Gabriela Firea anunta ca si-a retras plangerea impotriva fostului presedinte Traian Basescu

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 25 septembrie 2016, 10:08 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat ca si-a retras plangerea impotriva fostului presedinte al Romaniei, Traian Basescu, pentru acuzatiile de santaj, precizand ca au trecut doi ani de cand a depus aceasta plangere, informeaza Mediafax.

"Nu a fost o decizie simpla. M-am sfatuit cu avocatul, cu familia mea, m-am sfatuit si cu foarte multi bucuresteni pentru ca eu fac teren, merg in cartiere si i-am intrebat ce parere au despre acest dosar. Cei mai multi bucuresteni, la fel ca si mine, dar si oameni din alte judete, romani, imi spun ca ar fi dorit cu totii, ca si mine, un verdict ceva mai aproape de momentul in care s-a produs acea situatie. (...) Nu vreau sa fac niciun fel de catalogare, am o responsabilitate publica, sunt primarul general al Capitalei si nu as vrea sa dau semnale intr-un sens sau altul. Dar, personal, pot sa spun ca acel moment a fost inceputul analizei interioare daca nu cumva ar fi mai bine ca eu sa fac pasul lateral si sa imi retrag plangerea", a spus Gabriela Firea, la Antena 3.

Pachetul General a anuntat in 28 iulie ca dosarul in care fostul presedinte Traian Basescu este cercetat pentru amenintare la adresa Gabrielei Firea nu va fi trimis in judecata iar cercetarile vor fi reluate dupa ce Augustin Lazar a infirmat decizia procurorului de caz, pe motiv ca ancheta este incompleta.

Disputa Basescu - Firea a inceput dupa ce fostul presedinte, referindu-se la senatorul PSD, a spus ca si acum poate spune ca aceasta este "o buna jurnalista, dar este catastrofala ca jurist". "Mai bine ar sta in banca ei si s-ar ocupa ce se intampla pe mosia sotului ei, unde e primar. Ca s-ar putea sa nu il mai gaseasca intr-o zi acasa, daca nu e atenta. Inteleg ca in parohia lui se intampla destule lucruri rele", a spus Basescu.

Fostul sef al statului a mai spus ca senatorul PSD Gabriela Firea este "o santajista de profesie". "Nu e un atac la o femeie, e un atac la o santajista care pretinde sa fie respectatata ca senator al Romaniei, dupa ce a facut bine scoala turnatorului Felix", a precizat Basescu.

Gabriela Firea a reactionat, afirmand ca asteapta cu interes reactiile institutiilor si ale ambasadelor statelor democratice fata de acest "act flagrant de intimidare a unui senator". Ulterior, senatorul PSD a depus, in 16 aprilie 2014, la Parchetul instantei supreme, o plangere pe numele lui Traian Basescu, pentru amenintare si santaj.


Citeste mai multe despre   









5425 vizualizari
  • +44 (52 voturi)    
    Firea face teren (Duminică, 25 septembrie 2016, 10:17)

    termopan [utilizator]

    Duamna face teren in fiecare zi sa ia pulsul ///si intreaba lumea pe strada ce sa faca cu plangerea lui Basescu. Intr-o propozitie am obtinut imaginea politicii dambovitene.

    Administratie cand facem si noi?
    • +21 (31 voturi)    
      De ce nu a fost arestata pentru denunt calomnios (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:11)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      De ce nu a fost arestata pina acum prostituata de la psd, pentru denunt calomnios si pentru hartuirea fostului Presedinte ?
      De ce nu au fost arestati pina acum Nitu si procurorii care l-au hartuit pe fostul Presedinte, comitind infractiunea de abuz in serviciu ?
      Cum putea sa o ameninte sau sa o santjeze fostul Presedinte pe prostituata de la psd ?
      Putea cere fostul Presedinte vreunui procuror sa-i faca dosar unui nevinovat ?
      Putea cere fostul Presedinte vreunui judecator sa aresteze un nevinovat ?
      Este o aberatie.
      Daca fostul Presedinte, stiind ca fiul /// de la psd nu pune mina pe carte, i-ar fi spus ca daca fiul sau nu va invata, va pica la bac, inseamna ca o ameninta, inseamna ca o santaja ?
    • +2 (20 voturi)    
      Basescu a virat anti-DNA, deci e ok pt PSD/A3 (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:33)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      Dl presedinte Basescu continua sa manevreze pentru a capta cat mai multe voturi in randul unui electorat pe care si-l disputa PSD, ALDE, PRU, etc, unul ceva mai sarac, mai putin educat si care crede ca UE e doar Merkel/Juncker.

      Asa ca noul sau discurs e impregant de izbucniri contra DNA, contra politicii lui Merkel, contra lui Johannis.

      In consecinta, indirect, dl Basescu devine credibil pentru cei care privesc constant Antena3 si care ar fi totusi derutati de atacuri intre Firea si Basescu pe bancile unei justitii considerate de ei "arma politica".

      Pana acum ei fusesera invatati ca Basescu=DNA, ori acum el e o "victima", are si familia lor dosare penale facute de "binomul SRI-DNA", deci nu mai e clar daca Basescu trage sforile contra politicienilor PSD sau nu !

      Un prim pas e facut de dna Firea (care oricum nu avea chef sa dea cu subsemnatul pe la tribunal, nu da bine la imagine cand esti primar general), e pozitiv pentru imaginea ei (uite draga, ca ea nu vrea scandal, chiar lasa de la ea) si menajeaza un eventual aliat politic in viitorul Parlament.

      Ambitia dnei Firea cred ca depaseste primaria Bucurestiului, acolo e doar o lansare catre politica inalta, e un post privilegiat, de unde se poate pretinde o presedintie de partid sau una de tara.

      PMP-ul pare ca vrea sa se instaleze pe un segment de centru-stanga nationalist si eurosceptic, la concurenta cu PRU (care e mai radical, aduna vadimisti acum, precum dl Bolcas).

      PSD-ul stie ce vrea si pe ce se bazeaza, PNL-ul deocamdata e votat "by default" de anti-pesedisti, ALDE e cu adevarat disperat sa nu rateze pragul de 5%, USR/PSR nu are inca un leadership clar, M10 a disparut, UDMR are o hegemonie stalinista peste maghiari.

      Interesant e ca dna Firea e obligata sa aiba rezultate pozitive vizibile in Bucuresti, altfel va fi atacata inclusiv din propriul partid si va rata orice ascensiune ulterioara.
      • +9 (11 voturi)    
        Firea s-a folosit de pozitia impotriva lui Basescu (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:28)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        pana a castigat alegerile la primarie. Acum nu-i mai foloseste asa ca renunta la plangere. Multi politicieni precum si unele partide isi cauta sustinatorii ca si niste infocati anti-basisti. Oamenii sunt usor de prostit iar treaba cu Basescu inca tine din pacate. Mai greu este dupa ce ajung la putere si nu prea stiu ce sa faca. Asa s-a intamplat cu USL-ul si cu cea ce a mai ramas dupa el pana azi.

        In ce priveste PMP-ul si "centru-stanga nationalist si eurosceptic" ai cam luat-o rau pe aratura.
    • +2 (4 voturi)    
      de cand base si ponta etc... (Luni, 26 septembrie 2016, 9:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui termopan

      s-au unit impotriva dna toate merg roz... se retrag plangeri etc...
  • 0 (40 voturi)    
    Ordin de la partid? (Duminică, 25 septembrie 2016, 10:26)

    AdiSto [utilizator]

    Se pune de o alianta?
    • +15 (23 voturi)    
      Care plangere? (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:29)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Ce comentarii in stilul politruc de pe la tv.
      Plangerea aia era de rasul curcilor. A fost posbila doar pt ca era Nitu procuror general. Fara Nitu, nici plangerea nu mai are substanta. Normal ca a retras-o inainte de a fi aruncata la cos de un procuror.
    • -5 (13 voturi)    
      Era si timpul (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Ca doar toți se trag din trunchiul roșu securist al FSN. Au pus de mai multe partide, doar ca să se întreacă în a fura mai mult.
    • +9 (13 voturi)    
      Precis ! (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:25)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      La fel de precis pe cat este faptul ca te cheama Adrian Stoian si nu Adriana Stoianovici !!!

      PS Zau, nu incetati sa ma uimiti cu repetarea la nesfarsit a unor prostii care au devenit lucruri comune, banale de-acum, la fel ca si cu chestia aia ca Ponta era inteles cu Basescu impotriva PNL si a lui Iohannis (spusa si repetata cu obstinatie in vremea in care cei doi se porcaiau zilnic de mama focului, porcaiala care i-a cauzat si ea Mitomanului, contribuind, cat de putin, dar contribuind la infrangerea in alegerile prezidentiale).

      PS. Cand o sa renuntati si o sa alegeti ceva mai inteligent pt propaganda anti ?
  • -3 (37 voturi)    
    Sunt toti in aceeasi barca (Duminică, 25 septembrie 2016, 10:28)

    Hotnews. [utilizator]

    Isi dau seama ca n-are rost sa se muste intre ei, sa se anihilize reciproc, cand sunt atatia bani de jumulit de la fraieri, fraieri care nu se mai fac bine inca 30 de ani.
  • -2 (38 voturi)    
    Gata, oficial se bat pe burtica (Duminică, 25 septembrie 2016, 10:42)

    Radu_B [utilizator]

    O sa ajunga Base langa Ciuvica in studio la A3....


    Trist, ff trist ... Lamentabil sfarsit de cariera pt cel care a fost cel mai bun presedinte in functie dupa '89...
  • +18 (28 voturi)    
    da? (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:02)

    AnderT [utilizator]

    la cate schelete au un dulap, avocatul a sfatuit bine !!!
  • +18 (22 voturi)    
    marinimie !!!! (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:18)

    asada [utilizator]

    Asa se intimpla cand faci prea mult troto..... !!!!iti vin idei in pauze !!!!!!
  • -2 (14 voturi)    
    Legaturi? (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:20)

    Cititor_HN [utilizator]

    Poate are legatura cu asta : http://www.evz.ro/blaga-sef-politie-bihor-dna.html

    Aticolul lasa sa se inteleaga ca in timp ce peste cazul Blaga s-a lasat putina tacere, DNA a convocat familia Basescu la audieri.
    • +9 (13 voturi)    
      Mai degraba cu performanta asta a (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:03)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Cititor_HN

      primarilor si prefectului psd descoperita de comisia nana a firei:

      http://www.agerpres.ro/justitie/2016/09/21/dna-serban-jenel-fost-prefect-al-judetului-calarasi-trimis-in-judecata-alaturi-de-sapte-primari-16-47-09

      Sau altfel spus : unde dai si unde crapa.

      Plus matrapazlicurile lui pandele ot voluntari, tot mai vizibile.
  • +19 (21 voturi)    
    firea.. (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:44)

    toxx [utilizator]

    doamna firea, cum e cu tabelul de achizitii pentru spitale, sunt sumele in mii lei sau doar in RON ? nu de alta, dar sa coste un firewall 1.3 mil de euro, mi se pare jaf la drumul mare pentru un echipament care nu sare de 5-6000 de euro fie el si pentru licente guvernamentale... la declaratii si ciordeli sunteti experti, dar vorba domnului de mai sus, de administratie ne ocupam si noi ?
  • -15 (19 voturi)    
    SUNT DEZAMAGIT (Duminică, 25 septembrie 2016, 11:58)

    dincannes [utilizator]

    Rusine pentru justitie ca au acceptat smecheriile avocatesti.
    In ochii unui om normal, a fost o amenintare, un jantaj, absolut evident.
    • +12 (16 voturi)    
      Poate in ochii unui USList (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:04)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Oamenii normali nu vad decat niste dosare de rasul curcilor. Iar Firea stie foarte bine ce-a facut, isi retrge plangerea din cosul de gunoi.
  • +6 (10 voturi)    
    Vaiiiii (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:44)

    Romanus [utilizator]

    Caracterizare: Vai de capul iei!...
  • +15 (19 voturi)    
    Cred ca "curca aia-n lemne", de se inscrise (Duminică, 25 septembrie 2016, 13:47)

    Susufler0 [utilizator]

    de curand in partidul lui Tepes si al lui Ghita "ot K 1" a facut un drum pe la Parchetul General iar procurorul de caz l-a intrebat daca a venit cu Firea ca sa-si retraga asta plangerea. "De ce"? "Pai cum de ce, Maestre, tocmai dvs intrebati ? Ma puneti in situatia sa-i dau NUP lui Basescu." "Aoleo, chiar asa de grav e ?" " Maestre, nu aveti nimic in dosar ca sa reziste. Mai vorbiti cu d-na Primar General, poate o convingeti. La background-ul dumisale, ar fi pacat un NUP ori, si mai rau, o achitare in instanta."

    Evident, dialogul este imaginar, dar nu imposibil.

    Cred ca, perspectiva NUP-ului "ori, si mai rau, o achitare in instanta" au determinat-o pe Firea sa-si retraga caricatura de plangere care se tot desumfla, se tot desumfla... :))

    PS. Epocala ramane insa chestia cu "m-am sfatuit cu bucurestenii" dar si "cu alti oameni din judete". :))))))))))

    PPS. Noroc ca ridicolul ca si prostia nu dor si nici nu pot sa omoare... :)))))
  • -4 (10 voturi)    
    Mi se pare normal, (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:37)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    acum Firea si Basescu sunt de aceeasi parte a baricadei, cea a mafiei politice.
    • +6 (6 voturi)    
      Stii ce e amuzant AntiPutine ? (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Ca nici tu nu crezi in ceea ce spui (scrii) !! ;)
      • +4 (4 voturi)    
        Sunt insistenti (Duminică, 25 septembrie 2016, 17:58)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Cu HN printre aia de la RTV, Hoandra si Rares Bogdan, mi se pare ca exista o propaganda care tot incearca sa-l impinga be TB in bratele PSD. Din te miri ce stiri, cum e si asta de mai sus.
        Nu prea inteleg interesele din spatele campaniei, dar asta devoaleaza macar dorinta lor de comentatori.
        • 0 (8 voturi)    
          Cred ca sunt fel si fel de interese ! (Duminică, 25 septembrie 2016, 19:07)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          De la cele strict personale, punctuale si de tot rasul, gen : "Cum se poate ca un marinar fara scoala, golan si zurbagiu sa ajunga sa conduca Romania timp de 10 ani, iar eu..." (aste-s auzite de mine in niste cercuri,nici din cele mai de sus, dar nici din cele mai de jos, din politica), pana la interese de ordin ideologic si institutional si, de ce nu, chiar si geopolitic.
        • +1 (7 voturi)    
          Care campanie? (Duminică, 25 septembrie 2016, 21:34)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Basescu e un mafiot batran, se vede de fiecare data cand o apara pe Elena Udrea, mafioata care isi atinge nasul cu degetul la iesirea din tribunal, semnalizand ca n-a dezvaluit secretele fratiei hotilor.

          Se vede cand Basescu o ataca pe Kovesi, sau pe Livia Stanciu. Basescu apare pe la B1, unde protestele de saptamana asta impotriva mafiei parlamentare nici n-au fost mentionate.

          Cat erau procurorii calare numai pe PSD, Basescu era aparatorul justitiei, acum...

          Treziti-va la realitate!
  • 0 (4 voturi)    
    Ha ha ha (Luni, 26 septembrie 2016, 5:48)

    Celbland [utilizator]

    Așa cum era de așteptat, Gabriela Firea și Traian Băsescu fac parte din același sistem mafiot, deci se "împacă".

    Toată povestea a fost doar pentru fraieri, care mai cred că în interiorul mafiei sunt disensiuni și că există o luptă stânga-dreapta, PSD-PNL sau PDL-PSD ... Ha, ha, ha !
  • +2 (2 voturi)    
    Inteligenta miscare (Luni, 26 septembrie 2016, 8:57)

    Mihai_S [utilizator]

    Si-a dat seama , probabil , ca nu are sanse de izbanda , cea ce iar fi daunat imagini si retragandu-si plangerea are un soi de victorie ,ca vezi doamne ea a facut pasul spre o reconciliere si uite ce om cumsecade este ea.