Bogdan Diaconu: PRU va strange semnaturi pentru a initia o motiune de cenzura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2016, 13:44 Actualitate | Politic

Bogdan Diaconu
Foto: Facebook
Presedintele Partidului Romania Unita (PRU), deputatul Bogdan Diaconu, a anuntat ca luni va incepe strangerea de semnaturi pentru initierea unei motiuni de cenzura impotriva Guvernului. "Ii invit pe domnii presedinti Dragnea si Tariceanu sa lase orgoliile politice de o parte, sa nu mai mimeze Opozitia, sa demonstreze ca sunt de partea romanilor si sa incurajeze parlamentarii PSD si ALDE sa sustina motiunea de cenzura a PRU", a declarat joi Bogdan Diaconu, citat de Agerpres.

Intrebat daca Victor Ponta va sustine demersul PRU, Bogdan Diaconu a raspuns: "Sunt convins ca va semna".

La randul sau, purtatorul de cuvant al PRU, Mirel Palada, si-a exprimat speranta ca parlamentarii PSD si ALDE vor sustine acest demers.

Pe de alta parte, amintim ca presedintele PSD Liviu Dragnea declarase ca nu vrea sa aiba niciun fel de colaborare cu "un partid nationalist".

"Din punctul meu de vedere, Romania se afla in fata unor mari provocari. Unele care se vad, altele care nu se vad. Nu cred ca raspunsul la aceste provocari este un partid nationalist sau poate chiar extremist. In acest conditii, noi ii multumim foarte mult pentru grija. Daca PRU se expandeaza pentru a ajuta PSD-ul, multumim, nu. Nu vrem sa avem nici un fel de relatie cu un partid nationalist. (...)Nu au nicio legatura cu valorile si principiile noastre. Exista un parteneriat cu un partid din Polonia al carui presedinte a fost arestat, din cate am inteles, pentru chestiuni legate de spionaj pentru Rusia sau cam asa ceva",  a spus Dragnea in urma cu o saptamana.










1841 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    succes (Joi, 8 septembrie 2016, 13:48)

    levierul [utilizator]

    oricum ajungeti la Jilava.
    Partidul Romania Uimita de nemernicia cu care va erijați in patrioti, in romani adevarati, insa voi sunteti doar o adunatura imposibila de hoti
  • +11 (15 voturi)    
    Poate ne ia si pe noi cineva in seama (Joi, 8 septembrie 2016, 13:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Incercam tot felul de smecherii poate afla lumea de noi si prindem ceva fripturi la iarna. Ca programe si proiecte nu avem dar avem o multime de ratati de la alte partide la reciclat si e foame mare.
  • +12 (16 voturi)    
    si motiunea ce titlu va avea??? (Joi, 8 septembrie 2016, 13:57)

    cepreudonim [utilizator]

    ...poate titlul potrivit.."SUNT DISPERAT DUPA POPULARITATE. CE POT FACE??"

    PENALII TE VOR SUSTINE...

    dar tu vei pierde din simpatie....noi ne-am saturat de circ.
  • +7 (9 voturi)    
    Apel catre lichele (Joi, 8 septembrie 2016, 13:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O lichea face apel catre alte lichele sa lase orgoliile deoparte ca sa poata fura cum au facut pina acum. Ciuma rosie securistoida din P$D, ALDE si PRU se zvircoleste in asteptarea ciolanului care intirzie sa ii vina. TOTI ACESTI TICALOSI CARE AU DISTRUS ROMANIA TREBUIE JUDECATI si condamnati pentru raul facut.
  • +9 (11 voturi)    
    Partid de stransura,strange semnaturi ? (Joi, 8 septembrie 2016, 14:02)

    Plagarus [utilizator]

    Ghitza & Troaca David ,Rizea, Manolache, penalii beton,vor fi strangatorii !
  • +10 (12 voturi)    
    unde-i mîţa (Joi, 8 septembrie 2016, 14:04)

    victor L [utilizator]

    s-o "smotocesc", zise soricelul dupa ce a mincat niste boabe de struguri :P
  • +9 (11 voturi)    
    super (Joi, 8 septembrie 2016, 14:05)

    The Great Cornholio [utilizator]

    mai e putin si se face anul de la incendiul din Colectiv. Comemoram in STRADA!!!
  • +8 (10 voturi)    
    S-a dat drumul la circ! (Joi, 8 septembrie 2016, 14:12)

    Taifunn [utilizator]

    Nu se poate sa ii cenzuram pe toti circarii astia? E evident de la o posta ca nu sunt decat niste manevrati, pusi sa mute reflectoarele pe probleme insignificante inainte de alegeri. Nu ii mai ajutati facandu-le publicitate. Lasandu-i in pace se vor duce singuri inapoi in intuneric unde le e locul :)
  • +7 (9 voturi)    
    super lichele (Joi, 8 septembrie 2016, 14:33)

    zigot [utilizator]

    aceasta adunatura din scursorile celorlalte partide care dau pe afara de lichele; ce vreti voi sa faceti?
    chiar nu a-ti inteles nimic din realizarile acestui guvern, atat de limitati sunteti?
    poporul apreciaza ce face acest guvern iar voi trebuie sa respectati poporul daca mintea voastra nu produce nimic!
  • +5 (7 voturi)    
    Poftim? (Joi, 8 septembrie 2016, 14:47)

    Veetor [utilizator]

    Pe ce motiv?
    • +3 (5 voturi)    
      dar ce, (Joi, 8 septembrie 2016, 15:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Veetor

      conteaza pentru ei?
      pentru ei doar ciolanul conteaza.
      eu as face niste ziduri inalte in jurul parlamentului, cand sunt toti acolo, si as schimba paza cu oamenii din paza penitenciarelor si i-as tine acolo la dospit, pe veci.
  • +3 (5 voturi)    
    psd-2 (Joi, 8 septembrie 2016, 15:17)

    nahir [utilizator]

    se da cocos?
  • +3 (5 voturi)    
    Doamne . . . . (Joi, 8 septembrie 2016, 15:41)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . mu pedepsi acest popor dandu-i drept conducatori asemenea lichele. In numele tatalui, al fiului si al sfantului duh!