VIDEO Ce le spunea Traian Basescu, in 2006, tinerilor pesedisti: Nu puneti mana pe bani

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 21:52 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
In 2006, prezent la scoala de vara a organizatiei de tineret a PSD, Traian Basescu ii sfatuia pe tinerii pesedisti "sa nu puna mana pe bani" daca cineva le ofera vreo donatie pentru campania electorala. Fostul presedinte le explica tinerilor social-democrati ca cea mai sigura metoda este sa se incaseze banii prin trezoreria partidului.

Presedintele PSD de atunci, Mircea Geoana, fusese si el prezent la scoala de vara a TSD din 2006, dar, dupa cum relata presa la vremea respectiva, el a plecat exact cand vorbea Traian Basescu. Trei ani mai tarziu, in perioada alegerilor prezidentiale din 2009, castigate de Traian Basescu in fata lui Mircea Geoana, pe internet au aparut imagini in care liderul PSD primeste 5.000 de euro din partea unei persoane pentru un loc eligibil in alegeri. Citeste mai multe aici.

La scoala de vara a TSD la care a fost invitat in 2006, Traian Basescu le-a transmis tinerilor social-democrati cateva sfaturi, cel mai important dintre acestea fiind legat de banii pentru campaniile electorale.  

"Nu puneti mana pe bani daca vine cineva si spune `Uite, iti dau un milion pentru campanie`, trimite-l la trezorier! In acest mod, la talk-show nu va putea nimeni sa te sune sa spuna `Uite, ti-am dat bani in campanie, cum ramane cu aranjamentul despre manaria aia?`", spunea Basescu in 2006.

El i-a mai sfatuit atunci pe tinerii pesedisti sa nu faca in cariera lor compromisuri care le-ar putea fi imputate ulterior.

Amintim ca, joi, DNA a anuntat ca Ioana Basescu, fiica cea mare a lui Traian Basescu, este cercetata penal de procurorii anticoruptie pentru instigare la abuz in serviciu si spalare de bani, intr-un dosar in care mai este cercetata si Elena Udrea, in legatura cu finantarea campaniei prezidentiale din 2009. Procurorii o acuza pe Ioana Basescu ca a cerut achitarea unei facturi electorale de catre Oil Terminal, dar a folosit banii pentru a pleca in excursie in Cuba cu concubinul sau.


Citeste mai multe despre   









2757 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    Basescu (Vineri, 23 septembrie 2016, 1:15)

    MPop [utilizator]

    Pacat de el...dar...asa e cand te pui cu blondele :)
  • 0 (6 voturi)    
    Dar se pare ca nu a....... (Vineri, 23 septembrie 2016, 5:58)

    gigiN [utilizator]

    ...sfatuit-o la fel si pe "tanara speranta"a politicii romanesti Helen ot Plescoi !!
  • -1 (7 voturi)    
    EX marinarul isi trimite familia la PENINTENCIARE! (Vineri, 23 septembrie 2016, 6:35)

    JohnDreptate [anonim]

    EX marinarul din Constanta si SLUGA personala a lui Elena Udrea ( Udrea il are la mana pe EX marinar- daca chiripeste Elena Udrea vede Traian Basescu JILAVA din interior ) isi trimita familia la PENINTENCIARE !

    Asa are Mr. EX PRESEDINTE de ales intre GOGONELE la adresa DNA si oua fierpte de Elena Udrea .
  • -1 (1 vot)    
    And if you're really posh... (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:48)

    JustinCase [utilizator]

    ...Have your butler do it.
  • 0 (6 voturi)    
    Nu puneti mina pe bani (Vineri, 23 septembrie 2016, 10:43)

    Trojan.H [utilizator]

    Ca sa imi ramina mie cit mai multi?
  • 0 (4 voturi)    
    Fa ce spune popa si nu ceea ce face el. (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:02)

    AG [utilizator]

    Cam asa sta treaba cu Base.
  • -2 (2 voturi)    
    democratia in Romania? (Vineri, 23 septembrie 2016, 11:49)

    SkyDan [utilizator]

    o butaforie, un teatru ieftin cu actori de joasa speta.

    ce nenorociti sa-si bage familia in hotii. hrebe, cocos si acum basescu. ce mizerabili!

    totusi cand o baga si pe buzata? pe EBA zic. adica cum sa fi tu parlamentar EU cand tu esti anal-phabeta? DNA - nu puteti sa gasiti oridinile date de mafia basista ca sa se voteze EBA?

    Saraca Maria. O sa ramana singura cu 3-4 nepoti pe cap. La cata abuz a mancat de la marinarul betzivan chiar ca nu merita asa ceva.

    la ocna cu voi netrebnicilor. pai FAMIGLIA e UNA SANTA de DIO mascaltzoni de merda.
  • -1 (1 vot)    
    Ca la dogme! (Vineri, 23 septembrie 2016, 15:57)

    cerceteaza [utilizator]

    Faceti ce zice popa nu ce face el!
  • 0 (0 voturi)    
    Sfat caduc... (Vineri, 23 septembrie 2016, 23:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu pui mana pe bani dar te ia DNA-ul pentru fatade in Craiova sau pentru accidentul politistului insotitor (crima). Ehe, vremurile in care DNA-ul se ocupa de anticoruptie au apus demult. Acum se ocupa doar cu vanatoarea de politicieni in general. Cu cat mai mare functia cu atat mai bine.