Sebastian Ghita s-a inscris in PRU

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2016, 11:08 Actualitate | Politic

Sebastian Ghita
Foto: HotNews / DP
Sebastian Ghita s-a inscris in Partidul Romania Unita (PRU), formatiune condusa si infiintata de Bogdan Diaconu, si el fost membru PSD, anunta Stiripesurse.ro. Pana acum, in PRU s-au inscris mai multi deputati si senatori fosti membri si PSD si PRM, dar si independenti.

Au existat zvonuri ca si Victor Ponta ar urma sa se inscrie in Partidul Romania Unita, insa fostul premier a declarat recent ca a depus la PSD Gorj o solicitare pentru un nou mandat de deputat pe listele partidului.

"Nu e un proiect anti - PSD sau anti - PNL, ci un proiect care sa faca ce nu fac aceste partide. Capitalul romanesc e ucis continuu. Orice partid politic din Romania si-l doreste pe Victor Ponta presedinte, in afara de PNL. El decide daca va ramane in acel PSD care nu va face mai mult de 40%. Nu am discutat cu Victor Ponta, e plecat din tara. Ramane sa vedem care va fi optiunea lui. PNL are 23-24% in sondaje, iar PSD beneficiaza de aceasta impotenta politica a PNL. Daca ALDE nu ia un scor de 10%, acest PRU e o optiune de colaborare pe scena politica", a declarat Sebastian Ghita la B1 Tv, despre PRU.

Surse politice citate de Stiripesurse.ro sustin ca inscrierile in PRU vor continua, iar in scurt timp urmeaza sa fie depusa documentatia pentru formarea de grupuri parlamentare in Senat si Camera Deputatilor.










6620 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    Haita (Marţi, 30 august 2016, 11:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Fuge sobolanimea in haita! Atentie la vot, insa, PRU este cu finantare rusa!
    • +10 (10 voturi)    
      aripa PSD (Marţi, 30 august 2016, 12:27)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      astia fac partide dupa cum vor ei si submineaza orice dorinte nazuinte numai sa stea ei mot, bineinteles 'preteni cu cei din est.

      "ce iese din pisica soareci mananca"
    • +9 (9 voturi)    
      nu fug, se regrupeaza (Marţi, 30 august 2016, 12:51)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Asta e o strategie, pt ca probabil ALDE nu prea face 5%. Ei au nevoie pt majoritate de un aliat +UDMR, care va merge pe mana celor care sunt mai aproape de majoritate. PNL va face alianta cu USR in mod cert, la fel cum probabil va face si cu PMP, daca aia intra. Asa ca PSD incearca sa-si impuna inca un satelit, in locul defunctelor UNPR si in PC. Asta a fost mereu startegia lor, pt a lua cat mai multe voturi la redistribuire, sa fca apoi majoritatea.
      Cum PUR-ul asta nu facea multe voturi, aveau nevoie de o figura care sa aduca singura voturi. Si uite asa apare Ponta salvator. Pacaliciul de Diaconu se bucura ca intra si el pe un loc caldut in Parlament, si isi cedeaza practic partidul pt asta.
      • +5 (5 voturi)    
        plus inca ceva (Marţi, 30 august 2016, 13:03)

        stefansb [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Mai e ceva: pare ca toti cei cu probleme penale, cu exceptia lui Dragnea, se indreapta catre PRU. Asa PSD va putea sa prezinte niste liste "curate", dar va avea in parlament si toti penalii pe care trebuie sa ii protejeze, si pe care se bazeaza
  • +10 (10 voturi)    
    ii salta (Marţi, 30 august 2016, 11:30)

    chiuariu [utilizator]

    pe toti de la o singura adresa. asa mai merge.
  • +10 (10 voturi)    
    In noul PRM / PRU (Marţi, 30 august 2016, 11:31)

    Taifunn [utilizator]

    Sebi Ghita va fi un fel de noul Bolcas iar Ponta noul Funar :)

    Ce amuzant e sa vezi ca totul in natura se transforma. Moare PRM.. facem UNPR, lesina si el, facem PRU. Doar doar sa ne dea cineva putin circ cat timp ne iau painea ceilalti!
  • +13 (13 voturi)    
    ca sa nu existe complicatii birocratice (Marţi, 30 august 2016, 11:35)

    __alex__ [utilizator]

    ulterioare, PRU ar putea sa-si inregistreze sediul direct la Rahova, ca acolo vor ajunge cu totii.
  • +8 (8 voturi)    
    PRU. (Marţi, 30 august 2016, 11:43)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Se aduna penalii!
  • +7 (7 voturi)    
    inca un partid de viermi (Marţi, 30 august 2016, 11:43)

    gybe [utilizator]

    PRU pare predestinat -- PuRoiU
  • +11 (11 voturi)    
    Și de ce este important? (Marţi, 30 august 2016, 11:49)

    asavreau [utilizator]

    PRU este un partid de trădători,înfrățit și finanțat de Rusia Unită a lui Putin.S.Ghiță își dezvăluie apucăturile de trădător și sabotor al României.Trebuie pedepsit pentru toate relele făcute.Sa îmbogățit din corupție și hoție,sabotând instituțiile care ar fi trebuit să-lpedepseasă pentru fărădelegi.
  • +5 (5 voturi)    
    Migrația (Marţi, 30 august 2016, 11:52)

    SorinPietrar [anonim]

    Migrația penalilor
  • +6 (6 voturi)    
    PRU (Marţi, 30 august 2016, 11:53)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    Puscăriabilii Români Uniti sub acelasi nume . Incurajati de prostime care s-au inghesuit la locale să-i voteze , indivizii au prins aripi si si-au făcut un partid doar al lor .
    Votati că aveti ce , slavă Domnului .
  • +7 (7 voturi)    
    se regrupeaza securistii (Marţi, 30 august 2016, 11:58)

    minos [utilizator]

    ...in acest PRU, care va veni cu un discurs populist-nationalist. Cica este ucis capitalul romanesc. Da, dar este vorbe de acel capital ibtinut din coruptie, deci e bine. Insa privitorii de RTV vor pune "botul" si vom avea un partid cu ideologie spre est. Nu va fi greu sa castige adepti avand in vedere ce se intampla prin Europa. Daca va avea si sprijin rusesc, va fi grav.
  • +14 (14 voturi)    
    Victorie ! (Marţi, 30 august 2016, 12:09)

    math_2 [utilizator]

    Alianta s-a refacut. Izmenele dezmembrate au fost inlocuite cu acest nou partid vajnic, oameni de stat ca brazii cu mucii pe piept !
    Tricipleta Dragnea - Ghita - Tariceanu (cu Ponta rezerva de lux, usor accidentat) va fi in topul preferintelor. Asistati sociali din toate judetele uniti-va !
  • +6 (6 voturi)    
    proiectul... (Marţi, 30 august 2016, 12:15)

    astronaut [utilizator]

    este ca a fost proiectat afara de pe listele PSD-ului ,
    cred ca e normal ca asfel de proiectanti sa ramana fara proiecte !!
  • +9 (9 voturi)    
    nu votez niciodata (Marţi, 30 august 2016, 12:29)

    cladob [utilizator]

    un fost, actual, viitor, PSD-, PSDR-, ALDE-, FSN- ist
  • +7 (7 voturi)    
    Parca mai ieri... (Marţi, 30 august 2016, 12:53)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Parca mai ieri mai marele parditului cerea voturi pentru un proiect de lege prin care "formațiunea politică în care un număr de 10 membri de partid cu funcții în partid sau în aparatul de stat se află în diferite faze de urmărire penală pentru fapte de corupție să fie considerată o rețea de corupție și să fie propusă spre dizolvare!"

    Cum naiba sa ii asociezi pe Vlad Tepes cu S. Ghita si Ponta???

    Acum... PRU culege toate scursurile politice.
    Modul in care isi abandoneaza proriile idei nu poate decat sa ma bucure - inca un partid in plus pe lista de ne-votat :)
    Grav e ca lista cuprinde deja 90% din buletinul de vot! Si mai e timp pentru taiat... :(

    PS: Dar Daniel Ghita ce o fi avand de spus? Ca el parea asa, mai... nevinovat :)
    • +3 (3 voturi)    
      My bad! (Marţi, 30 august 2016, 14:47)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Abia acum am vazut ca Daniel Ghita a plecat din PRU cand au inceput primele miscari de strangere a firimiturilor psd, unpr, etc... :P
  • +4 (4 voturi)    
    o facatura ! (Marţi, 30 august 2016, 14:14)

    CRMS [utilizator]

    UN nou pardit pentru votantii radicalizati din PSD.
    Crede cineva ca acest partid, odata intrat in Parlament, se va alia cu altcineva inafara de PSD ?
    Partidul asta a foast facut pentru a compensa iesirea lui Vadim din scena si a aduce vontantii aceia laturi de PSD ca pe vremuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Tare! (Marţi, 30 august 2016, 16:03)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Asta nu trebuia sa fie la inchisoare? Sau nu il lasa imunitatea parlamentara? Parca asta se refera la declaratii politice nu la hotie. Cat de prosti trebuie sa fim?!
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta-fanariotul, presedinte a PRU ! :-))))) (Marţi, 30 august 2016, 17:17)

    neagoe [utilizator]

    Daca PRU sustine puritatea romanilor, de ce se da cu Ponta-fanariotul?
    Vezi super-moscheea promisa de Ponta-fanariotul sultanului Erdogan. Ce conteaza ca niciun domnitor roman nu a permis constructia unei moschei in Bucuresti, merita sa-ti vinzi neamul!