Alina Gorghiu promite dublarea salariilor medicilor la inceputul guvernarii, la o zi dupa ce PNL a propus o crestere salariala medie de 22% pentru functionarii publici in 2017

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 august 2016, 16:29 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Co-presedintele PNL Alina a scris sambata, pe pagina sa de Facebook, ca "PNL are un plan ambitios pentru Sanatate: dublarea salariilor medicilor inca de la inceputul guvernarii, construirea celor 8 spitale regionale pe care PSD nici nu le-a inceput cat a fost la putere, 900 de constructii tip Casa medicului - cabinet medical si locuinta pentru medicii din rural si din orasele mici." Amintim ca este a doua promisiune de cresteri salariale substantiale facuta de PNL in decurs de doar doua zile, dupa ce vineri, liberalii au anuntat ca intentioneaza sa creasca in medie cu 22% salariile functionarilor publici incepand din 2017, in eventualitatea in care va ajunge la guvernare.

In legatura cu promisiunile facute sambata, Alina Gorghiu se declara sigura ca "Un guvern liberal le va putea duce la indeplinire."

"80% dintre absolventii de Medicina vor sa plece din Romania. Cand trebuie sa mearga la medic sau au nevoie sa se interneze intr-un spital de stat, aceeasi dorinta ii incearca si pe pacienti", a mai scris co-presedintele PNL pe Facebook.

"Nu vom putea rezolva criza din Sanatate fara sa directionam resurse importante spre acest sector", incheie Alina Gorghiu.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5442 vizualizari
  • +35 (39 voturi)    
    La rece (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:35)

    Clop [utilizator]

    ASTIA DUSI CU PLUTA DE PARTID SI DE ALIANTE TOXICE. Promisiuni de 2 lei, cand in tara avem un guvern performant - guvernul Ciolos, care este pe duca, datorita jocurilor politice de dinainte de alegerile din decembrie.

    ///. Nu mai aveti niciun pic de decenta!
    • +25 (25 voturi)    
      Gogorita Ghorghiu.. (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:48)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Aveti p-acolo pe la partidul struto-camila,economisti...intrebati-i ce crestere miraculoasa a veniturilor( si care sunt acelea) poate sustine propunerea asta?
      • +3 (5 voturi)    
        nu-i problema, tiparim... (Duminică, 28 august 2016, 9:05)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        Votati P$D si PNL ca va fi o feerie nationala cu salariile. Imprimeria Nationala va lucra non-stop...
      • +3 (3 voturi)    
        ce mai (Duminică, 28 august 2016, 13:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

        conteaza???
        are fata intelectuala? are. asa ca, ce sa ne mai punem intrebari d-astea idioate? crestere economica? sursa de finantare pentru cresteri salariale fara alte impozite? neeeeh. a tinut cu tonta, bagam si noi acelasi text dar marim cantitatea, ca prostanul roman o sa inghita si gogorita asta.
  • +37 (37 voturi)    
    Promisiuni, omisiuni, emisiuni, tauni si taciuni (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:36)

    benicio [utilizator]

    Cred ca o sa votez cu partidul care nu promite nimic, si care astfel va fi singurul partid care nu va dezamagi.
    • +5 (11 voturi)    
      Frumos, dar... (Sâmbătă, 27 august 2016, 18:15)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Exista un antecedent in USA, cainele ales primar de 3 ori consecutiv intr-un orasel. Cred ca asta e cea mai buna `solutie`. Sau o catea, sa produca alti caini conducatori, ca oamenii sunt prea periculosi, fura cat pentru 100 de generatii, animalele sunt mai modeste...deocamdata.
      Deci, votam Coditza, cainele meu!, maidanez, dar promit ca nu-si va depasi conditia!
    • +3 (3 voturi)    
      deja (Duminică, 28 august 2016, 8:44)

      Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      exista o licenta: faimoasa d-na Placinta, Sorina Placinta (cred ca si dr. (...)?!), la 1 moment dat ajunsa ministreasa sporturilor, a declarat la tv "promit sa nu promit nimic", hmmm
  • +26 (26 voturi)    
    Miza se-anunță a fi mare (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:39)

    charlie [utilizator]

    ...dacă ăștia se-ntrec în promisiuni așa de gogonate, pare-se că mai e destulă cărniță pe osul guvernării.
  • +13 (23 voturi)    
    Pe cand scadere de impozit pe venit, taxe si CAS ? (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:42)

    Procuratorul [utilizator]

    Ca noi, astia de tinem parazitii in spate, am plecat din tara ca sa nu mai platim impozit hotilor si prostilor. Plecati, fratilor, sa isi plateasca pensii si mariri intre ei.
    • 0 (0 voturi)    
      nu tii pe nimeni in spate, stai linistit (Duminică, 28 august 2016, 12:53)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      daca ai plecat din tara ca sa nu mai platesti impozite rezulta ca nu tii nici un parazit in spate
      va incurcati in propaganda :))))
  • +20 (20 voturi)    
    Alinutzo,unge-i cu mustar bugetar si pe clerici (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:43)

    Plagarus [utilizator]

    Fara BOR esti buna de manastirea politicii mare !
  • +12 (18 voturi)    
    imi pare rau ca ... (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:47)

    ..13 [utilizator]

    Nu pot sa impusc politicienii - astia ne omoara cu zile pe noi!!

    USL (P$D +PNL) nu trebuie sa intre in Parlament .
    Poate ss apuca sa gangureasca ceva Olteanu - poate i-a trecut intre timp dragosteala...
  • +22 (22 voturi)    
    Iar promisiuni fantastice si nu se face nimic (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    E usor sa minti poporul cu "de la anul, metrou in toata tara!"

    Auzi Alina, ai calculat ce bani mai raman dupa ce voi si cu PSD-ul ii furati?
  • +26 (26 voturi)    
    . (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:50)

    radukku [utilizator]

    Aveam dubii daca sa votez sau nu cu PNL la urmatoarele alegeri. Orice dubiu s-a risipit.
    • +12 (12 voturi)    
      intradevar, noul PNL ramane de stanga. (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:27)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      .
  • +23 (23 voturi)    
    Iar promisiuni? (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:56)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Ce e cu blufurile astea de poker din ultimele zile?
    Daca dupa primele vorbe goale de acum doua zile nu s-a obtinut reactia scontata de la public, se ridica stacheta??

    Frumos, pai sa stim si noi, sa ne asezam comod, ca incepe spectacolul de comedie politica neagra cu ocazia viitoarelor alegeri. Ce promite unul, ce promite altul...

    Din pacate pentru voi, noi am inteles. Ca Dragnea sau Gorghiu e aceeasi masca. Si nu e de Zorro! :P

    Cand o sa intelegeti si voi ca ca nu dam nici doi bani pe culoarea politica? Ca vrem si avem nevoie de oameni inteligenti, cu bun simt, altruisti, care vor sa faca treaba, care pot sa ii mobilizeze si pe ceilalti sa li se alature? Adica... tot ceea ce nu sunteti si nu veti fi voi vreodata!

    Daca nu ne-ar afecta si in viata reala dezmaturile voastre "intelectuale" ar fi un show de urmarit si relaxat neuronii la sfarsitul zilei de munca. Sau nici macar atunci!?! :)))

    Dar asa... penibil spectacol! :P
    • 0 (2 voturi)    
      numai? (Duminică, 28 august 2016, 12:27)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      poti mari salariile medicilor ? evident !
      Chiar azi !
      Va functiona sistemul ? evident nu!
      Sistemul e sustinut de infirmiere, asistente, laboranti, personal din spitale etc. Daca acestia nu iau salarii mai mari ciuciu performanta.
      Dar daca un medic iar salariu mai mare decat un colonel in Afganistan e OK? sau decat un primar de oras mediu ?
      • 0 (0 voturi)    
        coloneii si primarii merita mai mult? (Luni, 29 august 2016, 16:33)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        da, e ok. va este mai util colonelul din afganistan sau medicul de la urgenta?de care credeti ca aveti nevoie mai mult? de primari nici nu mai zic... aia chiar muncesc pe branci si merita.
  • +31 (31 voturi)    
    Poti mai mult (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:08)

    feisbuk [utilizator]

    Alinutza, poti mai mult decat dublarea salariilor!
    Ma asteptam la o triplare.

    Te astept sa te revansezi saptamana viitoare, cand vei propune eliminarea tuturor impozitelor si taxelor.

    Intr-o nota mai serioasa, iti urez tie si partidului o suferinta scurta si intensa.
  • +15 (15 voturi)    
    alina (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:24)

    zigot [utilizator]

    are iar o sarcina?
  • +22 (22 voturi)    
    Bai tata bai (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:36)

    cris 111 [anonim]

    Pazea ca vine Alinutza si da dublu la tot poporul! De unde dai tu fato, tu? Liberali, fimi-ar scarba
  • +14 (14 voturi)    
    Va taiati craca de sub picioare! (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:47)

    democtrates [utilizator]

    Stimata doamna,
    Sunt liberal din nastere, ati uitat valorile liberale? Nu mai promiteti ce nu puteti face, ajungeti de ras ca PSD-ul. Spuneti adevarul, scoate-ti coruptii din partid cu riscul de a obtine mai putine procente la alegeri, dar sa fiti cinstiti. Demonstrati ca sunteti departe de politicienii corupti. Nu este posibil ca politicieni liberali sa voteze pentru pensii speciale. Ati ajuns de rasul lumii iar PSD-ul si inclusiv alegatorii v-au si v-au sanctionat la alegerile din Bucuresti si va vor sanctiona la alegerile parlamentare.In speranta renasterii liberale , aduceti batranii liberali inapoi si ..afara cu Blaga oportunistul.
  • +12 (14 voturi)    
    tăiați de la inJustiție (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:55)

    Schlossadler [utilizator]

    Dublarea salariilor medicilor, construirea de spitale și creșterea salariilor dascălilor se poate face prin renunțarea la aplicarea OUG20?2016 la categoria ocupațională „Justiție”. Sunt în system 7.500 de semizei favorizați ai sorții, care au sinecuri anuale între 100.000 și 250.000 de RON !!!. Dacă acestora li s-ar refuza acordarea a 18% cf. OUG 20/2016, s-ar realiza o economie la buget de 45-50 de milioane de euro, suficientă pentru îndeplinirea scopurilor de mai sus. În caz de nevoie se mai poate TĂIA ÎNCĂ 18% din salariile acestor semizei totalmente rupți de realitate.

    epilog: „Cel ce deschide o școală, închide o temniță” - Victor Hugo
  • +23 (23 voturi)    
    Opriti-o! (Sâmbătă, 27 august 2016, 18:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Gorghiu a luat-o razna rau. Din simpla uslașă a devenit o demagoga sinistra. IMPOSTOARE si CARIERISTA, avida de ciolan...
  • +13 (13 voturi)    
    PNL ,PSD aceiasi mizerie! (Sâmbătă, 27 august 2016, 18:03)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Alinuta, daca nu faceti mintenas ceva pleaca medicii, profesorii, inginerii , muncitorii, constructorii, poate si taranii se gandesc sa plece. Si atunci tu ,Blaga, Ponta, Dragnea , madam Firea, va trebui sa munciti pe bune, nu numai sa furati si sa dati cu gura prostind oamenii.
    Parca vad...PNL ajunge la guvernare..unde sunt majorarile promise? "Constrangerile bugetare, mostenirea grea lasata de guvernul strazii, ....la anul insa sigur se vor da, odata cu darea in folosinta a 10000 km noi de autostrazi.."
    PNL ,PSD aceiasi mizerie!
  • +15 (15 voturi)    
    mai bine (Sâmbătă, 27 august 2016, 18:11)

    nahir [utilizator]

    statea acasa in postnatal si-si alapta copilul. scapa in felul asta de hormonii aia in plus care-i dau idei "marete".
    auzi la ei, sa dubleze salariile medicilor? ce greseala. o sa vina psd cu tripalarea salariilor dublate si nah, ce-o sa mai faca?
    • +9 (9 voturi)    
      Cred ca PSD nu este interesat de salariile (Sâmbătă, 27 august 2016, 18:47)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      medicilor !

      Au ramas atat de putini si de neinteresati sa iasa la vot, atat de nepericulosi pt poporul pesedist, incat Dragnea si ai lui or sa se margineasca sa ia subtil in ras populismul masurii si vor continua sa se ocupe de cei care intr-adevar le aduc voturi : functionari, persoane asistate, interlopi.

      PS. Inca un glont pe care Alinutza il trage senina in piciorul deja ciuruit al PNL !
  • +5 (5 voturi)    
    "... a scris pe pagina sa de Facebook." (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:04)

    motanul_gri [utilizator]

    Deci este o opinie personala, nu o decizie a partidului. Sau mai degraba as interpreta-o ca pe un test: lansezi o idee si urmaresti reactiile publicului.

    Nu m-ar mira ca la ora asta anumite persoane din PNL sa urmareasca chiar si comentariile (deloc magulitoare, se pare) de pe unele forumuri ...
  • +7 (7 voturi)    
    Pai numai dublu? (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:17)

    MoemBius [utilizator]

    sa l faca de 100 de ori mai mare
    Ce conteaza ca PNL ul nu e fabrica de bani
    Las ca platesc fraierii
    Numai medici avem in tara asta
    PS NU AM NIMIC IMPOTRIVA medicilor
    Dar asta nu inseamna ca nu avem decat medici pacilea
    E discriminare majora
    • +1 (1 vot)    
      Ca sa nu adaug si faptul (Duminică, 28 august 2016, 6:25)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Ca mi se pare jignitor ca salariile se maresc numai la stat aia de la privat sa se descurce singuri
      Daca asta nu e discriminare nu mai am nici un comentariu
      Baietii aia de la "consiliul National pentru Combaterea Discriminarii" care cica :
      "este autoritatea de stat autonoma, sub control parlamentar, care isi desfasoara activitatea in domeniul discriminarii.

      Este garant al respectarii si aplicarii principiului nediscriminarii, in conformitate cu legislatia interna in vigoare si cu documentele internationale la care Romania este parte. "

      Cel putin asa scrie pe pagina lor de internet
      Nu stiu cum e cu legislatia aia sau la ce foloseste
      Ca sa nu zic de fapt ......cui foloseste?
  • +5 (5 voturi)    
    cat sa fie salariile medicilor doamna INCOMPETENTA (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:18)

    marius_11 [utilizator]

    1.In primul rand ar trebuii sa stim cat castiga un medic aum
    2. Am vazut niste fluturasi de salariu ale unor doamne asistente acum cateva saptamani, inain te de aplicarea noii grile de la 1 august, salariile erau in jur de 4000 RON brut, plus sau minus ceva, plus bonuri de masa, ma intreb cat castiga un medic in cazul asta?
    3. Domana Gorghiu, nici nu stiu cum sa va spun, dar imi provocati SILA, eu am in familie medici, Stiti ca daca mergi in spital si nu dai banul, in cel mai bun caz te opoereaza rezidentul? Acum ceva timp am avut o problema la un dinte. Doasmna stomatolog mi-a recomandat o operatie care ar fi bine sa fie facuta la un privat , nu la spital public de rezident, fiindca medicul de la spitalul public nu face decat pe bani, desii operatia ar treebuii sa fie gratuita.Asa ca am ales privatul, nu am avu incotro.
    La un spital eu sa copii ma ingrozesc sa merg, mizerie, INCOPETENTA la greu, si LIPSURI. Mergeti cu un copil la urgenta, sa dati peste un habarnist, care nici febra nu stie sa o citeasca.
    4. Eu am in familie medici, lucreaza in tara si in strainatate. Sa va povesteasca rezidentul cum functioneaza treburile spitalul din tara, cum rezidentul prescrie inclusiv retete oncologice, iar profesorul se uita la tine numai daca marchezi.
    Ruda mea medic din germania s-a saturat de mizerie, ca sa ocupe un post pe specialzarea sa trebuiau pile si bani, ceea ce nu se intampla dincolo. S-a saturat sa se uite la bolnav CUM MOARE si nu poate face nimic ca nu are cu ce.
    DE ASTA A PLECAT AFARA, DIN CAUZA MIZERIEI, A MAFIEI, SI A LIPSURILOR NU NEAPARAT PT BANI.
    Dincolo castiga peste medie, dar nu ajunge mai devreme de 8 seara, aici la doua era acasa. Mergeti intr-un spital, verificati programul medicilor, vedeti pentru banii pe care ii primesc cate ore sunt pe la servici, asa din curiozitate, dupa ne spuneti si noua.
    bolnavii nu au medicamente, spitalele sunt mizerabile si dv. MARITI SALARIILE SI LA COMPTENTI SI LA INCOMPETENTI. SA VA FIE RUSINE!!!!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Chiar credeti ca ei nu stiu (Duminică, 28 august 2016, 17:49)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui marius_11

      Ei sint numai ....gura de ei
      Lor le face impresia ca daca avem medici s-a rezolvat in sanatate
      nu conteaza ca ai nevoie de pile si bani ca sa ajungi medic si nici ca nu ai cu ce
      Bine punctat.
  • +3 (3 voturi)    
    oare isi bate joc de noi sau e incompetenta (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:27)

    marius_11 [utilizator]

    Cu noi ceilalti ce faceti, avem familii, copii care au nevoie de educatie, imbracaminte, acces la sanatate, cu noi ce face doamna? Ne aruncati, plecam si noi cu deavalma, ca sirienii, din tara. Va rog sa ne raspundeti.
    Candva v-am apreciat, am crezut ca chiar reprezentati o schimbare, sun nu dezamagit, disperat sa scap de voi, GORGHIU, BLAGA, DRAGNEA acelasi lucru.
    Habar nu aveti de nimic. La stat toate concursurile sunt trucate, subalternii nu stiu cum sa faca, cum sa ocoleasca legiile, sa fie pe placul sefilor numiti politic, fiindca altfel zbori, si la 40-50 ani, nimeni nu te mai angajeaza cu toata competenta sau incompetenta cum vreti dv.
    ASTEPT UN RASPUNS SA NE SPUNETI CE FACETI CU NOI CEILALTI, PLLECAM, EMIGRAM, O PUNEM DE O GREVA CE SA FACEM DOAMNA, NU NEAPARAT PENTRU NOI, PENTRU COPII NOSTRII

    SUNTETI O INCOMPETENTA, ASTA E CLAR, PB E CUM SCAPAM DE VOI.
  • +3 (3 voturi)    
    Din ciclul Alinuta scrie constitutia (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:50)

    ty [utilizator]

    Acu da bani la toti bugetarii dupa cum e interesul partidului. Asta-i pe termen scurt. Pe termen mediu si lung nu se poate spune ca nu-i mai voteaza nici macar atatia cati pot sa prosteasca cu noi va dam din prima zi.
  • +2 (2 voturi)    
    AAlimutza nu fii fraiera (Sâmbătă, 27 august 2016, 23:12)

    cris 111 [anonim]

    Invata de la sotior! Nu I suficienta asta cu dublarea, spune ca dai rezerva de aur la tot poporu! Zi ca dai legi ca amicul Piperea si Zanfir (PNL) ac nimeni sa nu platesca la bancu nicio datorie, fato tu nu fii fraiera!
  • +3 (3 voturi)    
    Se pare ca (Duminică, 28 august 2016, 0:11)

    mithrill [utilizator]

    arata extrem de nasoala treaba in sondaje, Daca maririle astea de cheltuieli bugetare sunt masuri liberale.... e si mai grav, Cu asemenea declaratii din partea sefilor noului pnl cred ca se asigura o noua scadere a procentului pnl, psd ramane constant ori mai creste o parere iar votantii traditionali liberali (ca si mine) sunt impinsi catre ,,, cine?
    • +2 (2 voturi)    
      Sau o urmatoare (Duminică, 28 august 2016, 17:51)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

      alianta prin o metoda noua in P$D
  • +2 (2 voturi)    
    esti DUSA madam (Duminică, 28 august 2016, 17:54)

    healthycity [utilizator]

    rusine ce-a ajuns pnl.
    Se intorc bratienii in momant.

    Hai USR !!!
  • +1 (1 vot)    
    PNL e de ca...t, PSD e de ca..t, care o fi .... (Duminică, 28 august 2016, 18:27)

    KTerinca [utilizator]

    ... motul de pe ca...t ???
    Adica, intrebare pentru votantul din mine.
    Eu cu cine dracu sa votez ?!
    Cat despre PNL si PSD, doar cand aud de ei si ..... bleahhhh.
  • +2 (2 voturi)    
    asta (Duminică, 28 august 2016, 19:54)

    miculescu-rucar [utilizator]

    nu are nicio jena!
    ne jigneste inteligenta!
    de unde dreak;u apar asemenea specimeme?
    va mai dau o suta de lei tovarasi!
    bey astia care mai sunteti potenti si competitivi si nu asteptati o posibila accesare pe bune de fonduri europene-nu pe fundatii antiromanesti-tira!
  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu promite PNL dublarea capacitati DNA ??? (Duminică, 28 august 2016, 20:04)

    JohnAnticoruption [anonim]

    De ce nu promite PNL dublarea CAPACITATI DNA si intensificarea recuperari a averilor ilicite astfel sa va tripla salarile in SANATATE & EDUCATIE ???
  • 0 (0 voturi)    
    Majorari (Luni, 29 august 2016, 12:13)

    dekirico [utilizator]

    Promettre c'est noble, tenir serait bourgeois...
  • 0 (0 voturi)    
    bani ar fi... (Luni, 29 august 2016, 16:37)

    clam [utilizator]

    normal ca-s minciuni. dar de fezabil, e fezabil. evident ca nu se doreste. daca ar fi desfiintate posturile de bugetari de lux si degeaba (vezi consiliul concurentei, de ex, unde sunt numai pitipoance piloase care nu fac nimic) si s-ar strange o parte din bani.