Cristian Ghinea despre alegerile parlamentare: Suntem o echipa si nu o sa fac pasul de capul meu. Voi candida intr-o formula pe care o decide, sau nu o decide, Dacian Ciolos

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 august 2016, 15:15 Actualitate | Politic

Cristian Ghinea
Foto: Guvernul Germaniei
Ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, a declarat duminica, la Digi24, ca "ar dori sa existe o formula de a continua" proiectele actualului Guvern si dupa alegerile parlamentare, iar o decizie privind o eventuala candidatura la scrutinul din toamna ii va apartine premierului Dacian Ciolos: "Nu este decizia mea. E decizia premierului Dacian Ciolos. Suntem o echipa si nu o sa fac un pas de capul meu singur. Voi candida intr-o formula pe care o decide, sau nu o decide, Dacian Ciolos", spune Cristian Ghinea.

"Cred ca si eu si alti colegi de-ai mei si domnul Ciolos traim intre doua stari contrare si o extrema. Prima este de epuizare. E foarte greu sa faci chestia asta, mai ales la presiunea timpului si presiunea publica care exista. Eu sunt un om foarte obosit in momentul asta. Pe de alta parte, fiind in aceste pozitii simti ca poti sa faci ceva bine. (...) Atunci nu pot sa neg ca as dori sa existe o formula de a continua. Pe de alta parte sunt foarte linistit ca am si eu timp sa mai citesc o carte. Nu este decizia mea. E decizia premierului Dacian Ciolos. Suntem o echipa si nu o sa fac un pas de capul meu singur", a afirmat Cristian Ghinea, intrebat daca va candida la alegerile parlamentare in contextul in care liderii liberali i-a facut o oferta de a se regasi pe listele PNL, potrivit News.ro.

Intrebat daca, in cazul in care va candida, o va face cu echipa de la Palatul Victoria, Ghinea a raspuns: "Voi candida intr-o formula pe care o decide, sau nu o decide, Dacian Ciolos."

Intrebat si daca a discutat despre acest subiect cu premierul , ministrul Fondurilor Europene a raspuns afirmativ: "Am discutat. Nu pot sa va spun. O sa aflati la momentul respectiv. Tot decizia lui Dacian Ciolos este", a conchis Ghinea. 

Presedinte PNL Bucuresti, Cristian Busoi, a declarat miercuri ca isi doreste ca atat premierul Dacian Ciolos, cat si alti ministri precum Cristian Ghinea, Vlad Voiculescu sau Costin Borc, sa se regaseasca pe listele PNL pentru alegerile parlamentare, mentionand ca, daca premierul doreste sa ramana independent, PNL ar putea face un proiect comun cu acesta, iar liberalii sa-l sustina pentru functia de prim-ministru.










3671 vizualizari
  • -22 (38 voturi)    
    deci e clar ca e in campanie electorala? (Duminică, 21 august 2016, 15:27)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de asta si e asa de vocal si ca sa il citez "cotcodaceste" de 2 luni impotriva PSD si oricui ii mai spune sa se apuce si de munca serioasa.

    Sa ghicim? PNL ? sau USR? sunt calculele lui Johannis, ca de la iarna sa fie majoritate PNL+USR. De asta si ND a lasat-o moale de tot cu atacurile la PNL de la un timp, nu ati sesizat?

    Toti pun "tunurile" pe PSD- au sesizat ca PSD are o sustinere f mare in randul populatiei si incearca sa ii erodeze cat pot din avantaj, ca sa nu dea sanse PSD+ALDE si eventual "balamalei" PMP...
    • +24 (38 voturi)    
      Ce face? (Duminică, 21 august 2016, 15:52)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      In randul carei populatii are sustinere mafia PSD?
      Poate in randul aleia saracita si indobitocita timp de 26 de ani tot de kgb-istii ce azi se dau psd-isti.
      Ciuma rosie a bolsevicului etern Ilici, a tinut tara asta in intuneric atatea decenii, mai duceti-va...cu psd-ul vostru cu tot de aici.
      • -15 (29 voturi)    
        de la ce galerie de fotbal sunteti? (Duminică, 21 august 2016, 16:06)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        Pt ca doar unul cu IQ de ultras putea sa deduca din ce am scris mai sus ca as fi "pesedist".
        La voi, oricine critica vreun tehnocrat e automat pesedist? Altceva nu mai exista pe lumea asta?
        Zombies...
        • +12 (24 voturi)    
          da, (Duminică, 21 august 2016, 16:24)

          Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          esti pesedist. Sau penelist. Sau pemepist. Whatever. Spre nedumerirea ta si a altora ca tine, puteti fi mirositi de la o posta.
        • +1 (9 voturi)    
          Ce alternative ar fi ? (Duminică, 21 august 2016, 20:50)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          ALDE ? Pentru ca presupun ca nu crezi in caricatura aia de PMP creat de Base ca sa se foloseasca de el pentru ca, odata intrat in parlament, sa-l foloseasca sa-i santajeze pe fraierii disperati sa ajunga la putere.
          Apropo, Tariceanu l-a reevaluat pe Base. In curand or sa redevina prieteni la catarama.
          Vezi ca Romania TV ii prezinta zi de zi pe cei 4 ( Ponta, Dragnea Tariceanu, Basescu) care nu fac altceva decat sa-i atace pe "tehnocrati". Am un feeling ca astia au uitat ce razboi a fost intre ei si scopul lor final e sa puna mana pe borcanul cu miere.
    • +14 (24 voturi)    
      Cate clase ai? (Duminică, 21 august 2016, 17:49)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Voi, PSD-istii aveti voturile celor cu Alzheimer + fraierii care-l regreta pe Ceausescu + oamenii care nu stiu nimic din lumea in care traiesc.

      Hai, du-te si citeste o carte...iti recomand de exemlu Giuvara.
      • -2 (8 voturi)    
        mata pe Giugaru (Duminică, 21 august 2016, 20:40)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        fara cratima.... musiu cliseu
      • -4 (10 voturi)    
        Giuvara? (Duminică, 21 august 2016, 22:03)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        daca astia sunteti fanii lui Ghinea, sa nu stiti ca e Djuvara...cred ca analfabetii de la toate partidele s-au scurs intre sustinatorii lui neconditionati!
  • -19 (33 voturi)    
    Mai vreti? Mai avem... (Duminică, 21 august 2016, 15:40)

    gazuldebasist [utilizator]

    FSN-ul nu va candida in alegeri. Stop. Imi dau demisia in cinci minute. Stop. Cabinetul Ciolos va guverna tara fara populisme fiindca nu are interese electorale. Stop. Mai vreti? Mai avem...
  • -19 (29 voturi)    
    Intradevar... (Duminică, 21 august 2016, 15:57)

    taticutu [utilizator]

    Nu e de capul lui ; o sa stabileasca M.M. ce se va intampla cu el la parlamentare...
  • +21 (37 voturi)    
    PSD trebuie împiedicat să câștige alegerile (Duminică, 21 august 2016, 16:02)

    Harald [utilizator]

    Fără candidatura lui Cioloș și a unei părți din echipa lui, PSD va câștiga detașat alegerile și va îngropa din nou România pentru următorii 4 ani, exact cum a fost pe vremea lui Iliescu și Văcăroiu.

    Cioloș, Ghinea și ceilalți vor avea de suportat o mulțime de mizerii dacă se hotărăsc să candideze, dar România va avea de suportat mult mai multe mizerii din partea PSD în următorii 4 ani, dacă ei nu se hotărăsc să candideze.
  • -16 (30 voturi)    
    sintem guvern tehnocrat, (Duminică, 21 august 2016, 16:20)

    victor L [utilizator]

    dar daca e vorba de ciolan, uitam ca am declarat exact ca Iliescu: FSN nu va participa la alegeri.
    "O decide Ciolos".
    • +8 (14 voturi)    
      Urât mai îmbătrânesc unii oameni ! (Duminică, 21 august 2016, 16:35)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Sincer.
  • +20 (32 voturi)    
    numarul mare (Duminică, 21 august 2016, 16:29)

    Sorrows [utilizator]

    de minusuri date comentariilor pozitive la aceasta stire arata ca lui dracnea, ponta, blaga, basescu & co le e foarte frica de Ciolos, Ghinea, Pruna & co. Viermii si-au pus sclavii sa arunce cu minusuri cat se poate; insa nu pacalesc pe nimeni. De ce le e frica nu scapa.
  • -9 (23 voturi)    
    Foarte bine fac ca vor sa participe la (Duminică, 21 august 2016, 19:24)

    xrogo [utilizator]

    alegeri,numai asa o sa putem rade de rezultatele dezastruoase pe care o sa le obtina acesti tehnocrati !
    • 0 (0 voturi)    
      "Meciul" României (Luni, 22 august 2016, 13:59)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      @ xrogo

      Politica, dar mai ales viaţa, sunt mult mai subtile decât un meci de fotbal.
      Un candidat poate căştiga în detrimentul unei ţări sau poate pierde spre fericirea aceluiaşi popor. Şi asta chiar dacă poporul respectiv nu sesizează imediat implicarea rezultatului unor alegeri (indiferent de domeniu, de viaţă, de exemplu...) în nivelul global al calităţi sale de viaţă .

      Şi cel mai... "modest" din cei 40% săraci ai României ştie când îi e bine şi când îi e rău. Ba, mai mult, ştie, în general, şi de unde provine răul şi, instinctiv, ce ar trebui să facă ca să scape de penibilul existenţei.
      De ce n-o face ?
      Paradoxal, începând din acest punct precis curbele reactivităţii celui "mai puţin dotat intelectual" se apropie (sau chiar se confundă) cu cea a unuia "mult mai dotat...". Nu voi dezvolta.

      Dacă n-aţi sesizat diferenţa între activitatea acestui Guvern şi a celor ce l-au precedat înseamnă că ceva este în neragulă. Vă las să găsiţi singur unde este hiba.
      Rezolvandu-vă pozitiv problema ce vă reţine în limitele unui primitivism folcloric de suporter gregar, vă veţi ajuta pe dumneavoastră, dar veţi ajuta si restul României, înpietrită în imobilismul său educaţional cronic civic şi politic.

      Dar dacă veţi continua să "vă râdeţi" de situaţia dramatică a României actuale, datorată tocmai luptelor unor bande de lotri de drumul mare, privite de unii ca dvs. ca un sport spectacular unde "ai noştrii" si "ai lor" îşi dispută, nu o ţară ci o minge, nu veţi face decât să întregiţi peisajul cotidianului românesc, şi aşa destul de lamentabil, cu nu "fan" ignorant în plus.
      Această abordare bazică a politicii este se pare domeniul unde vă "cantonaţi" actualmente.
  • -4 (6 voturi)    
    mare noutate (Luni, 22 august 2016, 10:26)

    laur22 [utilizator]

    Domnul Ghinea da la subiect tehnicist nu putetzi vorbi ?

    A) Anul trecut primele 6 luni :
    1- proiecte in valoare de cat s-au inceput si
    2- platzi in valoare de cat s-au trimis la decontare catre UE
    3- rata medie de decontare a fost de cat ?

    B) Anul asta primele 6 luni :
    1- proiecte in valoare de cat s-au inceput si
    2- platzi in valoare de cat s-au trimis la decontare
    3- rata medie de decontare a fost de cat ?

    A si inca ceva in ultimii 5 ani care a fost
    1- rata medie a return of invesment pe proiectele europene ?
    2- care e ponderea proiectelor la care nu e fezabila calcularea ROI si care sunt mecanismele prin care respectivele proiectele sunt verificate la oportunitate si standard de cost ?

    Si cum se situeaza acesti indicatori Romanesti fatza de situatzia din Polonia, Ungaria si Bulgaria

    altminteri bla bal bla :
    Ponta & co cica voi nu atzi ABSORBIT PE NU STIU CE SEGMENTE MULTI-ANULALE DE FINANTZARE
    Voi bla bla bla cu hotzi-an gura

    Altminteri lauda-ma gura c-am sa-tzi dau friptura.
    Biiiine ma , Si ?

    Altminteri ca tu acolo in guvern nu reprezintzi pe nimeni si nu decizi nimic nici macar pentru tine daca o sa participi TU la alegeri hahahahaha.
    Maaaaare noutate.
    • 0 (2 voturi)    
      pai ... (Luni, 22 august 2016, 13:04)

      dagenia [utilizator] i-a raspuns lui laur22

      ... dupa ce inveti matale ca "da" e de fapt dar si daca te dai jmecher (de-ala, de-al lu' Monta) trebuie sa pui apostrofu' cand lipseste o litera

      nu mai spun de fraza "... a si inca ceva" ... multumim ca ne demonstrati CALITATEA celor care sunt ANTI-guvernul-Ciolos!

      promitem sa va batem SI la cantitate (sa va demonstram ca suntem MAI MULATI CA VOI), in noiembrie!