PRU isi prezinta propunerile pentru un viitor Guvern: Ponta - premier, Ghita - ministrul comunicatiilor,  Mirel Palada - ministrul Muncii si Mihai Sturzu la Cultura

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 12:40 Actualitate | Politic

Ghita si Ponta
Foto: Agerpres
Liderul Partidului Romania Unita Bogdan Diaconu a prezentat, duminica, pe Facebook, componenta Guvernului pe care il propune dupa alegerile parlamentare. In formula PRU,  Victor Ponta ar detine functia de premier, Sebastian Ghita pe cea de ministru al Comunicatiilor, Mirel Palada ar fi ministru al Muncii iar Mihai Sturzu, ministru al Culturii. Bogdan Diaconu ar urma sa fie ministru de Interne, in viziunea PRU.
  • Propunerile PRU pentru componenta viitorului guvern:
"1. PRIM MINISTRU - VICTOR PONTA

2. Ministerul Afacerilor Interne - Bogdan Diaconu

3. Ministerul Apararii Nationale - Daniel Savu

4. Ministerul Sanatatii - Camelia Khraibani

5. Ministerul Culturii - Mihai Sturzu

6. Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor - Ionut Goidescu

7. Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale - Gheorghe Saghian

8. Ministerul Comunicatiilor si pentru Societatea Informationala - Sebastian Ghita

9. Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice - Ion Eparu

10. Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice - Mirel Palada

11. Ministerul Transporturilor - Andrei Piticas

12. Ministerul Economiei, Comertului si Relatiilor cu Mediul de Afaceri - Ioan Axente

13. Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice - Ionut Savoiu

14. Ministerul Justitiei - Dumitru Badragan

15. Ministerul Finantelor Publice - Mihai Precup

16. Ministerul Fondurilor Europene - Critina Itcus

17. Ministrul pentru Relatiile cu Romanii de Pretutindeni - Sarmiza Andronic"



Citeste mai multe despre   









4742 vizualizari
  • +35 (37 voturi)    
    baciule, (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:46)

    nesuferitu [utilizator]

    l-ai cam uitat pe Varanus, ca e de-al astora de pe lista. baga un minister al ''marilor fur..., pardon, proiecte''. hai ca i-ar veni ca o manusa postu', nu?
    • +11 (21 voturi)    
      le doresc succes (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:22)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Pare fie un guvern care ar place place majoritatii, le doresc success,
      Si majoritatii alegatorilor le doresc vizionare placuta RomaniaTV si Antena3.
      • +10 (14 voturi)    
        @GerorgeT (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:24)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        V-am dat un plus, in ideea ca cele scrise de dumneavoastra sunt o ironie privind adunatura de mai sus si la adresa celor care ar vota o asemenea batjocura.
        • +8 (12 voturi)    
          corect (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:40)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

          a fost o ironie amara intradevar
      • +3 (7 voturi)    
        asta este (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:36)

        nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        pana una-alta. nu prea ai ce face, decat sa maraim impotriva lor
    • +11 (13 voturi)    
      Propunere (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Cred ca mai buni ar fi Hrebenciuc la Justitie, Mazare la Turism, Sova din nou la marile proiecte si la fel Darius Valcov cred ca ar administra foarte bine banii platiti de contribuabilii romani.
      • +4 (4 voturi)    
        si (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:16)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ''romul'' doctor catalin voicu la justitie. Plus ala cu mutra de porc din mehedinti care impartea functii din cabinetul lui ponta ca adjunct, nu-mi amintesc cum il chema, faptul in sine il califica perfect.
  • +30 (32 voturi)    
    PRU nu intra in Parlament (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:53)

    stefansb [utilizator]

    PRU nu intra in Parlament daca nu candideaza Ponta pe listele lor, sau daca nu candideaza in alianta cu PSD. Daca PSD anunta liste separate, si Ponta e pe lista, PRU e clar in afara Parlamentului. Sunt curios cum va reactiona Ghita, cand va fi lasat pe dinafara si fara imunitate.
    • +7 (7 voturi)    
      asta ar fi culmea (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:32)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      ma refer la titlu
  • +14 (16 voturi)    
    Atatia "competenti"intr-un partid asa de mic?! (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:00)

    Plagarus [utilizator]

    Sturzul cântător ( Turdus philomelos )merita sa fie mai in fata pe aceasta strapontina penibila.
    Viorele greu cu malpraxisul de fost PM dar amageste-te ca ai spatele asigurat,prin faptul ca Guvernul din Kazahstan supraveghează conflictul dintre KMG şi România celor 600.000.000 $ date de matale din pixul de BUN ROMAN !!!!
    • +8 (12 voturi)    
      Sturzu are experienta culturala, (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:41)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      a cantat pe la nunti.
      • +2 (4 voturi)    
        P Russia Unita (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:43)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Nu are vreo sansa.."decat" in situatia ocupatiei URSS ..P russia Unita va ajunge ;a Brutarie !
  • +10 (14 voturi)    
    chiar (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:32)

    zigot [utilizator]

    sunteti nebuni sau credeti ca sunteti intr-o tara de papusari;
    uitati-va la lista; sunt numai securisti, corupti, demagogi, mitomani, intr-un cuvant = PLEAVA
  • +13 (15 voturi)    
    Emigrez (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:43)

    Ion ElenaTataru [anonim]

    daca astia ajung la putere,gata m-am saturat de hoti si politicieni care cred ca meseria lor e cea mai periculoasa de pe Mapamond.
  • +12 (12 voturi)    
    aproape perfect (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:43)

    silviust [utilizator]

    Ar fi un guvern de vis, dar nu înțeleg de ce maestrul Bolcaș nu este titularul Ministerului Justiției, așa cum ar fi normal. Poate îl pregătiți pentru alegerile prezidențiale viitoare (2019 sau 2024)?
  • +11 (13 voturi)    
    mama ce adunatura si la astia (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:46)

    mavis [anonim]

    unu mai corupt decat altu. nu e de bine
  • +11 (13 voturi)    
    Ataacul securimii (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plus câtiva fraieri care au pus botul. Totusi: cind va ajunge mafiotul rosu cu epoleti GHITZA la puscarie? O tara intreaga va destupa sampania cind acest securoid va ajunge dupa gartii, asa... vreo 20 de ani
  • +13 (15 voturi)    
    Le recomand sa printze pe hartie higienica (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:52)

    transalpinarum [utilizator]

    acest guvern si sa dea pomana electorala. Astfel, si cei care au buda in fundul curtzii o sa aiba timp sa cunoasca aceste nume.
  • +11 (13 voturi)    
    Probabil (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:53)

    deville2010 [utilizator]

    cel mai penal(penibil) guvern din istoria Romaniei
  • +14 (16 voturi)    
    Doamne fereste ! (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:58)

    codo [utilizator]

    Atata am de zis
  • +16 (18 voturi)    
    Ati gresit rubrica! (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:00)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Asta e articol de bancul zilei!!!
  • +10 (12 voturi)    
    palavra (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:03)

    Ilidia [utilizator]

    Se putea fara "musiu Palavra" !?
  • +5 (7 voturi)    
    Guvernul ... (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:35)

    feisbuk [utilizator]

    Gasca Mea
  • +7 (7 voturi)    
    Guvernul PRU - Mandria Romaniei! (Duminică, 25 septembrie 2016, 14:53)

    CosmiN_ [utilizator]

    NU neaga nimeni competenta, integritatea si bunele intentii ale celor din lista, fie ei penali sau ne penali!
    .
    Totusi, nu premierul este cel care isi face echipa? Astia vor sa-l oblige pe Ponta sa lucreze cu competenti? Daca el vrea sa-si aduca cativa 'doctori' de-ai lui?!

    Totusi as avea o obiectie la lista de ministri: sa faca o alianta cu ALDE, si sa-l puna pe Daniel Barbu la Ministerul Bunului Simt - prietenii stiu de ce :)
  • +6 (8 voturi)    
    Aceiasi hoti (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:40)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    cu alta eticheta.

    PCR = FSN = PDSR = PSD = PRU.
    • +4 (4 voturi)    
      De aceasta situatie, si-au dat seama unii, demult (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:59)

      Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Exista insa o problema: 99% din populatie nu stie sau nu doreste sa stie acest lucru, in prezent!
  • +6 (6 voturi)    
    E de bine.... (Duminică, 25 septembrie 2016, 16:29)

    ber [utilizator]

    Ministere sa fie ..... ca ministri, vad ca avem destui.
    Vorba filozofului popular: are balta peste.
  • +8 (8 voturi)    
    Guvern (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:44)

    V.M.C. [utilizator]

    Chiar mi se pare plictisitor. Ar trebui sa mearga pe varianta old-school - Adrian Nastase prim-ministru, Ponta eventual la invatamant, pentru ca le are cu doctoratele... si sa mai aducem cativa ministri din guvernul 2000-2004.
  • +5 (7 voturi)    
    Sturzu e cel mai tare!!!! (Duminică, 25 septembrie 2016, 18:24)

    gazuldebasist [utilizator]

    Sa ni fireasca Dumnezau si Maica domnului si agiunga zaludul sela di Sturzu ceva mari la culturi...
  • +3 (3 voturi)    
    guvern... (Duminică, 25 septembrie 2016, 20:02)

    astronaut [utilizator]

    de ''maidanezi''in frunte cu marele mincinos ! Dne ferestene de aceasta'' adunatura'' ca de dusmani ne ferim singuri !!
  • +5 (5 voturi)    
    guvern condus de infractori fireste! (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:42)

    ouyang [utilizator]

    probabil din puscarie. se va ruga cachereches sa iasa sa depuna juramantul? nu va e rusine bai luzerilor sa va puneti imaginea lui tepes? un albanez rupt in c.r condamnat pentru furt din banul public? cel mai incompetent premier ce l-a avut romania? pai v-ar trage in teapa pe toti si v-ar expune pe magheru bai ciocoflenderilor.
  • +4 (4 voturi)    
    astia (Duminică, 25 septembrie 2016, 22:37)

    gopo2016 [utilizator]

    au deja in plan cum sa trinteasca alegerile de se gindesc ca intra cu majoritatea in parlament, deci kgbul nu dormeste deloc, planurile comuniste inca fac jocul politic