Surse: Nemultumire in ALDE din cauza "achizitiilor penale" facute de Tariceanu. Vezi in text lista numelor controversate

de Red. Politic     HotNews.ro
Vineri, 23 septembrie 2016, 11:30 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Un val de politicieni cu dosare penale pentru coruptie sau chiar condamnati definitiv a aparut pe listele de candidati ale ALDE, ceea ce a dus la aparitia unor tensiuni majore in interiorul partidului condus de Calin Popescu Tariceanu. Lideri de filiale sunt nemultumiti de transformarea partidului intr-un adapost pentru politicieni penali, dar si de discursul dur impotriva luptei anticoruptie al lui Tariceanu, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid.

Ultima astfel de acizitie a avut loc ieri, cand ALDE l-a transferat de la PNL pe Andrei Volosevici, fost primar al Ploiestiului, care a fost trimis in judecata pentru abuz in serviciu si trafic de influenta. Volosevici a fost deja anuntat de ALDE candidat la Camera Deputatilor. DNA il acuza pe Volosevici ca in 2012, ca primar de Ploiesti, Volosevici ar fi primit de la un om de afaceri o mita de 80.000 lei in schimbul acordarii unui contract pentru construirea unei parcari in Ploiesti.

Alde achizitii penale care ii nemultumesc pe membrii ALDE:

- Dian Popescu, exclus din PNL dupa ce a fost condamnat la 5 luni de inchisoare cu suspendare pentru complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice.

- Gigi Chiru: condamnat in prima instanta la sase luni inchisoare cu suspendare pentru mita electorala in alegerile locale din 2012

- Mircea Molot: urmarit penal pentru trafic de influenta in forma continuata, luare de mita in forma continuata; acuzat de conflict de interese.

- Ion Ariton: trimis in judecata in dosarul "Gala Bute"

- Aristotel Cancescu: trimis in judecata de DNA sun acuzatia de abuz in serviciu (cinci infractiuni), luare de mita, spalare a banilor, trafic de influenta

- Cristian David; fostul ministru de Interne e trimis in judecata pentru luare de mita

- Dorinel Ursarescu, condamnat in prima instanta la un an de inchisoare cu suspendare pentru infractiunea de folosire a influentei sau autoritatii. E cercetat de DNA intr-un nou dosar de coruptie

- Ovidiu Silaghi, urmarit penal in mai multe dosare penale

- Steluta Cataniciu, acuzata de ANI de conflict de interese administrativ, a pierdut procesul cu ANI

- Adrian Stef, acuzat de ANI de conflict de interese penal

Acestora li se adauga Daniel Chitoiu si Varujan Vosganian, carora Parlamentul a refuzat sa le ridice imunitatea pentru a fi cercetati de DNA in dosare de coruptie.

Pe langa politicienii cu probleme penale, ALDE a inregimentat si personaje controversate precum Teodor Melescanu - ministrul de Externe care a refuzat sa deschida mai multe sectii de vot in diaspora inainte de turul 2 al alegerilor prezidentiale din 2014, Tudor Ionescu Tudy, finul de botez al lui Tariceanu schimbat rapid din functia de viceprimar al Bucurestiului dupa scandalul public cu imaginile deocheate, sau Mihaita Calimente - un obisnuit al scandalurilor mediatice.

Insusi presedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, este trimis in judecata de DNA pentru acuzatiile de mărturie mincinoasă si favorizarea făptuitorului intr-un dosar disjuns din dosarul lui Bogdan Olteanu.










9424 vizualizari
  • +37 (39 voturi)    
    PArtidul pubela (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    S-au adunat in ALDE numai gunoaie.
    • -2 (6 voturi)    
      HAHAHA (Vineri, 23 septembrie 2016, 15:28)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ALDE este noul UNPR si viitorul PMP :)

      In curand o sa avem ocazia sa ii vedem din nou imbratisanduse pe Motocicleanu si Beshescu...in timp ce economia duduie :)
  • +29 (29 voturi)    
    Gunoaile..... (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:47)

    polonyca [utilizator]

    ........... la gunoaie trag !!!! Ce sa faca si ele...????:)
  • +28 (28 voturi)    
    La așa partid, așa președinte. (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:48)

    IancuJianu [utilizator]

    Și încă mai este loc de niscaiva condamnări, doar trebuie să-și consolideze ”poziția” îm partid.
    Aceeași logică este și pentru senat, nu doar ce și-au acoperit criminalii?
  • +26 (26 voturi)    
    Minune mare! (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:49)

    Martinezu [utilizator]

    membrii ALDE sunt nemultumiti....
    De ce? Din ratiuni morale? ABSOLUT NU.
    Le e doar teama ca pot pierde accesul in parlament.
    Daca li s-ar garanta scaunele fiti siguri ca ii primesc pe toti cu flori.
  • +22 (22 voturi)    
    alianta liberalilor si democratilor hai? (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:54)

    SkyDan [utilizator]

    o adunatura de talhari, o ' Ali Baba si cei 40 de parlamentari rumuni".

    cred ca va iesi revolutie daca se vor atinge de justitie. populatia fierbe si la cel mai mic semn ca se va pune botnita justitiei va iesi cu ...maidan.
  • +20 (20 voturi)    
    Pai cum altfel? (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:57)

    omezu [utilizator]

    Fiind chiar el urmarit penal si viitor condamnat, ce fel de oameni credeau fraierii aia ca o sa aduca in partid? Ai un sef mafiot si te vaiti ca aduce alti mafioti? Pe bune?
  • +27 (27 voturi)    
    Hotul (Vineri, 23 septembrie 2016, 12:02)

    Adri70 [utilizator]

    asta e in top 5 pe care vreau sa-i vad in puscarie! ...dar cea mai mare scarba o am fata de broasca aia urata care s-a ingrasat facand "greva foamei". Spuneti voi cum o cheama, ca eu ma duc sa vomit.
  • +22 (22 voturi)    
    Pacat de nume (Vineri, 23 septembrie 2016, 12:04)

    SebastianD [utilizator]

    Au furat numele ALDE dar nu si-au insusit nimic din principiile aliantei europene cu acelasi nume.

    Tariceanu isi continua traseul catre cel mai urat dintre romani ...
  • +20 (20 voturi)    
    ... (Vineri, 23 septembrie 2016, 12:04)

    neoevil [utilizator]

    ...pai ce sa faca si moliceanu: adevaratii penali sunt la psd unde se uita gusatul cu mare invidie, asa ca de unde sa mai adune parlamentari penali saracu' de el?
  • +15 (15 voturi)    
    Pe surse (Vineri, 23 septembrie 2016, 12:07)

    methalman [utilizator]

    ALDE este partidul pe care PSD se bazeaza ca va face coalitie dupa alegeri. Daca nu se mobilizeaza sa transmta mesaje catre populatie astfel incat sa depaseasca acel 4% din sondaje, PSD se declara dezamagit.

    Asadar nu doar membrii ALDE sunt nemultumiti, sunt nemultumiti si cei din PSD, pentru ca ei nu au cum sa stranga mai multe voturi si se bazeaza pe altii sa poata ajunge la guvernare.
  • -2 (6 voturi)    
    Intradevar... (Vineri, 23 septembrie 2016, 12:50)

    taticutu [utilizator]

    Intradevar numai oameni " unu si unu " ! Dece nu se ia exemplu de la partidul lui Basescu,PMP, unde sunt numai tineri ( ? ), netraseisti politici ( ? ), curati ca Alba ca Zapada ( parca spunea cineva despre asta ! ), care fac o " noua " politica , adaptata la secolul nostru ?
    Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu !
  • +9 (9 voturi)    
    Gunoiul sef,are apetit pt. scursorile aidoma lui (Vineri, 23 septembrie 2016, 13:03)

    Plagarus [utilizator]

    Manechinul este la capat de drum,in politica romaneasca !
  • +8 (8 voturi)    
    Semn bun! (Vineri, 23 septembrie 2016, 13:17)

    Sani [utilizator]

    Cum observa mai sus Martinezu, astia din ALDE sunt prin definitie niste putori si jegosi.

    Cum dracq puteai sa intri in pubela asta cand stiai de unde vine...'capu'?

    Se pare ca au informatii pe surse ca se ingroasa treaba si le este frica.
  • +1 (1 vot)    
    o propunere... (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 9:45)

    astronaut [utilizator]

    Molicene , i-a toti penalii de mana si aruncati-va in Dunare sa va duca la vale poate va pescuiesc prietenii din Crimeea !
  • 0 (0 voturi)    
    hotnews-ule (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 13:02)

    astronaut [utilizator]

    iar....
  • 0 (0 voturi)    
    Nou canal colector... (Luni, 26 septembrie 2016, 12:51)

    v_sile [utilizator]

    ALDE vad eu ca a devenit canalul colector al politicii romanesti. Omul nu are nicio greata, ia de unde poate, compromisi de la PNL, fosta mafie PDL, care ca I-ar luai si pe Gigi Becali sau Dan Diaconescu in direct, daca s-ar putea.

    Stau sa ma intreb cat de reale sunt procentele alea din sondajele de opinie. Cum e posibil sa existe 4-5-6 procente dintre alegatori care sa voteze chestia asta urat mirositoare.