Dacian Ciolos despre Petre Toba: In aceste conditii, trebuie sa isi dea demisia sau sa ii cer eu demisia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2016, 18:43 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Dacian Ciolos a declarat joi, dupa ce DNA a cerut aviz pentru inceperea urmaririi penale fata de ministrul de Interne Petre Toba, ca "Indiferent despre cine e vorba din Guvern, cineva care are semnatura mea pentru a fi in Guvern, in aceste conditii, trebuie sa isi dea demisia sau sa ii cer eu demisia". "O sa discut cu dansul, dar e evident ca cel mai bine pentru Guvern este ca el sa plece. O sa aveti informatii astazi din partea Guvernului legat de acest lucru", a adaugat Dacian Ciolos.

"E vorba despre integritate", a adaugat Dacian Ciolos, adaugand ca nu comenteaza dosarul lui Petre Toba, deoarece "nu stiu exact despre ce e vorba".

Primul ministru mai spune ca "Asta nu inseamna ca respectiva persoana este vinovata, justitia trebuie sa isi spuna cuvantul."

Pocurorii DNA au cerut joi aviz pentru inceperea urmaririi penale fata de ministrul de Interne Petre Toba, in dosarul deturnarii de fonduri de la Departamentului de Informatii si Protectie Interna (DIPI).

Ministrul este acuzat de favorizarea infractorului. Procurorii spun ca Petre Toba, in calitate de ministru de Interne, a refuzat declansarea procedurii de declasificare partiala a unor documente a caror incalcare constituie abuz in serviciu si deturnare de fonduri.

Procurorul sef DNA Laura Codruta Kovesi a solicitat sesizarea preseintului Klaus Iohannis, "pentru a aprecia asupra exercitarii dreptului de a cere urmarirea penala a unui membru al Guvernului".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2913 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Dacian ... (Joi, 1 septembrie 2016, 18:55)

    Carcalete [utilizator]

    ... avem incredere in tine !!
  • +3 (3 voturi)    
    cit curaj, (Joi, 1 septembrie 2016, 18:57)

    victor L [utilizator]

    dle prim ministru: Apud Toba a fost recomandat si sustinut de Klaus.
    Neplacuta situatie :P
  • -5 (9 voturi)    
    Cu omul Brussel-ului in frunte, e deajuns (Joi, 1 septembrie 2016, 19:02)

    newlook [utilizator]

    Cu omul Brussel-ului in frunte, e deajuns ca DNA sa aiba "suspiciuni rezonabile" ca sa schimbe vointa populatiei - oricare ar fi aceasta - la orice alegeri. Cand singurul control eficace al DNA este cel extern...e hazliu ca unii vorbesc in Romania despre democratie si suveranitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Mirare? (Joi, 1 septembrie 2016, 19:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Democratie in Romania? Haios... In Romania o junta securisto-comunista si-a anexat tara ca sa o fure cum vrea. Democratie e doar la tv
    • +1 (3 voturi)    
      Democratie (Joi, 1 septembrie 2016, 19:57)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      La fiecare ciclu electoral ne repetati superioritatea numerica a inamicilor statului de drept. Dar de ce n-ati castigat alegerile prezidentiale? Ba inca le-ati pierdut la diferenta mare. Desi pretindeti ca voi sunteti poporul adevarat, iar noi ceilalti trebuie nu doar sa va pretuim indoctrinarea, dar mai ales trebuie sa fim de acord cu intregul vostru sistem de privilegii tribale si mafiote.

      Taticu, nu conteaza in fata legii cine castiga alegerile, noi sau voi, nu conteaza! Cine fura, este pedepsit! La fel cine face trafic de influenta, cine santajeaza, cine incearca sa ascunda informatii sau matrapazlacuri, cine fraudeaza alegeri sau fonduri europene, cine isi bate joc de moralitate, lege sau securitatea colectiva, toti veti fi pedepsiti precis pentru imoralitatea fiecarei infractiuni. Nici mai mult, nici mai putin.
    • +2 (2 voturi)    
      ..... prietene .... (Joi, 1 septembrie 2016, 20:04)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Nu te supara dar delirezi.
  • +2 (6 voturi)    
    sunt curios (Joi, 1 septembrie 2016, 19:09)

    nahir [utilizator]

    daca dracnea scoate iar la interval sperietoarea cu demiterea guvernului prin motiune de cenzura, acum ca dupa ce a ratat data alegerilor si nu i-a iesit ce-a vrut, mai pierde si un pion important in partida pe care vrea s-o castige la alegerile parlamentare.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta nu trebuia cooptat niciodata in Guvern (Joi, 1 septembrie 2016, 19:09)

    inganduratul [utilizator]

    A facut de ras Ministerul de Interne si cu alte ocazii.
  • +6 (6 voturi)    
    Toba (Joi, 1 septembrie 2016, 19:28)

    ..13 [utilizator]

    cu mana sa si-a permis faultarea anchetei si acum se va auto-faulta sau va fi lasat in offside..

    Bye-bye Toba!
  • +5 (5 voturi)    
    Ei, si acum, Universitatea nationala de aparare (Joi, 1 septembrie 2016, 19:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Carol I poate sa se spele pe cap cu doctorul Toba care astazi si-a imbogatit cv-ul. :)) Nu mai este doar plagiator. De acum incolo e si penal. :)))

    PS. Nu stiu ce ma face sa cred dar multi din cei care l-au sustinut pe ministrul de interne isi trag acum palme si se asteapta la ce e mai rau in privinta viitorului lor academic. :)))))