Daniel Barbu isi cere scuze dupa ce a spus ca meseria de politician e mai riscanta decat misiunea unui soldat in Afganistan: Evident ca era o metafora

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 14:31 Actualitate | Politic

Daniel Barbu
Foto: Agerpres
Senatorul ALDE Daniel Barbu si-a cerut scuze, luni, dupa ce la finalul saptamanii trecute a declarat ca "meseria de politician este riscanta, mai riscanta decat misiunea unui soldat in Afganistan", dar a sustinut ca "valul de violenta verbala" si "de amenintari fizice" care au urmat acestei declaratii confirma ca "e riscant sa fii politician".

"Evident ca era o metafora, puteam sa spun un teatru de razboi. Am spus Afganistan, un soldat, n-am spus un soldat roman, sunt si talibani acolo, sunt soldati in multe uniforme ... Era o simpla comparatie pentru a arata ca exista riscul de a-ti pierde reputatia. Eu insumi am fost atacat violent de o hoarda de asa-zisi manifestanti. Eu personal mi-am riscat viata, in Bucuresti, in anul 2013", a spus senatorul, pentru Digi 24.

"Regret daca am lezat sensibilitatea cuiva, n-am vrut sa ofensez pe nimeni. Dimpotriva, am vrut sa imbarbatez niste alesi locali", a adaugat Daniel Barbu.

Intrebat cum comenteaza declaratiile militarilor romani dupa afirmatia sa, acesta a vorbit despre reactii "inacceptabile pentru o societate civilizata, raportate la o simpla metafora".

"Evident ca politicienii nu-si risca viata. N-am vrut sa lezez sensibilitatea cuiva, am vrut sa atrag atentia asupra unei probleme si, ca sa spun asa, s-a vadit ca am avut dreptate. Valul de violenta verbala si de atitudine, de amenintari fizice care mi-au fost adresate confirma faptul ca e riscant sa fii politician", a mai spus senatorul ALDE.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4209 vizualizari
  • +28 (30 voturi)    
    Va rog, Dl Barbu , stergeti-va la gura! (Luni, 26 septembrie 2016, 14:43)

    Martinezu [utilizator]

    Barbu, pare ca a furat polonicul lui Tariceanu, si vrea sa stabileasca noi recorduri sa fie sigur ca nu va fi detronat. Scena noastra politica e pina de mancatori de rahat pur romanesc, si as aminti pe Bolcas, Anghel, Tariceanu, Nicolicea ..
    Barbu vrea sa manance cat toti odata .
    • +11 (11 voturi)    
      Jar Jar Binks (Luni, 26 septembrie 2016, 15:37)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Sigur nu ați greșit poza cu una din Star Wars?
    • +17 (17 voturi)    
      Evident ca e un bou Barbu asta (Luni, 26 septembrie 2016, 15:40)

      Adriana_10 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Si evident ca nu regreta nimic din ce a spus, e ferm convins ca are dreptate...
    • +13 (13 voturi)    
      Barbu (Luni, 26 septembrie 2016, 15:45)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Taci mai talibanule, acum nu mai stii pe unde sa iti scoti camasa!

      Auzi, ai vrut tu sa imbarbatezi, pai imbarbateaza-te tu...ca nici de aia nu esti in stare, toata viata ai fost un pupincurist!
      • +4 (4 voturi)    
        daniel barbu, (Luni, 26 septembrie 2016, 18:14)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui MPop

        o metafora a vietii.
  • +20 (20 voturi)    
    Nu sunt scuze, ci provocari (Luni, 26 septembrie 2016, 14:51)

    man_and_twin [utilizator]

    E riscand sa fii politican corupt sau politician odios. "S-a vadit" ca Daniel Barbu se califica pt ambele categorii de risc.

    Dar odata cu riscul vine si profitul nemasurat. Iar politicienii nostri tot demonstraza asta cu obstinatie. De-aia se si ingramadesc pe listele alea de parlamentari.
  • +11 (11 voturi)    
    penibil. penibil.... (Luni, 26 septembrie 2016, 14:51)

    nesuferitu [utilizator]

    dar este ''riscanta'' in ideea de a nu te regasi in parlament dupa 4 ani de ''frecat menta'' cu spor.
  • +13 (13 voturi)    
    evident ca.. (Luni, 26 septembrie 2016, 14:53)

    nihilism [utilizator]

    TU esti o metafora!
  • +19 (19 voturi)    
    Daniel Barbu (Luni, 26 septembrie 2016, 14:54)

    adrian88000 [utilizator]

    este un bou. El a facut o comparatie , nu o metafora. Maiorul care a spus ca merita sa primeasca un bocanc peste ochelari a facut o metafora.
    Boul confunda comparatia cu metafora.
    Hais, , boule !
    P.S. Bravo pentru declaratia maiorului care spala onoarea Armatei Romane. O metafora foarte sugestiva. Bine gasita .
  • +13 (13 voturi)    
    nu se accepta.. (Luni, 26 septembrie 2016, 14:55)

    exilatul [utilizator]

    scuzele de la j--uri umane, in special cele din politica..
  • +11 (13 voturi)    
    Astea sunt.......... (Luni, 26 septembrie 2016, 14:55)

    gigiN [utilizator]

    ....."metafore" de om tampit !!!
  • +15 (17 voturi)    
    Scuze dar de fapt... (Luni, 26 septembrie 2016, 14:57)

    nano2k [utilizator]

    ...dar a sustinut ca "valul de violenta verbala" si "de amenintari fizice" care au urmat acestei declaratii confirma ca "e riscant sa fii politician".

    Scuze, dar aici nu e vorba de riscul meseriei de politician, ci de riscul la care te supui daca esti (de neam) prost!
  • +8 (10 voturi)    
    metafora (Luni, 26 septembrie 2016, 14:57)

    clint [utilizator]

    ca toata politica "in slujba cetateanului" de altfel.
  • +14 (16 voturi)    
    Un mizerabil (Luni, 26 septembrie 2016, 15:04)

    Pac-pac [utilizator]

    Era sa si-o ia strict din cauza prostiei lui, cu declaratiile publice imbecile.
    Am vazut multi politicieni, ce-i drept de pe plan local, care au facut cate ceva, sunt pretuiti de oameni si n-au nicio jena sa apara in multime, in parc, la vreun festival, etc. Dau mana cu cunoscutii si isi vad de viata lor pentru ca si ei sunt tot din comunitate.
    Dl. Idiot Barbu, nu, el isi asuma riscuri nene, nu gluma.
  • +18 (20 voturi)    
    Barbule, esti un Gunoi! Iar ALDE o hazna! (Luni, 26 septembrie 2016, 15:07)

    neagoe [utilizator]

    Evident, metafore!
  • +12 (14 voturi)    
    respectul PSD+ALDE pentru ARMATA TARII (Luni, 26 septembrie 2016, 15:15)

    neagoe [utilizator]

    Daniel Barbu o comite si mai rau:
    declaratiile militarilor romani care lupta in Afganistan sunt "inacceptabile pentru o societate civilizata, raportate la o simpla metafora" !!!

    Ori nu intelege semnificatia propriilor spuse (posibil, doar a fost mistrul al culturii intr-un guvern Tonta), ori ii considera pe soldatii romani nistre netrebnici (cel mai probabil).

    Clasic PSD sau ALDE, ca tot aia e. Sigur il vor pune intr-o pozitie elglibila pe liste.

    Inca un punct de atac impotriva PSD si ALDE in campania electorala.
  • +11 (13 voturi)    
    Incredibil. Intelectual de 2 lei (Luni, 26 septembrie 2016, 15:25)

    titirica [utilizator]

    Asta se crede intelectual si om de cultura???

    Incredibil atunci cat de jos a ajuns toata societatea daca asta e un reprezentant al statului si al culturii

    Efectiv, un jeg care trebuie sa zboare din viata publica cu totul...
  • +15 (15 voturi)    
    Bine că i-ați pus și poza (Luni, 26 septembrie 2016, 15:43)

    SKBjull [utilizator]

    Acum îmi aduc aminte de cârtița asta oarbă. E cel care era să fie linșat pe vremea manifestațiilor pentru Roșia Montană.

    Adevărul e că e riscant să fii ”politician” ca el. Și prost, și cu gura mare și cârpa lui Ponta și trădător de țară, sincer chiar îl cred că se teme să nu fie linșat. E un lucru bun, înseamnă că începem să avem coloană ca nație.

    Never forget:http://www.vice.com/ro/read/daniel-barbu-catre-protestatarii-rosia-montana-sunteti-neofascisti
  • +7 (7 voturi)    
    Politician ignorant cu Metafore!!!! (Luni, 26 septembrie 2016, 15:53)

    Klaus1974 [utilizator]

    Acest patetic ignorant politician ar trebui sa se ocupe de ceea ce sustine ca stie(Profesor) si s-o lase mai moale cu politica.
    Este clar ca nu are coloana vertebrala, desi noi stiam aceast lucru! (cand migreaza dintr-un partid in altul coloana este foarte flexibila ca si doctrina asa ziselor partide!!!!).
    Cred intradevar ca ar trebui sa faca o excursie parlamentara in Afghanistan si obligatoriu un tur cu TAB-ul pe A1 Khandahar.(am pus intentionat TAB si nu MOWAG).
    Si daca supravietuieste acelei excursii sa vina la TV si sa compare viata GREA a politicianului cu cea a militarilor in teatrele de operatii.
  • +3 (7 voturi)    
    Termenul corect este HIPERBOLA (Luni, 26 septembrie 2016, 15:58)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Hiperbola este un procedeu literar artistic prin care se exagerează intenționat însușirile unei ființe sau caracteristicile unui obiect, fenomen, sau ale unei întâmplări, cu scopul de a-l impresiona pe cititor mai puternic.
    Hiperbola se exprimă mai ales cu ajutorul comparațiilor și al metaforelor.
  • +8 (8 voturi)    
    Amice Barbu esti idiot (Luni, 26 septembrie 2016, 16:27)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Ca sa parafrazam un clasic. Si nu e o metafora !
  • +6 (6 voturi)    
    Auch !! (Luni, 26 septembrie 2016, 16:57)

    rutger [utilizator]

    Si guritza lui numai metafore inghite !! Sa consulte un ORL-ist sa nu-i ramana in gat !!
  • +6 (6 voturi)    
    Problema (Luni, 26 septembrie 2016, 17:06)

    gigifisiune [utilizator]

    e ca nu prea e metafora.

    "Marul lui Adam e o metafora". Tu ai comparat doua meserii.

    Deci, in continuare, habar nu ai despre ce vorbesti, esti complet pe dinafara. Vorbesti efectiv ca sa nu taci.
  • +3 (3 voturi)    
    Un idiot caruia i s-a facut acum teama (Luni, 26 septembrie 2016, 17:27)

    Cuca [utilizator]

    ... Deh.... dupa chipul si asemanarea sefului de partid.
  • +5 (5 voturi)    
    cum gandeste ? (Luni, 26 septembrie 2016, 17:53)

    TRABI [utilizator]

    Zice ca-i prof. universitar ...... Ce fel de profesor este acela care nu-si controleaza expunerea sa mai rau gandirea ?
  • +7 (7 voturi)    
    O onomatopee de fapt (Luni, 26 septembrie 2016, 17:54)

    Locke Lamora [utilizator]

    Caracteristica jigodiilor din alde. Ce fauna a adunat Facocero Motoflicea, te ia cu fiori.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce aveti fratilor cu el ? (Luni, 26 septembrie 2016, 18:53)

    Canache [utilizator]

    Asa VEDE el situatia de acolo dela a3.