Liviu Dragnea despre votul senatorilor PSD in cazul imunitatii lui Gabriel Oprea: Sa se uite cu mare atentie pe documente. Nu exista o linie de la partid

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 11 septembrie 2016, 16:32 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat duminica, la Tebea, ca nu le-a indicat senatorilor social-democrati cum sa voteze in cazul cererii de ridicare a imunitatii parlamentare a senatorului Gabriel Oprea, precizand, insa, ca le-a solicitat acestora sa studieze cu atentie toate documentele primite de la institutiile judiciare, potrivit Agerpres.

"Am vorbit cu colegii mei, cu liderul de grup de la Senat, sa se uite cu atentie pe documentele care au venit de la institutiile judiciare si in functie de ceea ce vor intelege de acolo sa-si formuleze punctul de vedere si sa voteze in consecinta. Nu le-am dat (indicatii, n.r.) nici asa, nici asa. Le-am spus, in schimb, sa studieze cu foarte mare atentie pentru ca au fost foarte multe comentarii despre competente, despre atributii. Am zis sa se uite cu mare atentie si sa decida fara nicio linie de la partid", a afirmat liderul PSD.

La inceputul lunii septembrie, sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a cerut sesizarea Senatului pentru inceperea urmaririi penale a lui Gabriel Oprea, fost ministru al Afacerilor Interne, pentru ucidere din culpa in dosarul privind moartea politistului Bogdan Gigina.










2015 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Ce insinuează Dragnea? (Duminică, 11 septembrie 2016, 16:59)

    asavreau [utilizator]

    Că procurorii nu știu/nu întocmesc corect dosarele de anchetă?Problema este gravă dacă este adevărată.Dacă nu-i adevărată,este o insultă la adresa procurorilor.Pe de altă parte,când este anchetat un cetățean oarecare și nu un borfaș politic,nu contează?
    • -6 (8 voturi)    
      E grav (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:08)

      Lexis [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      daca inca nu v-ati lamurit ca dosarele DNA sunt aranjate, tinute la sertar, dupa caz, daca e din PSD, se lucreaza cu celeritate, daca nu e, se tin la sertar. E grav si daca acceptati ca firesti referate, rechizitorii de felul celor aparute in ultimul timp, facute de procurori DNA despre care auzim apoi, in timpul audierilor din instanta, ca fac presiuni asupra martorilor, denuntatorilor, cu referiri la anumite persoane politice.
      E grav, deci, foarte grav ca tolerati asemenea situatii, concrete dealtfel, ca va faceti ca nu auziti, ca nu vedeti...Va complaceti sistemului.Asa s-a intamplat si pe timpul lui Ceausescu de s-a ajuns la una din cele mai odioase regimuri comuniste, dictaturi ai unei singure puteri compusa din partidul-lui, securitate, justitie...
      • +6 (8 voturi)    
        Nu-i asa ca esti propagandist al PSD? :)) (Duminică, 11 septembrie 2016, 19:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

        Nu-i asa ca tot ce auziti "in timpul audierilor in instanta" sunt "apararile" penalilor pesedisti, dezvoltate apoi in studiourile TV ale Latrinei 3 si Ghitza TV ? :P

        PS. E tare asta cu "dictaturi ai unei singure puteri..." :)))))

        PPS. Traiasca limba romana ! ;) Jos cu cei ce o maltrateaza ! :)))
      • 0 (2 voturi)    
        E grav ca-s cercetati/arestati hotii (Duminică, 11 septembrie 2016, 20:03)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

        Hai pashli de aici tavarase
  • +5 (5 voturi)    
    Ba, exact asta e linia trasata de Partid : :P (Duminică, 11 septembrie 2016, 17:04)

    Susufler0 [utilizator]

    "Sa se uite cu mare atentie pe documente" si vor vedea ca sunt strabatute ca un fir rosu de indemnul: "Voteaza impotriva" ! :)))

    PS. He-he, nene Dragnea, am mai invatat si noi cate ceva tot, "admirandu-te" cum te produci pe la TV. De exemplu sa iti "citim" mesajele publice ! :))
  • +5 (5 voturi)    
    Traducere (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    "Am zis sa se uite cu mare atentie si sa decida fara nicio linie de la partid",
    Adica, in limbajul cifrat PSD : "Sa votati impotriva cererii DNA".
  • +2 (4 voturi)    
    Condamnatul Dracnes (Duminică, 11 septembrie 2016, 20:05)

    Locke Lamora [utilizator]

    Semnalizeaza doar, front comun, al borfasilor bineinteles. Le este amenintat traiul din furaciune.
  • 0 (0 voturi)    
    parca n-ar sti (Luni, 12 septembrie 2016, 9:52)

    Ilidia [utilizator]

    De parca indivizii n-ar sti "traditia"... Asa ca, cu toate vorbele spuse pt.public de Dragnea, stiu ei bine care sunt "indicatiile de la centru" si-si vor proteja infractorii.