Alina Gorghiu: Cat timp Iohannis este presedinte, Dragnea nu va fi premier. Viitorul prim-ministru va avea sange liberal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 august 2016, 13:06 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a afirmat, vineri, ca viitorul premier va avea "sange liberal", ea subliniind ca atat timp cat Klaus Iohannis este presedinte, liderul PSD, Liviu Dragnea nu va fi prim-ministru, potrivit Agerpres.

"Viitorul prim-ministru al Romaniei va avea sange liberal. Vreau sa cred ca vom face in asa fel incat sa-i convingem de romani sa dea o lectie usturatoare stangii ca in 2014. (...) Este important sa credem ca au trecut vremurile in care Romania se poate lauda ca accepta un prim-ministru condamnat definitiv. Va asigur ca, atata vreme cat la Cotroceni exista un presedinte pe care il cheama Klaus Iohannis, niciodata Dragnea nu va fi premierul Romaniei", a afirmat Alina Gorghiu, la Liga Alesilor Locali ai PNL.

Alina Gorghiu considera ca PNL va trebui sa fie in centrul guvernarii dupa alegerile parlamentare: "Daca vrem ca acest lucru sa se intample, ca romanii sa creada in PNL, prima conditie este ca liberalii sa creada in PNL, pentru ca mai sunt unul, doi care se ocupa de barfe, intrigi, scenarii apocaliptice."

In opinia sa, PSD si ALDE nu vor atinge pragul de 50% la alegerile parlamentare; "Cred ca ALDE-PSD nu va atinge pragul de 50% la parlamentare, dar acest lucru depinde foarte mult de cum se descurca PNL in urmatoarele trei-patru luni."

In plus, Alina Gorghiu sustine ca liberalii nu vor guverna alaturi de PSD: "Noi nu vom guverna cu PSD, sa inteleaga cine are de inteles lucrul acesta."












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
2103 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    saraca alinuta (Vineri, 26 august 2016, 13:11)

    codo [utilizator]

    atata i-a mai ramas, fantoma presedintelui. bine i-a mai descris liviu avram pe astia ca adeptii lui pacala: ce le mai suradea totul in decembrie 2014 si cum au ramas ei cu praful de pe toba. si tot in frunte, alina si vasile, nu se lasa pana nu trag definitiv obloanele la pnl. Hai USR, ultima speranta!
  • +3 (11 voturi)    
    asa zicea si basescu de ponta (Vineri, 26 august 2016, 13:13)

    robotel corporatel [utilizator]

    dar au semnat pactul de coabitare si l-a desemnat :))
  • +2 (6 voturi)    
    Cine stie pana atunci (Vineri, 26 august 2016, 13:16)

    SRA [utilizator]

    Daca tariceanu nu este arestat cine stie ?
  • +3 (7 voturi)    
    din ce in ce (Vineri, 26 august 2016, 13:19)

    Martinezu [utilizator]

    mai mult, cred ca PNL e doar un PSD vopsit albastru.
    Doar ca oamenii lor sunt un pic mai prostuti decat /// din PSD.
  • -3 (9 voturi)    
    Asa si? (Vineri, 26 august 2016, 13:28)

    vasile-roaita [utilizator]

    Ce mi-e un asa zis penelist sau un pesedist? Acelas dreaq. Sinteti o apa si-un pamint. Cel mai bun premier este Basescu asta o stie toata lumea.
  • +5 (7 voturi)    
    Problema e, (Vineri, 26 august 2016, 13:28)

    loveparade [utilizator]

    stima doamna, ca doar din gura nu se pot da palme stangii.Prestatia PNL la nivel central e cat se poate de slaba. Pe de o parte scandati cat va tin bojocii ca reinointi partidul si scapati figurile vechi si triste, cele mai multe corupte si incompetente. Pe de alta parte veniti cu presedinti de sector care tocmai au fost realesi, cei mai multi din postura de unici candidati(dupa rezultate CATASTROFALE in Buc), iar unui specimen demagog si narcisist precum Pipernea ii propuneti sefia Bucurestiului (si el mai si refuza, double whammy!). Care reinnoire, care fete noi, care progres?Electoratul de stanga nu mai poate de palmele care le da PNL PSDului. Cartea pe care trebuie sa o joace PNLul este cea a recastigarii increderii electoratului de dreapta, a celor care au renuntat sa mai voteze (mai aveti putin timp) si a conservarii voturilor care tind sa mearga inspre USR(aici deja meciul e pierdut, ati pierdut cel putin 4-5%). wake the f up!
  • +4 (8 voturi)    
    Well ... "va avea sange liberal.." curgand din nas (Vineri, 26 august 2016, 13:32)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... /// Gorghiu (atunci cand nu cauta un post de guvernator pentru sotzul lasat acasa de speculatziile frauduloase pe leu):

    "Viitorul prim-ministru al Romaniei va avea sange liberal.... " probabil curgand din nas, dupa recentul model inaugurat de ministrul Hakim Bufnescu.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +2 (8 voturi)    
    poate vor lasa o solutie - Dacian Ciolos (Vineri, 26 august 2016, 13:45)

    Ed___ [utilizator]

    poate PSD si PNL nu vor face iar aberatia de guvern PSD+PNL si poate se vor confrunta si nu vor defini nici un premier de la PSD dar nici de la PNL si

    poate va fi propus premier tot dl Dacian Ciolos !
    • -1 (1 vot)    
      Poate! (Vineri, 26 august 2016, 16:25)

      Lally [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Dar poate ca dl Csolos are treaba la Brucsel, si noi il retzinem ...
  • +5 (7 voturi)    
    LiberaL? (Vineri, 26 august 2016, 13:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sper să nu aibă sânge de liberal ca Gorghiu și uslașii ori ca mafia portocalie pedelistă.
  • +8 (8 voturi)    
    Si .. cum arată sângele liberal? (Vineri, 26 august 2016, 14:07)

    Amad [utilizator]

    O fi rosu de la imperecherea cu PSD?
    O fi portocaliu? Galben sigur nu-i !
    Poate e vreun pictor pe aici si ne lamureste, ce rezulta din combinatia rosu-galben-portocaliu-verde?
  • +6 (8 voturi)    
    D-na Gorghiu nu prea stie legile.... (Vineri, 26 august 2016, 14:14)

    bancher [utilizator]

    daca PSD-ul castiga alegerile din noiembrie 2016, atunci presedintele e obligat sa accepe candidatul lor, chit ca ii place sau nu. Asa a fost si cu Basescu, cand l-a numit pe Ponta prim ministru...USL castigase alegerile.
    • 0 (8 voturi)    
      De fapt, dvs. nu prea stiti legile; (Vineri, 26 august 2016, 14:59)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      daca PSD-ul, chiar castigator al celor mai multe mandate in parlament, adica castiga alegerile, cum spuneti dvs., nu detine o majoritate simpla in parlament, presedintele nu are nicio obligatie sa accepte candidatul lor. USL-ul, ca uniune facuta inainte de alegeri, scrisa si parafata, a avut 50% +1 a parlamentarilor alesi, d-aia s-a vazut Ponta premier. Altfel, ciuciu.
      • 0 (0 voturi)    
        cand zic casitga, ma refer la majoritate simpla (Vineri, 26 august 2016, 16:04)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        dar chiar si asa, tu crezi ca PNL-ul e in stare sa faca o coalitie cu cineva, sa aiba mai mult de 50% din locuri in parlament? Chiar daca presedintele numeste un prim-ministru liberal, nu va trece girul parlamentului.
      • +1 (1 vot)    
        Ce vrea sa zica Alinuta ! (Vineri, 26 august 2016, 21:06)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Ce zice bine !
        Ce zice prost !
        Zice alinuta ca Johanis nu-l va pune pe Dragnea PM . (Zice bine ! Probabil ca Presedintele i-a spus confidential treaba asta. Deci in faza asta ea este un simplu purtator de cuvant si nu un lider de partid !).
        Adica Johanis chiair cu riscul suspendarii!!! va ajunge la alegeri anticipate in primavara, dar nu-l va numi pe Dragnea !!!!!
        Absolut normal!. Dragnea este un recidivist care nu are ce cauta ca PM cu orice pret !!! .Iar pe chestia asta Johanis va castiga referendumul de suspendare !!!!

        Ce zice prost : In urma alegerilor anticipate din primavara, sau daca PSD nu ,,forteaza'' cu Dragnea pemier, atunci PNL nu va da premierul, decat daca castiga alegerile !
        Deci Alinuta nu da nici o garantie ca premierul va fi liberal, doar gargara electorala !
  • +5 (7 voturi)    
    Si sangele liberal tot rosu e (Vineri, 26 august 2016, 14:33)

    man_and_twin [utilizator]

    Dupa ce liberalli (inclusiv Iohannis) au laudat atat USL-ul in perioada lui cea mai funesta, iar acum acelasi Iohannis si-a tras guvern cu spijinul PSD si al lui Dragnea. Cam greu sa-i mai creada cineva...
  • +7 (7 voturi)    
    NUME SI ....PARANUME! (Vineri, 26 august 2016, 14:48)

    CalmArius [anonim]

    VASILE SI ALINA!
    SA ZICEM "VASILINA"...CA ESTE MAI "REDUNDAND"
    SUNAB BINE!?
    PUBLICATI?
  • +1 (1 vot)    
    Da, viitorul prim-ministru va avea ... (Vineri, 26 august 2016, 16:26)

    Lally [utilizator]

    ... sange liberal shiroindu-i de pe canini si incisivi.