Gabriela Firea, intrebata daca Dacian Ciolos are sanse sa ramana premier dupa alegeri: Nu stiam ca domnul Ciolos s-a inscris in PSD. Pentru binele nostru ar fi potrivit sa avem un guvern PSD-ALDE

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 august 2016, 20:54 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat duminica seara ca PSD ar putea accepta sa faca parte dintr-un guvern in care functia de premier sa revina unui om din afara partidului, cu conditia ca acesta sa fie o persoana pregatita si sa provina din randul aliatilor PSD, potrivit Agerpres. "Pentru binele nostru, al Romaniei, si pentru dezvoltarea acestei tari ar fi potrivit sa avem un guvern PSD-ALDE."

"Pentru binele nostru, al Romaniei, si pentru dezvoltarea acestei tari ar fi potrivit sa avem un guvern PSD-ALDE si daca doreste si UDMR sa intre in coalitia majoritara cu premier din cadrul acestei coalitii politice, PSD ne-am dori sau ALDE, nu vrem sa fim lacomi sa se considere ca PSD vrea sa dea toate functiile importante", a afirmat Firea.

Intrebata daca PSD va accepta un premier care sa nu vina din randul partidului, social-democrata a raspuns ca acest lucru este posibil daca persoana ar fi potrivita pentru aceasta functie si ar face parte din randul aliatilor PSD.

"Daca este un om potrivit pentru aceasta functie si este din randul aliatilor nostri, cu siguranta da, raspunsul este ferm da. (...) In acest moment cel mai potrivit pentru a fi prim-ministru este domnul Liviu Dragnea, dar este o optiune personala, nu stiu daca isi va dori acest proiect, deocamdata pregatim alegerile parlamentare", a spus Gabriela Firea.

Intrebata daca exista vreo probabilitate ca PSD sa il sprijine pe Dacian Ciolos in functia de prim ministru dupa alegerile parlamentare, Gabriela Firea a raspuns: "Nu stiam ca domnul Ciolos s-a inscris in PSD. Imi dati o stire?".

"Eu stiam ca democratia spune ca partidele se inscriu in alegeri, participa la alegeri generale, parlamentare. Exista un rezultat al scrutinului si partidele fac o majoritate parlamentara care propun presedintelui un prim-ministru. In forurile de conducere ale PSD pana acum s-a afirmat, si nu vad motive pentru a schimba aceasta decizie. ca PSD sa propuna un prim ministru ori din randurile sale, ale PSD, ori din randurile partidelor aliate cum ar fi ALDE, nu din afara partidelor care vor forma majoritatea parlamentara", a mai afirmat primarul.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3938 vizualizari
  • +38 (42 voturi)    
    Toti astia care voteaza cu PSD spun (Duminică, 21 august 2016, 20:59)

    clint [utilizator]

    ca desi e clar ca sunt niste borfasi, nu au alternativa.

    Se vede ca guvernul Ciolos este alternativa la ceea ce a fost timp de 25 de ani.

    Daca si acum mai votam PSD este clar ca suntem o natie de anesteziati.
  • +29 (33 voturi)    
    Ce hilara e Fierea asta (Duminică, 21 august 2016, 21:00)

    Locke Lamora [utilizator]

    Auzi la ea, pune in aceeasi fraza "dezvoltare" si psd, looool, tzoapa tot tzoapa ramane.
    • +16 (18 voturi)    
      eu... sper sa nu prinda mandatul in functie... (Duminică, 21 august 2016, 23:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      daca o sa-l prinda, probabil o sa emigrez din bucuresti!
      • +6 (8 voturi)    
        cel tarziu de Craciun cerem Suspendarea! (Luni, 22 august 2016, 12:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        a fost aleasa de o mana de oameni nu de Toti Oamenii din Bucuresti, va crapa RADET, va crapa infrastructura rutiera (gropi gramada,semaforizarea la pamant...) de crese gradinite...nu mai are sens..cel tarziu de craciun TREBUIE suspendata prin referendum !
  • +27 (31 voturi)    
    Mă îndoiesc (Duminică, 21 august 2016, 21:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu cred că Ciolos se va insecrie intr-un partid de hoti, condus de un condamnat penal si mustind de neo-comunisti si securisti. PSD = RUSINEA ROMÂNIEI iar mme Firea se dovedeste o mohalagioaica impostoare si nesimtita.
    • +5 (7 voturi)    
      da,ati ales-o ,"bucurestenilor" (Luni, 22 august 2016, 11:08)

      603 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      se vede ca s-a umplut Bucurestiul de someri de la teleorman,ca altfel nu imi explic cum atia ales firea in Bucuresti.ori ati vrut sa faceti misto
  • +22 (26 voturi)    
    oOo (Duminică, 21 august 2016, 21:22)

    Sorrows [utilizator]

    dar ce glumiţe face dna primar general :) dar ce parfum de Voluntari vine dinspre dumneaei, când vorbeşte. Dar ce frumos gângureşte dânsa, atunci când îşi aminteşte cuvintele. Ia s-o înveţe cineva pe distinsa doamnă din Voluntari cuvintele: "psd = dragnea = firea = pandele = infractori = puşcărie". Ia spuneţi, doamna prima general.
  • +21 (25 voturi)    
    iarasi voi? (Duminică, 21 august 2016, 21:22)

    Mos Andrei [utilizator]

    Vreti sa fiti la putere pentru binele nostru #colectiv? Ne-am ars deja cu voi. Increderea este diuluata de cel putin 10 ori.
  • +24 (26 voturi)    
    Rahar pe gura (Duminică, 21 august 2016, 21:30)

    Manodragon [utilizator]

    Partidul ce a distrus tara asta iar vorbeste. Sunt in sevraj, nu au mai furat de mult timp. Ce hoti.

    Trebuie sa mergem la vot oameni buni. Trebuie sa intrecem masa de dobitoci din tara asta ca altfel ne-am dus dracu
  • +19 (21 voturi)    
    Pentru binele vostru nu al nostru... (Duminică, 21 august 2016, 21:32)

    ilex2013 [utilizator]

    ce-i bine pentru voi e foarte nociv pentru restul populatiei...
    • +10 (12 voturi)    
      Gura prostului.... (Luni, 22 august 2016, 7:05)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      ...e pt binele lor, al penalilor PSD si clica.
  • +14 (16 voturi)    
    PSD-ul va distruge tara, daca va castiga (Duminică, 21 august 2016, 21:35)

    Lawrenciu [utilizator]

    Daca PSD va castiga alegerile parlamentare ( desigur, impreuna cu ALDE ) , cu o majoritate consistenta in Parlament, presedintele va fi obligat, prin lege, sa accepte un premier din partea aliantei PSD-ALDE, ceea ce va inseamna un Guvern format din persoane sustinute de PSD, deci un Guvern PSD-ist, iar acest lucru va fi un dezastru pentru Romania si romani, situatie care va dura 4 ani.
    Nu stiu ce sa zic despre Guvernul Ciolos ( ca a fost bun sau rau, cu partile sale bune sau rele; a facut multe lucruri bune, mult mai multe decat Guvernul Ponta dar totusi, are niste probleme importante de rezolvat ) dar decat un Guvern condus de PSD, mai bine asa cum ne aflam acum!
    Oricum, daca noul Guvern ( condus de Ciolos, daca va dori binenteles, sau condus de PSD, sau de PNL sau de mai nu stiu cine... ) nu va incerca sa rezolve marile probleme ale tarii ( problema nesfarsita a salariilor si pensiilor prea mici si inegale; greutatile fiscale prin care trec firmele romanesti defavorizate de cele straine; taierile ilegale de paduri; cumpararea la pret foarte mic, in comparatie cu alte tari, a pamantului arabil de catre straini, etc ) sa investeasca in sanatate, educatie si cercetare, sa dezvolte infrastructura, sa apere interesele cetatenilor si sa aibe o atitudine mult mai serioasa in cazul diasporei romanesti ( ce se va intampla cu romanii din Serbia, Ungaria, Ucraina, Bulgaria, Republica Moldova, cu aromanii si megloromanii din Grecia, Macedonia si Albania, cu istroromanii din Croatia, defapt, ce s-a intamplat cu ei, sau cu romanii din intreaga Europa si din lume ), atunci vom ajunge mai rau ca niciodata!
    Vom disparea cu totul: si ca neam si ca tara!
  • +19 (21 voturi)    
    Binele VOSTRU? (Duminică, 21 august 2016, 21:36)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Pentru binele vostu ar trebui guvern psd.
    Dar binele VOSTRU nu e si al NOSTRU!
    Asa ca... sa vedem ce optiuni vor fi pana la alegeri, ca ce nu vom vota stim deja!
  • +16 (18 voturi)    
    Minunat! (Duminică, 21 august 2016, 21:36)

    floyd [utilizator]

    Si domnul Tăriceanu prim-ministru.
    Ne așteaptă vremuri de împliniri mărețe...
    • +1 (1 vot)    
      nu, ci penalul condamnat definitiv (Luni, 22 august 2016, 13:56)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui floyd

      "In acest moment cel mai potrivit pentru a fi prim-ministru este domnul Liviu Dragnea", spuse taranca votata primar general al Capitalei - dovada vie a faptului ca orice e posibil
  • +19 (19 voturi)    
    Pentru binele vostru ar fi bine sa aveti (Duminică, 21 august 2016, 21:48)

    ty [utilizator]

    un guvern PSD-ALDE. Pentru Roamnia ar fi un dezastru.
  • +26 (26 voturi)    
    Hopa! (Duminică, 21 august 2016, 22:07)

    R.Stoian [utilizator]

    A prins obraznicatura curaj. Madam, cade orasul pe voi, pune osu' la treaba!
  • +24 (24 voturi)    
    Firea. (Duminică, 21 august 2016, 22:10)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Glume de autobaza! Mistocareala cat incape. Asta-i mahalagioaica de Voluntari!
  • +14 (14 voturi)    
    Fire-a dracu de sluga (Duminică, 21 august 2016, 22:51)

    un_expat [utilizator]

    Spre binele nostru, al poporului, excluzand politicienii, mai bine fara ciuma rosie. Si fara tine Firea, daca s-ar putea.
  • +15 (15 voturi)    
    consilieri (Duminică, 21 august 2016, 23:05)

    covrig [utilizator]

    n-are duoamna? Sa-i spuna cand sa deschida gura si ce sa scoata pe dansa? Sa iasa pe strada si sa-i raporteze realitatea crunta? Sau toti o "iubesc" in asa hal incat o tin intr-o grava eroare, asigurand-o ca PSD e dorinta oamenilor?
  • +14 (14 voturi)    
    mda... (Duminică, 21 august 2016, 23:07)

    liviu_ [utilizator]

    tzatza, proasta si nesimtita!

    mai e ceva de spus...

    sper doar sa zboare terminata asta cat mai curand posibil din primarie (se subantelege ca din punctul meu de vedere 5% daca ia psd la alegeri e prea mult)

    vreau si eu un bucuresti cu sanse de dezvoltare... dar paparuda, in loc sa vada cum face parcari, cum face sa functioneze sistemu de semafoare inteligente, cum face sa mai construiasca un pashj ceva sa fluidizeze traficul, metrou, ratb etc... victoriile ei sunt inchiderea unor evenimente din weekend...

    e clar ca ratata asta nu o sa faca NIMIC pentru bucuresti...
  • +9 (9 voturi)    
    Nu poate da cu matura din cauza lui Nicusor Dan? (Luni, 22 august 2016, 9:23)

    Plagarus [utilizator]

    Cred ca numai de palavre si maturat prin curtea lui Pandele, stie lelea fiRea
  • +4 (6 voturi)    
    Asta-i ///<br> (Luni, 22 august 2016, 11:42)

    Eu the first [utilizator]

    Ce zice Firea imi aduce aminte de ce declara Mike Judge zilele trecute: tot mai multa lume il intreaba daca Idiocracy a fost un documentar.

    Adica unu' care-i hot dovedit, cu acte-n regula, e mai bun de premier decat unu' care a reusit sa urneasca proiecte pe bani europeni, care a reusit sa faca in cateva luni ce n-au reusit guverne anterioare in ani de zile, care repara pe zi ce trece raul facut de guvernul Ponta.

    Banuiala mea e ca ea e de buna credinta, da' spalata pe creier. Adica e convinsa ca justitia a actionat la comanda politica cand l-a condamnat pe Dragnea. Inca un argument, dupa parerea mea, pentru ce ziceam in titlu ...
    • +3 (3 voturi)    
      Pai (Luni, 22 august 2016, 12:47)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      Majoritatea emisiunilor de la TV sunt similare cu "Ow my balls !" deci, da, Idiocracy este un documentar.