Klaus Iohannis cere Guvernului sa gaseasca metode pentru a-i sprijini pe oameni sa isi consolideze imobilele

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 16:24 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: HotNews / DP
Preşedintele României, Klaus Iohannis, a declarat, duminică, la Sibiu, că nu a simţit cutremurul de sâmbătă dimineaţă, arătând că Guvernul trebuie să-i sprijine pe românii care vor să-şi consolideze imobilele, potrivit Mediafax. El a îndemnat Guvernul să găsească metode pentru a-i ajuta concret pe românii care vor să-şi consolideze imobilele a căror structură ar putea fi afectat de un seism de proporţii.

"֧Este foarte important să facă paşi puţini mai concreţi în direcţia consolidării acestor clădiri. Există şi bulina roşie, există şi o discuţie în spaţiul public destul de serioasă, dar cred că Guvernul trebuie să găsească metode pentru a pune ceva mai concret în aplicare şi pentru a-i sprijini pe oameni să-şi consolideze imobilele. Este absolut necesar", spune Klaus Iohannis.

Şeful statului a adaugat că partea pozitivă este că nu s-a întâmplat nimic grav la cutremurul de sambata dimineata: "Recunosc că n-am simţit nimic, dar am aflat imediat. Bine că nu s-a întâmplat nimic grav", a declarat Klaus Iohannis.

Preşedintele Klaus Iohannis şi soţia sa, Carmen, asistă duminică la finala "Sibiu Open", cel mai important turneu de tenis masculin din România.










1020 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    pune casele take la dispizutie! (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:43)

    timp tamp [utilizator]

    una din probleme este ca nu e loc pentru mutarea celor care stau in casele cu orobleme! pune mata cele 6 case la dispoziție și apoi dă ordine! tu ai câteva vile de protocol și casă de vacanță în America în care să stai!
  • +1 (1 vot)    
    Problema și soluția. (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:43)

    asavreau [utilizator]

    Cred-că așa ar fi trebuit să fie și reacția celor responsabili.Ce probleme avem,cum le rezolvăm?Niciodată nu le vom rezolva pe toate,dar trebuie început,din discuții pro și contra complectat și să se vadă că există preocupare.Cine vrea liniște,să nu se discute,găsește liniște la cimitir.
  • +3 (3 voturi)    
    hei (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:26)

    john70 [utilizator]

    Problema caselor in pericol de prabusire e una de responsabilitate personala. Daca vrei sa stai in casa cu riscul de-ati cadea in cap, e problema ta. Sunt convins ca multi chiar spera ca se va prabusi cladirea si astfel vor putea valorifica terenul viran ramas care valoreaza mult mai mult.
    In cazul ca suprafata este inchiriata, primaria si statul pot interveni. De asemenea, primariile, daca vor cu adevarat sa faca ceva, pot sa adopte o hotarare care sa-i oblige pe proprietari sa consolideze cladirea sau sa o demoleze si, daca nu vor, sa-i amendeze pana vor vrea.
    • +1 (1 vot)    
      Adevărul este că nu se face nimic. (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Nici nu vor să discute.Mulți din cei cu locuințe "cu bulină"nu au nici-o vină.Au fost înșelați de stat atunci când au cumpărat locuințele și acum reprezentanți ca Oprescu, Firea și alții ca ei, vor ca oamenii să cheltuie alți bani pentru consolidări care ar fi obligație de bun simț a statului.Și nu-i adevărat că nu se pot face consolidări cu oamenii în case.Dacă-i așa înseamnă că acea clădire nu merită consolidată.La autorități, au băgat pe câte cineva care a susținut mutarea și restul"ciocul mic".Să facă autoritățile o licitație de proiecte de consolidare și se vor minuna de câte proiecte cu soluții interesante vor găsi.Actualul procedeu,cine construiește face și proiectul este dezastruos.Lucrări scumpe,proaste și cu multe minciuni la fazele intermediare.
      • +1 (1 vot)    
        alo (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:36)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Majoritatea cladirilor cu bulina sunt case nationalizate. Cei care le au in proprietate acum sunt, fie mostenitorii victimelor nationalizarii, fie niste sarlatani care erau chiriasi acolo in anii '90 si au primit aceste case pe mai nimic, fie niste persoane care au cumparat ulterior aceste case cand deja se stia ca au probleme. Asa ca nici un rezident in aceste cladiri nu a fost inselat de stat. Singurii care au fost inselati de stat sunt cei carora li s-au luat casele prin nationalizare. Chiar si cei carora le-au fost retrocedate dar carora statul nu le-au platit inapoi uzufructul timp de 40 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e chiar asa (Luni, 26 septembrie 2016, 0:26)

      CristianG [utilizator] i-a raspuns lui john70

      am mai scris un comentariu, mai jos.

      Timpul pana iti da primaria voie sa-ti renovezi casa, pe care esti proprietar, pe banii tai, este mai mare decat cel pana la primul cutremur mediu-major :) .
      La mine doar ce a depasit deadline-ul.
      Daca faci cumva o modificare gresita te poti trezi cu dosar penal.

      Asa ca, responsabilitatea este, in orice caz si a statului. Nu neaparat pentru finantare, dar pentru crearea cadrului legal permisiv si usor de implementat, pentru cei care doresc sa-si consolideze cladirile.
  • -1 (3 voturi)    
    Declaratiile lui johannis (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:12)

    Theros [utilizator]

    Mai bine mai tarziu decat niciodata. Dar ce trebuie sa ne mire la acest analfabet este ca el TOT CERE CUIVA SA REZOLVE. Cine te PUS presedinte sunt sigur ca au avut convingerea ca ,potrivit Constitutie ,TU ESTI PARTE A EXECUTIVULUI SI NU ESTI DEASUPRA TUTUROR ACESTOR NEAVENITI SI NEPRICEPUTI DIN GUVERN , DAR MAI ALES, DEASPRA PROBLEMELOR CU CARE SE CONFRUNTA TARA ,PE CARE TEAU PUS SA O NENOROCESTI!!?? NU CERE MA johanis VINO CU SOLUTII CONCRETE. DA BANII INAPOI PE CARE II PRIMEST IN URMA UNUI FALS GROSOLAN. NU MAI PETRECE PRIN STRAINATATE FARA ROST SAU IN CONCEDII PERMANANTE PE BANII NOSTRI , INCEARCA SA INVATI , DACA TOT AI ACEPTAT SA FII SLUGA CELOR CARE TE-AU PUS. CHELTUIESTI BANII TARII FARA ROST SI MAI PRIMESTI SI BONUSURI DE LA "SEFII TAI ",IAR TU CERE SA SE FACA???. IMPLICATE MACAR DE FORMA!!!
    • 0 (0 voturi)    
      A' dreaq Google Translate (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:51)

      pag [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Nu le nimeste suficient de bine nici de-al naibii :P!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu la subiect dar tot prin cladirea Guvernului (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:16)

    nlln [utilizator]

    Nu vreti sa cereti de asemenea Guvernului sa reevalueze reclama facuta pentru cumpararea operei lui Brancusi?
    Ce cauta steagul P.C in reclama? Ce au rusii cu opera lui Brancusi?
    Tezaurul era in unul dintre vagoane !?
    Daca nu se strange suma necesara sa intelegem ca si opera lui Brancusi va ajunge....langa tezaur ?
    Nu cred ca doneaza cineva bani dupa o campanie care imi lasa impresia ca vrea sa trezeasca anumite resentimente nu sentimente.
    Pacat.
  • +1 (1 vot)    
    Niste iresponsabili (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:35)

    SkyDan [utilizator]

    Oamenii care stau in acele case nu au tonele de bani ceruti de firmele asociate primariei pentru consolidare.

    Daca aveau creer in loc de tzugui puteau aloca fonduri pentru consolidare gratuita. Dar viata rumunilor n-are valoare. Ca pleaca sute de mii pe an, ca sunt asasinati in spitale cu zecil de mii pe ani, Ca sunt otaviti cu alimente " turcesti", ca le sunt distrusi nervii cu aroganta administrativa cu etc. NU CONTEAZA.

    Un popor in deriva ucis de proprii conducatori lasi, impotenti, inconstienti si hotzi. Democratia o butaforie in aceasta tara de ras.

    Mistah Iohannis cum poti sa dormi si sa stai calm cand tara arde cabotinule? Pe ce lume traiesti autistule? In ce univers cosmogonic ai fost aruncat de religia practicata cu asiduitate? Cum se inapca educatia stiintifica primita in scoala cu religia?

    Ai fost ales sa faci ceva nu sa stai metodic, didactic, scolareste, relaxat sa dai sfaturi si sa corectezi teze?
    Trezeste-te buimacitule din propria-ti mesmerizare si apuca-te de treaba, lenesule!
    • +1 (1 vot)    
      hei (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:38)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Nu inteleg de ce contribuabilii romani trebuie sa plateasca (prin taxe) pentru repararea unor case proprietate personala. Ai casa cu probleme, ti-o repari sau o demolezi (probabil ca terenul viran valoreaza mai mult decat casa cu bulina).
  • 0 (0 voturi)    
    In primul rand (Luni, 26 septembrie 2016, 0:20)

    CristianG [utilizator]

    Trebuie usurate procedurile de aprobare.
    Eu am o casa veche pe care intenrionez sa o consolidez pe banii mei, si stau de 2 luni la primarie cu o cerere pentru eliberarea certifcatului de urbanism.
    Nu intentionez sa fac alte modificari, doar cele necesare pentru consolidare.
    Am avut emotii mari la acest cutremur.