Dragnea: Ponta trebuie sa fie pe listele PSD. Este un caz special, se va discuta in Comitetul Executiv/ Ponta nu l-a pus pe Ghita pe listele PSD

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:55 Actualitate | Politic

Ponta si Dragnea
Foto: AGERPRES
Liviu Dragnea si-a reafirmat miercuri sprijinul pentru Victor Ponta declarand ca fostul premier trebuie sa se regaseasca pe listele PSD la alegerile parlamentare, in ciuda faptului ca Ponta este a fost pus sub control judiciar de procurorii DNA in dosarul in care este acuzat de folosirea influentei ori autoritatii in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite si de complicitate la infractiunea de spalare de bani, in dosarul aducerii lui Tony Blair in Romania. Mai multe, Dragnea a afirmat ca Ponta este "un caz special" si ca o decizie privind o eventuala aplicare a codului de conduita in situatia sa se va lua de catre conducerea extinsa a partidului, la o sedinta de saptamana viitoare. De asemenea, Dragnea a insistat ca Ponta nu l-a pus pe listele de candidati pe Sebastian Ghita in 2012, asa cum acuza procurorii DNA.

"Am discutat ca va fi unul dintre subiectele de la sedinta CEx" a fost raspunsul lui Dragnea, intrebat daca situatia lui Victor Ponta, plasat sub control judiciar, a fost discutata la sedinta de miercuri.

Dragnea a precizat ca "sigur" ca Ponta este asteptat la sedinta de saptamana viitoare. "Dincolo de invitatia publica pe care i-o fac, va primi si o convocare. Ne-am vazut, urmeaza sa ne mai vedem astazi sau maine sa incepem sa colaboram asa cum este firesc sa se intample" a spus el.

Intrebat daca, in opinia sa, lui Ponta nu i se aplica prevederile din codul de conduita al partidului pentru candidati, Dragnea a explicat ca Ponta este un caz special si ca nu el l-a pus pe Sebastian Ghita pe listele de candidati: "Victor Ponta nu il putea pune pe Sebastian Ghita pe liste, el personal, aveam niste proceduri adoptate atunci, aveam adrese in teritoriu. S-a stabilit ca listele vor fi aprobate prin vot in Comitetele Executive judetene. Listele au venit de la Prahova inclusiv s-au aprobat in CEx national ulterior au fost semnate de catre toti cei patru presedinti ai aliantei.

"In 15-16 septembrie (la sedinta cex - n.r.) vom discuta acest aspect pentru ca totusi Victor Ponta este un caz special si CEx va trebui sa ia o decizie. Punctul meu de vedere este ca Victor Ponta trebuie sa fie pe listele PSD.  Asta va decide Comitetul Executiv, eu nu sunt un dictator. Sprijinul pentru Victor Ponta este foarte sincer" a completat el. 

In ceea ce priveste un contract intre PSD si fundatia lui Tony Blair, Dragnea a declarat ca nu a existat asa ceva. "Din cate stiu eu nu. nu m-am ocupat eu, am fost la acea conferinta. Eu pot sa spun ca Victor Ponta nu l-a pus el pe Sebi Ghita (pe liste - n.r.). Ba dimpotriva, nu a fost prea fericit."

Intrebat daca atunci cand s-au vazut au lamurit apropierea lui Ponta de PRU, Dragnea a refuzat sa dezvaluie ceva, afirmand ca vor decide impreuna ce vor spune public dupa intalniri.


Citeste mai multe despre   









2295 vizualizari
  • +13 (15 voturi)    
    Unde altundeva? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unde sa candideze un plagiator (=hoț) dacă nu pe listele celui mai mafiot partid, condus pina acum de criminali, pesucariasi si condamnati penali? Pe listele PSD nu se pot afla decit hoti si complici la jaf
  • +12 (14 voturi)    
    saracul dragnea... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Necromancerul este intr-o pozitie tare urata:

    1) daca il lasa pe pinnochio sa plece, pierde foarte mult capital si, implicit, si putere;
    2) daca pinnochio ramane, au sa ii sara in cap baronii cu probleme si la care s-a aplicat codul de etica.

    Nasol moment, misto coliva! :-)
  • +9 (11 voturi)    
    altceva? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:14)

    zigot [utilizator]

    mai este ceva de spus despre dragnea, ponta , deci psd?
    dragnea spune tot!
  • +11 (13 voturi)    
    :) (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:19)

    gigicel [utilizator]

    Cetateni, drepturi cetatenesti, oameni de rand, cod de conduita. Ce-s cuvintele astea pentru un zeu ca Dragnea?
  • +11 (11 voturi)    
    mda (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:24)

    SoulSearcher [utilizator]

    ce ziceam in articolul despre codul de etica al PSD...

    cod etica =/= PSD
  • +12 (14 voturi)    
    Mda, proceduri... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:27)

    Veetor [utilizator]

    Aveati proceduri? Si ce-i cu asta? Sa ai proceduri nu inseamna neaparat ca le si respecti. A se vedea cazul actual: statutul spune ca nu e voie sa candideze, tu spui ca e caz special. Ghita nu a fost caz special?
  • +10 (12 voturi)    
    PSDul un economat pt. puscariabilul Ponta Viorel? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:33)

    Plagarus [utilizator]

    Va fi asistat pro bono de catre Partidul penalilor trandafirii !
  • +10 (12 voturi)    
    doua precizari importante (Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:38)

    tropotaru [utilizator]

    Ca de fiecare data, Draqneea:
    - vorbeste cu colegii din sucursalele pesed
    - incepe sa se gandeasca serios
  • +6 (8 voturi)    
    incaiera-i drace! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:38)

    __alex__ [utilizator]

    un partid ca P$D-ul sa aiba comisie de etica nu e culmea ironiei, ci a sarcasmului.
  • +3 (3 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 7 septembrie 2016, 16:43)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Dle Dragnea cum respectati codul de etica PSD prin sustinerea ca Ponta sa figureze pe listele PSD bineinteles ca nu respectati propriu cod si cel mai bun exemplu sunteti Dvs - un condamnat definitiv sa conduca un mare partid cu pretentii la guvernare. Oare o sa vedem un plagiator cu dosare penale presedintele senatului sau a camerei deputatilor asa cum isi doreste Ponta si pt care va santajeaza cu inscrierea alaturi de Ghita in PRU ? Fereasca Dumnezeu
  • +2 (4 voturi)    
    Stimati cret1n1 (Miercuri, 7 septembrie 2016, 16:47)

    R.Stoian [utilizator]

    Votati p$d! O sa ia de pe voi si umbra de saracie care vi-a mai ramas.
    Dragi tineri si "lehamitosi", iesiti dracului la vot si votati orice in afara de d0b1tocii care ne-au condus pana acum, fie ca e ciuma rosie, pnl, pmp,etc.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta un caz special? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 17:21)

    mr_mojo [utilizator]

    Poate vrea și pensie de handicapat? Mental s-ar încadra.
  • 0 (0 voturi)    
    Asteptam pe frontispiciu P$D sa scrie (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:47)

    strelka [utilizator]

    „Toati membri de partid sunt egali, numai ca unii sunt mai egali decit altii"