Analiza HotNews.ro

Disperare la PSD. Ce face Dragnea pentru a limita pierderile de imagine dupa votul din Senat care l-a salvat pe Oprea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 22 septembrie 2016, 16:09 Actualitate | Politic

PSD si Liviu Dragnea pun in scena o serie de actiuni menite sa limiteze pierderile de imagine dupa votul din Senat care l-a salvat pe Gabriel Oprea de justitie cu voturile parlamentarilor pesedisti. Inca de miercuri seara Dragnea a postat pe Facebook ca sustine lupta anticoruptie si ca nu-l va pune pe Oprea pe liste. Pe de alta parte, PSD a lansat pe surse o stenograma, publicata de site-ul stiripesurse, in care Dragnea isi cearta parlamentarii ca ar fi votat impotriva cererii procurorilor DNA, desi de luni incoace nici un pesedist nu s-a aratat deranjat de salvarea lui Oprea. In fine, pesedistii s-ar fi aratat de acord inclusiv cu reluarea votului propusa de liberali. Toti acesti pasi inapoi par mai degraba o strategie de "damage control" inainte de protestul public anuntat pe Facebook.

In inregistrarile publicate de stiripesurse.ro, Dragnea ii reproseaza liderului de grup PSD din Senat, Mihai Fifor ca n-ar fi tinut seama de decizia PSD de a vota ridicarea imunitatii si mai sustine ca din filmul votului ar rezulta ca "marea majoritate din cele 73 de voturi sunt voturi liberale, nu voturi PSD".

Dialogul capata apoi accente ridicole, cand Liviu Dragnea sustine ca parlamentarii PSD ar fi votat sub imperiul emotiei: "Eu nu am absolut nimic împotriva lui Oprea, dar noi discutăm aici despre posibilitatea de a i se începe sau nu urmărirea penală. Pe de altă parte acesti colegi ai nostri care au mers pe această emotie, nu stiam că sunt atât de emotivi. Totusi a murit un tânăr... stim că de la noi au fost putini care au votat, dar de ce a trebui să se întâmple asta?"
In fine, pesedistii au mers pana intr-acolo incat ar fi acceptat propunerea de reluare a votului lansata de liberali. PNL a anuntat ca luni va solicita reluarea votului in Senat in cazul inceperii urmaririi penale impotriva lui Gabriel Oprea si ii cere presedintelui PSD Liviu Dragnea sa accepte aceasta propunere.

"Solicitam presedintelui condamnat al PSD, Liviu Dragnea, care tot neaga evidenta votului masiv dat de PSD-ALDE-PRU pentru protejarea lui Gabriel Oprea, sa fie de acord cu aceasta propunere. In caz contrar, este dovada faptului ca Gabriel Oprea va fi candidat pe lista PSD pentru un nou mandat cu scopul de a-si mentine imunitatea" afirma PNL intr-un comunicat de presa.

Pe langa toate acestea, PSD a profitat de organizarea Comitetului National Executiv la Murighiol pentru a lansa o serie de mesaje si promisiuni cu caracter populist din programul de guvernare. Pe de alta parte, desi Dragnea a scris joi seara pe Facebook "Am sustinut si sustin lupta împotriva coruptiei! 2. Ca să fie clar pentru toată lumea: la alegerile din 11 decembrie, Gabriel Oprea NU va fi pe listele PSD!", una din punctele pe ordinea de zi a sedintei PSD este, potrivit Mediafax, derogarea de la codul de etică pentru ca Victor Ponta, pus sub control judiciar în dosarul în care este urmărit penal pentru folosirea influenţei şi spălare de bani, să poată candida.


Citeste mai multe despre   









11661 vizualizari
  • +42 (44 voturi)    
    Hai la protest!!! (Joi, 22 septembrie 2016, 16:18)

    Buonarroti [utilizator]

    Suntem deja 5.000 de persoane. Ne vedem la ora 6 in fata Senatului. Detalii despre protest gasiti aici: https://www.facebook.com/events/672609732889576/
    • +3 (3 voturi)    
      dracnea si mafia roșie kaghebista (Vineri, 23 septembrie 2016, 0:30)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      ar trebui să se deplaseze spre canal pentru că pușcăria e un lux prea mare pentru cei care au supt sângele tarii douăzeci și cinci de ani. Hai DNA!
    • +2 (2 voturi)    
      prea putini (Vineri, 23 septembrie 2016, 9:45)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Bravo , dar prea putini..
      PSD nu isi peirde nici o imagine, romanilor le plac hottii care ne conduc.

      Ne meritam conducatorii, sunt imaginea noastra, imaginea omului simplu de pe strada ...

      Mai rar atita prostie ca la noi la romani.
  • +26 (28 voturi)    
    lamurire (Joi, 22 septembrie 2016, 16:20)

    traiang [utilizator]

    Suntem lamuriti ca Psd-eul umbla mereu cu cioara vopsita Cand auzi de ei automat iti bagi mainile in buzunar ca altfel o iei !
    • -28 (34 voturi)    
      DAR CIND (Joi, 22 septembrie 2016, 16:31)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui traiang

      daca bagi miinile in buzunar cind auzi de psd cind vezi sau auzi de pdl vopsiti in pnl ce naiba mai faci.Stii tu de un cocos, videanu anpr nelutu iordache o asigurare etc etc.Psd iti ia maruntisul mai un termopan mai o zugraveala pe cind pdl vopsit pnl iti ia averea tata mai un maicrosoft, anpr etc un furt mai manos decit altul nu maruntis.Uite de exemplu sigur sigur un videanu sau un l.negoita nu se sculau din pat sa ia 10.000 euroi pentru cit este anchetat ponta.pe bune.
      • +2 (2 voturi)    
        ce ma? (Vineri, 23 septembrie 2016, 10:27)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        maruntis? sidex galati e maruntis? alro slatina e maruntis? petrom e maruntis? toate au fost vandute la misto de PSD
  • +18 (24 voturi)    
    Ohohohhoho..! (Joi, 22 septembrie 2016, 16:24)

    Sani [utilizator]

    Dupa ce PNL-ul s-a facut de ras la alegerile de la Bucuresti, iata ca a venit (din nou) randul 'Marelui' PSD!


    Bai, acum pe bune, hai, autodizolvati-va dreaq!
  • +25 (25 voturi)    
    foarte emotivi parlamentarii (Joi, 22 septembrie 2016, 16:30)

    tropotaru [utilizator]

    de emotia s-au si transpus in situatia lui Oprea, imaginea rezultata provocandu-le inclestarea degetelor pe bilele de vot.

    Acesta este singurul motiv pentru care a parut ca votul e secret, cand de fapt a fost doar vot emotiv.
  • -10 (14 voturi)    
    manipulare la greu (Joi, 22 septembrie 2016, 16:58)

    step by step [utilizator]

    cata manipulare din partea presei audio, video si online! baieti, indiferent ce canal urmariti, hn, antene, feisbuc, ati ajuns papusi in mana unor papusari. nu mai ganditi cu creierul vostru. sunteti tabula rasa. n-am nevoie de raspunsuri incoerente ca nu ma intereseaza. de minusuri nici atat. atat puteti, atat faceti. ramaneti in lumea voastra mica. pa.
  • +15 (17 voturi)    
    Pe ce lume traieste? (Joi, 22 septembrie 2016, 17:01)

    omezu [utilizator]

    Dragnea are impresia ca protestele nu vor fi si impotriva lui sau cum? Un condamnat si urmarit penal nu are ce cauta in parlament si nici sa aiba macar pretentia de a se visa prim-ministru.
    Oprea ea doar marea si nesimtita picatura ce-a umplut paharul.
  • -5 (11 voturi)    
    Asa zisa pierdere de imagine este doar la (Joi, 22 septembrie 2016, 17:31)

    xrogo [utilizator]

    votantii anti PSD care oricum nu aveau intentia de a vota cu PSD-ul,nucleul dur,ala care asigura procentele importante nu a fost afectat,asaca ia iesiti in strada,poate totusi cresteti putin procentele slabe ale PNL-lui!
  • +12 (14 voturi)    
    aceasta stenograma este o facatura (Joi, 22 septembrie 2016, 17:36)

    pardalian [utilizator]

    Eu cred ca Dragnea a spus ce a spus deorece a dat ordin vreunui acolit sa inregistreze ce zice el si pe urma "s-o scape" la stiripesurse, un site care acum ceva vreme difuza un articol de Cristi Selaru cu o filmare din Egipt cu un tren cu blindate americane afirmand ca trenul se indreapta catre Iasi ca se bata cu rusii!!! Inca o data, mustaciosul ne i-a de prosti.
  • +9 (9 voturi)    
    IMPOSIBIL (Joi, 22 septembrie 2016, 17:40)

    theo667 [utilizator]

    Nu exista nici o lege pentru reluarea unui vot din parlament. O sa spuna ca reluam dar sa vedem pece baze sa facem o noua comisie etc bla bla
  • +11 (13 voturi)    
    oprea sacrificat (Joi, 22 septembrie 2016, 17:44)

    ras-putin [utilizator]

    pe altarul campaniei lui dracnea? Cam asa suna. Probabil dracnea crede ca daca il serveste populatiei pe oprea lumea o sa inghita galusca si in momentul cind o sa se auto-propuna premier lumea o sa taca. Degeaba, tot prost si penal ramine.
  • +9 (9 voturi)    
    Ipocrizia fara margini a politicienilor (Joi, 22 septembrie 2016, 18:31)

    S1m0 [utilizator]

    Sper ca ipocrizia voastra , nestimati politicieni, sa va creasca aciditatea atat de mult incat sa zaceti pentru mult , incapabili de face politica ( si asa sunteti incapabili). Acasa !!!!!!!!!!!!!!Pe banii vostri !
  • +3 (5 voturi)    
    "Disperare la psd"???? (Joi, 22 septembrie 2016, 19:10)

    gigiN [utilizator]

    Cred ca gresiti.Gasca de hoti si escroci numita psd stie foarte bine ca cele circa 40 de procente de electorat idiot ii va vota oricum.Ceea ce numiti dvs."disperare"este doar circ de doi bani pentru acei..zombi care ii voteaza.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta e cel mai mare partid din Ro? (Vineri, 23 septembrie 2016, 7:48)

    M188 [utilizator]

    ... care tremura cand se strang intr-o seara 3000 - 4000 de hipsteri? Niste c..c..nari, fara pic de sange in ei. La asemenea reactii, nici nu merita sa ajunga vreodata in pozitii de decizie.
  • +1 (1 vot)    
    nu au dat "pe surse" (Vineri, 23 septembrie 2016, 10:14)

    Gobelin [utilizator]

    numele site-ului stiripesurse e o inducere in eroare, exact ca luju.
    facut intentionat sa para site independent.
    in realitate e un site al PSD, si sursa aproape unica de "inspiratie" pentru postarile pe FB ale lui Ponta, de ex.
    deci , a se lua cu multa lamaie ce dau astia acolo.