SURSE Dudu Ionescu este una din variante pentru preluarea ministerului de interne

de Departamentul Politic     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2016, 11:11 Actualitate | Politic

Constantin Dudu Ionescu
Foto: AGERPRES
Consilierul pe probleme de securitate al presedintelui Iohannis, Constantin Dudu Ionescu, este una din variante pentru preluarea ministerului de interne, dupa demisia lui Petre Toba in urma cererii DNA de urmarire penala sub acuzatia de favorizare a infractorului in dosarul DIPI, au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate palatului Cotroceni. Potrivit acestora, lui Dudu Ionescu i s-a facut aceasta propunere, insa consilierul prezidential ar privi cu rezerve aceasta oferta. Nu este clar in acest moment daca Dudu Ionescu va accepta sau nu propunerea de a prelua ministerul de interne.

Dudu Ionescu a mai fost ministru de interne sub guvernarea CDR, cand a preluat portofoliul in urma ultimei mineriade din 1999 fiind ministru din ianuarie pana in decembrie.A ocupat functia de secretar-adjunct al PNTCD. Dupa esecul partidului la alegerile din 2000, care au dus la disparitia partidului din Parlament, Dudu Ionescu s-a inscris, in noiembrie 2003 in PUR-ul lui Dan Voiculescu. A explicat la vremea respectiva a optat pentru PUR intrucit, dupa rezilierea protocolului cu PSD si dupa declaratiile de apropiere fata de PPE, este cel mai bine plasat pentru a putea construi un partid de orientare populara. Dudu Ionescu  a demisionat din partidul lui Voiculescu in mai 2005. Se retrage o vreme din viata publica si politica. La alegerile pentru Parlamentul României din 2008, il gasim candidat din partea PD-L, într-un colegiu din sectorul 4, Bucuresti. Desi s-a clasat pe primul loc ca număr de voturi, nu a fost ales deputat.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3489 vizualizari
  • +22 (30 voturi)    
    Dragi romani (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:21)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dragi romani, voi nu v ati saturat de aceasta rotatie a cadrelor?
    • +18 (20 voturi)    
      Alt reinventat? (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:49)

      mihai1986 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      A mai fost ministru de interne si nu a facut nimic...Chiar nu exista o optiune viabila? Cred ca trebuie cineva din afara sistemului, cei din interior nu sunt capabili de reforma si sunt prinsi in tot felul de combinatii si jocuri de interese...
      • +5 (5 voturi)    
        precizari (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:45)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

        -Nu ca nu a facut "nimic", eu tin minte ca facut chestii negative.
        -Maj romanilor ce ajung sa aiba stampila si drept de semnatura vor face golaneli ca astia. Deci-cine sa vina la putere?
    • 0 (2 voturi)    
      Godina sau Ciolos (Vineri, 2 septembrie 2016, 15:35)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      sa preia ministerul si sa organizeze alegerile si restructurarea
    • +1 (1 vot)    
      escu (Vineri, 2 septembrie 2016, 22:03)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ar trebui interzis prin lege ..la fel ca burka sau burkini
  • -12 (16 voturi)    
    ratare (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:22)

    StefanB52 [utilizator]

    Eram convins ca va fi Gigina.
    • -8 (8 voturi)    
      s-a dus? (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:05)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      umorul, numai oameni incruntati pe aici...
    • +4 (6 voturi)    
      mii de scuze! (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:09)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Io-s idiotul. Vroiam sa zic Godina.
    • +5 (7 voturi)    
      mi-am dat singur minus! (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:19)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      si ma surprinde ca cineva mi-a dat vot pozitiv.
      Inca odata, mii de scuze pentru sinistra confuzie de nume Godina-Gigina. De la o varsta e riscant sa incerci sa faci glume.
  • +17 (19 voturi)    
    Omg! Ce lugubru! (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:25)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Este "omul" care "a rezolvat" "Tigaretele"!
  • +9 (13 voturi)    
    ooo - nu! (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:27)

    ..13 [utilizator]

    .
  • +19 (21 voturi)    
    interesanta propunere (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:27)

    gica pantalon [utilizator]

    ce scrie pe wikipedia "S-a remarcat prin propunerea unei amnistii generale legate de crimele săvîrșite în 1989." nu am cautat alte detalii dar suna bine propunerea, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      General Manager of Elbit (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:53)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Alt "detaliu" din biografia lui Dudu Ionescu ar fi ca reprezentant al interselor holdingului israelian Elbit. Care s-a remarcat prin numarul ridicat de contracte cu ministerul apararaii. Companie prin care s-au perindat fost iagenti mossad implicati inclusiv in scandalul "filarii" lui Kovesi.

      Ah, mai e si consilier de stat al lui Iohannis. Dar e deja irelevant.
      • 0 (2 voturi)    
        ehe (Vineri, 2 septembrie 2016, 22:09)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Au avut grija sa nu raspunda nimeni pt crimele comise pana in 1965 si totodata ne-au legat ombilical de Israel
      • +1 (1 vot)    
        probabil daca nu e omul care trebuie (Vineri, 2 septembrie 2016, 22:10)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        ne arunca tara in haos..au aceasta putere .numai sa ne gandim cine conduce BNR
  • -4 (12 voturi)    
    pseudo-tehnocratia "loveste" (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:55)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Asta ca sa intelegeti si voi odata pt totdeauna al cui este cu adevarat "guvernul meu" si ce e cu acesti "tehnocrati"- de fapt tot un fel de politruci...
  • +1 (1 vot)    
    El are... (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:17)

    dekar [utilizator]

    ...ochii albastri.
  • +2 (4 voturi)    
    De ce nu, Ion Iliescu?! (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:36)

    Johanis [utilizator]

    Suntem o tara de prosti!
    Stam capra sa ne-o traga smecherasii din politica!
    Si, ce ne mai place!
  • +1 (3 voturi)    
    Pe pariu ca nu i s-a propus ... :)) (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:48)

    Susufler0 [utilizator]

    si nici nu i se va propune ? :)))

    Iohannis vrea si un al doilea mandat, nu vrea sa fie "invins" de sistem ca alalaltul, cu care intr-un fel seamana, prin prisma faptului ca nu face nimic ! :P

    PS. Dar s-ar putea sa fie "ales" un "civil"! ; )