Sebastian Ghita: PRU il asteapta pe Ponta sa vina in randurile sale/ PRU va merge in alegeri cu poza lui Victor Ponta si cu propunerea ca Ponta sa fie prim-ministru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2016, 15:11 Actualitate | Politic

Ghita si Ponta
Foto: Agerpres
Sebastian Ghita a declarat, marti, ca Liviu Dragnea si Victor Ponta nu au ajuns la "o solutie definitiva", iar PRU il asteapta in continuare pe Ponta sa vina in randurile sale, ca presedinte al partidului si candidat pentru functia de premier, potrivit News.ro.

Deputatul Sebastian Ghita a spus ca nu crede in intelegerea dintre Victor Ponta si presedintele PSD, Liviu Dragnea, privind viitorul politic al fostului premier, precizand ca, din punctul sau de vedere, lucrurile dintre cei doi nu sunt definitiv lamurite: "Fiecare dintre noi isi alege felul in care isi gestioneaza cariera. Din cate stiu eu, intre Liviu Dragnea si Victor Ponta n-avem inca o solutie definitiva, ca sa spun asa. Si Partidul Romania Unita il asteapta pe Victor Ponta in randurile sale si il asteapta ca presedinte al partidului. In momentul in care Victor Ponta va simti ca trebuie spuse in Romania lucruri mai dure decat cele care pot fi spuse in PSD, sunt convins ca va face pasul. Sau in momentul in care Liviu Dragnea nu se va tine de cuvant fata de Victor Ponta", a spus Sebastian Ghita, la instanta suprema, unde s-a judecat cererea lui de ridicare a controlului judiciar in cel mai nou dosar instrumentat de DNA Ploiesti.

Sebastian Ghita a aratat ca i-a promis lui Ponta functia de presedinte al partidului daca se inscrie in Partidul Romania Unita, iar acesta va fi candidatul partidului pentru functia de premier: "Stiti bine, mai este un moment serios de luat in calcul, momentul la care PRU va merge in alegeri cu poza lui Victor Ponta si cu propunerea ca Ponta sa fie prim-ministru din nou, pentru ca a fost un prim-ministru foarte bun, iar PSD va dori sa-l sustina pe domnul Ciolos in mod ocult sau pe domnul Dincu sau pe cine va mai dori PSD sa mai sustina. La acel moment, sunt convins ca Victor Ponta si o mare parte din PSD vor cauta sa se alature PRU. Sau Liviu Dragnea il va propune pe Victor Ponta prim-ministru."

Potrivit acestuia, PSD este un partid foarte mare, care nu mai poate sa reprezinte toate segmentele din societate si care face "un balet ciudat": "Oamenii trag de acest PSD sa spuna adevarul, iar PSD lupta sa nu fie criticat de apostolii propagandei de dreapta."

Intrebat daca a reusit sa-i convinga pe judecatori sa-i ridice controlul judiciar, Sebastian Ghita a spus ca nu poate sa dea detalii din dosar, pana la o decizie a instantei.

Instanta suprema a ramas in pronuntare in cazul cererii lui Sebastian Ghita privind controlul judiciar, in dosarul privind finantarea deplasarii fostului premier britanic Tony Blair in Romania, in timpul campaniei electorale din 2012.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2680 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    //// (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:22)

    hmara [utilizator]

    Dezbina-i Doamne !!!
    Ce zici mazeto?
  • +13 (13 voturi)    
    lol (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:24)

    Soljenitin [utilizator]

    "Fiecare dintre noi isi alege felul in care isi gestioneaza cariera"

    Pe fiecare dintre voi ii paste o cariera in puscarie. :-)
    • -3 (7 voturi)    
      Nu va fi asa (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aiurea, justitia e inflitrata si face doar spectacol, sa creada prostimea ca face dreptate. Ce mai buna dovada: Ghita, aceasta odioasa creatura, e inca in libertate si continua sa suga ca o lipitoare de la buget.
  • +11 (11 voturi)    
    Rupetiv-a, (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:27)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    securistilor! Ca si asa ati distrus o tara intreaga. Mai Ghita, na-i un pic de rusine? Vezi ca te asteapta Dragnea la portita la...Jilava!
    • +2 (6 voturi)    
      :D (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:39)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Sper că gramatica din comentariu e o ironie.
      • +3 (3 voturi)    
        Corect! (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:49)

        MirceaGeorgescu1 [anonim] i-a raspuns lui grigoreagape

        M-am strecurat si eu in tagama doctorilor, fara doctorat!
  • +10 (10 voturi)    
    ahaaa (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:33)

    costinescu [utilizator]

    deci ala care e presedintele actual al partidului nu e decat un papagal, de fapt ghita e detinatorul. cum o fi partidul, pe persoana fizica sau juridica?
  • +6 (6 voturi)    
    hehe (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:37)

    bogdan1477 [utilizator]

    V-a lasat pontalaul cu ochii in soare... Pentru Ponta PRU
    a fost doar o pisica aratata lui Dragnea, in caz ca lua in calcul neincluderea lui pe listele parlamentare. In rest, cu un post sigur de parlamentar PSD, cine e timpit sa se riste sa candideze pe listele uor nazbitii precum PRU, unde sansele de atingere a pragului electoral sunt extrem de mici? Asha ca... to'ar'shu Ghita, pretinu lu' matele, Ponta, tocmai ti-a tras o mare tseapa.
  • +6 (6 voturi)    
    Ghita !! Ce nu ai inteles ?? (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:37)

    Carcalete [utilizator]

    Haida bre la portitza !!!
    Ia-l cu tine si pe Puie Monta !!
  • +6 (6 voturi)    
    Hotartiti-va odata ! (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In care dintre cele doua partide se poate fura mai mult: PSD sau PRU? Unde sunt mai multi securisti? Unde serati sa fiti aparati ca sa nu platit pentru ticalosiile si hotiile voastre, pentru tot cit ati jefuit?
  • +8 (8 voturi)    
    deci dracnea nu are decat o varianta... (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:42)

    rov [utilizator]

    intelegem subtil de la guita...anume sa-l puna pe dottore din nou PM spre bucuria hotilor, a dusmanilor si a tampitilor...
  • +6 (6 voturi)    
    Prima reuniune la nivel înalt (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:46)

    falcoind [utilizator]

    a partidului o sa aibă loc la Jilava , "poanta" te așteaptă "ghita" la portiță
  • +6 (6 voturi)    
    Câtă prostie! (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:03)

    asavreau [utilizator]

    De când un partid de buzunar impune premierul?A,era pentru Ponta!Scuze,Ponta crede așa ceva.
  • +4 (4 voturi)    
    Tarziu bre Ghitza, tarziu (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pisicul e asteptat la Jilava deja.
  • +2 (2 voturi)    
    radem sa nu plangem (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:18)

    averageJoe [utilizator]

    pacalicii amuza Romania. In spatele cortinei, branula isi face treaba.....
  • +1 (1 vot)    
    Baga drace! (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:24)

    Metusala [utilizator]

    Decat codas in PSD mai bine fruntas in PRU.
    Are in finit mai multe sanse sa fie iar P.M. (prescurtare de la ce doriiti) fiind in PRU fata de PSD, adica de 0,1% fata de 0%.