Mihai Sturzu, alaturi de alti doi parlamentari PSD, s-au inscris in PRU; Bogdan Diaconu: Il asteptam pe Victor Ponta

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 21:58 Actualitate | Politic

Mihai Sturzu
Foto: Agerpres
Deputatul independent Mihai Sturzu, care in decembrie 2015 a demisionat din PSD, s-a inscris in Partidul Romania Unita, alaturi de deputatul PSD Ion Eparu si senatorul Daniel Savu, la randul sau demisionar din PSD, liderul formatiunii, Bogdan Diaconu, afirmand ca acum il asteapta si pe Victor Ponta in partid, scrie News.ro.

Mihai Sturzu a demisionat din PSD in decembrie anul trecut, dupa ce a pierdut lupta interna cu Liviu Dragnea pentru sefia PSD. El a candidat si ca independent la Primaria Brasov.

Tot luni a anuntat trecerea la PRU si senatorul Daniel Savu, care a demisionat din PSD in martie, dupa ce nu a primit sustinerea partidului sa candideze la alegerile locale, dar si deputatul de Prahova Ion Eparu (PSD).

Dupa aceste inscrieri, presedintele PRU, Bogdan Diaconu, a scris pe Facebook ca acum il asteapta in partid si pe "VP", facand referire la Victor Ponta.

"De astazi suntem mai puternici, iar maine vom fi si mai puternici... il asteptam pe VP!", a scrie deputatul.

Tot luni a trecut la PRU si deputatul Cristian Rizea, fost membru PSD, iar zilele trecute s-au alaturat formatiunii lui Bogdan Diaconu deputatul PSD Marius Manolache, finul fostului premier Victor Ponta, dar si fostul purtator de cuvant al Cabinetului sau, Mirel Palada, alaturi de alti doi deputati PSD si PMP.

Din Partidul Romania Unita face parte din 2015 si europarlamentarul Laurentiu Rebega, fost membru PC, care in aprilie 2016 a chemat-o in Romania pe lidera Frontului National, formatiune extremista din Franta, Marine le Pen.

Din cauza declaratiilor sale de factura nationalista si extremista, lui Bogdan Diaconu i-a fost retrasa si invitatia de a participa pe 6 mai la receptia de Ziua Europei de la Palatul Cotroceni.

Numarul parlamentarilor PRU a ajuns astfel la 11, partidul fiind aproape de a putea sa isi infiinteze un grup propriu. Pentru constituirea lui, este nevoie de cel putin 10 deputati care au candidat pe listele aceluiasi partid sau aliante. In momentul de fata, exista doar 9, proveniti din PSD si UNPR, iar alti doi parlamentari sunt din PND si PMP.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6287 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Noii Agamita Dandanache (Luni, 29 august 2016, 22:33)

    MPopa [utilizator]

    Cum sa ramana fara "coledzi" si imunitate atatia barbati de stat de valoare? Toti cei cazuti in dizgratia lui Dragnea incearca frenetic sa se reorienteze. Disparitia de facto a UNPR-ului le-a oferit o gura de oxigen nesperata, numai ca sunt multi cei care se vor bate pe ea.
  • +10 (10 voturi)    
    Afara e vopsit gardul ... (Luni, 29 august 2016, 22:37)

    jhonnyfirst [utilizator]

    http://www.partidulromaniaunita.org/2015/06/romania-are-nevoie-sa-scape-si-de-ponta-psd-dar-si-de-pnl-pdl/

    Doar atat: SILA !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Nota bene (Luni, 29 august 2016, 23:11)

    Soljenitin [utilizator]

    PRU - partid de factiune extremista cu finantare in ruble! Ochii mari!
  • +12 (12 voturi)    
    E lucratura (Luni, 29 august 2016, 23:17)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Se muta la PRU, alta facatura de partid, ca sa faca majoritate cu PSD, simplu.
  • -3 (11 voturi)    
    Cine trădează o dată... (Luni, 29 august 2016, 23:23)

    marki [utilizator]

    Să-ți fie rușine, Mihai Sturzu! Ce greșeală am făcut că te-am votat!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu (Marţi, 30 august 2016, 0:21)

      kerr [utilizator] i-a raspuns lui marki

      te supara, frate!
    • +7 (9 voturi)    
      păi (Marţi, 30 august 2016, 0:59)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui marki

      și ție ar trebui să-ți fie rușine că l-ai votat,

      și lui ar trebui să-i fie rușine cu așa alegători.

      chipintaci,
      ws
      • +1 (3 voturi)    
        L-am votat... (Marţi, 30 august 2016, 9:02)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui ws

        când devenise independent. Și promitea, printre altele, o apropiere de USR-ul lui Nicușor Dan. Mărturisesc că m-am înșelat, dar la momentul ăla părea singura opțiune decentă într-un oraș sufocat de mafia lui Scripcaru...
  • +11 (11 voturi)    
    psd fost fsn fost pcr (Luni, 29 august 2016, 23:24)

    the obvious [utilizator]

    si-a intins tentaculele si-a deschis sateliti peste tot
    alde, unpr, pru.
  • +4 (8 voturi)    
    mare pacat (Luni, 29 august 2016, 23:38)

    anonim3 [utilizator]

    Dl Sturzu paruse sa fie un om de stanga. Asocierea cu PRU arata ca nu a internalizat valorile unei stangi europene.
    • +8 (8 voturi)    
      Get real! (Marţi, 30 august 2016, 0:23)

      kerr [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Stanga cui, dreapta cui?!
    • +3 (5 voturi)    
      Stanga de caviar, normal. (Marţi, 30 august 2016, 8:36)

      Precup [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Ba dl Sturzu si-a insusit foarte bine valorile de stanga: egalitatea pe pentru catei, nu pentru ei. Astfel ca dl Sturzu are o frumopasa vila in cartierul scump Vatra Luminoasa din Bucuresti, conduce un BMW seria 7 si are aere de mare domnisor, ii face mare placere slugarnicia vulgului de la magazine, de la spalatoria auto etc.
    • +6 (6 voturi)    
      Dl Sturzu... (Marţi, 30 august 2016, 10:07)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Asa se numesc fripturistii acum? Domni?
      Te pomenesti ca si lui Monta Puie, tot domn ii spui.
  • +18 (18 voturi)    
    Partidul Porcilor din Romania (Luni, 29 august 2016, 23:41)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Alt partid al porcilor...
  • +8 (8 voturi)    
    papagalul (Marţi, 30 august 2016, 0:00)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Asta e deputat? Si a vrut sa fie seful PSD? Mor de ras :))
  • +12 (12 voturi)    
    Tupeu maxim la ultranationalistii de 2 lei (Marţi, 30 august 2016, 0:59)

    Clop [utilizator]

    Cred ca trebuie sa va numiti "partidul Romania uimita".

    "Il asteptam pe Victor Ponta" - hahahahaaaaaaaaa!!!!
    Unde? La fereastra la Jilava?
  • +6 (6 voturi)    
    ha ha (Marţi, 30 august 2016, 1:23)

    adi_bv_03 [anonim]

    Care va fi sloganul ? Partikip ?
    Ponta e prost, dar nu suficient de prost sa se bage in asa ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    Partid (Marţi, 30 august 2016, 1:56)

    takada [utilizator]

    Un partid si al ei "lider" sponzorizati de catre Rusia-putin cel mic. (ca si partidul Rusia unita dealtfel)
  • +6 (6 voturi)    
    Daca s-ar urmari de unde vin banii (Marţi, 30 august 2016, 3:29)

    Locke Lamora [utilizator]

    S-ar descoperi un wire rosu lung, lung pana la MosCow.
  • +3 (5 voturi)    
    Uniunea nesfanta (Marţi, 30 august 2016, 4:57)

    vagabond [utilizator]

    dintre un batlan si un om foarte urat. Acu' ca am terminat descrierea lu Sturzu, il asteptam pe VP:)
    • +1 (1 vot)    
      Dupa plecarea din psd, vazandu-l pe la tv (Marţi, 30 august 2016, 9:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      unde isi prezeta pozitia in diverse probleme
  • +3 (3 voturi)    
    la fel ca toti (Marţi, 30 august 2016, 6:42)

    burebista [utilizator]

    Un om fara character.
  • +6 (6 voturi)    
    Se muta cacaciosii PSDei (Marţi, 30 august 2016, 8:43)

    Plagarus [utilizator]

    Cantaciosul Sturzu,megalomanul Palada si ...penalul Rizea,iar lista ramane deschisa si pt. doftorul P.Viorel
  • +6 (6 voturi)    
    Atentie... (Marţi, 30 august 2016, 10:16)

    chirvasamar [utilizator]

    KGB-istii isi intensfiica racolarile!
    Iar cu sloganul "Roman si ortodox" (de inspiratie BOR-dughinista) si multe ruble(a mai crescut pretul la petrol) vor pacali multi oameni la alegeri
  • +5 (5 voturi)    
    aceeasi Marie (Marţi, 30 august 2016, 10:16)

    Ilidia [utilizator]

    Cam miroase a "tactica" PSD. Aceeasi "Marie cu alta palarie". Dupa alegerile, la care spera astfel sa mai rupa niste voturi de la alte partide si, mai ales, de la cei nehotarati, se vor aduna/alia sub aceeasi "palarie" a PSD pt. a avea majoritate in parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    asteptarea, moarte n-are... (Marţi, 30 august 2016, 14:59)

    cerceteaza [utilizator]

    Dar pe Godot nu-l asteptati?