Cum vrea un liberal sa scape tinerii de fumat: interzicerea vanzarii de tutun pentru persoanele nascute dupa 2017

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 12:35 Actualitate | Politic

Deputatul PNL Horia Cristian
Foto: Camera Deputatilor
Deputatul PNL Horia Cristian, vicepresedintele comisiei pentru sanatate, a depus un proiect legislativ prin care se interzice vanzarea produselor din tutun persoanelor nascute dupa data de 1 ianuarie 2017. Deputatul, de profesie medic, motiveaza acest proiect prin faptul ca ne dorim ca Romania sa fie "libera de tutun" incepand cu anul 2035, intrucat "fumatul determina imbolnavire, suferinta si moarte".

Proiectul modifica legea nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun, cea prin care anul trecut a fost interzis fumatul in toate spatiile inchise.

"Se interzice vanzarea produselor din tutun tinerilor cu varsta sub 18 ani, precum si persoanelor nascute dupa data de 1 ianuarie 2017" prevede acest proiect.

Ce spune initiatorul in expunerea de motive:
  • "Fumatul si consumul de tutun, sub orice forma, reprezinta un risc clar si indiscutabil asupra sanatatii umane.
  • Fumatul determina imbolnavire, suferinta si moarte si avand costuri are depasesc orice "profit" generat de industria de tutun.
  • Fumatul nu este un drept al omului recunoscut explicit de societatea umana moderna.
  • Ne dorim o Romania care incepand cu anul 2035 sa fie libera de tutun si aceasta nu se poate realiza prin interzicerea fumatului ci prin determinarea tinerilor sa nu inceapa sa fumeze.
  • Vanzarea de tutun persoanelor sub 18 ani este deja interzisa si dorim ca aceasta lege sa impiedice tinerii nascuti dupa 1 ianuarie 2017 sa poata cumpara tutun cand au ajuns la varsta de 18 ani si mai apoi.
  • Accentul politicilor trebuie sa fie concentrat pe ingreunarea accesului la tutun si mai ales a celor care se vor naste incepand cu 2017. Astfel, se creeaza premisa clara a unei Romanii in care generatiile viitoare vor avea o viata mai buna si o sanatate mai buna."
Proiectul a fost depus la parlament pe 7 septembrie si urmeaza sa intre in procedura legislativa. Camera Deputatilor este decizionala.










2807 vizualizari
  • -7 (13 voturi)    
    Da, buna idee! (Luni, 12 septembrie 2016, 12:57)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Totusi suntem inca prea salbatici pentru idei de genul asta! Nu uitati ca in sondaje pardidul KGB-ist ex PCR numit acum PSD obtine inca dintr-un foc 40% fara sa arunce un leu in campanie!
    Idei de genul asta vor prinde dupa ce lumea dezindobitocita si traind bine va considera ca viata inseamna mai mult decat o betie si un pachet de tigari pe zi. Ori momentan, in Romania, in majoritate sunt doar animale care traiesc pentru alcool si fumat si cand vor sa fie mai elegante, violeaza si crapa capete cu topoarele. Daca vii cu ideea asta cei care i-au aruncat in animalitate, KGB-stii, vor specula momentul.
    • +8 (10 voturi)    
      prea salbaticc esti tu in gindire (Luni, 12 septembrie 2016, 13:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      In primul rind chestia asta incalca flagrant dreptul cetatenilor de a fi egali in fata legii.
      In al doilea rind mi se pare de-a dreptul penibil sa dam acu legi care sa se aplice peste 18 ani. Care e sensul? In 18 ani nu va veni nimeni sa schimbe din nou legea asta?
      In al 3-lea rind reducerea consumului de tigari nu se rezolva prin interzicerea lor, ci prin educatie. Dar asta e in mod evident mai dificil, asha ca de ce sa nu dam o lege aiurea, aplicabila la pastele cailor, sa mai inpresionam 3 fraieri...
      • -4 (4 voturi)    
        Sau tu prea naiv (Luni, 12 septembrie 2016, 14:08)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        !
        • +1 (3 voturi)    
          argumente? (Luni, 12 septembrie 2016, 14:45)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          altceva decit semnul exclamarii poti aduce ca si contra-argumente?
          • -3 (3 voturi)    
            Nu inteleg! (Luni, 12 septembrie 2016, 15:39)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Vrei argumenta ca populatia animalizata betiva, tabagista si tebecista (25% se pare, toti nedetectati) si dobitoaca voteaza cu PSD? Ce argumente mai vrei in afara realitatii in care baltim?
            • 0 (2 voturi)    
              Sa inteleg (Luni, 12 septembrie 2016, 16:23)

              alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              Ca fumatorii voteaza cu PSD? Halal logica
              • -1 (1 vot)    
                Eu am scris ca PCR va profita! (Luni, 12 septembrie 2016, 16:49)

                Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                Dar intr-adevar, mea culpa, am lasat asta se se inteleaga citind textul. Ori noi toti stim cat de greu e sa intelegi ideea citind un text ...
            • +2 (2 voturi)    
              ce legatura are una cu alta? (Luni, 12 septembrie 2016, 17:32)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              Crezi ca asistatul social, stiind ca din 2035 nu vor mai avea voie sa fumeze aia inca nenascuti, va vota cu USR?!? Si eu sunt anti-PSD, dar nu intelg cum ar rezolva legea asta problema imbecitllitatii poporului.
  • +5 (9 voturi)    
    nu-i poti interzice unui om sa se arunce-n cap (Luni, 12 septembrie 2016, 13:06)

    Mihaitza_P [utilizator]

    Fiecare e liber sa faca ce doreste cu viata lui.
    Astfel de masuri comuniste, nicidecum liberale, nu ajuta nimic.

    Interdictia de a fuma in spatii inchise (si pe strada ar fi necesar, in opinia mea) e doar pentru a nu-i influenta negativ pe ceilalti, care nu doresc sa inhaleze nesimtirea fumatorilor, sau pt cei mici care au parte de un exemplu vizual nociv.
    • -2 (10 voturi)    
      Nu e corecta comparatia (Luni, 12 septembrie 2016, 13:30)

      M. G. [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Nu e corecta comparatia ta cu interzicerea aruncatului in cap, pentru ca fumatul ii afecteaza si pe ceilalti. La aruncatul in cap esti doar tu afectat, viata ta si atat. La fumat ii afectezi si pe ceilalti.
      Interzicerea fumatului in orice spatiu public, inclusiv in aer liber, ar fi o lovitura dura data fumatorilor si cred ca putini si-ar asuma o astfel de masura.
      La o prima vedere masura propusa si descrisa in articol e extrema, dar, judecand obiectiv, este foarte buna. O astfel de interdictie ar aduce beneficii enorme populatiei, sa fim sinceri.
    • +4 (4 voturi)    
      nu chiar (Luni, 12 septembrie 2016, 13:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Drogurile sunt interzise, detinerea de armamant de lupta e interzisa si tot asha. Democratia nu presupune ca oricine poate face orice.
      Deci problema nu e cu interzicerea, ci cu interzicerea doar pentru anumite categorii de cetateni.
      Si in plus e totalmente aberant sa dai o lege care sa se aplice peste 18 ani. De ce nu propune o lege sa se interzica fumatul de miine? pentru ca se linge pe bot de voturile fumatorilor. Asha, peste 18 ani, oricine e de acord ca fumatul ucide... pina si un fumator inrait poate sa-si propuna ca peste 18 ani sa se lase de fumat...
    • 0 (2 voturi)    
      Liber, dar platesc altii pentru mancarimea lui (Luni, 12 septembrie 2016, 15:36)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      I sa sa pui asigurari de viata cu valori diferite dupa cate vicii ai, atunci notiunea de "liber" sa faca ceva, are alta dimensiune
  • -4 (14 voturi)    
    si norvegia face la fel (Luni, 12 septembrie 2016, 13:12)

    voxpopulix [utilizator]

    Diferenta este ca la noi o sa sara toata lumea cu fundul in sus cu drepturile lor si prostii de genul asta.

    Fumatul este foarte daunator, la fel ca alte lucruri care sunt interzise pentru ca nu sunt sanatoase si tigarile ar trebui sa fie supuse unui regim asemanator.
    • +1 (7 voturi)    
      pai (Luni, 12 septembrie 2016, 13:47)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      In Norvegia sunt si salarii de la 2000 E in sus ..cui ii pasa ce in Norvegia?poate cand vom fi macar apropiati de ei , atunci sa faci comparatii de astea . Drepturile sunt prostii dupa tine .nu ?:))
    • +4 (6 voturi)    
      paiii (Luni, 12 septembrie 2016, 13:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Daca e s-o luam asha si coca-cola e foarte daunatoare, si junk food-ul e daunator, si alcoolul ucide.

      Iar Norvegia nu face asha ceva, ci o organizatie medicala a propus asha ceva, doar ca pentru cei nascuti dupa 2000, adica aplicabila in 2 ani, nu in 18 ani. Si reactia societatii a fost ca deocamdata asha ceva nu e fezabil.

      Iar solutia nu e interzicerea. Avem in istorie episoadele de prohibitie din Rusia si SUA, care nu au facut decit sa apara niste mafii foarte puternice care faceau o gramada de bani din contrabanda cu alcool. Silutia e ce au facut Americanii cu consumul de alcool si tigari in ultimii 20-25 de ani. Au dus o campanie de educare a populatiei atit de dura, incit acum in multe state nu mai fumeaza aproape nimeni, iar alcool mai beau in exces doar tierii.
    • +2 (2 voturi)    
      Si (Luni, 12 septembrie 2016, 16:26)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Alcoolul e cel puțin la fel de dăunător, il interzicem si pe asta? Si mâncatul excesiv de saorma e daunătoare, ce facem o vindem pe cartela? Si uitatul prea mult la A3 e dăunător, o închidem?... Halal libertate de alegere
  • +9 (11 voturi)    
    proiect anticonstituțional (Luni, 12 septembrie 2016, 13:14)

    Radu10 [utilizator]

    Discriminarea ( pe criteriul vârstei în acest caz) este interzisă explicit prin Constituție
    • 0 (4 voturi)    
      se incalca de multe ori constitutia (Luni, 12 septembrie 2016, 13:54)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui Radu10

      se incalca d emulte ori constitutia. de ex exista fonduri ce pot fi accesate doar de tineri pana in 35 ani. cei peste sunt discriminati. sau, desi in constitutie e interzisa discriminarea in functie de sex, la pensie se iese diferit...in functie de sex. Deci barbatii sunt discriminati.
      Dar asta nu va trece, pt ca nu se poate pune in practica.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu ca n-am avea (Luni, 12 septembrie 2016, 14:01)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        in constitutie discriminare in functie de varsta cand vine vorba de candidatii pentru presedintie sau senat.
  • +2 (2 voturi)    
    n-are sanse (Luni, 12 septembrie 2016, 13:46)

    stefansb [utilizator]

    N-are sanse sa treaca asa ceva. daca vor sa reduca fumatul pt generatia urmatoare, sa faca puncte speciale de vadut tigari. DOar cateva puncte in oras, unde nu intri decat cu buletinul, sa se vada ca esti major.
    Nu sa se vanda in supermarket-uri si la non stop. Atunci probabil nu se va mai fuma in scoli, si doar dupa 18 ani te poti apuca. Macar ai mintea coapta, stii ce faci cand te apuci
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu foarte bun! (Luni, 12 septembrie 2016, 15:28)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      .
  • +3 (3 voturi)    
    hehe.. (Luni, 12 septembrie 2016, 13:52)

    misunel [utilizator]

    cica '' fara vicii am fi doar niste roboti '' - bine..poate niste ''roboti sanatosi'' da' totusi .. :))
    Poate mai intai s-ar interesa demnitarii nostri sa se respecte legile existente si apoi eventual,sa gandeasca altele noi..
    Si acum,TEORETIC ,este interzisa vanzarea de tutun si alcool minorilor da ce sa vezi ?cluburile sunt pline de copii care beau si fumeaza in voie ..
    Nefumatorii normal,ca nu mai vor sa vada fumatori sau sa stea in fum de tigari ,de inteles.
    Fumatorii vor sa fie lasati sa fumeze,de inteles si asta.
    O cale de mijloc ar fi binevenita ,in loc sa dam mereu dintr-o extrema in alta ..
  • +1 (1 vot)    
    mă-ndoiesc (Luni, 12 septembrie 2016, 14:38)

    grimis [utilizator]

    Cu cât interzici unui copil,adolescent,un lucru,cu atât va creşte curiozitatea lui,pentru al folosi.
    Da,zicea cineva că trebuie găsită o cale de mijloc.Bine dar cum ? Copii aceştia,ai noştrii greu vor înţelege că fumatul,alcoolul,drogurile reprezintă răul principal al societăţii noastre.
    O să ziceţi - este şi un rău secundar ?Este sigur,mai mic decât...
    Eu zic aşa : copilului trebuie să-i fie ruşine de lucrurile încriminate aici !.El trebuie să cunoască f.bine consecinţele ce duc la :boli grave,cauzate de consumurile de ţigări,alcool,droguri ,apoi la decese.
    De aceea informaţia, la un loc cu studiul practic al cazurilor din spitale, ar face un serviciul de cunoaştere,de analiză psihică,emoţională al fiecăruia cu scopuri precise de nepracticare al acestui flagel.
  • -1 (1 vot)    
    E o varza!!! (Luni, 12 septembrie 2016, 15:08)

    Yooo [utilizator]

    Ce inteleg yo din modificarea asta ar fi ca pana in 2035 nu se schimba nimic, adica se interzice vanzarea tigarilor doar celor sub 18 ani. Incepand de atunci, se va se interzica de la an la an comercializarea tigarilor celor sub 19 ani, 20 ani, 21 ani etc.
    Deci primul efect al acestei treburi va aparea in 2035, cu cei sub 19 ani nu vor putea cumpara.
    Din 2036, cei sub 20.
    De ce trebuie sa asteptam 18 ani pentru asta??? Nu putea omu sa propuna interzicerea celor sub 19 ani inca din 2017?
  • -2 (2 voturi)    
    Cum sa devii vedeta. Propui imposibilul (Luni, 12 septembrie 2016, 15:35)

    jackalphonse [utilizator]

    Este o porcarie.
    Teoretic nici minorii nu au voie sa fumeze sau sa bea, dar acum, la inceperea noului an scolar, erau pline trotuarele cu elevivi cu tigarica in mana.
    Cu ceva util veniti? Ce ar fi interzicerea fumatului?
  • 0 (0 voturi)    
    lege care sa interzica, indiferent ce, (Luni, 12 septembrie 2016, 21:39)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    iar initiatorul sa fie liberal !?
    vorba unui clasic rosu in viata: suna ca dracu.
    ps. p.r.
  • 0 (0 voturi)    
    Bai nene bai (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:25)

    vk [utilizator]

    Daca omu' are in plan sa o convinga sa se lase de fumat pe aia de-i face un bebe cu un proiect de lege care il va face pe bebe sa cumpere de la negru (nu tacsu bre! yo yo) tigari albe...mai da' cat de fumat tre' sa fii?

    E clar ca ce i-a iesit de sub tichie e puff(pe)nibil.