VIDEO Nicusor Dan: Dacian Ciolos, Cristian Ghinea, Vlad Voiculescu au usile deschise pentru a deveni membri USR; nu am avut discutii cu ei sa candideze pe listele USR

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 22 august 2016, 12:43 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Uniunea Salvati Romania nu a avut discutii cu Dacian Ciolos, Cristian Ghinea, Vlad Voiculescu sau alti ministri din actualul Guvern ca acestia sa candideze pe listele USR la alegerile parlamentare, a declarat luni, intr-o conferinta de presa, liderul partidului, Nicusor Dan. Acesta a spus insa ca usile USR sunt deschise pentru ei, daca doresc sa se inscrie in partid.

"Oameni ca Vlad Voiculescu, Dacian CIolos, Cristian Ghinea sunt de profilul celor pe care noi ii candidam in USR. Nu au existat insa discutii legate de acest tip de candidatura. AU existat doar discutii pe chestiuni profesionale. De exemplu, cu dl Voiculescu am avut discutii legate de Spitatul de Arsi, cand s-a pus problema alocarii fondurilor de la sectorul 1 si discutii in ceea ce priveste crearea unui nou spital in Bucuresti. Au usile deschise pentru a deveni membri USR, urmand ca organizatiile judetene si a municipiului Bucuresti sa decida conform statutului prin vot secret cine vor fi candidatii", a declarat Nicusor Dan.

Intrebat daca USR va sustine un Guvern tehnocrat dupa alegerile Parlamentare, Nicusor Dan a aspus ca da, iar una dintre optiuni este Dacian Ciolos.

"Consideram ca avantajul unui premier tehnocrat este ca poate sa aduca in procesul de decizie oameni competenti din societatea civila, ceea ce premierii politici nu au facut niciodata pana acum. In Guvernul asta, care are si bune si rele, lucrul asta se intampla. Credem ca este util sa se intample. Al doilea lucru, ne dorim sa intam in Parlament si de mandatele noastre sa depinda formarea unui Guvern, caz in care la negocieri vom propune un premier tehnocrat. Dacian Ciolos este una dintre optiuni", a mai declarat Nicusor Dan.




Intrebat daca va face majoritate cu alte partide pentru formarea GUvernului, NIcusor a explicat ca nu va fi vorba de o majoritate in sensul de pana acum.

"Vrem sa intram in Parlament si sa depinda de noi formarea Guvernului. Nu vom forma o majoritate asa cum s-a intamplat pana acum. Vmm avea o relatie cu Guvernul, in negociere cu el vom impune un program de guvernare, puncte la care noi tinem, cu termene de aplicare, cu amenintarea ca ii vom retrage sprijinul, dar nu vom avea o majoritate cu celelalte partide care vor sustine acelasi Guvern, sa impartim functii, prefecti, deconcentarte, secretari de stat. Va fi o discutie intre partide si presedinte si presedintele va avea obligatia sa identifice un premier pe care parlamentul sa-l sprijine. Este putin probabil ca PSD sa sprijine un premier tehnocrat, ceea ce noi sustinem in program", a mai declarat Nicusor Dan.

In ceea ce priveste eventuala renuntare la fotoriile de consilieri generali/locali, Nicusor Dan spune ca decizia o va lua partidul.

"Este o decizie pe care o vom lua cu colegii nostri. Avem un mandat in consiliile locale si consiliul general, pe care bucurestenii l-au dat, ideal ar fi sa-l ducem pana la capat si cetatenii sa ne evalueze daca ne-am indeplinit proiectele din programul electoral. Daca colegii nostri vor considera ca este util sa mergem in parlament, o vom face", a explicat acesta.

Liderul USR a declarat ca dupa 1 septembrie va face un sondaj penru a-si fundamenta deciziile.

In ceea ce priveste, congresul USR de duminica, unde s-a decis fuziunea intre USR, USB si Uniunea pentru Codlea, NIcusor Dan a spus ca USr va avea filiale in toate judetele pana la finalul lunii septembrie.


"USB a candidat pentru alegerile locale. Am castigat 54 de mandate in Bucuresti. Uniunea pentru Codlea a candidat la alegerile locale din Codlea si a obtinut 3 mandate. USR este un partid nou infiintat ca sa cuprinda mai multe forte din toata tara si sa participe la alegerile Parlamentare. De ieri si dupa ce tribunalul va confirma aceasta fuziune ramane doar Uniunea Salvati Romania. Cei 54 de consilieri din Bucuresti devin consilieri ai Uniunii Salvati Romania, cei 3 consilieri din Codlea, la fel. In afara de asta, ieri la Cogres s-a facut o situatie a extinderii acestui partid la nivel national. Exista grupuri de lucru in marea majoritate a judetelor din Romania. Estimam ca in perioada 1-15 septembrie vom deschide 20-25 de filiale, iar pana la sfarsitul lunii septembrie vom deschide filiale in toate judetele din Romania. La congresul de ieri a fost, in urma votului, aleasa o structura de conducere noua, un presedinte si vicepresedinti, 11 membri in Biroul National, unde pentru prima oara avem si un reprezentant din afara Bucurestiului. Dupa ce vom construi filiale vom avea, probabil in a doua jumatate a lunii octombrie, un nou congres unde vom avea reprezentanti si din filialelel din tara. In congres am reconfirmat faptul ca USR este un partid in care se regasesc oameni cu ideologii diferite, ceea ce ii aduce impreuna este lupta pentru o a devarata societate in Romania, pentru o administratie publica reala, depolitizarea institutiilor publice, oprirea jafului din banii publici, o clasa de oameni politici care se ocupa de interesul public si nu de interesul lor personal"< a mai declarat nicusor Dan. ACesta a spus ca tinta USR este sa obtina 10% la parlamentare.

Referitor la candidatii la Parlamentare, acesta a declarat ca nu poate da in prezent nicun nume, decizia urmand sa fie luata de partid.

"Este o decizie pe care conform statutului o vor lua organizatiile judetene si cea a municipiului Bucuresti. FIlialele judetene vor avea autonomie, niciodata centrul nu va interveni sa puna candidati. In schimb  exista un drept de veto la nivelul centrului pentru anumiti candidati. Nu am niste nume.Vom lua decizia in luna octombrie in functie de oamenii care vor veni pana atunci. O sa decidem atunci. Suntem formal 200 de membri la Bucuresti si inca 1.000 care cer admiterea. Una este sa alegi din 200, alta din 1500", a explicat liderul USR.

Aceasta spune ca unul dintre principalele puncte din programul USR va fi eficientizarea sistemului de achizitii publice in Romania.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9175 vizualizari
  • -48 (68 voturi)    
    Partidul Holograma (Luni, 22 august 2016, 12:50)

    un domn [utilizator]

    proiecteaza Imaginea Altora pentru ca a lor ..nu exista !
    • +21 (31 voturi)    
      hehe (Luni, 22 august 2016, 14:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Las ca vezi tu holograma la alegeri... Mai tii minte ce mindru era Ponta ca e roman intre cele doua tururi in 2014?
    • +16 (26 voturi)    
      Pe pozitii! (Luni, 22 august 2016, 14:33)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cand v-am intrebat daca sunteti platit la numar de cuvinte sau la ora, ati dat-o la intors. Acum articolul a aparut la 12:43 si deja la 12:50 erati pe pozitii!
      Postacul de meserie sa traiasca!
  • +19 (39 voturi)    
    o propunere inspirata (Luni, 22 august 2016, 12:59)

    MinimaMoralia [utilizator]

    Corect....Bravo Nicusor! O miscare mica dar inteligenta! Tine minte "negrul" joaca tare dar cu cateva miscari iscusite poti da sah la "rege" mai degraba sau mai tarziu. Pariaza pe "piese" de calitate si o sa castigi.
  • -27 (55 voturi)    
    cum isi inchipuie cineva (Luni, 22 august 2016, 13:01)

    xanti [utilizator]

    Ca Ciolos vine intr-un partid de 2-4%
    Tipului asta ii fileaza o lampa.
    • +16 (22 voturi)    
      lui macar ii fileaza ceva... tie... (Luni, 22 august 2016, 14:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      1. Nicusor Dan a spus doar ca e interesat de membri de profilul lui Ciolos, nu ca l-a invitat in partid. Se pare ca exprimarea a fost prea subtila pentru tine
      2. mai vedem la alegeri de cite procente e USR...
  • -28 (52 voturi)    
    oh, nu (Luni, 22 august 2016, 13:03)

    Mazeta [utilizator]

    Cioloș & co au demonstrat că pot ajunge în fruntea statului fără să fie votați vreodată. Sper să nu facă tocmai acum greșeala de a intra în politică.
  • -21 (43 voturi)    
    Nicusorule, (Luni, 22 august 2016, 13:04)

    bancher [utilizator]

    dar pe ei i-ai intrebat daca vor sa devina membri USR? Ca poate tu vrei, dar ei or vrea?
    • -10 (20 voturi)    
      gargaragiul de ghinea vrea (Luni, 22 august 2016, 13:59)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cine se aseamana se aduna, deci ghinea vrea :))
  • -10 (30 voturi)    
    Sigur (Luni, 22 august 2016, 13:26)

    SRA [utilizator]

    Cabinetul CIOLOS trebuie sa si continue programul inceput Sustinerea trebuie sa vina din partea USR - PNL - PMP - Minoritati - UDMR !

    PSD ul actual este neo fascist trebuie dizolvat sa dispara ca partid si sa se faca un alt parid adevarat social democrat !
    • +6 (14 voturi)    
      ha ha...PNL, PMP, UDMR? (Luni, 22 august 2016, 13:54)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      vb serios? astea ti se par partide "curate"? M-ai facut sa rad mult...ce gluma...sa visezi la o alitna USR+alti penali (PNL, PMP, UDMR, Minoritati-gen Paun, Madalin Voicu...) ...
      HA HA HA!
    • 0 (8 voturi)    
      nu mai e comunist? (Luni, 22 august 2016, 13:59)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      e neofascist acum ? :)))
      • +5 (9 voturi)    
        fugi dom'le cu fascismul de aici (Luni, 22 august 2016, 15:37)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        La PSD singura preocupare e sa fure tot si sa darime DNA-ul. Unde-ai auzit la ei de fascism. Ei vor sa tina populatia saracita ca sa poata cistiga alegerile cu ajutoare sociale si un kil de ulei mita. Nimic mai mult.
        • +1 (1 vot)    
          Dintotdeauna (Marţi, 23 august 2016, 9:39)

          Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          PSD a fost si este SI un partid neofascist, prin crearea si intretinerea urii sociale: muncitori contra intelectuali, mineri contra bucuresteni, romani contra unguri, romani contra "amerloci", romani contra Soros, romani contra evrei, etc. Seamana izbitor cu propaganda nazista sau, de ce nu, cu cea islamista care, de la Mahomed incoace, imparte lumea in "noi, cei buni (adica ei, musulmanii)" si "ceilalti, raul absolut care trebuie starpit". Dintotdeauna, in propaganda subterana a PSD a existat un "dusman" format dintr-un grup de oameni sau altul. In ochii PSD, nu suntem toti la fel si nu avem aceleasi drepturi.
          Pe langa asta, in populismul sau fara perdea, PSD marseaza mereu pe acele teme care au priza la publicul incult, in acelasi mod in care ziarele de scandal sau asa-zisele reality-show-uri fac audienta. Una dintre aceste teme este nationalismul excesiv iar masinaria PSD nu se da in laturi de la stimularea acestui nationalism de tipul "romanii contra tuturor", pentru a-si justifica propaganda anti-americana si anti-UE facuta pe ascuns dar continuu, prin zvonerii si raspandacii trusturilor de media pe care le detine. Nu va lasati inselati: PSD-ul nu are nici un fel de scrupule, aplica toate metodele si ideologiile care le aduc voturi. Inclusiv neofascismul.
    • +5 (13 voturi)    
      Poate ca (Luni, 22 august 2016, 14:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Poate ca nu chiar fascist, dar mafiot, condus de un condamnat penal si pus de 26 de ani pe furt sugur este. Normal ca ar trebui desfiintat daca DIIC OT nu s-a ocupa de ... jurnalisti
  • +13 (25 voturi)    
    Poate ar trebui sa aveti dle Nicusor Dan ! (Luni, 22 august 2016, 13:28)

    deval [utilizator]

    Si cu ei, si cu M10 ! Gasiti o formula pana intra moristile in functiune la capacitate maxima !Sunt si multi oameni cinstiti care le pot cadea prada... Ii vedeti deja pe Basescu si Monta cum se dau in stamba pana in campanie ! Celelalte fractiuni ale mafiei unice, arondati,puscariabili se vor manifesta si ei prin alti iepuri/partide fantomatice . Trebuie sa gasiti o formula ! Nu agreem o alianta cu un partid parlamentar. Atat.Daca nu se va face dnul Nicusor Dan si M.Macovei trebuie sa ne spuna si de ce nu se face. Sa stim si noi daca mergem inapoi, la culcare sau nu !
    • -6 (18 voturi)    
      Nicushor Dan si M10 = Nuca in perete! (Luni, 22 august 2016, 13:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui deval

      pe bune acum !
    • 0 (22 voturi)    
      exact M10 le mai trebuie (Luni, 22 august 2016, 13:57)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui deval

      dupa ce s-au balacarit in primavara cu M Macovei si Ciprian Cucu (acum mare PNList)...

      M10 a cazut in derizoriu pentru ca de 3 ani aproape o tot tin cu "anti-coruptia" si doar atat, deja e fixism/obsesie.

      Si din pacate ND si Clotilde la fel au acum, devine obositor sa ii tot asculti repetand aceeasi placa cu anti-coruptia...ok, ok, am inteles, nu suntem toti idiota sa fie nevoie sa ne repetati de sute de ori asta, dar ceva util, constructiv, mai facem? solutii la multele probleme? plus ca "coruptia" se si previne, nu doar pesdepseste!
      • +2 (2 voturi)    
        pentru Roman (Luni, 22 august 2016, 22:35)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Tie ti se pare ca actuala legislatie dupa care se desfasoara lupta anti coruptie este O.K. ?
        Judecatorii dau sentinte conform Legii. Iar Legea o face parlamentul . Pana acum hotii au dominat parlamentele si era normal sa faca legi care sa-i
        apere. Din acest motiv marii banditi primesc pedepse usoare , scapa dupa efectuarea unei mici
        parti din pedeapsa, confiscarea averii este foarte dificila.
        Din acest motiv, pana nu se schimba structura parlamentului,in asa fel incat majoritatea sa fie formata din oameni cinstiti , care sa schimbe legislatia dupa care se desfasoara lupta anti-coruptie, acest subiect nu est epuizat . Dimpotriva acest subiect va fi de mare actualitate .
        Pana la schimbarea legisdlatiei.
        De ce oare este asa de greu de priceput ?
        • 0 (0 voturi)    
          pai parca lupta anti-coruptie merge bine, nu? (Marţi, 23 august 2016, 1:08)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          DNA e laudata peste tot, samd.
          Singurul lucru care ne mai trebuie ar fi sa nu se mai bage nici politicienii peste justitie (inclusiv USR). Atat. Legi exista. Acum, ca se aplica in diverse feluri...e alta discutie, pot fi innasprite dar asta nu va "vindeca" coruptia. Crezi ca si daca se dau 25 ani inchisoare pt mita, dispar de ex plicurile din spitale? Alea nu dispar, dispar cand se vor lua niste decizii curajoase in Sanatate.
          La fel si in celelalte domenii. De asta spun ca trebuie lucrat pe preventie, nu pe aspectul punitiv. si nu o spun eu, Kovesi o tot repeta de un an. La fel si Pruna, acum. Nici ele nu stiu ce spun?
          In schimb, avem si alte pb mult mai grave decat coruptia- de ex clientelismul politic si incompetenta. Incompetenta genereaz pagube de zeci de ori mai mari decat coruptia- uite-te doar la proiectele din fonduri europene neterminate la timp, autostrazile blocate, samd- aici nu mai e vb de coruptie ci de incompetenta. Ori asta deja ne afecteaza si ne doare mult mai rau.
    • +1 (9 voturi)    
      ai uitat noua republica (Luni, 22 august 2016, 14:00)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui deval

      dar te inteleg, e insignifiant
    • -1 (19 voturi)    
      M10 (Luni, 22 august 2016, 14:02)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Du-te ba cu M10-le tau de aici.

      Ce sa faca M10 ? A fost o idee buna, executata catastrofal, cu toti politrucii din PDL bagati pe usa din spate, cu o ideologie conservatoare, apropiata de a lu Munteanu si Neamtu.

      M10 va lua 0.5% la alegeri.
    • +1 (21 voturi)    
      Chiar, M10 mai exista? (Luni, 22 august 2016, 14:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Chiar, M10 mai exista? Care-i numarul acum? Mi se pare ca la M3 se opreste, nu-i asa?
  • +10 (20 voturi)    
    Anceputul USR este promitator! Felicitari! (Luni, 22 august 2016, 13:44)

    Miky60 [utilizator]

    De la anceput se vede ca USR asi alege foarte bine oamenii si este o adevarata opozitie la ciuma rosie pesede si lupta ampotriva pesedeului! Eu voi intra an cabina de vot doar pentru a vota cu USR an toamna!
    • +7 (11 voturi)    
      Numai sa nu gresesti cand stampilezi... (Luni, 22 august 2016, 14:57)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...ca, la modul in care scrii, s-ar putea sa iti fie mai greu sa descifrezi denumirile partidelor.
    • +8 (10 voturi)    
      Mă bucur... (Luni, 22 august 2016, 15:39)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ... să văd că nu doar intelectualii Âși doresc o schimbare în țara asta. Postul de mai sus stă mărturie ;)
  • +1 (15 voturi)    
    ceva tot intelegem de aici (Luni, 22 august 2016, 14:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    toti politicienii ar vrea sa se lipeasca de Ciolos si guvernul lui , ca da bine la imagine sa te alaturi celui mai competent si serios guvern de dupa '47 ( parerea mea ) .
    • -4 (8 voturi)    
      hmmm... ai grija unde te lipesti, ca nu mai iese! (Luni, 22 august 2016, 14:58)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Partidele se lipesc la Ciolos? De ce, sunt sinucigase?
  • +14 (18 voturi)    
    Hai USR (Luni, 22 august 2016, 14:50)

    Fenrir [anonim]

    Mai multe aparitii la TV, mai multa prezenta in media locala pentru filiale.

    Trageti tare acum dupa locale ca romanul are memoria scurta :)
    • -1 (11 voturi)    
      Despre ce memoropie vorbesti? (Luni, 22 august 2016, 15:00)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Fenrir

      In afara de Bucuresti, USB a fost zero si inca este.
      Deci nu avem ce sa ne amintim. Din fericire.
  • -5 (11 voturi)    
    Eu zic sa se faca licitatie cu strigare, (Luni, 22 august 2016, 15:37)

    xrogo [utilizator]

    cine vrea sa ia Guvernul Ciolos la kilogram sa se inscrie,dar repede ca incepe in curand campania electrorala,si s-ar putea ca marfa sa se deprecieze !
  • +3 (15 voturi)    
    Good News (Luni, 22 august 2016, 15:58)

    Sani [utilizator]

    Postacii (fostului ?!) USL au sarit ca arsi!

    Rezulta ca panaramelor politruce incep sa le fie frica.

    Hai USR sa-i batem pe politrucii care ne f..t de 26 de ani...+ 45 de ani de catre predecesorul PSDului - PCR adicalea.

    Pe ei si pe mama lor!
  • -4 (4 voturi)    
    nicusor (Marţi, 23 august 2016, 0:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cel inconjurat de rusofili notorii si care chema la vot pentru suspendarea lui basescu la primul referendum, il invita pe ciolos sa ''i se alature''. Ca sa legitimeze o miscare neomarxista cu priza la naivi si hipsteri cu mentalitate de pensionar ceausist, idioti utili aroganti si semidocti frustrati. Nu cred ca ciolos e prost sau ticalos. Deci sigur pas.
    • +2 (4 voturi)    
      aiurelile clasice (Marţi, 23 august 2016, 8:46)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      toti sustinatorii lui ND pe care-i stiu sunt englezofili, germanofili, corporatisti.

      atacurile astea imi dau siguranta ca adversarii politici din psd, alde, pnl, pmp sunt foarte deranjati de el.
      • -2 (2 voturi)    
        adauga si kremlinezi (Marţi, 23 august 2016, 9:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        la cei care ii sustin
  • +4 (6 voturi)    
    Faci afirmatii fara acoperire (Marţi, 23 august 2016, 8:31)

    SkyDan [utilizator]

    Omul ND e matematician si gandeste sistemic. Un sistem nu poate functiona decat in echilibru stanga dreapta si o parte alimenteaza pe cealalta.

    Cred ca esti nebun, in 5 randuri ai folosit 10 epitete:
    - rusofili ( iubitor de rusi)
    - neomarxist
    - naivi,
    -pensionari ceausisti
    -idioti utili
    -arogranti
    -semidocti frustrati
    -prost
    -ticalos
    Asta nu se numeste gandire ci propaganda sub-zero.

    Acest USR pare o miscare hiper-moderna si pana acum e agreeata de oameni hiper-inteligenti.
    Fiind de avangarda are o sansa sa implementeze ce a ce in Occident se stie deja; schizoidizmul politic e profund nefunctional - vezi Germania - doar un sistem integrat poate avea un vector evolutiv eficace.

    Doar oamenii care gandesc sistemic pot implementa sisteme functionale. Mitomanii gen ponta nu pot decat sa creeze confuzie.

    Cred ca ND se bazeaza pe oameni inteligenti - acei 10% - si ei pot orienta societatea inspre maximizarea resurselor ei.

    PSD- ramane un partide de derbedei cu staif iar PNL - un partid de hotzi cu morga. Timplul lor a trecut iar daca nu, Romania va fi din nou condamnata la inapoiere.