Codul de Etica al PSD l-ar putea impiedica pe Victor Ponta sa candideze la parlamentare

de RH     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 15:18 Actualitate | Politic

Codul de Etica si Conduita al PSD arata ca membrii de partid pusi sub control judiciar pentru orice tip de infractiune nu vor primi sprijinul partidului pentru ocuparea de functii alese sau numite, scrie BN24.ro. Or, fostul premier Victor Ponta a fost pus marti sub control judiciar de DNA in dosarul aducerii in Romania pentru o conferinta a lui Tony Blair.

Astfel, daca judecatorii vor confirma decizia DNA de plasare sub control judiciar a fostului premier, acesta ar putea fi exclus de pe listele de candidati ale partidului la alegerile parlamentare din 11 decembrie. Cele 60 de zile de control judiciar cerute de DNA acopera exact perioada in care se fac listele parlamentare si depunerea dosarelor la birourile electorale.

Interesant este ca nici presedintele PSD, Liviu Dragnea, nu indeplineste criteriile din Codul de Etica si Conduita, el fiind condamnat definitiv in dosarul Referendumul. Totusi, conducerea PSD a decis sa-l sustina pe Dragnea, in ciuda condamnarii definitive.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2946 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    Ete scartz (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Codul de etica nu ii permite nici Necromancerului Dragnea sa fie sef de partid si el tot este.
    • +3 (3 voturi)    
      etica (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:09)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Etica si psd-ul,vaca si baletul.Cine mai spera la etica si moralitate in politica din RO ?
      • +1 (1 vot)    
        Corect! (Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:05)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Etica si PSD-ul in aceeasi propozitie constituie infractiune de oximoron. Cum ai spune intunericul luminos, alba cea neagra, comunist integru, etc. ...
  • +14 (14 voturi)    
    Codul de Etica al PSD/ALDE = CORUPTIE& HOTIE ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:25)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Una spun alta fac . Dupa codul de ETICA nu ar mai fii Liviu Dragnea Presedinte al PSD si nici Victor Ponta Membru PSD mai mult .

    Dupa CODUL de ETICA ar trebuii sa se disolve PSD ca Partid CORUPT si sa se autodenunte la DNA pentru HOTIILE facute .
    • -5 (5 voturi)    
      CUM ASTA (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:01)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui JohnAnticoruption

      cum sa se autodenunte ei primii.Nu ar fi normal ca un cocos, videanu si altii ca sint foarte multi sa se denunte pentru furturi cu mult mai manoase maicrosoft, anpr fondul proprietatea, fonduri de investitiii asigurari etc etc pe linga care furaciunile psd-istilor pe cuvint par gainarii mai un termopan, mai o zugraveala hai sa zicem 50 mii lei.Pai pentru asta hotii vostri nu se dadeau jos din pat.Si atunci cine ar trebui sa se denunte mai intii? hoti vostri sau hotii nostri.Tu ce zici?
      • +5 (5 voturi)    
        Cum spunea "desteptul" vostru de Ponta (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        cu ceva ani in urma : " Ai lor au furat mai mult ca ai nostri" ? :))) Parca asa...

        Iar tie gugumania asta extrema ti s-a infipt in minte de atunci, iar acum iti strabate sufletul "ca un fir rosu", nu-i asa ? "Tatuca" Ponta ! :))) Ha-ha-ha... ce vi-l mai meritati, loazelor. ;)
      • +2 (2 voturi)    
        Pentru noi este raspunsul clar : Hoti vostri first (Marţi, 6 septembrie 2016, 21:52)

        JohnAnticoruption [anonim] i-a raspuns lui EmilNae

        Pentru noi este raspunsul la intrebarea dumnavoastra foarte clara ; Hoti PSD (vostri ) FIRST !
  • +9 (9 voturi)    
    care etica?! :) (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:42)

    haddess [utilizator]

    ...
    • +7 (7 voturi)    
      Etica hotilor ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:09)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui haddess

      Si etica hotilor este o etica nu ?
      „Un popor care alege politicieni corupţi, impostori, hoţi şi trădători, nu este victimă, ci complice.” — George Orwell
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    cod etica =/= PSD

    sunt doua antonime stimatilor
  • +10 (10 voturi)    
    Ce cod de etica fascist !!! (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:18)

    Carpi [utilizator]

    Cum poate fi discriminat Ponta ?? Tocmai el, care si-a tinut promisiunea, si pana la alegeri autostrada Comarnic-Brasov va fi gata !
  • +12 (12 voturi)    
    "Codul de etica PSD" (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:16)

    potaissa [utilizator]

    N-am mai ras asa din copilarie.........
  • +7 (7 voturi)    
    Exact ca in bancul de la... (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:24)

    gigiN [utilizator]

    ...."Radio Erevan" cu ceausescu :*Este adevarat ca se moare de la cancerul in gat ? *Da ,se moare,dar nu are !!
  • +6 (6 voturi)    
    Cea mai cea (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cea mai bună poantă pe ziua de azi: P$D și Etica!
  • +4 (4 voturi)    
    Cod de etica? (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:31)

    AliceBaranescu [anonim]

    Mai avem cod de etica? Nu cred.
  • +9 (9 voturi)    
    Codul e un peste. (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:33)

    man_and_twin [utilizator]

    Dar despre presedinti de partid condamnati definitiv, pt frauda electorala, ce zice codul lui pesede prajit?

    Or sa zica la fel, ca n-a fost pus sub control judiciar pt coruptie, si merg mai departe. Nimic nou.
  • +5 (5 voturi)    
    acum intelegeti? (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:34)

    xanti [utilizator]

    Motivul pentru care a fost creat PRU?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-inici-o pagubă. (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:35)

    asavreau [utilizator]

    Cu cât mai mulți dintre vechii politicieni care să nu aibă voie să candideze,cu atât mai bine pentru noi.Și așa în Parlament rezolvau problemele lor nu ale noastre.
  • +1 (3 voturi)    
    Pai tocmai aici e schepsisul,trebuie (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:25)

    xrogo [utilizator]

    impiedecat sa mai candideze,deranjeaza"parlamentul meu" si-si permite si sa-l depaseasca pe Johann in sondaje!
  • 0 (0 voturi)    
    despre ce (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:32)

    nahir [utilizator]

    cod de etica poate vorbi presedintele penal al psd?
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:05)

    Azra [utilizator]

    Dar oare cine o fi suflat la DNA denuntul asta si tocmai in acest moment crucial pentru viitorul poilitic al lui Ponta in primul rand, dar si pentru partid. Perfida actiune.Dupa chestia cu retragerea titlului de doctor, actuala punere sub acuzare il trage,practic, pe dreapta pe V.Ponta.Actiunea este machiavelica si are boarea otravurilor necunoscute, marca Borgia, altoite in Balcani . Trebuie sa fi fost orchestrata de cineva din "Inner cercle"al partidului,care cunostea detaliile unor activitati ultra-confidentiale intreprinse in acei ani, poate si pentru a-si salva propria-i piele.
    Este si un avertisment serios pentru cei care fac politica in prezent: sa nu-si inchipuie nici unul ca marsaviile si matrapazlacurile pe care le fac pe ascuns, in numele si sub faldurile nobile ale partidelor din care fac parte, vor ramane nedescoperite si nepedepsite -sooner or later- ca si in cazul de fata.
    Romanul, cat de loial ar fi parut el iubeste delatiunea, de indata ce i se iveste ocazia! Este unul din marile lui defecte! Din cauza asta nici nu suntem luati in serios de partenerii de peste hotare.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai pontalaul are belele buluc (Miercuri, 7 septembrie 2016, 5:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      La el e ziua si beleaua, atat de multe a adunat. Stai sa vezi cate cadouri din astea o sa mai primesca pana la Craciun.
  • 0 (0 voturi)    
    Codul de Etica PSD? (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:14)

    Pac-pac [utilizator]

    Baieti, codul de etica PSD are niste paragrafe scrise cu cerneala invizibila (in varianta electronica, scrisul are culoarea alba si se vede doar cand dai select) care spun ca cu cat esti mai bandit, cu atat ajungi mai sus.
    Deci, conform codului de etica, Ponta va fi primul la senat pe lista din Gorj.
  • +2 (4 voturi)    
    Intradever, punctul 12 din codul de etica psd (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:22)

    yellowdog [utilizator]

    prevede ca daca esti prins ca ai furat inseamna ca abilitatile de hot sunt reduse, drept urmare vei lasa locul altui hot in devenire