Pomenile electorale: Senatul scuteste toti pensionarii de impozitul pe venit si de plata contributiilor sociale

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 13:00 Actualitate | Politic

Sedinta Senat
Foto: Hotnews
Plenul Senatului a adoptat, marti, o propunere legislativa prin care se elimina impozitul pe venit de 16% datorat pentru pensiile mai mari de 1.050 de lei. Proiectul initial al Cristianei Anghel (ALDE) a fost modificat in comisii si s-a decis ca plata contributiilor la asigurarile sociale sa fie facuta de la buget, nu din venitul persoanei, informeaza News.ro. In plen, legea a fost sustinuta de PSD, liberalii declarandu-se si votand impotriva proiectului.

Senatul este prima camera sesizata, Camera Deputatilor este decizionala.

Legea a fost adoptata cu 66 de voturi "pentru", 5 abtineri si 18 "impotriva". Legea a fost contrasemnata de mai multi alti parlamentari PSD, ALDE si din fostul grup parlamentar UNPR.

Modificarile prin care s-a ajuns la aceste prevederi au fost operate in cadrul sedintei Comisiei de buget, finante din 31 august, cand s-a intocmi un raport suplimentar cu mai multe amendamente.


Potrivit actualei legislatii, pensiile se impoziteaza cu 16% in cazul celor care depasesc valoarea de 1.050 de lei. Prin prezenta lege, se elimina acest impozit, astfel incat nicio pensie din Romania nu va mai fi supusa taxarii, indiferent de cuantum.

Proiectul modifica si baza de calcul al contributiei de asigurari sociale de sanatate, datorate de persoanele fizice cu venituri din pensii si de cele care primesc indemnizatii pentru incapacitate temporara  de munca, ca urmare a unui accident de munca. Astfel, potrivit modificarilor aduse in comisia de buget-finante, plata contributiei de asigurari de sanatate la pensii se va face de la bugetul de stat, nu din venitul persoanei.

Legea a fost initiata de senatorul ALDE Cristiana Anghel, care a propus-o ca o masuri de ajutorare a batranilor.

"Batranii nostri nu sunt o masa amorfa, fara identitate. Batranii nostri au nume si prenume. Sunt parintii, bunicii sau strabunicii nostri. Batranii nostri au construit o tara. A venit razboiul si a distrus-o. (...) Dupa o munca de o viata, parintii, bunicii, stramosii nostri au ajuns bataia de joc a guvernantilor. Se pare ca dumnealor sufera de gerontofobie", a explicat senatorul.

Propunerea legislativa a fost depusa in Parlament in luna ianuarie, si a fost retrimisa de mai multe ori la comisie. Comisia de buget-finante a dat de doua ori raport de respingere propiectului, iar pe 31 august au elaborat un raport de admitere cu amendamente.

Astfel, potrivit modificarilor aduse in comisia de buget-finante in ultimul raport, de admitere, au fost abrogate articolele 62 si 64 din Codul Fiscal, care prevad categorii de venituri supuse impozitului pe venit de 16%, printre care si pensiile.

Guvenul nu a sustinut propunerea legislativa, din cauza impactului negativ asupra venitului bugetului de stat consolidat, estimat la 2,2 milioane lei pentru anul 2017 - cifra despre care Mariana Campeanu (PNL) a declarat ca este gresita, fiind de fapt vorba de 2,2 miliarde lei.

"Pentru cine scutim noi impozitul? Pentru cei cu pensii mici? Pentru ca ei au acest impozit scutit. Sunt 3, 8m milioane de pensionari cu pensii sub 1000 de lei, cum acceptatti acest lucru? Acesti batrani vor ramane cu aceeasi pensie, iar cei cu 100 de milioane vor avea bani in plus" a spus Campeanu in plen.

Ea a propus un amendament de ridicare a plafonului de scutire de impozit de la 1000 de lei la 15000 de lei, insa a fost respins de plen.

Legea prevede si ca actul nu poate fi modificat prin Ordonanta de Urgenta, fapt care i-ar putea atrage critici de neconstitutionalitate, in cazul in care ar trece si de Camera Deputatilor, avand in vedere ca in Constitutie sunt prevazute expres cazurile in care Guvernul poate emite OUG si nu permite Parlamentului sa faca astfel de mentiuni.










13920 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Liber la pomeni (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:12)

    mitg [utilizator]

    Cum zice melodia, baga bani pana ramai fara contribuabili care sunt scarbiti de atatea taxe fara absolut nici un beneficiu pentru ei.
    • +5 (7 voturi)    
      ar trebui limite de bun simt (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:25)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca voiau sa faca un lucru bun, dadeau bani celor cu pensii mici care traiesc de pe o zi pe alta, nu celor cu pensii de peste zece mii de lei. La fel au facut si cu idemnizatiile de crestere a copilului de zeci de mii de euro pe luna si cu scutirile de impozit pentru veterani de milioane de euro(a se vedea impozit pe proprietatile regale). Toate legile ar trebui sa aiba limite de bun simt, pentru ca banii de la buget sunt ai tuturor.
  • +11 (13 voturi)    
    adica (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:24)

    Gobelin [utilizator]

    sa luam bani de la buget, de la investitii, si sa-i dam in plus lu' Isarescu ?
    vivat PSD, vivat campania electorala!
    • +3 (3 voturi)    
      hei (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:19)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Ideea este ca magistratii, care au pensii mari, vor beneficia masiv de aceasta lege. Speranta este ca poate, poate, cei activi ii vor lasa sa respire pe penalii din Parlament.
  • +21 (21 voturi)    
    Din titlu lipseste un cuvant! (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:25)

    Crioan [utilizator]

    Mai ales daca legea a fost data de senatoarea fomista, este clar ca se refera la nemimpozitarea tuturor pensiilor SPECIALE!
    Pensiile normale oricum in majoristate sunt SUB baremul de 1050 lei, asa ca nu erau afectate de impozite.
    Parlamentarii vor sa isi puna la adapost mega-pensiile specifice, nu de "Batranii nostri " le pasa lor!
  • +13 (15 voturi)    
    NU de batrani ii doare (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:27)

    BEDE [utilizator]

    Daca ii durea e batrani atunci ridica plafonul de la care se impoziteaza. Mi s-ar fi parut destulde normal ca sa se impoziteze la peste 3000RON - adica ceea ce ar fi pensii speciale, asa, ca de fost parlamentari...
    Si ce se alege din buget? Anul trecut a scazut la 5% impozitul pe dividende. A scazut si TVA. Si mai vor si sa creasca salariile la toti bugetarii si la medici... Buget de unde? Cumva din bani imprumutati?
    Lor le pasa numai sa-i pacaleasca pe fraieri ca sa-i voteze. Si cu impozitul pe pensie la peste 1050RON nu ii afecta pe cei mai saraci, pt ca multi au pensii de 700-1000RON, iar la o pnesie de 2000RON (destul de mare), impozitul ar fi revenit 160RON, deci nu l-ar fi afectat prea rau pe pensionar.
    • +8 (10 voturi)    
      e simplu... (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      inainte nu le pasa pentru ca oricum nu-i "vana" justitia
      acu dna incepe sa-si faca treaba si le e frica sa fure...
      drept urmare dau legi care-i avantajeaza....
      si o sa mai vina!
  • +14 (16 voturi)    
    Parlament de nemernici! (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:42)

    Adri70 [utilizator]

    Un parlament de nemernici!
  • +7 (11 voturi)    
    asa mai... (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:50)

    liviu_ [utilizator]

    dam scutiri asistatilor sociali, pensionarilor etc...
    tuturor MAI PUTIN celor ce muncesc!

    cu ce o sa-i mai sustineti hotilor?! ca o sa pleca toti! cat de cat am un salariu ok pt romania , da daca va apuca inteligenta sa distrugeti si sectorul IT tara asta intra in faliment f curand!
    • -1 (5 voturi)    
      scutirile (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:33)

      Cosanzeana9 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      despre care spui tu ca se dau pensionarilor: afla ca pensionarii au muncit si ca din taxele oprite la salariile lor ai beneficiat si tu: ai fost la scoala, ai fost la doctor, etc.; ai grija ca roata se intoarce...
  • +7 (13 voturi)    
    Imi e rusine ca sunt roman (Marţi, 6 septembrie 2016, 13:52)

    galeo [utilizator]

    Sincer va spun, Imi e rusine ca sunt roman, dupa aberatia asta si cea cu indemnizatia de crestere copil
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt doua categori iin aceasat tara (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:22)

    Martinezu [utilizator]

    de care au grija politicienii.
    Prima si cea mai importanta este categoria demnitarilor de care se ocupa 4 ani pe mandat.
    4 ani nu auzi decat de sporuri si pensii speciale pentru parlamentari ( sparlamentari cum am cistit intr0un alt post aici).
    2 luni din cei 4 ani intra in discutie pensionarii si eventual bugetarii.
    Cei care producem pentru tara, angajatii in sistemul privat, nu intram niciodata in discutie, suntem prea putini sa mai contam. Si oricum majoritatea noastra nu voteaza cu trantorii.
  • +8 (10 voturi)    
    Și titlul este o minciună. (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:44)

    asavreau [utilizator]

    Așa prostesc parlamentarii populația,cu ajutorul jurnaliștilor.Legea scutește de impozit pensionarii cu pensii nesimțite,speciale,dar care nu au făcut nimic ca să merite acele pensii.O hoție legalizată de borfașii din Parlament.Cei cu pensii normale nu plăteau impozit,deci titlul corect ar fi"scutiți de impozit cei cu pensii nesimțite acordate abuziv de parlamentarii care susțin în Parlament,grupuri mafiote care vor destabilizarea României".
  • +7 (9 voturi)    
    A scris cineva mai sus (Marţi, 6 septembrie 2016, 14:50)

    tanar_pensionar [utilizator]

    Si trebuie mereu repetat ca asta nu este pentru pensionarii obisnuiti. Este chiar pentru ei cu superpensii, bugetarii speciali. Ca vor incasa si altii care au meritat sa li se calculeze pensii mari prin munca si taxele mari platite, nu-i intereseaza! Ca aia nu cred sa voteze cu PSD. Pensiile mai mici de 1000 de lei nu se impoziteazaoricum, nu uitati!
  • +7 (7 voturi)    
    grafic pensii (Marţi, 6 septembrie 2016, 15:43)

    rsbl [utilizator]

    ar fi interesant in acest context un grafic cu repartitia pensiilor pe intervale de 500-1000 lei
  • +6 (6 voturi)    
    Pensii speciale si neimpozitate! (Marţi, 6 septembrie 2016, 16:47)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Dam pensii speciale care pe deasupra nu sunt impozitate. Votati vechile partide politice ca suntem pe un drum bun!
  • +5 (5 voturi)    
    minunile de marti (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:18)

    revo [utilizator]

    De unde in campania electorala de acum 4 ani, PSD-istii se bateau cu caramida in piept pentru impozitarea progresiva, direct proportionala cu venitul, acum au ajuns sa-si scuteasca total si pensiile speciale, hipernesimtite!
  • +2 (2 voturi)    
    Pensiile nesimtite continua, promovate de PSD, (Marţi, 6 septembrie 2016, 22:50)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    un partid de nesimtiti (si hoti).
  • +1 (3 voturi)    
    pensionari...copiii vostri vor suferii mai tare (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:20)

    rov [utilizator]

    de pe urma acestei legi...
    Si in loc sa va viziteze mai des, sa vina mai repede la voi pe autostrazi, vor pleca si mai multi in lumea larga.
    Voi veti ramane aici, fara spitale, fara medici, dar cu securistii de la a3 mai bogati si mai influenti....
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 7 septembrie 2016, 12:48)

    LiviuDrula1 [anonim]

    Aceasta idiotenie cu aspect populist/electora inbogatesc pe cei cu pensii f mari ( vezi parlamentarii militarii/securistii etc) care vor beneficia de plusuri de multe sute de lei Oare nu le ajungeau si asa pensiile uriase votate. In schimb bugentul va avea mult de suferit ducand la imposibilitatea de plata a pensiilor amaratilor diminuarea veniturilor pt sanatate etc. Oare crede PSD ca va pacali pe romani cu astfel de idiotenie. Cu ani in urma Tariceanu a facut la fel majorand pensiile mult prea mult si rezultatul a fost ca ne-a bagat in criza.