat PSD... poate nu o sa aveti succes tura asta, dar pe termen lung va va avantaja...
    • +2 (4 voturi)    
      Politica e totusi politica... (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui banatul e fruncea

      Daca nu se murdaresc cu PNL cu cine sa se murdareasca? Singuri nu vor obtine 50% din voturi in viitorul previzibil. Se pot alia spre exemplu cu PNL pentru sustinerea unui guvern tehnocrat gen guvernul Ciolos, cu program clar de guvernare, cu obiective clare. A sta in opozitie la infinit si a critica puterea nu e cea mai eficienta varianta. Odata intrat in hora, trebuie sa fii pregatit sa-ti asumi si guvernarea.
      • +2 (2 voturi)    
        ar putea promova Oameni de la nivel local (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        sa ii invete in timp scurt cum sa isi depuna candidatura in parlament, e mult mau usor sa strangi voturi in comunitati mici vs orase, asa se poate DESTRAMA din distem caracatita FESENE, aka U$L...altfel nu vad cum
        • 0 (2 voturi)    
          nu-s de acord (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Sunt oameni capabili si integri si in orasele mari. SDau mai cu seama in orasele mari, macar pentru faptul ca in orasele mici nu prea au ce face. Singura problema e sa vrei sa-i gasesti.
          • +1 (1 vot)    
            ai dat singur solutia... (Marţi, 27 septembrie 2016, 12:58)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            sa vrei sa ii gasesti..ce s ar intampla ca usr nu I ar inregimenta in partid ? ar da partidul faliment ? eu in locul usr asta as face...as "galvaniza" omaneii cu impact in comunitatile mici...apoi unda ar creste peste tot..deh..voi la usere aveti alte planuri sovietice...doar propaganda...
            • 0 (0 voturi)    
              n-am inteles nimic din ce sugerezi (Marţi, 27 septembrie 2016, 16:53)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              1. nu-s membru usr, ci doar viitor votant al lor din motive de expludere a celorcalte partide, care mi se par toate aproape aceeasi mizerie
              2. in orasele mici in general e saracie lucie si tot poporul voteaza PSD ca daca vin ailalti le taie ajutoarele sociale. Asta vezi din toate sondajele. De aia e relativ greu sa aduni voturi acolo. Plus ca USR are citiva ooameni la centru pe care se poate baza si cam atit. Si e mult mai usor sa gasesti in 20 de orase mari citiva oameni pe care sa te bazezi si care sa coaguleze energii locale in zone cu sute de mii de locuitori, decit sa gasesti 1000 de oameni pe care sa te poti baza in 1000 de localitati mici. Fara organizatii locale, fara banii pe care ii invirt partidele mari, e foarte dificil sa aduni oameni suficienti incit sa iti ai oprganizatii de partid in orase mici, mai ales ca acolo e si foarte improbabil sa aduni voturi.
  • -1 (5 voturi)    
    acesta este testamentul penele (Marţi, 27 septembrie 2016, 10:14)

    un domn [utilizator]

    tecuceanca Admite ca Nu va intra in parlament...este o veste buna, daca se va intampla si cu P$D la fel..Avem Speranta !
    p.s cei care Simt ca au Sprijinul comunitatilor Locale sa faca bine sa candideze parlamentari independenti - evident fara CV in partide FESENE (P$D,penele,pece,aldie,severinihashdoioo,prostanaci,pemepe..,p rusia unita..etc)