Consiliul Baroului Bucuresti ar urma sa ia in discutie miercuri cererea privind excluderea din barou a lui Victor Ponta 

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2016, 6:06 Actualitate | Politic

Victor Ponta, avocat
Foto: Agerpres
Saptamana trecuta, decanul Baroului Bucuresti, avocatul Ion Dragne, declara ca, inainte de inceperea sedintei, Victor Ponta a depus un memoriu cuprinzand punctul sau de vedere si un set de documente din care a rezultat ca a formulat o reclamatie prealabila impotriva ordinului de revocare a titlului de doctor in Drept, precum si o cerere de suspendare a efectelor ordinului respectiv, depusa la Curtea de Apel Bucuresti, informeaza Agerpres.

Dragne anunta ca pentru 31 august au fost invitati, la sedinta Consiliului Baroului Bucuresti, Monica Macovei, cea care a formulat cererea de excludere a lui Victor Ponta, precum si acesta din urma, el mentionand ca prezenta celor doi nu este insa obligatorie.

Monica Macovei a cerut decanului Baroului Bucuresti, printr-o solicitare scrisa, excluderea lui Victor Ponta din avocatura, invocand faptul ca acesta a dobandit calitatea de avocat fara examen, ca titular al diplomei de 'doctor in drept', titlu care i-a fost retras.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2831 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    plagiat? (Miercuri, 31 august 2016, 8:09)

    theo667 [utilizator]

    Pun pariu ca hotararea va fi luata dupa alegeri, pana atunci vor gasi chichite, portite, scapari in legi si vor tot amana
  • +8 (8 voturi)    
    Saracutu de el (Miercuri, 31 august 2016, 9:14)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ieri si-a depus cereraea si Cv-ul pentru lista de deputati de Gorj din partea PSD-ului.
    Saracutu de el... daca nu il mai trec astia pe lista, ce va face? Nu tu avocat, nu tu deputat... Vlad Tepes il paste! :)
    • +4 (4 voturi)    
      dar vai, nu se poate.... (Miercuri, 31 august 2016, 9:52)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Ca infractor dovedit, va primi un titlu onorific in mod sigur
    • +3 (3 voturi)    
      pai, somer, nu?! (Miercuri, 31 august 2016, 12:31)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Cand ramai fara loc de munca mergi la AJOFM si te inregistrezi ca somer!
      Numai ca politrucii nostri au gasit o cale sa scape de somaj in caz ca-si pierd locurile de munca din Parlament si cum altceva in afara politicii nu sunt in stare sa faca, ei vor sa ramana pe veci in "slujba" statului roman, ca "inalti functionari": invartitori si plimbatori de hartii, adica fara sa faca mai nimic, dar cu salarii babane!
      Rusine!
  • +7 (7 voturi)    
    Ar trebui transmisa sedinta la TV (Miercuri, 31 august 2016, 9:25)

    MPopa [utilizator]

    Va spun sincer ca mi-as dori sa vad si eu cum decurge o astfel de sedinta. Domnii din Barou sunt avocati, oare ce-o sa faca? Vor descoperi "vicii de procedura" si vor decide sa astepte o "decizie definitiva" a justitiei (in paranteza fie spus, in Romania notiunea de decizie definitiva e foarte relativa)? Il vor da afara pe Ponta? Cred ca totul depinde de cine sunt oamenii care vor discuta cazul, daca jumatate dintre ei au fost primiti in Barou fara examen Ponta are sanse sa scape. Altfel, singura lui speranta e sa-l puna Dragnea pe liste la urmatoarele alegeri ca altfel va ajunge asistent pe la vreun cabinet notarial.
  • +4 (6 voturi)    
    impostorul Ponta... (Miercuri, 31 august 2016, 10:05)

    lili [anonim]

    Se foloseste de toate chichitele avocatesti ca sa amane luarea unei decizii pana DUPA alegeri, ca sa apuce sa intre curat, spalat, parfumat in Parlament!
    Cu plagiat, cu dosare penale Ponta va intra in Parlament pe listele PSDului plin de penali.
    Ca doar nu o sa-l vedem somer?!
    Fauna corupta si incompetenta si in buna parte analfabeta din Parlamentul Romaniei si in general din politica romaneasca nu se da dusa cu una cu doua....
    Isi strang randurile, se reorganizeaza, se aliaza si tot pe ei ii vom vedea in fruntea bucatelor: penalii Dragnea, Ponta, Basescu, Tariceanu, Blaga, Gorghiu, Ghita etc... lipseste madam Udrea si era formatia completa..
    Rusine!
  • +1 (1 vot)    
    Vom vedea o compromitere a baroului București? (Miercuri, 31 august 2016, 13:46)

    asavreau [utilizator]

    Și numai amânarea deciziei ar compromite Baroul București.Sper ca membrii Consiliului să nu intre în jocuri politice periculoase,compromițând cel mai important barou din țară.
  • 0 (0 voturi)    
    Să sperăm că (Miercuri, 31 august 2016, 14:12)

    _CK_ [utilizator]

    Dragne nu e (ca) Dragnea.


    "decanul Baroului Bucuresti, avocatul Ion Dragne"