Tariceanu vrea o ancheta privind evenimentele post-Colectiv: "Sa se afle cum un grup a preluat puterea. Au intrat in aceasta actiune nu fortele politice, ci fortele obscure"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 23 septembrie 2016, 18:44 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a anuntat ca ALDE va cere dupa alegerile parlamentare declansarea unei anchete privind evenimentele din noiembrie 2015, sustinand ca trebuie aflat cum "Romania a devenit ostatica unui grup care a preluat puterea" dupa Colectiv si invocand "forte obscure", transmite Mediafax.

"Romania a devenit ostatica unui grup care a preluat puterea intr-un mod care va trebui cercetat in viitor de autoritatile judiciare. ALDE va cere declansarea unei proceduri de ancheta imediat dupa urmatoarele alegeri. Cetateni au dreptul sa stie ce s-a intamplat in noiembrie 2015, cum s-a intamplat si de ce s-a intamplat. In modul in care lucrurile s-au desfasurat in noiembrie 2015 este evident ca au intrat in aceasta actiune nu fortele politice, ci fortele obscure, intr-o maniera netransparenta, care au distorsionat procesul democratic din Romania", a mai spus Tariceanu.

"Vreau sa declar in numele ALDE ca toate deciziile actualului Guvern ce submineaza Constitutia, institutiile democractice si echilibrul puterilor in stat precum si drepturile si libertatile cetatenilor vor fi declarate nule dupa alegeri", a declarat presedintele Senatului.

Acesta a acuzat faptul ca Parlamentul a fost redus la rolul de spectatori de persoane care nu si-au castigat prin vot dreptul de a decide in numele romanilor.

"Parlamentul este redus la rolul de spectator al unor decizii politice dupa criteri netransparente de catre persoane care nu si-au castigat prin vot dreptul de a decide si de catre agentii sau institutii ale statul conduse la randul lor de persoane numite pentru indeplinirea unor atributii nepolitice", a argumentat copresedintele ALDE.

El a adaugat ca aceste persoane si institutii "fara misiune si responsabilitate politica sunt insa angajate intr-o vasta operatiune de discreditare a Parlamentului ca institutie centrala a democratiei reprezentative, de compromitere a partidelor politice ca instrumente indispensabile ale democratie liberale, precum si de hartuire a oamenilor politici".










10644 vizualizari
  • +30 (36 voturi)    
    Ei las' ca scapam noi si de tine curand .... (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:49)

    KTerinca [utilizator]

    Se numeste PARNAIE.
    • +12 (16 voturi)    
      monta, dracnea, motocicleanu (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 0:39)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      aceeași mafie roșie kaghebista care suge sângele tarii de douăzeci și cinci de ani. Ar trebui trimiși la canal pentru că puscaria e un lux pentru aceștia. Hai DNA!
    • +3 (5 voturi)    
      Orice manifestatie (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 16:56)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      .. care nu e regizata de Dragnea si la care nu participa babele iubitoare de Gadea&Ciuvica, este ceva obscur, dubios, sorosist, imperialist, antiromanesc chiar fascist pe alocuri.
      Ar trebui interzise aceste demonstratii, Cine se leaga de Ponta, Dragnea, Tariceanu, Oprea sau Voiculescu sa fie judecat pentru tulburare si tradare. Deci atentie si la Voiculescu, nu-l uitati pe marele profesor, intelectualul, unul din capetele mari ale mafiei "sistemului".
  • +13 (23 voturi)    
    Motocicleanu Anchetat pentru Prietenia cu (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:50)

    un domn [utilizator]

    Nariskin, aducerea reprezentantului Statului Agresor la Tribuna Parlamentului FARA Acordul Romanilor, asta in contextul Strategiei Militare a Romaniei care Spune CLAR - Sovietzia este INAMIC al Romaniei !
    Motociclenu este Tradator de Tara !
    • 0 (2 voturi)    
      si refuzul de-a participa (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 16:18)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la inaugurarea de la Deveselu.
  • +20 (26 voturi)    
    Doamne, Caline (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:50)

    mitg [utilizator]

    Daca Romania era condusa de grupuri intr-adevar, erai de mult la puscarie sau la canal.

    Faptul ca tu continui sa existi in liberate dovedeste ca Romania e mai mult decat democratica si libera.
  • +18 (24 voturi)    
    tariceanu anton (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:52)

    Sorrows [utilizator]

    trebuie sa intre la puscarie. neaparat. pana nu il calca cineva in picioare.
  • +19 (25 voturi)    
    bai, aia de la ALDE... (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:54)

    akillies [utilizator]

    ..daca il mai lasati pe Tariceanu sa spuna ce vrea el, or sa va fugareasca oamenii pe strazi!!!

    Cica un grup obscur a preluat puterea: bai ALDE, faceti ceva cu Tariceanu, ca deja comedia asta se transforma in tragedie!!!

    Vedeti ca si el se crede un Oprea..de neatins, invincibil!!! asta o sa va faca partidul praf!

    Apropos taricene... parlamentul s-a adus singur in postura de specator..mai ales in timpul guvernarii ponta cand ploua cu oug-uri si parlamentul tau se facea ca ploua...incapabil sa dea legi elementare, dar foarte eficient de a da legi de marire a pensiilor speciale pentru parlamentari, maririlor de indemnizatii si alte mizerii specifice parlamentului tau..
    parlamentul tau nu e si al meu!!! si e prea corupt ca sa faca legi!!!
  • +14 (18 voturi)    
    du-te caline! (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:55)

    omezu [utilizator]

    Pana acum credeam ca e un borfas periculos. Acum tind sa cred ca e doar un mos senil, viitor condamant penal si atat.
  • +9 (15 voturi)    
    Vorbi si Conu Leonida (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:55)

    somesanu [utilizator]

    fata cu reactiunea. Mai are putin si da in ipohondrie. " Omul, bunioara, de par egzamplu, dintr-un nu-stiu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intra la o idee; a intrat la o idee? fandacsia e gata; ei! si dupa aia din fandacsie cade in ipohondrie. " Cum bine zis-a personajul lui Caragiale.
  • +8 (12 voturi)    
    . (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:56)

    adi.i [utilizator]

    Trebuie să fie adevărat. Și Olivia a cerut același lucru.
  • +15 (19 voturi)    
    o sa faca si DNA (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:58)

    xanti [utilizator]

    O ancheta cum ai ajuns tu un penal seful senatului.
  • +15 (17 voturi)    
    bla bla (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:58)

    blabl423 [anonim]

    Bla bla bla ... Normal ca lumea nu mai are incredere in parlament dupa ce decizii tampite ati luat de-a lungul ultimilor ani. Nu va mai protejati colegii penali de anchete, dati legi cu sens care nu au in spate combinatiile voastre , luati decizii pentru romani si nu pentru interesul vostru personal si mai discutam dupa. Pana atunci, mai putin bla, bla va rugam si joc de glezne.
    • +13 (15 voturi)    
      Sa dea o lege (Vineri, 23 septembrie 2016, 22:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui blabl423

      ca se desfiinteaza pensiile speciale , si mai discutam. Pana atunci doar ii huiduim !
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Duminică, 25 septembrie 2016, 15:42)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui blabl423

      păcat că nu pot da decât un like.
  • +12 (14 voturi)    
    Spectator. (Vineri, 23 septembrie 2016, 18:59)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    La ce? Cum va faceti voi mendrele in Parlamentul Romaniei? Mai bine ai avea grija de neveste, si de mama Zina! Hobanatule!
  • +7 (13 voturi)    
    mda... (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:01)

    liviu_ [utilizator]

    in cazul asta...
    cer sa fiu chemat la tribunal ca inculpat... eu si toti cei 35k + oameni care au fost la miting!
    daca nu , ma voi prezenta singur!

    oamenii care au fost la miting erau tineri... in general oameni care muncesc... daca ne baga pe noi la puscarie 2 luni... 200k pensionari (si votanti psd) mor de foame...
  • +9 (13 voturi)    
    Obscuritate (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:01)

    PaulAtreides [utilizator]

    Obscuritate e in creierul tau domnule Tariceanu, care obscuritate nu te lasa sa vezi ca zilele tale si a celor ca tine s-au cam terminat.
    Ti-as sugera sa faci frumos ca Oprea, demisionand si disparand pentru totdeauna.
  • +10 (14 voturi)    
    ce nesimtit (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:02)

    AliKimiku [utilizator]

    Moliceanu simte (daca un nesimtit poate simti ceva) ca scadenta dosarelor sale e aproape si urla ca disperatul.
    Daca manechinul mai intra in Parlament inseamna ca ne meritam soarta.
  • -21 (25 voturi)    
    Singurul politician cu cojones din România (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:04)

    Lovercraft [utilizator]

    restul sunt niște lași de cea mai joasă speță
    • +13 (17 voturi)    
      :)) (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:23)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Cu cojonesurile in sacosa.
    • +6 (10 voturi)    
      adevarul e.... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 10:41)

      nihilism [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      ca a avut cojones cand a intrat prin dosul institutiei publice ca un las si a fentant oamenii deja la coada.
      iti trebuie mult cojones ca sa te bagi pe usa din dos, daca ma intelegi ;)
    • +1 (3 voturi)    
      Cojones? Hahhaaa, (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:58)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      omleta, poate!
    • -1 (1 vot)    
      voi la (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:35)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      sedintele psd luati lsd?
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:06)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Un titlu de pe Times New Roman de acum cateva zile:
    "Ion Cristoiu l-a detronat pe Tăriceanu și a devenit oficial ”Cel mai mare gunoi al României!”"
    Pare ca dl. Tariceanu nu vrea sa piarda primul loc.
  • +8 (12 voturi)    
    Da,sa se afle (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:07)

    aniod [utilizator]

    cum de a luat si a pastrat dl. Tariceanu puterea. Ar fi o lectie de viata pentru multi tineri.
    Atatea nereguli si el, ca un hopa-Mitica, tot in picioare, in posturile de frunte ale tarii.
  • -13 (19 voturi)    
    Opozantul number one (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:09)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Primul care are curaj sa dea ceva pe goarna. Prevad accelerarea si complicarea acuzatiilor fata de Tariceanu. Se pare ca acest fotomodel schiop a ramas singurul care mai are curaj sa spuna ce gandeste si sa faca opozitie. Nasol am ajuns.
    • 0 (4 voturi)    
      e bun Drumul Motocicleanului (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 13:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Spre Brutarie, eu l as fi condus la un rug ! inalt de 20 m !
    • 0 (2 voturi)    
      Patrihotilor (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:05)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui baciul-vrancean

      Da, mosule, noroc cu motocicleanu care striga cat il tin bojocii, ca altfel unde ar ajunge Romania. Va roade rau guvernul asta de tehnocrati. Nu mai aveti acces la butoane sa furati cat vreti. Mamele voastre.
      • -2 (2 voturi)    
        Tehnocracanatilor! (Duminică, 25 septembrie 2016, 0:38)

        baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        1. Mamele noastre va urează aceleasi lucruri frumoase pentru mamele voastre.
        2. Sa iti explic, daca vrei , iti si desenez: comentariul meu era unul ironic.
        3. Guvernul asta de tehnocracanati fura per unitate de timp de guvernare cat toti politicienii borfasi luati împreună. Nu mă chinui da iti explic, ca nu o sa intelegi
  • +9 (13 voturi)    
    Forte obscure (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:14)

    vladzy [utilizator]

    Dar despre fortele obscure din cauza carora au murit 64 de oameni de ce nu zice nimic?
  • +12 (16 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:16)

    hamurabi [utilizator]

    Incredibil tupeul acestui Tariceanu ! Daca de-alde astia ajung la putere e nasol !
  • +10 (14 voturi)    
    . (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:18)

    theo667 [utilizator]

    Ââââ....da aveti dreptate domnule tariceanu. Atentie la cap va aplecati un pic si intrati in loganul inscriptionat DNA.
  • +9 (13 voturi)    
    tradiceneeeee (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:22)

    nahir [utilizator]

    se vede ca esti disperat.
    o tipa sterlingul dupa tine!!!
  • +8 (12 voturi)    
    inversare de termeni (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:24)

    yellowdog [utilizator]

    fortele obscure sunt asa numitele partide politice organizate infractional.
  • +9 (13 voturi)    
    Ne leshi odata, bre? (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:33)

    zum-zuum [utilizator]

    Cum adica spectator, bey, musiu? Cand parlamentul decide cine este sau nu vinovat intr-un dosar penal, nu mai e spectator. Deja "e" doua puteri in stat.
  • +8 (12 voturi)    
    Zapaceala (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:34)

    spirache [utilizator]

    Pur si simplu, subiectul este iremediabil si rupt de realitate. Reprezinta un sincretism al veleitatilor, al unei forme nu foarte pronuntate de megalomanie si al ignorarii realitatii.
  • +6 (10 voturi)    
    bre.... (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:35)

    ..13 [utilizator]

    Mandru ca si prin vot si dupa vot, sunt parte din fortele alea obscure!!!!!

    Fraierii de rand, nevricosi - asa se numeste grupul.

    Aferim coane Tariceanu!

    Eram pe cand nu ma vedeam, dar ulterior, dupe #Colectiv, m-am vazut in PUniv.- era sa imi ramana inima pe loc atunci caci copilul a fost in zona si nu stii niciodata pe unde o apuca tinerii din ziua de astazi...

    Aferim coane tariceanu - vede-te-as in afara Parlamentului - forever in love!
  • +7 (11 voturi)    
    Dar nu te intereseaza cum taticul,.. (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:43)

    cartofil [utilizator]

    Amadeo Lazarescu si cu gasca lui de turnatori securisti s-au instalat in 90 in cercurile puterii ???
  • +8 (10 voturi)    
    Times New Roman, frate... (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:45)

    Radu_B [utilizator]

    "in noiembrie 2015 este evident ca au intrat in aceasta actiune nu fortele politice, ci fortele obscure..."

    niste reptilieni, masoni, conspiratii, ceva ? pai mergem cu juma de guma aicea, bre ? :-)))

    "ca toate deciziile actualului Guvern ce ... [truism blabla etc ] ... vor fi declarate nule dupa alegeri"

    de cine ? de ce dupa alegeri ? cum ?

    Nu tot Tariceanu a vrut comisie parlamentara asupra starii democratiei in RO ? Nu tot el in acelasi timp ataca CSM si invita pe Serghei Nariskin, aflat pe lista neagra UE, in Parlament ?

    Bai, te doare mintea, asa ceva ... pe TNR m-as fi amuzat, dar e trist trist de tot !
  • +8 (12 voturi)    
    Cum? (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:45)

    AdiSto [utilizator]

    Sa se uite in strada. Tocmai facem, din nou, curatenie. Daca nici acum nu a inteles, o mai facem? Ce ziceti? Hai sa-i aratam omului, ca nu a inteles la Colectiv. Vad ca nici cu Oprea. Probabil inca sta la coada sa-si ia permisul si n-a apucat sa vada stirile.
  • +8 (12 voturi)    
    Cand . . . (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:47)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . ai verificat ultima oara pasarelile din scafarlie? Cred ca s-au inmultit atat de mult ca s-ar putea in viitorul apropiat sa te doara capul!
  • +5 (9 voturi)    
    Bai ce-mi plac intaratarile astea (Vineri, 23 septembrie 2016, 19:47)

    transalpinarum [utilizator]

    cu batzul prin gard. e un remake de la alegerile prezidentziale. Infuriatzi voi lumea cat mai mult si sa vezi bai Taricene cum o sa zburati la alegeri. Da, si porcii ca voi pot zbura!! O sa vezi!!
  • +7 (9 voturi)    
    da coret (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:04)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cu tine in frunte !
  • +7 (11 voturi)    
    ''elefantul si .... (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:17)

    astronaut [utilizator]

    ceasca'', astia doi au vazut si vad asa numitele ''forte obscure'', atunci cand devin incompetenti , neputinciosi , astia in nesimtirea lor vor o noua revolutie ca vezi Dne ''un grup de indivizi au preluat puterea'' dupa evenimentul colectiv !! motociclene , dupa evenimentele de la colectiv ATI FUGIT DE LA GUVERNARE , ca niste LASI cu coada intre picioare , ca niste iresponsabili JEGOSI si cand va intrebat presedintel pe cine propuneti atiTACUT si n-ati avut propuneri !! SICTIR GOLANILOR !!
  • +6 (10 voturi)    
    wow (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:17)

    amanda13 [utilizator]

    Trebuie protestat si impotriva lui Tariceanu!
  • +8 (12 voturi)    
    normal (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:20)

    Ilidia [utilizator]

    Omul asta e sanatos la cap? Ce sa se cerceteze? Cumva parlamentul asta care a votat acest guvern? Te pomenesti ca acolo sunt "fortele obscure". Auzi tampenie, sa anuleze toate "deciziile care..." ale actualului guvern.
  • +7 (11 voturi)    
    Anchetatul penal,se vrea anchetator ? (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:21)

    Plagarus [utilizator]

    Mosule ce Sterling senil esti
  • +10 (14 voturi)    
    Lol (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:30)

    HP [utilizator]

    Guvernul Ponta a demisionat, partial in urma protestelor si partial in urma presiunii din PSD asupra lui Ponta.

    Parlamentul nu e discreditat din exterior, se discrediteaza singur prin indivizi ca Tariceanu, Oprea si altii. Parlamentul Romaniei are aproape 20% membri cercetati penal.

    Parlamentul Romaniei NU este reprezentativ, fiind votat de in jur de 35% din populatia cu drept de vot, respectiv 25% din populatia totala a Romaniei.

    Iar pe tine Tariceanu, cred ca te voi bate, la propriu, de te vei ruga tuturor sfintilor sa scapi de mine, peste vreo 20 de ani, cand vei fi un rahat de pensionar si nu va mai sti nimeni de tine.
  • +6 (10 voturi)    
    Gulem! (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:41)

    Alex735 [utilizator]

    Aceeasi persoana in spatele tuturor evenimentelor: Gulem.
  • +10 (14 voturi)    
    Tariceanu pare a fi dus cu pluta rau de tot ! (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Apoi pare a fi si un sclav de cea mai joasa speta...nemernic, adica.

    De ce spun asta ? Pt ca a fost nevoie doar ca Dragnea, alt specimen urat, hidos chiar, al politicii noastre dambovitene sa ragaie acum vreo 2 zile minciuna sfruntata cum ca Johannis a indepartat PSD-ul de la guvernare in noiembrie 2014, nesocotind dreptul acestuia de a propune primul ministru, cand toata lumea a vazut la TV cum in acele zile niciunul dintre partide nu a propus vreun candidat de prim ministru, pt a putea vorbi apoi de o eventuala nesocotire de catre Presedinte a vointei acestora, pt ca Tampiceanu sa emita nerozia aceasta nemernica privitoare la anchetarea ... la anchetarea a ce Antoane ? A FORTELOR OBSCURE !!!!!! :)))))))))

    Si nu este prima oara cand se intampla asa ! "Tractoristul" lanseaza o "minunatie" iar "Papionarul" o preia, o dezvolta si o "vomita" mai departe unor abulici care stau cu ochii pironiti pe Latrina 3 !

    PS. Oameni buni, alde Tampiceanu si ai lui sunt creditati cu 6-7% din voturile ce se vor exprima la nivel national in decembrie.
    Daca PSD cu ALDE castiga alegerile si vor forma guvernul, Dragnea o sa indice ce trebuie facut iar Tampiceanu va executa fara clipire si fara remuscare: justitie, institutii, drepturi fundamentale, stat de drept !

    PPS. Apoi, "Noapte buna Romania" ! Asta vrem ?
  • +5 (9 voturi)    
    Ce dovezi ai mai hotule? (Vineri, 23 septembrie 2016, 20:48)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Vino cu dovezi, dar de unde? Ca nu ai asa ceva, totul e o minciuna la Tariceanu.
  • +8 (14 voturi)    
    Cum zicea Tapalaga (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:01)

    Veetor [utilizator]

    Exact cum zicea Tapalaga:

    " Luati de exemplu cazurile Basescu si Cristoiu. Ei sunt mai departe sincer convinsi ca in spatele protestelor se afla un maestru papusar, un regizor de platou, asa cum se obisnuia in epoca lor. Sunt convins ca si Dragnea vede mana americanilor sau a serviciilor.

    Ei, impreuna cu armate intregi de pesedisti si liberali expirati, nu concep ca exista in lumea asta oameni vii, cu revoltele, emotiile si frustrarile lor."

    Eu as fi zis ca-s doar idioti. Dar se pare ca Dan Tapalaga i-a citit mai bine: sunt de-a dreptul prosti!

    Stai jos, Taricene! Doi!
  • +6 (10 voturi)    
    Noroc că nu doare! (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:06)

    mr_mojo [utilizator]

    Poate în pușcărie va avea alte ocupații.
  • +7 (11 voturi)    
    "fortele politice" au renuntat de buna voie la (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:10)

    ty [utilizator]

    guvernare. Au preferat sa se concentreze pe legislatia privind cresterea lor de salarii si pensii speciale.
  • +9 (13 voturi)    
    stim, stim.. (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:10)

    CRMS [utilizator]

    Gulen si Soros sunt de vina..ei sunt fortele obscure.
    Tu si cu Ponta va inchinati seara, inainte de culcare la portretul lu' Erdogan.
  • +9 (13 voturi)    
    Are dreptate Tăriceanu (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:17)

    reiand [utilizator]

    Parlamentul, ca instituție, a fost discreditat, de către Tăricenii care l-au subminat și folosit pentru propriile interese meschine, și care acum țin cu dinții de scaunele care li se clatină sub fund.
  • +11 (15 voturi)    
    Acelasi limbaj dublu ! (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:39)

    math_2 [utilizator]

    Ticalosia acestor oameni nu are nici o limita. PSD+Antene+ Moticiclene+Izmene rupte are majoritatea in parlament. Daca guvernul este atat de nemernic si distruge tarisoara sub comanda "sorsositilor" si imperialistilor straini de ce nu l-ati dat jos ?
    Mincinosi nemernici, parveniti si impostori cumva ? Asta sunteti ?
    Vad ca Soros devine pentru PSD/Antene/RTV echivalentul lui Gulem pentru democratia suprarealista a lui Erdogan.
    Popor viteaz, stai linistit, nu manifesta, nu protesta, nu vota ! PSD castiga oricum. Tara e pe maini bune !
  • +8 (12 voturi)    
    Huhehe (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:50)

    robert.b [utilizator]

    taricene, baga-te la o baie de multime si o sa afli raspunsul...
  • +9 (13 voturi)    
    parlamentul spectator? (Vineri, 23 septembrie 2016, 21:56)

    zigot [utilizator]

    dar a votat ce a dorit:
    - pensii spéciale
    - pomeni electorale cu nemiluita
    - protectia penalilor fata de justitie, etc
    pentru cat au fost prezenti si- au destule privilegii
  • +9 (13 voturi)    
    Pastile...... (Vineri, 23 septembrie 2016, 22:06)

    dan33 [utilizator]

    Asta si-a luat pastilele? Serviciile secrete unguresti sunt fortele obscure ar fi zis un mare clasic. Nu ei au votat guvernul asta? Cum poate sa existe un guvern nedemocratic investit de parlament?
  • +7 (11 voturi)    
    Serios? (Vineri, 23 septembrie 2016, 22:11)

    Liv0007 [utilizator]

    Nu trebuie sa va discrediteze nimeni, ca va discreditati singuri prin atitudinea de mosieri pe care o aveti asupra Roamaniei, si dispretul pe care-l aratati fata de cetateni. Spre ghinionul vostru, noile generatii nu mai sunt dispuse sa va ignore atitudinea dispretuitoare si comportamentul de boieri pe mosie.
    Majoritatea actualilor parlamentari ar trebui sa fie redusi la stadiul de inculpati, du doar de spectatori.
    Nici voi nu reprezentati majoritatea cetatenilor romani, deoarece fiecare parlamentar a fost votat de doar cateva sute de alegatori.
  • +8 (12 voturi)    
    ALDE va cere (Vineri, 23 septembrie 2016, 22:28)

    adrian88000 [utilizator]

    dupa alegerile parlamentare ? Sa fie ei sanatosi, ca dupa alegeri , se vor intoarce la meseria de baza.
    Nu vor mai intra in parlament si nu vor mai face politica mizerabila pe care o fac acum.
    Niste gunoaie pe care trebuie sa le maturam si sa le aruncam la tomberon.
  • -7 (11 voturi)    
    Erdogan (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu ca as fi un mare fan Erdogan, uneori acesta mergand prea departe, dar cu sorosistii din Romania trebuie sa se intample ceva similar cu ceea ce se intampla cu gullenistii din Turcia. Nu arestati sau ceva extrem. Pur si simplu scoase in afara legii toate ONG-urile care au primit finantari de la Soros. Publicate listele cu toti cei care au primit finantari de la Soros, exclusi din functiile publice samd.

    Ma uitam acum vreo doua zile la o poza si am inteles. Pai Soros ii dadea ordine lui Hillary Clinton cand era secretar de stat ce sa faca in Albania. Ce mirare sa mai ai cand vezi pupandu-se pe gingii ambasadorii US, UK cu Macovei si cu Pruna. Romania a devenit captiva unui grup de interese obscure care a ajuns atat de departe incat si-a pus propriul guvern. Iar majoritatea populatiei, dimpreuna cu Parlamentul stam si ne uitam ca prostii cum isi fac astia de cap. Au infiltrat tot. Magistratura, servicii. In mod normal SRI-ul trebuia sa intervina demult. Dar a fost neutralizat la varf. Cica Romania e stat suveran ...
    • +6 (10 voturi)    
      :)))) (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 1:04)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Doamne, mare Ți-e grădina!
    • +5 (7 voturi)    
      Grupul ala (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 1:10)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      de interese o fi fost parlamentul? Nu de alta, da'uite ce o fost in noiembrie trecut: 17 nov. 2015 - Noul Guvern a fost votat în Parlament. Cabinetul de tehnocraţi condus de Dacian Cioloş a trecut de plenul comun cu 389 de voturi "pentru" şi 115 "împotrivă". Sursa: Romaniatv.net
      Oti avea voi agenda comuna, dar asa a fost, nu cum v-ati pornit sa mancati gogosi toti.
      • 0 (4 voturi)    
        Mai citeste o data (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:18)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

        "...dimpreuna cu Parlamentul stam si ne uitam ca prostii..."

        Dupa ce jumatate din parlamentari sunt hartuiti cu dosare penale, ANI etc nu mai am nici o asteptare sa isi exercite mandatul conform propriei constiinte si a intereselor alegatorilor.

        Sustin in continuare ca Dragnea este santajat cu dosare si tinut in lesa de secta sorosista, de unde si votul PSD-ului pentru guvernul Ciolos. ALDE nu a votat guvernul Ciolos pentru ca pe atunci Tariceanu nu era atacat si el de secta. Cu Dragnea ma voi lamuri acum in Decembrie. Daca PSD-ul + ALDE au peste 50% si se ajunge tot la guvern technocrat sau de uniune nationala cu PNL-ul merita exclus din PSD.

        Nenorocirea asta a inceput asa pe fata, fara nici o jena, in 2012 prin falsificarea votului majoritar al populatiei. Initial secta s-a folosit de politicienii existenti (PDL, Basescu) dar mai nou are pretentia sa aiba proprii politicieni (USR), cumva intuind si un trend in gandirea unei parti din populatie care vrea fete noi in politica.

        Cam toate institutiile au fost infiltrate. Putine au ramas neafectate. Avocatul Poporului, spre exemplu, fiind de fapt o persoana. CCR, ICCJ, serviciile, o parte din mass-media. De ce deranjeaza atat de tare trustul Intact? Pai e 100% romanesc, nu poate fi controlat si mai are si audienta.

        In general orice persoana care va avea curajul sa vorbeasca si sa actioneze cu un minim de patriotism, in interesul tarii si al poporului, in orice domeniu va fi imediat anihilat de secta.

        Va intrebati de ce ar face cineva asa ceva? Raspunsul e simplu. In primul rand pentru ca poate. In al doilea rand pentru ca romanii pot munci si pe 2 lei. In al treilea rand pentru ca multe alte interese economice-ambasadori ajunsi sefi pe la Fondul Proprietatea etc. Cea mai mare sifonare de valoare adaugata din Romania se face legal prin multinationale. Si nu numai. Cand ati auzit ultima oara despre un caz urias de evaziune fiscala? Doar cazuri "Ponta-facturi" care va iau ochii prin nume nu prin prejudicii.
    • +6 (10 voturi)    
      6 B.K.Li (șasă BECALI) ... frumoși !!! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 2:14)

      OviCti [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Asta e valoarea comentariului mai sus pus.

      Nici Gg. BeKLi nu putea să "screamă" o analiză mai "DE VALOARE".
      Dar stai ... nu cumva o fi chiar fantoma lui Becalul?("decât" când facea bișnită cu cartușe de tutun)
    • -1 (5 voturi)    
      Gigi simplu fan Erdogan, Putin, (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 11:20)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu cred ca esti asa redus mintal sa crezi ce scrii.
      Probabil ca iese ceva de nu te lasi.
  • +2 (8 voturi)    
    Beizadeaua (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:53)

    xolv [utilizator]

    fostului sef al masonilor din Romania se plange de forte obscure ?
  • +8 (10 voturi)    
    Umor negru? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 1:32)

    benicio [utilizator]

    Eu personal recunosc, nu mai stiu cand vorbeste omul asta daca e la caterinca sau nu. Sper totusi sa-l inchida cumva, sa-l traga pe linie moarta, ca si daca o face la caterinca, bruiaza atat de mult incat deja devine daunator. E totusi al doilea om in stat, deci chiar ne facem de ras, Vadim era mic copil.
  • +9 (13 voturi)    
    pfaaaiaia, vrea ancheta:) (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 1:40)

    L8MA [utilizator]

    Nea motoreta,nu mai face ancheta ca se vede cu ochiu' liber,puterea a fost preluata de primul guvern onest,transparent,civilizat,demn,inteligent.
    Oare nedumiriri serioase nu au expiratii astia?
  • +1 (5 voturi)    
    Mr. KGB vrea sa FURE mai departe Romania ! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 7:12)

    NoimmunityForcorruption [anonim]

    Calin Popescu Tariceanu (KGB ) si Mafia rosie (PSD-ALDE) vrea sa FURE dupa ALEGERI mai departe Poporul Roman asa cum a facut-o Moscova din 1945 pana in present !

    Ce PLAN are MOSCOVA pentru Statul de Drept si DEMOCRATIA in Romania???

    LISTA de ATAC al PSD-ALDE (KGB-PCR) dupa ALEGERI :

    Paramentri actuali de INFILTRATIE KGB-PCR a Statului Roman:

    1.Presedintele Klaus Johannis 19% INFILTRAT de PCR

    2.Serviciu Roman de Informatii(SRI)=38% INFILTRAT de PCR

    3.Directia Nationala Anti Coruptie= 07% INFILTRAT de PCR

    4.CCR =42% INFILTRAT de PCR

    5.ICCJ=37% INFILTRAT de PCR

    6.CSM =50 % INFILTRAT de PCR

    7.SENAT =55% INFILTRAT de PCR

    8.Camera DEPUTATILOR =57% INFILTRAT de PCR

    9.Avocatul Poporului= 69 % INFILTRAT de PCR

    10 .MAI = 48% INFILTRAT de PCR


    - De remarcat este faptul ca PCR sta pentru HOTIE , CORUPTIE si CRIMA ORGANIZATA de a fura POPORUL ROMAN si FONDURILE UE-NATO !
  • 0 (2 voturi)    
    Concluzie dupa 1 an de la protestele "Colectiv" (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 15:40)

    M188 [utilizator]

    ... instalat de onor presedintele republicii, ca urmare a "tinerilor frumosi si curati":

    Principalul responsabil al ineptiei sistemelor de interventie la dezastre, respectiv Arafat, este bine mersi. Si nimeni nu indrazneste sa-l detanjeze macar cu o floare.

    QED
  • 0 (2 voturi)    
    asa vorbeste un patriot cu constiinta curata! (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:29)

    nu_am [utilizator]

    Bravo! Asta inseamna sa ai tarie de caracter! Nu sa te lasi dus de multime ca oile cand ies in strada!
  • 0 (0 voturi)    
    Popescu baga sopirle in presa. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 22:44)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Popescu este, asa cum ii place sa spuna, al doilea om in stat; de pe aceasta pozitie ar trebui sa vorbeasca mai clar - ce sunt alea "forte obscure ?! Stie despre ce si cine vorbeste sau nu ? Daca da, sa vorbeasca clar si sa actioneze ferm, daca nu, sa taca. Trancaneala iresponsabila si aburelile de berarie nu cadreaza cu pozitia de sef al Senatului.