Dragnea: Stabilirea datei alegerilor in 11 decembrie ar fi o lipsa de respect fata de romani

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 16:14 Actualitate | Politic

Stabilirea alegerilor parlamentare in 11 decembrie ar insemna o lipsa de respect fata de romani, pentru ca, dupa 5-6 decembrie, acestia "intra in spiritul Sarbatorilor", a declarat joi presedintele PSD, Liviu Dragnea, potrivit Agerpres.

"Din punctul nostru de vedere, indiferent cand se tin alegerile, rezultatul electoral va fi acelasi, neschimbat. Dar, din ce am inteles ca se doreste sa se puna data alegerilor la maxim cat mai tarziu, in 11 decembrie - asta ar arata o lipsa de respect fata de romani. Totusi, toti suntem romani si majoritatea chiar gandim romaneste, majoritatea zdrobitoare chiar gandim romaneste. Incepand cu 5 - 6 decembrie, in Romania, deja toti romanii intra in spiritul Sarbatorilor. Parca ar fi bine sa nu-i tulburam pana aproape de Craciun cu disputele electorale si cu campania electorala", a declarat Dragnea intr-o conferinta de presa sustinuta la sediul ALDE.

Intrebat cand prefera PSD sa aiba loc alegerile, el a spus: "Cat mai devreme se poate".

"Am inteles ca se poate constitutional inclusiv in 27 noiembrie. Normal ca se poate si 4 decembrie. Poate sa puna si de Craciun alegerile, noi ne prezentam la alegeri, dar e vorba de cat de mult te gandesti la cetatenii care trebuie sa vina la vot. 11 decembrie este o data foarte tarzie. Nu mai vorbesc de faptul ca, cu cat intri mai mult in iarna, cu atat riscul de nameti e si mai mare si n-am sesizat la acest guvern ca sunt foarte performanti in deszapezire. Nemaivorbind ca ajungi sa faci Guvernul chiar in zilele de Craciun. Sau poate vor sa faca guvern de Anul Nou", a argumentat Dragnea.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3714 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    E chiar altfel (Joi, 11 august 2016, 16:23)

    mitg [utilizator]

    Faptul ca Dragnea nu este permanent inchis la Doftana e lipsa de respect fata de romani.
    • +3 (5 voturi)    
      Respect e sa munciti pt tara chiar si in vacanta ! (Joi, 11 august 2016, 17:29)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Lipsa de respect e din partea dvs, a parlamentarilor, care ar trebui sa munciti zi si noapte pentru Romania, ca va justificati macar un minim salariile si privilegiile.

      Parlamentarii si intreaga administratie centrala, ar dovedi respect pentru Romania si milioanele de romani care se zbat cu probleme zilnice, financiare si materiale, daca ar lucra pana de Craciun, pentru ca de fapt asa fac foarte multi salariati din privat.

      Cei care asigura toate serviciile si bunurile de consum de pe rafturi in perioada sarbatorilor, cei care fac garzi in spitale, in cazarmi de pompieri, milioane de romani nu au "vacanta parlamentara" de luni de zile pe an, nu-si abandoneaza serviciul pe 1 decembrie.

      Argumentul dlui Dragnea e foarte slab si e insultator de tendentios, nu are dl Dragnea cum sti ce gandeste "majoritatea romanilor".

      Dar va afla la un vot din noiembrie sau decembrie, sa vedem daca o "majoritate" de romani apreciza sau nu munca "istovitoare" pe care parlamentarii nostri o considera grea pentru ca o fac in ritmul calendaristic al.. elevilor din clasele primare.
      • +2 (4 voturi)    
        Mafia roșie kaghebistă (Joi, 11 august 2016, 23:32)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        merită trimisă la canal. Acolo în sfârșit vor putea face ceva bun pentru România. Hai DNA!
  • +12 (14 voturi)    
    ???ce ba??? (Joi, 11 august 2016, 16:25)

    AnderT [utilizator]

    ce spirit de sarbatoare? poate in PSD teleorman ca in rest sarbatoarea este doar de pe 24 seara pana in 27 dec... ce zici tu vere acolo? chiar ca esti obraznic... iti da cu virgula ti-e frica ca pleaca motoreanu? aici iti dau dreptate.... sa nu te ajute Dumnezeu, chiar sa nu ai sarbatori fericite cu fripte consemnat la domiciliu minim !!!
  • +7 (11 voturi)    
    Si eu "gandesc romaneste"! (Joi, 11 august 2016, 16:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Si consider ca 11 decembrie este o data excelenta! :)).
  • +9 (11 voturi)    
    Pff (Joi, 11 august 2016, 16:40)

    gigicel [utilizator]

    Asa e, se intorc multi romani din diaspora si voteaza nebunii in tara fara sa mai stea la cozi kilometrice
  • +8 (10 voturi)    
    haide bre!?! (Joi, 11 august 2016, 16:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Din 5-6 poate intri tu si cu prietenii tai in spirutul sarbatorilor, romanul ne parlamentar, nebugetar si ne asistat social sau pensionar, intra in spiritul sarbatorilor undeva dupa 20 decembrie, cind isi ia concediu si incepe goana dupa brad si dupa de-ale gurii.

    Si ce-mi mai place alegerea asta a datei de 5-6. 5 vine fix dupa 4, cind e duminica, duminica care vine dupa liberul de joi, 1 dec, pe care multi din cei care nu voteaza cu PSD il vor folosi pentru a face o excursie de weeked prelungit. Taaaare bine ar merge data de 4 decembrie, nu-i asha???
  • +7 (9 voturi)    
    Comuniștii se dau sfinți. (Joi, 11 august 2016, 17:00)

    asavreau [utilizator]

    Dragnea se referă la Moș Gerilă,dacă ar vorbi de Moș Crăciun ar fi o blasfemie.Poate vor să sărbătorească crima făcută,uciderea lui Ceaușescu în zi de Crăciun.
  • +5 (7 voturi)    
    asa e domne (Joi, 11 august 2016, 17:20)

    rochiri [utilizator]

    se consuma mai multa benzina cu cartul votatilor....!
    E frig rau
  • 0 (4 voturi)    
    Dragnea vorbeste PROSTII ! (Joi, 11 august 2016, 22:37)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Data de 11 Decembrie perfecta pentru Alegerile Parlamentare !

    Diaspora comunica mai intensiv cu Patria .

    Agricultura si Constructia a incetat , Romani sa intorc din Strainatate la Familii si la Copii ca sa mearga apoi la VOT cu binecuvantarea BOR !!!

    Dragnea stie asta si isi face ganduri bune .
  • +1 (3 voturi)    
    fatarnicie (Vineri, 12 august 2016, 9:35)

    Ilidia [utilizator]

    Ca sa vedeti cine se gandeste la romani. Ce bine i se potrivesc vorbele lui Catavencu: "ca romania sa fie bine si tot romanul sa prospere". Ct mai devreme ca, nu cumva, sa se rezolve problema votului romanilor din diaspora pana la alegeri. Ca astia s-au trezit si nu mai voteaza PSD.
  • +1 (3 voturi)    
    Ar fi vorba de auto-lipsă de respect (Vineri, 12 august 2016, 11:54)

    beni.01beni [utilizator]

    Dracnea-moroi e învăţat să scoată morţii la vot: vă daţi seama că în decembrie pământul e îngheţat, mai greu de săpat, şi- fiind ger- morţii nu-şi lasă aşa uşor cuibuşorul călduţ numai ca să-i facă voia şi planul cincinal lu' dracnea şi lu' psd, cu 150% votanţi în fiefurile lor...
  • +1 (1 vot)    
    Care spirit de sarbatoare la PSD ? (Luni, 15 august 2016, 13:37)

    Carpi [utilizator]

    Mos Gerila sau Mos Nicolae Ceusescu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dragnea baiatule ! (Luni, 15 august 2016, 14:02)

    Carpi [utilizator]

    Daca cumatru' Ion Iliescu in anii 1990-91 facea Legea Electorala ca in tarile civilizate. Adica sa fie alegeri in prima duminica din luna mai in preajma ,,duminicii orbului'' ca in 1990 etc. , era normal sa protestezi pentru alegeri pe 11 decembrie!. Dar in 1992 a fost mult mai convenabil dupa ziua recoltei sa castige alegerile Iliescu !!!. Scuze ,,false'' sunt : nu erau gata alegerile locale ! Dar de ce nu se puteau face alegerile locale in 1991?
    Pentru ca dupa strangerea recoltei in 1992 ii ieseau socotelile electorale parlamentare lui Iliescu !!
    Dragnea Baiatule : ,,Cum semeni asa culegi !!!''