Liviu Dragnea: Azi, dl Ciolos nu a vorbit in limba romana, ci in limba tehnocratilor, o limba straina si rupta de realitate. Ciolos: Nu vrea sa invat limba demagogiei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 19 septembrie 2016, 15:20 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele Liviu Dragnea a criticat azi dur discursul sustinut de premierul Dacian Ciolos in Parlament. "Dl. Ciolos nu a vorbit in limba romana, ci in limba tehnocratilor, o limba straina si rupta de realitate. Ce a spus domnul premier nu reprezinta realitatea", a spus Dragnea imediat dupa discursul lui Ciolos. "Tehnocratia a devenit sinonima cu incompetenta. Iar incompetenta poate ucide", a mai spus Dragnea.

Raspunsul lui Ciolos: "Nu vrea sa invat limba romana a demagogiei, a populismului. Limba romana pe care eu o stiu e una directa... Pentru mine, patriotismul si tara sunt lucrurile mult prea profunde ca sa vin sa vorbesc despre ele in piata publica".

"Dl. Ciolos a spus ca au avut in intentie sa presteze un alt tip de guvernare: transparent, responsabil si predictibil. Dar ei au vrut sa modifice Codul Fiscal pe furis. CNADNR importa sare de 67 mil euro, sarea din Romania nu mai e buna. La fel: Romania importa uraniu din Canada; mina unde se exploateaza uraniu se va inchide, cea care trebuie deschisa nu s-a deschis", a spus Dragnea.

"Am fost scosi de la guvernare intr-un mod nedemocratic", a mai spus Dragnea.

Dragnea l-a atacat pe Ciolos si pe tema absorbtiei fondurilor europene, dar si pentru presupusa favorizare a unor companii straine: "Zero e procentul fondurilor UE absorbite de guvernul dvs. in actualul buget european. Zero companii romanesti au primit ajutor de stat; in schimb, au primit sase companii straine".

Dragnea l-a acuzat pe Ciolos de lipsa de sinceritate in ce priveste intentia de modificare a Codului Fiscal: "Stiu ca nu stiti ce inseamna sinceritate. Ati stiut intentiile secretarului de stat Gabriel Biris, dar v-ati spalat imediat pe miini si i-ati cerut sa plece".

Vom reveni










28755 vizualizari
  • +114 (118 voturi)    
    Decat (Luni, 19 septembrie 2016, 15:53)

    benicio [utilizator]

    Pai cum sa inteleaga Dragnea limba tehnocratilor? Mama lor de tehnocrati, care folosesc corect "decat"...
    • +74 (78 voturi)    
      Doar limba lui Putin o intelege (Luni, 19 septembrie 2016, 16:39)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Cand isi prezenta Ponta la TV cifrele colosale si ireale de crestere economica atunci intelegeau toti ce se vorbeste, era suferind de-al lor, pe aceeasi frecventa cu ei, parlamentarii care nu stiau cum sa-si umple mai repede buzunarul pe nedrept. Acum face ca ei drumuri la DNA de 4-5 ori pe saptamana. Cum sa inteleaga ei limba unuia care a facut cariera in occident, singurul premier competent care a facut ceva pentru tara asta, si-a lasat salariul si slujba mai buna pentru a fi dojenit de penali.
      • +15 (15 voturi)    
        Trebuie iesit din nou in strada (Luni, 19 septembrie 2016, 21:07)

        cchris [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

        Mesajele ca Ciolos trebuie sa plece sunt foarte clare, venite din partea tuturor, pt ca foamea e mare. Adevarul gol golut este ca a fost PRIMUL guvern favorabil romanilor, pus sub presiunea ROMANILOR si nu rezultat al negocierilor intre liderii celor 3-4 mafii numite partide, iar acum s-au linistit lucrurile, gura de aer s-a terminat, inapoi cu noi cu capul la fund, trebuie sa revina ticalosii.

        Ei bine, trebuie iesit in strada din nou, sa le aratam ca EI trebuie sa ne serveasca PE NOI si nu invers. TREBUIE IESIT IN STRADA INAPOI SI CERUT GUVERN TEHNOCRAT. NU II MAI VREM PE PAPAGALII ASTIA CARE NE-AU MINTIT SI FURAT ATATIA ANI.
        Eu zic ca e singura solutie daca vrem ca lucrurile sa nu fie oprite din nou. Avem nevoie sa avem atitudine, fiecare din noi!
        • +6 (6 voturi)    
          In primul rtand (Marţi, 20 septembrie 2016, 10:12)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui cchris

          trebuie sa iesim cu totii la vot.

          In al doilea rand e o problema ca trebuie sa alegem intre PSD si PNL si ALDE si PMP adica aceeasi clica de 25 de ani.

          Ar trebui ca pe buletinul de vot sa existe si optiunea "niciunul de aici" sau ca partidele inainte sa puna oameni pe liste, aceia sa fie votati de populatie in prealabil; inclusiv sefii de partide.
          Da, suna a utopie, dar ceva trebuie facut pentru a putea schimba clasa politica, k vad ca singura nu intelege.

          Practic, cand castigi alegerile cu o prezenta de 40%, chiar nu poti clama ca ai sprijinul populatiei.
          • +3 (3 voturi)    
            pentru moka (Marţi, 20 septembrie 2016, 12:54)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui moka

            Din lista partidelor pe care ai facut-o lipseste tocmai Partidul Salvam Romania !
            Un parid nou, cu oameni noi, cu o alta mentalitate .
            • 0 (0 voturi)    
              ??? (Miercuri, 21 septembrie 2016, 10:39)

              moka [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              n-am auzit de acest partid pana acum.
    • +62 (64 voturi)    
      Prea complex pentru unii (Luni, 19 septembrie 2016, 17:02)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Era mai bine ca Ciolos sa le deseneze ca la copii pentru ca Dragnea stie doar limba mortilor votanti din Teleorman si a penalilor din parlament. Am impresia ca Bombonica, fosta sotie ii traducea tot ce depasea capacitatile fizice ale politicianului. Probabil nici acum 30 de ani cand termina Autovehicule rutiere la politehnica nu pricepea "limba tehnocratilor" datorita faptului ca n-a profesat niciodata in acest domeniu spre deosebire de altii care mai fac si altceva in afara de "politica".
    • +42 (44 voturi)    
      nu imi fac iluzii (Luni, 19 septembrie 2016, 17:57)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      cred ca indiferent de ce ar fi spus Ciolos, Le Moustachou are fi avut aceeasi replica. De fapt de asta l-a si chemat in Parlament, sa ii arate cine este "seful". Rusine!!!!
    • +26 (28 voturi)    
      Asa-i cand plagiezi (Luni, 19 septembrie 2016, 18:35)

      serban b [anonim] i-a raspuns lui benicio

      Sa intelegem tovarase Dragnea. E foarte greu sa intelegi cand vorbeste un om de calitate. E greu sa-l intelegi pe "tehnocratu'" asta care nu vorbeste limba incompetentei. Ati fost tare Domnu Dragnea, ati votat tot felul de chestii ca sa-i limitati puterile si acum veniti si spuneti ca n-a facut nimic. Ce mai face secretara dumneavoastra?
  • +105 (107 voturi)    
    hait! (Luni, 19 septembrie 2016, 15:53)

    CRMS [utilizator]

    Penalii au inceput discursul pe limba asistatilor social!
    • +30 (34 voturi)    
      am acceptat... (Luni, 19 septembrie 2016, 17:41)

      optimistul2016 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      ...o vreme sa traiasca pe langa mine si amaratii si sarantocii si cersetorii si betivii si puturosii si puscariasii si mincinosii....Asa am considerat ca este crestineste sa traiasca toti. Ajunge! De azi inainte nu mai vreau sa-i tolerez pentru ca toleranta mea le-a dat dreptul de vot...cu consecinta mentinerii si chiar cresterii PSD. Blestemati sa fie psd-istii si neamurile lor in veacul vecilor si toti cei care vor vota aceste reptile pradatoare....ca ne-au adus in genunchi si au transformat o floare numita Romania intr-un.... ciulin. N-am nicio simpatie politica dar jivinele astea trebuie sa dispara la alegeri, daca vreti sa nu ne devoreze ei pe noi...unul cate unul! Trezeste-te naibii romane ca-ti dispare si tarana de sub picioare azi-maine daca se intorc viermii la bucata de carne cruda...
      • -1 (1 vot)    
        Nene! (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:21)

        un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui optimistul2016

        Ia-o usurel ca sa nu crape, Doamne fereste! ceva in matale, ca stii, cu bugetul pe care il are sanatatea...
        :))))
  • +83 (85 voturi)    
    Asa este,mai bulibasa,......... (Luni, 19 septembrie 2016, 15:54)

    gigiN [utilizator]

    ...nu a vorbit in limba voastra,a hotilor si a escrocilor !!!
  • +49 (57 voturi)    
    asa este! (Luni, 19 septembrie 2016, 15:55)

    nellino [utilizator]

    incompetenta ucide!
    CO-LEC-TIV!!!
  • +65 (67 voturi)    
    are dreptate (Luni, 19 septembrie 2016, 15:55)

    ion-ion-ion [utilizator]

    doar primarii din localitatile unde e dezastru sunt din PSD.
    • -9 (11 voturi)    
      te inseli (Luni, 19 septembrie 2016, 20:45)

      malureanu [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      localitatile cu primari PSD au, in majorirtate, apa curenta si asfalt, de cand era Dragnea viceprim-ministru. Sunt banii aia de latrati voi ca nu sunt la primarii PDL (desi si ei au avut de la guvernul Ponta, dar i-au dat pe ...beutura!)
  • +68 (70 voturi)    
    El stie doar limbajul inflorat (Luni, 19 septembrie 2016, 15:55)

    Soro [utilizator]

    De unde sa stie unul care nu stie nimic un limbaj de tehnocrat?
    Dragnea stie doar daca vii si spui 2 minciuni credibile poporului. Atat!
    Ce sunt alea crestere economica, balanta, raport, sustenabil, tendinta, investitii ? .... baliverne.
    Spune domnule ca salariul si pensiile au crescut ... si omiti ca restul s-a furat si gata ... 60% alegatori.
  • +84 (86 voturi)    
    ... (Luni, 19 septembrie 2016, 15:56)

    pathfinder [utilizator]

    "Am fost scosi de la guvernare intr-un mod nedemocratic"

    Pai da!
    Si-a dat Tonta demisia.
    Si voi, de frica, ati votat un guvern tehnocrat!
    Total nedemocratic!
    ninooo-ninoooooo-ninooooooooo
  • +75 (77 voturi)    
    Incompetenta nu poate ucide (Luni, 19 septembrie 2016, 15:56)

    loveparade [utilizator]

    Incompetenta sigur ucide, am vazut la tovarasii tai Piedone, Soava, Oprea, Ponta.
    Pentru un vorbitor rafinat de limba romana ca Dragnea discursul fara "galeti, turisti, morti, buletine, mici, pomeni" nu e complet si astfel, e neinteligibil(de neinteles, in traducere pe romaneste)..
  • +65 (67 voturi)    
    Ponta era guresh in limbajul golanesc (Luni, 19 septembrie 2016, 15:57)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ii suna excelent lui Dracnea.
  • +58 (60 voturi)    
    Penalul... (Luni, 19 septembrie 2016, 15:58)

    purplehaze [utilizator]

    ...se adreseaza probabil alegatorilor fideli, aplaudat la scena deschisa de lumea pesedista, corupta, oportunista, dar mai ales odihnita dupa Binecuvantatul zbor al Pontacului imatur !
  • +71 (73 voturi)    
    . (Luni, 19 septembrie 2016, 15:59)

    adi.i [utilizator]

    Azi, dl Dragnea nu a vorbit in limba română, ci in limba corupților, o limba comună și prea strâns legată de realitate.
  • +56 (58 voturi)    
    Pfff (Luni, 19 septembrie 2016, 15:59)

    omezu [utilizator]

    Azi, domnul Dragnea ar trebui sa invete limbajul folosit la Rahova.///
  • +77 (79 voturi)    
    Nu ti-ar fi rusine, infractorule! (Luni, 19 septembrie 2016, 16:00)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Tu vorbesti ma, infractorule, penalule! Dar voi ce limba vorbiti ma acolo la P$D?
    Tot ce a vorbit primi-ministrul a fost in limba română, dar ai nevoie de creier pentru a înțelege ceea ce a fost prezentat, ceea ce in cadrul partidelor nu se cere!
    Fir-ați ai naibii cu politica voastră dâmbovițeană și cu blestemații voștri de hoți care ați știut doar să furați și să prăduiți țara asta!
    De-abia aștept noua ta condamnare infractorule! La multi ani, fără suspendare!
    • +19 (21 voturi)    
      raspunsThis User (Luni, 19 septembrie 2016, 17:50)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      In PSD acum se invata si se vorbeste rusa si sunt platiti in Rbl, In prostia lor inca mai cred in ideolagia sovietica si spera sa aderam la Rusia - respectiv la Partidul Rusia Unita si avand ca post Rusia Tv
    • +21 (23 voturi)    
      Hei mai Dragnea ! (Luni, 19 septembrie 2016, 18:08)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      Stiti sa mintiti si sa le intoarti cum vreti voi .dar nu vezi ca toi sunteti niste ori de ultima speta .Vaare ca nu mai puteti FURA firati ai dracului de vagabonzi penali.Departe de voi cinste a si omaenia ,dl Ciolosi este cinstit si nu il puteti avea la mana cu nimic .Asta va doare ca nu mai puteti fura si va paste puscaria .
  • +67 (69 voturi)    
    RESEMNARE (Luni, 19 septembrie 2016, 16:01)

    oltean50 [utilizator]

    La gandul ca voi mai sta 4 ani sub un guvern condus de domnul Dragnea ma gandesc serios ca dupa 35 de ani de munca sa plec din tara . Din pacate discursul domnului Dragne este savurat acum deja de milioane de roamani care spera ca de la anul viitor domnul Dragnea sa imprastie in stanga si dreapta numai miere , sa se sacrifice pentru tara si sa nu isi mai doreasca nimic pentru el.
    Vom vedea in decembrie ca fiecare popor are conducatorii pe care-i merita .

    Si apropo de limba tehnocratilor . Domnul Dragnea nu o intelege pentru ca dansul nu a prea muncit la viata dumnealui ca doar nu considera politica munca . Tare sunt curios ce stie dumnealui sa faca in afara de politica ( de acest fel).
    • +9 (17 voturi)    
      Asta am facut deja (Luni, 19 septembrie 2016, 19:28)

      GeorgeCostache1 [anonim] i-a raspuns lui oltean50

      Dupa 30 de ani de munca in RO am decis ca de la 1 ianuarie 2016 sa plec din RO. Cu familie cu tot. Si imi fac meseria si aici de inginer calcul. Tara e neprimitoare, limba ostila dar am o slujba si sper sa ies la pensie de aici. Asta doar din cauza celor ca Dragnea, Ponta, Johanis, etc. Adica a tot ce inseamna politica in RO. E dureros ca la 57 de ani sa iei bagajul in masina si apuci drumul pribegiei dar in RO nu mai puteam suporta nimic.
      Asta e.
    • -1 (1 vot)    
      Mi-au dat lacrimile (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:36)

      un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui oltean50

      sa stii...
  • +44 (46 voturi)    
    dragnea (Luni, 19 septembrie 2016, 16:02)

    hamurabi [utilizator]

    Exponent de varf al politicianismului si ipocriziei !
  • +46 (48 voturi)    
    conteaza limba? (Luni, 19 septembrie 2016, 16:03)

    thebblack [utilizator]

    e cel mai bun prim ministru pe care l-a avut romania din 2012 incoace.
    • 0 (0 voturi)    
      Din negura timpului, deci... (Marţi, 20 septembrie 2016, 14:37)

      un_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      :))))))
  • +54 (56 voturi)    
    Am fost scosi de la guvernare (Luni, 19 septembrie 2016, 16:03)

    Martinezu [utilizator]

    Total nedemocratic.
    Da . Ne tremurau chilotii atunci.
    Acum ne-a venit iar suflul si ne e foame.
    Partidul nostru a facut harcea parcea industria romaneasca , a vandut tot ce se putea vinde, a dat ajutoare de stat in stinga si in dreapta, ( mai ales catre stanga) si s-a ales praful de tot. Inclusiv de industria de extractie a minereului de uraniu si a productiei de apa grea.
    Dl Ciolos vorbeste tehnocrata, noi nu intelegem, stim doar hoteasca.
    • +23 (25 voturi)    
      Ponta (Luni, 19 septembrie 2016, 16:43)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Exact. Ciolos e de cateva luni la guvernare. Dar ce-a facut Ponta 3 ani ca prim ministru de importa Romania ceea ce ar putea produce ?
  • +39 (41 voturi)    
    mda (Luni, 19 septembrie 2016, 16:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    mi se pare normal, psd-istii inteleg numai limba spagii, conflictelor de interese, smecherii, si sfanta pomana electorala

    in rest nu stiu nimic altceva.
  • +43 (45 voturi)    
    Nenea Dragnea... (Luni, 19 septembrie 2016, 16:06)

    Io1234 [utilizator]

    ...am sa-ti spun doar 3 cuvinte: Puie Dragnea :D
  • +46 (48 voturi)    
    hahahha (Luni, 19 septembrie 2016, 16:06)

    rochiri [utilizator]

    Deci indiferent ce spunea Ciolos , Nea Livache avea servita...
    Nea Livache...stai linistit babele tot cu voi voteaza , nu te speria...tu trebuie sa casitgi al electorat...
  • +46 (48 voturi)    
    clar (Luni, 19 septembrie 2016, 16:07)

    Natasa [utilizator]

    Uite, lasi analfabetul puscarias sa se urce in copac si isi permite sa abereze fara rusine! Domnul Ciolos nu a vorbit in limba romana, ma-ntelegi? O vorbesc clar si cu silabe putine el, oprea, tariceanu, ponta, ontanu, andronescu si mai ales grapini...! O vorbesc pe intelesul asistatilor social care sunt acolo din cauza lor, dar nu mai au cum sa inteleaga asta! O vorbesc pe intelesul hotilor mai mici si mai mari care inteleg ca o schimbare adevarata i-ar afecta! O vorbesc pe intelesul tuturor leprelor care nu-s proaste dar care au profitat de sistem si de coruptie ca sa ajunga foarte sus (anumiti doctori, profesori universitari, directori in diverse companii de stat), o vorbesc si pe intelesul tuturor mitocanilor care isi arunca gunoiul pe geam si isi fac nevoile unde le vine! Asta e publicul caruia i se adreseaza dragnea sau ponta. Discursul tinut de dl Ciolos nu li se adresa si nici macar impreuna n-au suficient IQ sa inteleaga! Parca-l si vad pe dragnea uitandu-se la ponta cum zambeste tamp, la oprea cum se incrunta a gandire si spunandu-le: "bai, asta nu vorbeste romaneste!"
  • +40 (42 voturi)    
    puscariasul asta... (Luni, 19 septembrie 2016, 16:08)

    liviu_ [utilizator]

    altceva decat sa injure tehnocratii mai stie?!
    (in inviat mortii se subantelege ca e experit)
  • +31 (33 voturi)    
    bine zis (Luni, 19 septembrie 2016, 16:10)

    Pardel007 [utilizator]

    "incompetenta poate ucide". Iar incompetenta + nesimtire + rea vointa => sigur ucid. Ghiciti la cine ma refer.

    As vrea sa spun ca nu inteleg cum de sunt oameni atat de creduli incat sa se uite in gura astuia, fara sa vada cat de mizerabil, si cat de patetic este... dar cumva nu sunt surpris.
  • +34 (36 voturi)    
    limba penala (Luni, 19 septembrie 2016, 16:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    un vorbitor de limba penala se da la tehnocrati cand el ar trebuii sa-si faca anii la puscarie! rusine Romania!
  • +41 (43 voturi)    
    Limbi pe sub mustata (Luni, 19 septembrie 2016, 16:11)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Asa cum rusii sustin limba moldoveneasca separata de romana si considera limba romana o limba imperialista, asa si Dragnea vorbeste de limba romana pesedista separata de limba romana pro europeana vorbita de Ciolos. Este aceiasi viziune impregnata de neocomunism si resentimemte anti europene. Pina si mustata lui este o mustata a la Stalin putin tunsa. Tovarasii nu se lasa si nu ne lasa...
  • +30 (32 voturi)    
    Orice om care munceste (Luni, 19 septembrie 2016, 16:12)

    VioP [utilizator]

    Orice om care munceste, care face ceva,
    are impotriva lui pe cei care ar vrea sa faca acelasi lucru, pe cei care fac contrariul si, mai ales,
    marea armata a oamenilor, mult mai severi,
    care nu fac NIMIC !
    • -6 (8 voturi)    
      ati acreditat idiotenia asta (Luni, 19 septembrie 2016, 20:49)

      malureanu [utilizator] i-a raspuns lui VioP

      ca numai voi munciti, iar cei care voteaza PSD sunt asistati sociali! Chiar peste 8 milioane de oameni are tara asta asistati sociali! Dupa ferventa cu care accesati forumul HN, cred ca voi nu munciti deloc!
      • 0 (0 voturi)    
        Extraordinar (Marţi, 20 septembrie 2016, 18:04)

        Cosanzeana9 [utilizator] i-a raspuns lui malureanu

        Da' tu de unde stii cu care si cat acceseaza forumul HN? Asa "muncesti" tu? Sa ii observi pe altii? Mai esti si platit pentru asa o munca...
  • +28 (30 voturi)    
    Penalul a vorbit! (Luni, 19 septembrie 2016, 16:15)

    Doby [utilizator]

    Reactia lui Dragnea era deja scrisa din momentul in care i-a cerut lui Ciolos sa vina in Parlament. Putea Ciolos sa vorbeasca in doua sau trei limbi, chiar si in cea de lemn a lui Iliescu, ca Dragnea nu avea ce intelege - este mult prea incompetent sa inteleaga ceva. Iar la Colectiv s-a vazut ca incompetenta ucide...
    In locul lui Ciolos nici nu veneam la comanda unui condamnat penal care nu vroia decat un pic de circ sa se vada ca a venit din vacanta si actioneaza hotarat! Pai daca nu a inteles nimic...
    Insa cu incompetentii de partid alta era soarta pasajului de la Big Berceni sau a celor 20-30 km de autostrada care or sa fie gata in 2016; adica nici macar nu mai speram sa avem un termen de finalizare (dar macar unele odrasle de PDS aveau salarii bune; vezi cum se pregateste acum o noua salarizare pentru Protectia Consumatorului - sa se ajunga la toata lumea, ca doar copii au si ei acum copii care sunt prea tampiti sa reuseasca la o firma sau sa faca un business!.
    • +12 (14 voturi)    
      raspuns Doby (Luni, 19 septembrie 2016, 18:01)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui Doby

      Daca va mai amintiti de Ceausescu acestuia un analfabet notoriu ii era frica de oamenii capabili si ii inlatura de la putere. Acelasi lucru face si tov Dragnea acum numai ca in prostia si incapacitatea lui nu isi da seama ca acele vremuri au trecut si ca poporul vrea sa fie condusi de intelectuali bine pregatiti cu viziuni occidentale ( vremea lui Putin e depasita) in care limbajul tehnocratilor este la putere
  • +24 (26 voturi)    
    Tu vorbesti limba fiarelor,bey penalule (Luni, 19 septembrie 2016, 16:18)

    Plagarus [utilizator]

    Eram sigur ca o sa-l lauzi pe. PM Ciolos bey sef cu suspendare.
    Hoții și talharii care au iarba fiarelor se pot elibera din închisoare și pot ajunge la orice pivniță, la orice comoară și la orice ladă plină cu bani;
  • +30 (32 voturi)    
    Vorbește bă pe limba lui,limba hoților. (Luni, 19 septembrie 2016, 16:18)

    asavreau [utilizator]

    Dragnea nu a priceput nimic din ce a spus Cioloș.Normal,la câtă carte a învățat Dragnea,nu a înțeles termenii folosiți.Era o vorbă pe timpul lui Ceaușescu,să te cobori la nivelul prostului să te înțeleagă dobitocul.Din păcate,la nivelul lui Dragnea nu poți coborî.El înțelege numai limba hoților.
  • +17 (19 voturi)    
    dragnet condamnat... (Luni, 19 septembrie 2016, 16:27)

    mitocanu [utilizator]

    seful partidului penalilor da pretioase indicatii guvernului tehnocratilor...oare cate limbi straine stie dragnea...apropo sa ne spuna cu ce bani a construit conacul din teleorman...
    • +2 (2 voturi)    
      portugheza braziliană... (Marţi, 20 septembrie 2016, 1:23)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      cum de nu știi...
  • +22 (24 voturi)    
    rusine tuturor romanilor ..... (Luni, 19 septembrie 2016, 16:28)

    TRABI [utilizator]

    De cand un condamnat , apare la tribuna parlamentului si critica primul ministru si echipa sa ?????
    Aloooo... magarilor , afara din forul major al tarii !
    Dragi romani , va rog eu frumos , treziti-va !
    Condamnatii penal , dau legi si critica guvernul ?
    Imediat sa-i alungam din locurile de unde se hotaraste viitorul tarii --> ramasitele sistemului stalinisto - comunisto-securist .
  • +25 (27 voturi)    
    Abject, obscen, marsav! (Luni, 19 septembrie 2016, 16:28)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Urmarind discursul acestui nemernic, concluzionez urmatoarele:
    -PSD este iar pe cai mari!Adio teama de dupa Colectiv-si-au revenit, s-au odihnit un an, au sacul de box Guvernul Ciolos!
    -S-a ratat- a cata oara in istoria acestui popor-sansa alegerilor anticipate in urma manifestatiilor de dupa Colectiv, cand escrocii neamului erau pititi si s-ar fi putut ajunge la un Parlament cat de cat mai curat!
    Vazand aplauzele salii la acest abject, obscen,marsav discurs antepregatit-indiferent de ce ar fi prezentat PM- realizez ca nu mai avem absolut nicio sansa de normalitate, de aer curat in amarata ast de tara!
  • +18 (20 voturi)    
    Din (Luni, 19 septembrie 2016, 16:31)

    cu5clase [utilizator]

    seria "pe cine nu bagi la bulau, nu te lasa sa traiesti", domnul dragnea ridica sfidarea pe noi culmi.
    • +10 (12 voturi)    
      raspuns cuSclase (Luni, 19 septembrie 2016, 18:05)

      LiviuDrula1 [anonim] i-a raspuns lui cu5clase

      Mai latra si el inca 3 luni din noiembrie Drgnea Ponta Sova si alti PSD puscariabili vor fi o trista amintire un cosmar
  • +16 (18 voturi)    
    Presupun (Luni, 19 septembrie 2016, 16:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din ce inteleg, Ciolos nu a vorbit e limba penalului Dragnea: adica despre hotie si furt. La altceva ciuma rosie nu se pricepe oricum.
  • +13 (15 voturi)    
    Presupun (Luni, 19 septembrie 2016, 16:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din ce inteleg, Ciolos nu a vorbit e limba penalului Dragnea: adica despre hotie si furt. La altceva ciuma rosie nu se pricepe oricum.
  • +25 (27 voturi)    
    bai puscarie... (Luni, 19 septembrie 2016, 16:47)

    astronaut [utilizator]

    limba romana nu s-a format in'' tiliorman'' si nu esti tu cel care dai verdict daca seful guvernului vorbeste bine sau rau romaneste , seful guvernului nu se adreseaza categoriilor de plebe la care te adresezi tu (parnaiasule) , dansul s-a adresat parlamentarilor din parlamentul Romaniei! BA !'' Da Dmne mintea romanului de pe urma '' si sa va vad aruncati la'' lada de gunoi a istoriei'' !
    • +3 (5 voturi)    
      dA (Luni, 19 septembrie 2016, 18:05)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      Teleorman e de origine cumana (turcica), deli-orman insemnand "padure nebuna". (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Romania_county_name_etymologies)
  • +22 (24 voturi)    
    Din pacate,.... (Luni, 19 septembrie 2016, 16:58)

    chirvasamar [utilizator]

    din Decembrie 2016, tovarasul asta (ca domn nu e), va conduce tara prin vot democratic (sic!).
    Singura solutie sa rateze asta(Doamne-ajuta!), este sa vina cei acel cca. 40% din electorat care in mod obisnuit , de cateva decenii, nu participa la vot.
  • +15 (17 voturi)    
    Dragnea (Luni, 19 septembrie 2016, 17:09)

    Buonarroti [utilizator]

    Tu parca ai fost condamnat, nu?
  • +16 (18 voturi)    
    Dragnea esti varza (Luni, 19 septembrie 2016, 17:11)

    AlexandruGavrilescu [anonim]

    Pai nea Dragnea, chiar ne iei pe toti de fraieri? Esti un condamnat penal, cum iti permiti sa critici, chiar nu ai decenta? Nu inteleg cum romanii pot sa voteze asemenea specimene. Am urmarit discursul premierului si declaratiile lui Dragnea integral si am realizat ca atata timp cat PSD ramane in parlament chiar daca nu se afla la guvernare nu se va putea face politica civilizata in Romania. PSD-isti fac ce fac si te trag impreuna cu ai in cocina, este ireal....
  • +13 (15 voturi)    
    comentariu (Luni, 19 septembrie 2016, 17:43)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Tov Dragnea condamnat definitiv a ajuns in dispeerare sa critice un tehnocrat ( Dl Ciolas apreciat international aceasta limba il depaseste complect nu a auzit de ea si nici nu a vorbit-o cu Bombonica in Telreorman.Se vede clar ca este speriat ca PSD parttidul hotilor va pierde alegerile romanii nu mai au nevoie sa fie condusi de oameni ca Ponta Ghita Siova etc Tara are nevoie de oameni bine pregatiti care sa nu depinda de partide cu viziuni occidentale NU RUSESTI . Asa sa ne ajute Dumnezeu
  • +15 (17 voturi)    
    Serios domnul Dragnea??? (Luni, 19 septembrie 2016, 17:52)

    Nutzu1 [utilizator]

    Sunt curios de un raport asemanator al PSD/PNL/ALDE dupa toti anii lor de guvernare, inainte de comentarii la adresa altora... In orice limba doreste domnul Dragnea. Dar ma las pagubas, pentru ca unitatile de masura la PSD /PNL/ALDE sunt galetile/ pixurile/ sms-urile inainte de alegeri. Din punctul meu de vedere, preocuparile PSD/PNL/ ALDE, sunt de a se ataca intre ei si pentru bunastarea propriilor buzunare, cu atat mai putin de a gasi solutii pentru un progres al acestei tari.
  • +16 (18 voturi)    
    !!! (Luni, 19 septembrie 2016, 17:54)

    neo13 [utilizator]

    Inca pana acum, de putine ori am vazut la hn atatea plusuri!
    Duie Mragnea !!!
    • -4 (6 voturi)    
      nu te teme (Luni, 19 septembrie 2016, 21:00)

      malureanu [utilizator] i-a raspuns lui neo13

      ca astia suntei toti! astia agitati, 70-80 ! restul sunt cumpatati si greu de manipulat! Se gandesc cu cine sa voteze! voi, cu cine, ca marie le pen este in franta!
  • +13 (15 voturi)    
    Schema ce trebuia prezentata pt Dragnea (Luni, 19 septembrie 2016, 18:09)

    xnetxnet [utilizator]

    Oricat furarăți voi + ce produsă țara = ieșirăm pe plus, deci e bine ca să nu zicem că e rău. Stați liniștiți, tot veți fi votați de ăi de v-au votat până acu
  • +14 (16 voturi)    
    kek dragnea (Luni, 19 septembrie 2016, 18:35)

    g01an [utilizator]

    Il deranjeaza cifrele si faptele, te pomenesti ca trebuia sa se duca acolo Ciolos sa le spuna povesti frumoase pe care sa le poata ataca.
  • +1 (5 voturi)    
    Azi mafiotul Dragnea (Luni, 19 septembrie 2016, 20:24)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    a vorbit in limba de lemn, atat de apreciata de cei mai prosti dintre noi.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu PSD-ul in frunte (Luni, 19 septembrie 2016, 20:43)

    quietguy58 [utilizator]

    Cu PSD-ul in frunte
    La furat ciolane, cit mai multe.

    Este seceta si foame la catzeii PSD-ul, mai au un pic si turbeaza.

    Dar sa nu uitam:
    - Ion Iliescu a fost votat de trei ori presedinte de catre romani.
    - FSN, PDSR, PSD au votati ca partide de guvernamint de catre romani.
    - Primarul "rosu" al Capitalei a fost votat de romani.
  • -1 (5 voturi)    
    Iar daca iese PSD-ul... (Luni, 19 septembrie 2016, 21:12)

    un_oarecare [utilizator]

    inseamna ca Dragnea v-a facut pe toti. Cu toate diplomele si civismul vostru. Cred ca ati invatat la scoala ca perpetuarea speciei se asigura cu un organ altul decat creierul.
    Vreti sa plecati? Ok, exista si varianta 0-3, aia cu neprezentarea.
    Vitejii (z)mei, liber la minusuri :)))))))))))))))))
  • +5 (5 voturi)    
    Nesimtitule! (Luni, 19 septembrie 2016, 21:39)

    dynno [utilizator]

    Poate ca nu vreau sa hotarasca un politician corrupt, analfabet si arrogant ce se se intampla cu economia Romaniei. Poate ca imi doresc un profesionist la carma.
    Am vazut deja ce au facut "savantii de renume mondial" pe care i-ati impuscat sa furati voi nestingheriti.
  • +5 (5 voturi)    
    doar acum sunt probleme cu sarea, uraniul (Luni, 19 septembrie 2016, 23:45)

    MBA [utilizator]

    si absorbtia? CAnd era PSDul, totul era din ROmania? Mira-m-as!
  • +7 (7 voturi)    
    să fur, să dau șpagă... (Marţi, 20 septembrie 2016, 1:19)

    timp tamp [utilizator]

    Cioloș nu cunoaște vocabularul lui Dracnea, hitlerașul de Teleorman: șpagă, zeciuală, pomană electorală, înviați și ieșiți la vot, câte autobuze dai, tombolă, lucrează la partid și te plătesc din banii orfanilor, piscină, Brazilia, autostradă pentru bombonica, ...
  • +4 (4 voturi)    
    Parlamentul a evoluat (Marţi, 20 septembrie 2016, 9:24)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Au vrut doar campanie electorala....

    ... am vazut pentru a doua oara in Parlament 2 Romanii

    - una a bunului simt autentic, categorica ;
    - alta a indivizilor de gang care plagiaza bunul simt.

    Prima data a fost Condamnarea comunismului....
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bune comentariile! (Marţi, 20 septembrie 2016, 11:27)

    Crioan [utilizator]

    Dar - la fel ca Dl. Ciolos - ignora realitatea: poporului ii place limbajul demagogiei, de aceea tot voteaza partidul lui Ilici!
    Poporul - mai exact milioanele de asistati sociali votanti pedesere - nu pricepe decat limba demagogiei, cine folseste un limbaj corect, cu cifre exacte, nu are sanse sa fie ales!
  • +1 (1 vot)    
    Auzi, Dragneooo! (Marţi, 20 septembrie 2016, 15:35)

    Florestean [utilizator]

    Tu chiar vrei sa iesim iar in strada? Vezi ca e plin paharul! Sper ca pana la alegeri sa te vedem afara din politica.