​Bogdan Diaconu: De cate ori a fost Liviu Dragnea in Rusia din 2010 pana in prezent si care a fost scopul vizitelor sale repetate acolo?

de Redactia stiri     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2016, 16:09 Actualitate | Politic

Presedintele Partidului Romania Unita, Bogdan Diaconu, ii raspunde liderului PSD, Liviu Dragnea, care a declarat joi ca  "PRU are niste protocoale cu niste partide cu foarte mari probleme si asupra carora exista suspiciuni de finantare din Est" si ca are legaturi cu "un partid din Polonia, al carui presedinte a fost arestat".  In replica, Diaconu sustine ca n-a fost niciodata in Est mai departe de Chisinau, ca a anulat protocolul cu partidul polonez dupa ce a aflat de arestarea liderului si il someaza pe liderul PSD sa raspunda cu "aceeasi promptitudine" la o intrebare: "de cate ori a fost domnia sa in Rusia din 2010 pana in prezent si care a fost scopul vizitelor sale repetate acolo?"

Redam mai jos raspunsul lui Bogdan Diaconu:

"1.In legatura cu imaginara relatie cu Rusia, il anunt ca in cei 37 de ani ai mei de viata nu am ajuns niciodata la Est mai departe de Chisinau, lucru usor de verificat de catre structurile necivile prietene ale domnului Dragnea.
2.In ceea ce priveste colaborarea cu partidul din Polonia, il informez  ca in momentul in care am aflat despre arestarea liderului acelui partid, BPN al PRU, in luna mai 2016, a votat in unanimitate, la propunerea mea anularea acelui protocol.

As dori ca domnul Dragnea sa aprecieze promptitudinea cu care am lamurit aceste probleme, dar, cu aceasta ocazie, il rog sa raspunda cu aceeasi promptitudine si sinceritate la intrebarea: de cate ori a fost domnia sa in Rusia din 2010 pana in prezent si care a fost scopul vizitelor sale repetate acolo?"

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a mai spus joi ca"Asa cum PSD nu va putea intra in Guvern cu PNL pentru ca pragmatic vorbind nu va functiona, chiar daca am vazut ce spun tot felul de analisti, categoric PSD nu poate intra in vreo alianta de orice fel cu PRU".

Liviu Dragnea a adaugat ca "Nu folosim doctrina nationalista si extremista in Romania".

Chestionat insa pe tema declaratiilor lui Victor Ponta despre PRU si a sustinerii fostului premier pentru partidul condus de Bogdan Diaconu, Liviu Dragnea a raspuns ca "Noi suntem foarte deschisi si democratici. Fiecare e liber sa sustina valorile pe care le crede de cuviinta."  


  


Citeste mai multe despre   









7797 vizualizari
  • +2 (12 voturi)    
    buna intrebare (Joi, 1 septembrie 2016, 16:17)

    xanti [utilizator]

    Dragnea omul binomuluo care l-a dat jos pe Ponta trebuie sa raspunda pentru a nu ne da pe mana rusilor dupa alegeri.
    • +13 (17 voturi)    
      PSD, ALDE, PRU, goarnele Rusiei in Romania! (Joi, 1 septembrie 2016, 17:02)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Comunistii astia mafioti din PSD, ALDE si PRU arunca vina unii pe altii pentru legaturile lor trainice cu Putin si Rusia, de unde sunt probabil si finantati. Ca sa scape de justitie, sunt in stare sa arunce Romania in bratele Rusiei fara niciun regret Sunt plini de bani pusi in conturi in Occident si nu le pasa decat sa scape cu ei intregi...
      • +7 (7 voturi)    
        Si Alianta Noastra (Joi, 1 septembrie 2016, 18:01)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

        Poate ca e insignifianta deocamdata.
        S-a lansat cu Marian Munteanu, Zamfirescu si Puric. Puric si-a declarat public admiratia pt Dughin, atunci cand aparuse pe lista lui. Iar partenerul lui Munteanu, Virgil Magureanu, nu mai are nevoie de nicio prezentare.
  • +6 (10 voturi)    
    pace pace (Joi, 1 septembrie 2016, 16:17)

    Adri4n [utilizator]

    intre doua dobitoace
    ...
    • 0 (0 voturi)    
      un pic de bataie (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:51)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      sa para ca PRU ar avea pareri si ca nu e de fapt un PSD vopsit..

      pun pariu ca intrebarea e servita pt Dragnea si raspunsul va veni prompt ca nu a fost niciodata in Rusia... astfel toata lumea va ramane cu impresia ca PRU este altceva decat PSD iar Dragnea va fi vazut bine ca vezi doamne nu a fost in Rusia... De parca nu pot veni baietii cu ochi albastri la el...
  • -2 (12 voturi)    
    Spune Bogdane? (Joi, 1 septembrie 2016, 16:19)

    asavreau [utilizator]

    Ce a căutat Dragnea la Moscova?Numai aruncată așa, ca replică țigănească,dovedesc politica de jigodii a unora și fascismul PRU.
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Joi, 1 septembrie 2016, 17:29)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      mie mi se pare teatru. adica ala zice de protocoale cu partide cu suspiciuni de finantare din est, iar asta, aparent, il ia gura pe dinainte si ne spune despre el ca n-a fost in est mai departe de chisinau si-l roaga pe dragnea sa ne spuna de cate ori a fost in rusia ( de ce nu in china?), dar doar din 2010... Un fel de "va rog, respectuos sa raspundeti similar cu: n-am lovit cu palma copilul, nici cu pumnul in plex..."
      deci hai sa demonstram ca nu ne intelegem. ca si cand nimeni n-ar mai tine minte ca dragnea statea la cafele cu taica-su lui ghita, inainte sa intre sebi in politica...
  • +19 (21 voturi)    
    De cate ori a fost nevoie (Joi, 1 septembrie 2016, 16:20)

    Locke Lamora [utilizator]

    sau a fost chemat.
    • +8 (10 voturi)    
      A suplinit Pisicul? (Joi, 1 septembrie 2016, 16:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Adică....doar in limba sovietică grăiește Lord of TR ?
  • +10 (14 voturi)    
    Intarate-i drace, (Joi, 1 septembrie 2016, 16:37)

    Blackball [utilizator]

    ca si mie-mi place!
  • +5 (11 voturi)    
    :))) Asa (Joi, 1 septembrie 2016, 16:44)

    man_and_twin [utilizator]

    Sa se dea in gat pesedistii. De la Adrian Nastase s-au devoalat legaturile lor cu Dughin si regimul Putin.
    Dar e o nebunie sa-l acuzi pe Dragnea de vizite in Rusia cand tu il curtezi pe Ponta sau pe Geoana.
    • +9 (11 voturi)    
      ha-ha-ha!!!! (Joi, 1 septembrie 2016, 17:06)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      "un partid din Polonia, al carui presedinte a fost arestat"...pai si psd ul are un presedinte condamnat...
  • +1 (3 voturi)    
    PSD fos FSN = iliescu (Joi, 1 septembrie 2016, 17:01)

    burebista [utilizator]

    Dela rusi se trag . Cine nu pricepe ori se face ori nu vrea sa stie provenenta acestra .CE DIN PISICA SE TRAGE SOARECE MANANCA .
  • +5 (7 voturi)    
    Apud Dragnea : "Fiecare e liber sa sustina (Joi, 1 septembrie 2016, 17:12)

    Susufler0 [utilizator]

    valorile pe care le crede de cuvinta."

    PS. La fel de "deschisi si de democratici" au fost pesedistii si cand Zgonea a sustinut niste valori iar Dragnea a sustinut alte "valori" cu care, de altfel i-a si dat in cap lui Valerica pana l-a naucit si l-a dat afara din partid.

    PS. Asa ca Bogdan Diaconu isi face iluzii cu Dragnea !
  • -1 (3 voturi)    
    mda... nu alianta, dar... (Joi, 1 septembrie 2016, 17:14)

    gimini [utilizator]

    categoric PSD nu poate intra in vreo alianta de orice fel cu PRU ... nu folosim doctrina nationalista si extremista in Romania...

    ...decat daca vom avea nevoie de ei sa facem guvernul, dragi tovarasi. Ca ii crede Bubu ca partidul asta, PRU, nu e tot creatia lor, ca sa ia electoratul nationalist care ar fi votat cu PRM si alte partide asemenea si sa-l aduca intr-o punga plocon la interesele PSD-ului.

    Daca Diaconu nu e pro-PSD atunci il somam sa aiba sange nationalist in instalatie si sa fie nu doar anti-UE, ci si anti-NATO (adica antiamerican). Atunci o sa-l credem ca e independent si ca nu urmareste sa fie cooptat la o eventuala alianta la guvernare. Stiut fiind ca in Romania nimeni nu poate guverna pana nu-si ia firman de la Washington. Pana atunci: ciocu mic baiatu, ca esti ridicol.
  • +2 (4 voturi)    
    Hopa!Laocoonul PSDist si sarpele cel mic si rus (Joi, 1 septembrie 2016, 17:15)

    Plagarus [utilizator]

    Inca Putin si se sugruma intre ei,inainte de a se lauda cu influenta marelui sarpe rosu.(asta daca nu este ceva de fatada)
  • -1 (11 voturi)    
    basescu cel securist (Joi, 1 septembrie 2016, 17:51)

    FloceaIo [anonim]

    pai, sa ne amintim ca de ex basescu cel securist s-a intalnit de 6 ori cu Putin la Moscova. vizite oficiale (2) si neoficiale (4). a spus-o chiar el.
    • +3 (7 voturi)    
      Acuzatiile de spionaj in favoarea (Joi, 1 septembrie 2016, 18:13)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui FloceaIo

      Rusiei cu Basescu, sunt foarte fragile. Politica lui Bsescu a fost o politica de clara independenta si distantare fata de Moscova !
      Politica lui Dragnea de pana acum, in nici un caz nu
      a fost de distantare fata de Moscova !! , ci dimpotriva !!
      Aceasta este circumstanta agravanta !
      Mai mult, daca Dragnea isi pune o cascheta de comisar sovietic, si isi face o poza ,,selfie'', chiar arata asa !!
    • +1 (3 voturi)    
      Discutii multe ! Nu s-a intalnit Putin cu pisicii (Joi, 1 septembrie 2016, 18:38)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui FloceaIo

      De două ori oficial, dar la summit-urile care erau altceva decât UE sau NATO, dar și la Summit-ul NATO-Rusia, stăteau unul lângă altul și aveau timp de discuții.
  • +4 (6 voturi)    
    Sunt putin confuz (Joi, 1 septembrie 2016, 18:09)

    ungheorghe [utilizator]

    Asta e acelasi Bogdan Diaconu care scria pentru Vocea Rusiei?

    http://romanian.ruvr.ru/by_author/116879453/
    • +1 (1 vot)    
      Acelasi, aceiasi (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:08)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui ungheorghe

      Intre PSD si PRU, intre Dragnea si Ponta, intre Diaconu si Munteanu (inghesuit intre Magureanu si Ilie Badescu), competitia e care e pt cine e mai filorus.