Diaconu anunta ca a depus cererea pentru infiintarea grupului parlamentar al PRU si spune iar ca il asteapta pe fostul premier: Orice om politic sanatos la cap si-l doreste pe Ponta in partidul sau

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2016, 15:55 Actualitate | Politic

Bogdan Diaconu
Foto: Facebook
Presedintele Partidului Romania Unita, Bogdan Diaconu, a anuntat miercuri ca a depus la Biroul permanent al Camerei Deputatilor solicitarea de infiintare a grupului parlamentar PRU, transmite Agerpres.

"Avem astazi oficial inscrisi in PRU 12 deputati, iar la Senat avem deocamdata numai trei senatori. In urmatoarele ore, in urmatoarele zile, vom incerca sa facem numarul necesar pentru a avea posibilitatea sa solicitam infiintarea unui grup parlamentar", a declarat Diaconu, la Parlament. 

El a precizat ca PRU a depus solicitarea si asteapta decizia Biroului permanent si pe cea a Comisiei de Regulament. 

"Exista mai multe posibilitati de incadrare in Regulament si in lege. Exista posibilitatea sa se faca un grup pe structura USL, pentru ca un grup USL nu a fost infiintat niciodata. (...) Noi am depus solicitarea, asteptam solutionarea BP si a Comisiei de Regulament", a explicat Diaconu. 

El a spus din nou ca PRU il asteapta pe Victor Ponta pentru a avea "un succes rasunator". 

"Eu cred ca orice om politic sanatos la cap si-l doreste pe Victor Ponta in partidul sau si in fruntea partidului sau si cred ca nu poate sa ii puna termene lui Victor Ponta", a sustinut Diaconu, intrebat cat timp il mai asteapta pe Ponta sa intre in partid. 

Declaratia sa este la fel ca cea data luni de alt nou-venit in PRU, Sebastian Ghita, care a spus ca trebuie sa fii "nebun" pentru a nu ti-l dori pe Victor Ponta ca lider al acestui partid.  

Bogdan Diaconu a sustinut miercuri ca PRU va obtine un scor de 5% la alegerile parlamentare si fara Victor Ponta, dar impreuna cu acesta scorul ar fi de 15%.  

Miercuri s-a anuntat intrarea in PRU a senatorului Marius Isaila si a deputatilor Daniel Oajdea si Sorin Teju.

Mai multi parlamentari, printre care Sebastian Ghita, Mihai Sturzu, Daniel Savu, Cristian Rizea, Ion Eparu sau Marius Manolache, si-au anuntat in ultimele zile trecerea la PRU.


Citeste mai multe despre   









1219 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    Suna goarna (Miercuri, 31 august 2016, 16:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Suna goarna si haita securista numita PRU se grupeaza. Cei mai ticalosi dintre ticalosi !
  • +6 (6 voturi)    
    Reiterez ce a spus individul ăsta (Miercuri, 31 august 2016, 16:19)

    _CK_ [utilizator]

    Dar adaug ghilimelele de rigoare:

    Orice om politic "sanatos" la cap si-l doreste pe Ponta in partidul sau
  • +7 (7 voturi)    
    Partidul blestem (Miercuri, 31 august 2016, 16:29)

    man_and_twin [utilizator]

    Bogdan Diaconu: "Ponta va plăti scump pentru că și-a bătut joc de românii din diaspora (...)
    Această atitudine este descalificantă pentru orice lider politic, indiferent de funcția sa publică sau de ideologia la care pretinde că aderă. Cine îi tratează pe români în funcție de interesele sale electorale meschine nu merită să fie nici măcar consilier local, darămite președinte al țării numite România!"

    Ce sa intelegem de aici, ca sa te duci in PRU e un fel de blestem, ori o vorba de ocara, ca si cum i-ai zice cuiva sa se duca in PRU ma-sii?

    Asa plateste Ponta ca a batjocorit romanii, si lipsa pretinsei ideologii?
    Fiind invitat in PRU?
    Asistam la aparitia unui nou tip de partid, partidul-blestem.
  • +5 (5 voturi)    
    sanatos la cap (Miercuri, 31 august 2016, 16:42)

    dordetara [utilizator]

    Cred ca orice roman "sanatos la cap" ar trebui sa NU voteze candidatii acestui partid.
  • +5 (5 voturi)    
    aoleo .. (Miercuri, 31 august 2016, 16:44)

    cladob [utilizator]

    si de Tepes v-ati leagat ? Pai daca ar fi trait Tepes ce teapa ar fi luat pesedeii, urmasii lor, alde si altii asemenea..
    • +2 (2 voturi)    
      Cum nu vii tu, Țepeș doamne... (Miercuri, 31 august 2016, 18:07)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      ... să-ți vezi numele terfelit de acești oportuniști-traseiști-fripturiști-penali, animați de „înalte idealuri”, cum ar fi ciolanul, șpaga, fentarea legilor...
  • -1 (1 vot)    
    Cu cat mai multe partide cu atata oferta pmai buna (Miercuri, 31 august 2016, 17:05)

    galeo [utilizator]

    Cu cat mai multe partide cu atata oferta pmai buna.
    Trebuie sa existe concurenta, sa aiba omul de unde sa aleaga, atunci cand vre sa-i penalizeze pe unii.
    Fix ca in serviciile de telefonie, clientii au de castigat de cand exista concurenta pe piata
    • +3 (3 voturi)    
      Nu (Miercuri, 31 august 2016, 18:14)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cu cat mai multe partide rezonabile, cu atat mai bune oferte.
      Cu cat mai multe partide idioate, cu atat mai mare risipa de voturi.
  • +5 (5 voturi)    
    Din ciclul nationalist de ocazie (Miercuri, 31 august 2016, 17:17)

    man_and_twin [utilizator]

    Bogdan Diaconu: "Ponta e profetul propriei sale pierzanii. A pierdut președinția țării, apoi pe cea a partidului, poate o fi crezând că Allah este ultima șansă de a se salva"

    Allah s-a transferat si el la PRU?
  • +5 (5 voturi)    
    Diaconu (Miercuri, 31 august 2016, 17:44)

    Piratu64 [utilizator]

    Mare dobitoc se pare ca e acest Diaconu...pupatu-n fund e specialitatea lui,observ !
  • +4 (4 voturi)    
    Cata vreme oastea de stransura a lui Diaconu (Miercuri, 31 august 2016, 18:07)

    Susufler0 [utilizator]

    este formata din oameni ca senatorul Marius Isaila care peste cateva luni va fi trimis la puscarie de catre Completul de 5 judecatori ai Sectiei Penale a ICCJ, inregistrarea grupului parlamentar este egala cu 0 !

    PS. Il inregistreaza pt ca mai apoi sa aiba membrii lui de unde sa plece care incotro : la Rahova, la Poarta Alba,, la Adjud samd.
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca (Miercuri, 31 august 2016, 18:15)

    andrei1245 [utilizator]

    daca Tepes ii vedea fatza acestui oxiur il tragea intr o teapa ascutita prost imediat