O noua zi libera: 24 ianuarie, Ziua Unirii Principatelor Romane, a fost declarata zi libera nelucratoare

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 14:21 Actualitate | Politic

Camera Deputatilor a adoptat, marti, legea privind declararea zilei de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane - ca zi libera nelucratoare, cu 209 voturi "pentru", 4 "impotriva" si 2 abtineri, informeaza Mediafax.

Proiectul de lege depus de mai multi parlamentari PSD modifica alineatul 1 al articolului 139 din Legea nr.53/2003 privind Codul Muncii.

Astfel, data de 24 ianuarie - Ziua Unirii Principatelor Romane este declarata zi nelucratoare adaugandu-se celorlalte sarbatori legale - 1 si 2 ianuarie; prima si a doua zi de Pasti; 1 mai; prima si a doua zi de Rusalii; Adormirea Maicii Domnului; 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei, cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei; 1 decembrie; prima si a doua zi de Craciun.

Codul Muncii mai prevede si doua zile libere pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.

Initiativa legislativa a fost respinsa de Senat si nu a fost sprijinita de Guvern in plenul Camerei Deputatilor.

Legea merge la presedintele Klaus Iohannis pentru promulgare.


Citeste mai multe despre   









6862 vizualizari
  • -4 (16 voturi)    
    excellent (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in Occident - la care ne inchinam cu ambele maini! - exista de doua ori mai multe zile nelucratoare decat in periferia cunoscuta in alte vremuri sub numele de Romania.
    • +6 (10 voturi)    
      Dar productivitatea e tripla ! (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu e important sa vii si sa dormi la serviciu - pe baza filozofiei "ei nu ma platesc cat merit eu nu lucrez cat pot". Productivitatea e cheia cresterii salariilor, a nivelul;ui de trai si civilizatie. Tarile din frunte au numarul de ore efectiv lucrate mic dar valoarea creata foarte mare. Ne furam caciula si nu stim cine e vinovat.
  • +4 (6 voturi)    
    Perfect... (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:52)

    JestersTear [utilizator]

    ... parlamentarii si-au votat o minivacanta de schi la anul. Fac punte peste ziua de luni 23 ian 2017 si gata vacanta... ca sa nu mai vorbim de capital electoral pentru alegerile din decembrie...
    De la ce partid ziceati ca sunt initiatorii?
    • +2 (4 voturi)    
      e ok (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:10)

      Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Nu pot banui parlamentarii ca mor de grija poporului deci cred ca ai dreptate dar totusi Romania e inca la coada in ceea ce priveste numarul de zile libere.
      Sa nu uitam ca muncim ca sa traim si nu invers.
  • 0 (0 voturi)    
    Alta pomana electorala? (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:47)

    galeo [utilizator]

    Indemnizatie pentru mame, eliminarea impozitului pe pensii, o noua zi libera.
    Ce pomana electorala urmeaza ?
    • +6 (6 voturi)    
      Desfiintarea senatului si aplicarea (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      rezultatului referendumului privind numarul de parlamentari :-)) Ar fi singura masura care m-ar convinge sa mai votez in sistemul mafiot din politica Romaneasca
  • +10 (10 voturi)    
    As propune parlamentului.... (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:36)

    gigiN [utilizator]

    ...sa declare-macar pentru ei-si cateva zile lucratoare !!!