Oprea va cere el insusi reluarea votului in Senat: "Pe colegi ii voi ruga sa voteze pentru inceperea urmaririi penale/ Nu am ucis pe nimeni. Nici macar din culpa"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 17:31 Actualitate | Politic

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Gabriel Oprea scrie pe pagina sa de Facebook, cu mai putin de ora inainte de protestul anuntat pentru ora 18.00, care ar urma sa aiba loc in fata Senatului, ca va cere chiar el presedintelui Senatului sa se reia votul in cazul cererii DNA de urmarire penala.

Oprea face acest anunt la cateva ore dupa ce PNL a anuntat ca luni va depune o solicitare pentru reluarea votului in cazul lui Oprea, propunere primita favorabil de Liviu Dragnea si de Calin Popescu-Tariceanu. El afirma ca "nu a ucis pe nimeni, nici macar din culpa".

Redam mesajul lui Oprea:

"La primul dosar am cerut colegilor sa voteze cererea DNA pentru inceperea urmaririi penale. Acum am cerut colegilor sa voteze impotriva si poate ca am gresit. Multi mi-au reprosat ca vreau sa fug de Justitie, desi nu e deloc asa. Tocmai de aceea ii voi solicita Presedintelui Senatului sa supuna la vot inca o data cererea DNA, iar pe colegi ii voi ruga sa voteze pentru inceperea urmaririi penale. Stiu ca sunt nevinovat si nu fug de Justitie.

Stiu in egala masura ca acest dosar ridica prea multe semne de intrebare si nu pot sa le trec cu vederea. Daca ati fi in locul meu, cum ati proceda? Ati accepta orice acuzatie, oricat de aberanta, si ani intregi de procese pentru suspiciuni inventate? Ati accepta sa vi se spuna ca ati ucis un om desi nu ati avut absolut nicio legatura cu vreuna din cauzele accidentului?

Multi imi dau lectii. Altii ma injura. Eu nu judec pe nimeni si nu doresc nimanui raul. Un lucru il voi spune insa mereu. Sunt departe de a fi perfect. Am defectele mele, greselile mele si crucea pe care o port. Dar nu am ucis pe nimeni. Nici macar din culpa."

Senatorii au respins pe 19 septembrie, in plen, cererea DNA de urmarire penala a senatorului independent Gabriel Oprea, fost ministru de Interne si vicepremier, acuzat de ucidere din culpa in dosarul mortii lui Bogdan Gigina, cu 73 voturi "impotriva" si 45 "pentru".

Potrivit DNA, din probele administrate au reiesit indicii rezonabile cu privire la savarsirea unei noi infractiuni fata de cele pentru care se efectua deja urmarirea penala.

Procurorii au aratat ca, in seara de 20 octombrie 2015, in jurul orei 19,00, agentul de politie Bogdan Gigina a fost implicat intr-un accident de circulatie in urma caruia a suferit o hemoragie cranio-cerebrala, consecinta a unui traumatism cranio-cerebral si facial cu fractura craniana, leziuni care au cauzat decesul.

"La momentul producerii accidentului, victima Bogdan Gigina facea parte dintr-un dispozitiv de insotire al ministrului Oprea. Acest dispozitiv, asigurat de catre Brigada de Politie Rutiera din cadrul DGPMB, era format dintr-un motociclist rutier (victima Gigina) si un echipaj format dintr-un ofiter si un agent de politie aflati intr-un autoturism de politie rutiera. Acest dispozitiv preceda in trafic autoturismul in care se afla ministrul Gabriel Oprea. La momentul producerii accidentului, ministrul Oprea se deplasa catre locuinta sa situata in cartierul Cotroceni", a precizat DNA.

Anchetatorii au retinut ca, din probele administrate, rezulta indicii rezonabile ca, incalcand dispozitiile legale care reglementeaza insotirea demnitarilor, ministrul de Interne Oprea a dispus, pentru sine, sa beneficieze de insotire cu echipaje de politie rutiera cu titlu permanent, ca acestea sa fie formate atat dintr-un autoturism de politie rutiera (un agent si un ofiter de politie rutiera), cat si dintr-o motocicleta a politiei rutiere.


Citeste mai multe despre   









3922 vizualizari
  • +34 (38 voturi)    
    Eu îți propun altceva Opreo (Joi, 22 septembrie 2016, 17:39)

    zet [utilizator]

    Întâi îl aduci înapoi pe Bogdan, care a murit pentru că matale, făcând Abuz în funcție, ai ordonat să îți deschidă Bogdan coloana oficială la care nu aveai dreptul. Și pentru că Bogdan (spre deosebire de căcatul pe care îl înghiți nemestecat) NU PUTEA să refuze misiunea, ar fi urmat o anchetă internă și probabil ar fi fost dat afară.
    Apoi, după ce îl aduci înapoi pe Bogdan, te urci frumușel pe o motocicletă și te arunci cu 100 la oră într-o groapă.
    Dacă faci astea 2 lucruri, te iertăm.
    Din păcate nu poți îndeplini primul punct.
    Fă-l măcar pe al doilea... nu te vom ierta, dar măcar nu te vom mai înjura, promit
    • +18 (18 voturi)    
      DOMNULE Oprea (Joi, 22 septembrie 2016, 18:31)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui zet

      De ce nu ati spus asta de la inceput?
      In loc sa se ocupe de canalizarea scolilor (rusinea Romaniei), Parlamentul se ocupa de obraznici ca dumneavoastra!
      • +2 (2 voturi)    
        Mafiotul oprea, criminal cu sânge rece (Vineri, 23 septembrie 2016, 0:27)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        Generalul copy-paste nu s-a mulțumit cu cele patru stele obținute fără să vadă vreun teatru de operațiuni, ci doar fiind seful mafiei personala a lui a. nastase dar a mai devenit si criminal din cauza dorinței de a merge cu o sută de km pe oră prin capitala. Mafiotul roșu kaghebist ar trebui condamnat la canal, pentru că pușcăria e un lux prea mare pentru cei care au supt sângele tarii douăzeci și cinci de ani. Hai DNA!
    • +2 (2 voturi)    
      Un parlamentar adevarat si-ar da demisia din (Joi, 22 septembrie 2016, 22:06)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui zet

      Parlament.
      • 0 (0 voturi)    
        Well .. Oprea este palavramentar adevarat (Vineri, 23 septembrie 2016, 8:58)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Well .. Oprea este palavramentar adevarat, iar in limba romana tocmai a mai inventat un sinonim pentru misel - "oprea".

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +15 (19 voturi)    
    Daca procedura parlamentara este facuta (Joi, 22 septembrie 2016, 17:41)

    xrogo [utilizator]

    in asa fel incat sa se voteze pana ce iese ce vrea strada atunci hai inca odata si inca odata la vot,dar nu numai in cazul asta,ci spre exemplu strada nu vrea pensii speciale asa ca sa votati de atatea ori pana se abroga pensiile speciale!
    • -3 (11 voturi)    
      La dreapta Dreptatii PSD-iste! (Joi, 22 septembrie 2016, 18:07)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Parca asa s-a facut prin 2012....atunci era OK nu-i asa....Stegarul Dac, Tanti Invatatoare, Nebunu' de la balconul parlamentului...aia erau 'The good boys'!

      Apropo, bai XROGO, vezi sa nu te-mbeti de ciuda si sa cazi dracq de pe scarile PSD-ului ca-ti rupi doamne fereste limba!
    • 0 (6 voturi)    
      Tu n-auzi ca nen'tu Dragnea si cu alde Anton (Joi, 22 septembrie 2016, 18:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      vor ? De... mai gresesc si ei strategiile, dar...no problem : avem majoritate in Senat, asa ca o rezolvam.

      Cu alte cuvinte, xgroho, procedura parlamentara o s-o ajusteze pesedistii cu slugile lor de la ALDE acolo, inauntru in Parlament, pt ca acum le convine. ;)
  • +23 (23 voturi)    
    Nesimtire! (Joi, 22 septembrie 2016, 17:45)

    CezarN [utilizator]

    Daca ar fi atat de induiosat, si-ar da demisia, ca un barbat, sa nu mai zic ca un general cu onoare militara(pe care o face de ras), nu ar anunta ca se supune votului staborului inca o data.
    • +4 (4 voturi)    
      Frica !!!!! (Joi, 22 septembrie 2016, 21:16)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Frica ca iese lumea in strada !!! Sunt "uzi" ca vor fi maturati si nu ii mai voteaza nimeni . A primit ordin sa-si dea demisia din senat ca sa se potoleasca "boborul". Generalul de izmene -dreptul la facut la ff- va demisiona din senat insa pe 30. 11.2016 cind oricum ii expira mandatul.Daca avea singe in instalatie demisiona si se punea la dispozitia justitiei a doua zi dupa accident. Rusine !
  • +28 (28 voturi)    
    asta are asa un tupeu (Joi, 22 septembrie 2016, 17:46)

    transalpinarum [utilizator]

    ca s-ar duce chiar el la demonstratie la ora 18, sa strige cu multimea!
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Joi, 22 septembrie 2016, 17:47)

    amanda13 [utilizator]

    Intruchiparea fricii si a ipocriziei... va cere el insusi. Sila!
  • +12 (12 voturi)    
    LOL (Joi, 22 septembrie 2016, 17:59)

    Smythe [utilizator]

    LOL ... Asezati-va linistiti la locurile voastre! :-)
  • +11 (13 voturi)    
    dupa razboi multi viteji se arata (Joi, 22 septembrie 2016, 18:04)

    goto [utilizator]

    oprea stie foarte bine ca votul nu se va (putea) relua. de aceea are aceasta atitudine.
    daca chiar avea onoare asa cum vrea sa faca lumea sa creada si-ar fi dat demisia de la inceputul anchetelor si nu ar s-ar fi impotrivit pe toate caile.
  • +8 (8 voturi)    
    sa te duci direct la usa DNA... (Joi, 22 septembrie 2016, 18:23)

    TRABI [utilizator]

    Asta asa , ca sa ne arate el cum poate sa invarta parlamentul tarii , ca de . are multi stalinisto comunisto-securisi pe acolo ----> un NIMIC , nu mai vrem nici sa-l mai vedem si nici sa mai auzim de el --> este de trista amintire , alaturi de de multi din parlame ---> corect ar fi sa se prezinte direct la usa DNA.....
  • +16 (16 voturi)    
    Reluare vot? Pe ce baza legala??? (Joi, 22 septembrie 2016, 18:43)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ia, sa aud unul din geniile cu gura mare... Oprea, aliatii din PSD, PNL... Cum se va realiza asta?
    Pentru ca dupa actualul regulament este IMPOSIBIL!
    • +13 (13 voturi)    
      exact (Joi, 22 septembrie 2016, 18:51)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      pe asta si mizeaza. asta e doar bla, bla sa prosteasca multimea
    • +3 (3 voturi)    
      Jabba the Hutt (Joi, 22 septembrie 2016, 20:21)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Abureala pentru fraieri. Vrea sa treaca momentul de tensiune. Spera sa mai apara vreun atac terorist sau vreun cutremur si sa uitam.
  • +2 (2 voturi)    
    too late (Joi, 22 septembrie 2016, 20:28)

    The Great Cornholio [utilizator]

    prea tarziu amice. ti-ai dat arama pe fatza. ma rog, noi stiam demult, dar se pare ca te-ai prins si tu.
    long story short: esti un criminal si o stii foarte bine.
  • +2 (2 voturi)    
    sictir criminalule (Joi, 22 septembrie 2016, 20:39)

    yellowdog [utilizator]

    lepadatura ce esti
  • +3 (3 voturi)    
    Don oprea (Joi, 22 septembrie 2016, 21:26)

    KostasP [utilizator]

    Nu-i lasati sa va ia imunitatea, domne! Pai daca da o raceala peste matale chiar acum in prag de iarna.
  • 0 (0 voturi)    
    hoti (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:55)

    Jude [utilizator]

    Chiar el va cere reluarea votului ?!
    Nu vedeti cata minciuna si ipocrizie !?
    De ce trebuie reluat votul ? Sa isi dea demisia !!!
    Incearca sa stinga incet miscarile de strada.
    Oricum in Decembrie va fi din nou imun deoarece va candida la ALDE sau PMP