Gorghiu: Cred ca putem gasi cai de comunicare cu USR pentru sustinerea unui viitor guvern, merita sa fie in Parlament/ Acest guvern tehnocrat are limitari; profilul lui Ciolos este unul corect

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 13:18 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu la Adevarul Live
Foto: Captura ecran
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat joi, la Adevarul Live, ca, dintre toate partidele mici, Uniunea Salvati Romania merita sa fie in parlament dupa alegeri si ca PNL poate colabora cu partidul condus de Nicusor Dan pentru sustinerea guvernului. Gorghiu a afirmat si ca este nevoie de un guvern politic dupa alegeri, intrucat acest guvern tehnocrat "are limitari", criticandu-l pentru "balba pe Codul Fiscal", insa a sustinut ca Dacian Ciolos are un profil "corect".

Liderul PNL a exclus categoric ideea unei guvernari PSD-PNL, despre care spune care ar fi o "batjocura" la adresa cetatenilor.

"M-am lamurit ca acest guvern tehnocrat are limitari impuse de faptul ca le lipseste sprijinul unei majoritati parlamentare serioase. Categoric nu mai poate functiona un guvern tehnocrat din 2017. Va fi un guvern politic, asta e certitudine," a declarat Gorghiu, citata de Adevarul, adaugand ulterior: "M-a enervat balba Guvernul pe Codul Fiscal. De ce sa-si asume un guvern tehnocrat Codul Fiscal, cand peste doua luni, vine un guvern politic. Oamenii nu merita ca din doua in doua luni sa treaca prin niste socuri pe care un secretar de stat le arunca pe piata."

In ceea ce priveste desemnarea premierului, ea considera ca profilul lui Ciolos este "corect".

"In PNL sunt doua discutii: daca sa desemnam un premier acum sau sa nu desemnam inca un premier. Nu cred ca e necesar sa ne grabim, desi foarte multi ar vrea sa venim acum cu un nume. Cantarim mult pana sa ajungem la concluzia pe care o vom expune publicului"Profilul lui D. Ciolos este unul corect. As dori ca premierul sustinut de viitoare majoritate parlamentara sa aiba profilul lui Dacian Ciolos. E un om european, cizelat, care ar reusi sa adune in jurul sau partidele cu care noi am fi compatibili".

Gorghiu a declarat si ca Uniunea Salvati Romania merita sa fie in Parlament. "Daca ma uit la partidele mici din Romania, ca e ALDE, ca e PMP, ca e USR, altele nici nu merita mentionate - cel pe care mi-as dori sa-l vad in Parlament este USR, in niciun caz cele doua partide toxice, PMP si ALDE. Cred ca putem gasi cai de comunicare pentru sustinerea unui viitor Cabinet".

Despre PSD: "PSD sustine ca va face majoritatea parlamentara cu ALDE. Fals. Orice sondaj arata ca PSD si ALDE nu pot face majoritate nici prin redistribuire. Dar ei dau acest mesaj ca sa demobilizeze electoratul de dreapta. Asta inseamna manipularea prin sondaje de opinie. Nu se va pune niciodata problema unui guvern PSD-PNL. Am infirmat acest scenariu de fiecare data, ma surprinde ca fictiunea aceasta este aruncata de catre un lider PSD. Avem diferente atat de mari de viziune privind dezvolatrea Romaniei, incat ar iesi o batjocura, iar eu acest lucru nu-l accept."


Citeste mai multe despre   









1231 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Misiunea continua (Joi, 15 septembrie 2016, 13:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gorghiu a distrus PNL. O fi primit misiunea sa distruga si USR?
    • +1 (7 voturi)    
      PNL pariaza pe cai morti (Joi, 15 septembrie 2016, 14:09)

      Mihaitza_P [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      URS o sa ia cam 2-3%, procentele monicai macovei.
      • -4 (4 voturi)    
        ei hai ca mai vedem (Joi, 15 septembrie 2016, 14:38)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

        eu zic 10%
        • 0 (2 voturi)    
          Cati se prezinta la vot? (Joi, 15 septembrie 2016, 15:42)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          50-60% din cei cu drept de vot? Ai 16 milioane de locuitori, in tara, din care pana in 18 ani cat? 3-4 milioane. 4-5 milioane voteaza cu psd, ce mai ramane impart voturile intre ei. Deci e jale.
  • -1 (5 voturi)    
    Mu$htar de Tecuci se lipeste de usere (Joi, 15 septembrie 2016, 13:33)

    un domn [utilizator]

    pentru ca fratele lui P$D se dezice de usere...e simplu...in fapt U$Lamul e aceeasi mizerie (adica P$D+penele si separate fiecare privit)
  • +6 (6 voturi)    
    Declaratiile lui gorghiu (Joi, 15 septembrie 2016, 13:36)

    Theros [utilizator]

    Exista un postulat care spune ca "daca taceai filozof ramneai". Aceasta gorghiu trebuie sa fie chemata URGENT LA DNA. Daca soarta Romaniei sta in acest gen de corupti , atunci este bine ea sa ramana ultima in TARA si sa stinga lumina. Va reamintesc de valcov, contractele date de alt mare corupt atanasiu, etc. Eu NU stiu ce crez politic are aceasta femeie care a venit de pe centura politicii !!! In nici un caz PNL. AR fi cea mai mare rusine ca sa mai fie aleasa in parlament NU sa castige alegerile!!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 15 septembrie 2016, 13:56)

    pathfinder [utilizator]

    Bine tanti, sa nu uiti sa-l pui premier dupa alegeri.
    Ca promisiunea-i una, realitatea alta.
    De obicei...
  • -2 (6 voturi)    
    Sprijinul parlamentar (Joi, 15 septembrie 2016, 14:13)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta cu guvernul actual care nu performeaza din cauza lipsei sprijinului parlamentar sa o vindeti lu' mutu', doamna Ghorghiu. Guvernul actual nu performeaza pentru ca resursa umana este de slaba calitate, fara experienta politica si administrativa, fara viziune iar planul pe un an a fost prost facut (de catre sublimul domn Premier Ciolos).

    Constatam ieri, intr-un comentariu complet cenzurat de HN.ro, desigur, ca de 10 luni cei doi ministrii care au trecut pe la Min Muncii nu au reusit sa produca un draft de lege a salarizarii unice care sa fie trimis in Parlament. Totodata ma intrebam cu ce naiba s-au ocupat.
    • +1 (7 voturi)    
      I-auzi ! (Joi, 15 septembrie 2016, 14:17)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Dar toți mafioții tăi uslași care au stat la guvernare atâția ani, cum de nu au produs o asemenea lege? Simplu: nu au avut timp, pentru ca s-au ocupat doar de furat. Deh, la postaci comunisoizi, poate ca e bine ca NH să le mai inchida din cind in cind usa in nas.
      • 0 (6 voturi)    
        Spre deosebire de tehnorahatii (Joi, 15 septembrie 2016, 14:37)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Spre deosebire de tehnoratatii pe care ii iubesti atat de mult "uslasii" macar au facut altele bune. Problema cu tehnoratatii nu e neaparat ca nu au facut legea ai. Ci ca nu au facut nimic. Bine, daca nu socotim adunatul de PET-uri in Delta Vacaresti la capitolul "realizari guvernamentale". Si in plus, asa intelsesem acum 10 luni. Ca politicienii sunt de porc iar tehnocratii sunt beton. Realitatea s-a dovedit a fi exact pe dos.
        • 0 (6 voturi)    
          U$Lamul a Infaptuit Lovitura de Stat (Joi, 15 septembrie 2016, 15:20)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          din vara 2012
          • 0 (6 voturi)    
            Incurcatura (Joi, 15 septembrie 2016, 15:36)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            USL-ul l-a sprijinit pe Basescu sa ramana la putere in pofida votului popular?
        • +1 (3 voturi)    
          Mai iesi din bujla, iesi prin lume (Joi, 15 septembrie 2016, 15:44)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Ca sa vezi si sa intelegi ce inseamna "lucruri bune".
          ps: vezi ca deocamdata o sa treci muntii pe carari de catari, ca lucrul bun aka autostrada inca nu exista.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca as fi sigur ca Alinutza stie sa faca oua (Joi, 15 septembrie 2016, 14:38)

    Susufler0 [utilizator]

    ochiuri si cartofi prajiti, as spune ca declaratiile date la Adevarul Live sunt niste declaratii politice facute de o "gospodina" ! :)))

    Cum nu sunt sigur de lucrul acesta, spun doar ca declaratiile lui Gorghiu sunt facute de o diletanta intr-ale politicii, in general, de catre o doamna care nu se prea pricepe la nimic si nici macar nu a avut norocul pana acum ca de-a lungul carierei sale de om politic sa nimereasca vreuna din declaratiile sau predictiile facute. :))

    Este suficient sa amintesc in acest sens declaratia facuta de copresedinta PNl in urma cu cateva luni cand anunta ca partidul pe care il conduce va forma la Senat o noua majoritate cu UNPR, prin intermediul careia il va schimba pe actualul sef al senatului. Se stie ce s-a intamplat in realitate. Si ca asta au mai fost si alte esecuri cu "sclipici". :P

    Asa si acum: anunta ca USR poate sustine un guvern PNL dupa alegeri, fara sa aiba vreo baza in ceea ce declara. :)

    Toata lumea (incepand cu scolarii de gimnaziu) stie ca USR, daca va intra in Parlament se va comporta ca un Partid antisistem, adica va refuza colaborari cu partidele ce reprezinta sistemul, PSD si PNL, numai Alina nu a aflat ! :))))

    PS. O sa afle, nu ca asta o s-o ajute la ceva ! ;)

    PPS. Se spune ca domnul Iohannis a desemnat-o la plecarea sa la Cotroceni pe Alina drept presedinta, pt ca era singura care-i raspundea la salut. :)))

    PPS. Se pare ca asta a fost unicul criteriu. ;)
    • +2 (2 voturi)    
      a incercat sa isi ajute isarul Ei (Joi, 15 septembrie 2016, 16:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      la ASF nu se califica...a inceput sa il punga pe isarescu...nici acolo nu ii merge...atunci ? Alina von tecuci il pune Prim Ministru...
      • +2 (2 voturi)    
        O persoana stearsa, asemeni domniei sale ! (Joi, 15 septembrie 2016, 16:51)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Cu ambitii insa la fel de mari si la fel de nesustinute ca si ale soatei sale.
    • +1 (1 vot)    
      Na, ca ii raspunse Nicusor lui Alinutza :P (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      in mai putin de 24 de ore de cand toa'sa Presedinta de partid emisese ideea ca USR ar putea ajuta PNL la guvernare. :)

      Iar raspunsul e, bineinteles, negativ ! :)))

      PS. Asta-i, Alinutza ! Cel putin lui Vasile nici nu apucasei sa-i spui de ideea ce ti-a venit cu USR-ul si, cu putin noroc, nici nu o sa afle vreodata. ;)
  • +1 (3 voturi)    
    cai de comunicare (Joi, 15 septembrie 2016, 15:07)

    vodatepes [utilizator]

    Cai navigabile, cai de comunicatii, firba optica, wireless, telefonul fara fir, semnale cu fum,semnale optice, etc. Doamna Gorghiu e bine sa invatati alfabetul Morse ca e forma de comunicare si se preteaza acolol in celula care te astepata alaturi de Sova.
    • +1 (1 vot)    
      Poate Poate Avem acest Noroc ! (Joi, 15 septembrie 2016, 16:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      ce bine ar fi !