Traian Basescu: Nu-i apar pe corupti. SRI, DNA, dar si ICCJ au decis ca poporul vrea spectacol si arunca Justitia la orizontul anilor '50

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 august 2016, 20:05 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu a acuzat sambata, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca institutiile statulului - DNA, SRI si ICCJ - fac spectacol pentru acapararea puterii si "din slugarnicie fata de noul presedinte", ignorand dreptul la aparare pentru cei acuzati si ducand justitia la orizontul anilor '50.

"Incepind cu 2015, in loc sa continue procesul de consolidare al justitiei, "trei bugetari" din virful institutiilor de forta, SRI, DNA dar si ICCJ au decis ca poporul vrea spectacol si in numele acapararii puterii de catre ei insisi si a slugarniciei fata de noul presedinte au oferit spectacol. Ce au refuzat insa cei trei? Au refuzat sa garanteze dreptul fundamental la aparare pentru cei acuzati de procurori, aruncand justitia la orizontul anilor 50 si facandu-se a uita ca: 1.Persoanele suspectate sau acuzate nu trebuiesc prezentate public ca si cum ar fi vinovate, prin utilizarea unor masuri de constrangere fizica (vezi pasiunea pentru incatusari cu transmisiune in direct); 2.Orice dubiu cu privire la vinovatie trebuie interpretat in favoarea persoanei suspectate sau acuzate ( nu invers, asa cum se procedeaza acum); 3.Suspectul sau acuzatul au dreptul la tacere si de a nu se autoincrimina iar exercitarea acestui drept nu poate fi utilizat impotriva suspectului sau acuzatului si nu poate fi interpretat a fi o dovada a savarsirii infractiunii", a scris sambata Traian Basescu pe pagina sa de Facebook.

Fostul presedinte a atacat si o parte a presei care a vorbit despre pozitiile sale publice, ale presedintelui Senatului Calin Popescu Tariceanu si ale fostului premier Victor Ponta in raport cu justitia.

"Trebuie sa invatam impreuna ca respectarea drepturilor fundamentale sta la baza unei societati democratice si ca ele, drepturile fundamentale, nu sunt un lux, ci o conditie obligatorie. Nu-i apar pe corupti, dar apar ce am construit cu pretul a doua suspendari si a unei opozitii crancene cu Parlamentul, si mai presus de orice, apar statul de drept, singura solutie ca tara sa progreseze. Observ o campanie hotarata si in acelasi timp mincinoasa a gradatilor din presa in a convinge ca, in raport cu justitia, Tariceanu, Ponta sau Basescu sunt tot una. Mai au putin si vor sustine in scrierile lor penibile ca de fapt eu mi-am aranjat cu Tariceanu suspendarea din 2007, iar suspendarea din 2012, plecand de la premisa <<dogita>> de sergent major executant, s-a facut pentru ca asa m-am inteles cu Ponta. Asta face, dupa mintea lor, ca astazi eu, Tariceanu si Ponta sa luptam impreuna impotriva Justitiei. Cat de penibili pot fi unii gradati din presa", a scris Traian Basescu.

Fostul sef al statului a mai spus ca militeaza pentru o justitie independenta, dar care respecta drepturile fundamentale, in timp ce "Tariceanu si Ponta vor o justitie controlata politic".

"Si ce sa vezi, daca exista justitie, sustin gradatii din presa, ea a inceput sa existe incepand cu 2015, odata cu instalarea domnului Klaus Iohannis la Cotroceni. Pentru ei justitia este aceea in care procurorii transmit presei documente acuzatoare din dosare, pentru ei justitia este aceea in care oameni incatusati sunt purtati cu catuse prin fata televiziunilor inainte de a fi judecati, pentru ei justitia este acceea in care acuzatii sunt judecati de popor si de tot soiul de jurnalisti si politruci la televiziuni, pentru ei justitia este aceea in care Presedintele este nemultumit de o hotarare definitiva drept pentru care slugile aproba grabite o cale extraordinara de atac etc, etc. Nu, doamnelor si domnilor gradati! Este o abordare falsa si care degradeaza justitia", a adaugat fostul presedinte.


Citeste mai multe despre   









1759 vizualizari
  • -5 (9 voturi)    
    O aperi pe Udrea mincinosule, (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:14)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    s-a vazut cat iti pasa de justitie cand au inhatat-o pe Udrea pentru spagile de milioane de euro (in total).

    Basescule, cand l-au luat pe Ponta te-ai hlizit pe la TV, dar te-ai rotit mai repede ca un titirez cand au luat-o pe Nutzi - cum vine asta? Justitie, justitie, dar fara arestari din familia mafiota a lui Traian?

    Basescu ramane un ipocrit.
  • -5 (9 voturi)    
    Nici macar o hahaiala nu meriti (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:22)

    xrogo [utilizator]

    Basescule!
  • -3 (7 voturi)    
    iote la el ! (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:26)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Capitane, ciordelile clasei politice din care faci parte e la acelasi orizont. Punct.
  • -3 (9 voturi)    
    Na poftim (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:47)

    mitg [utilizator]

    Sa-l mai votez in conditiile in care se pare ca Basescu si Tariceanu isi fac copy-paste unul altuia la discursuri?
  • +7 (17 voturi)    
    Spectacol (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pâine și circ, să creadă bobolul că România e stat de drept. Nu e. Justiția e parte a sistemului mafiot. Udrea e liberă și trănăcnește ce vrea, Olguta Vasilscu nu e în pușcărie, nici Mazăree, nici ceilalți mafioti. Cei condamnati fac 2-3 ani si scapa cu averile intregi. PSD e condus de un hot penal, Potnac inca nu e condamnat pentru furt. RUSINE !!! ROMANIA E O TARA DE HOTI, iar Justitia doar se face ca face dreptate, de obicei la TV!
    • -3 (5 voturi)    
      Să vezi câte minusuri îți dă prostimea! :) (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:27)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E mai rău decât pâine și circ, e satisfacția de a vedea pedepse aplicate altora. Pentru prostime n-are nicio importanță dacă acuzații sunt vinovați sau nu. Iar asta are legătură cu psihologia, nu cu justiția.
  • +5 (9 voturi)    
    E de observat ca : (Sâmbătă, 6 august 2016, 21:20)

    Susufler0 [utilizator]

    1. De cand Basescu a inceput sa spuna cu fiecare prilej ca Laura Codruta Kovesi este adepta justitiei televizate aceasta a oprit suvoiul aparitiilor TV (declaratii, interviuri, etc).

    2. De cand Basescu a amintit cu fiecare prilej (emisiuni tv, postari pe facebook) faptul ca suspectii cercetati de DNA sunt plimbati cu catusele prin fata camerelor tv, obiceiul acesta a incetat (a se vedea momentul retinerii lui Bogdan Olteanu).

    3. De cand Basescu a dezavuat in permanenta , la fiecare interventie televizata, procedeul scurgerii in presa dinspre DNA de informatii si documente din dosare aflate in cercetare, metoda a inceput sa fie inlocuita cu prezentarea de comunicate de presa de catre DNA.

    PS. O simpla coincidenta sau au realizat ca Marinarul are dreptate ?
  • +4 (10 voturi)    
    basescu (Sâmbătă, 6 august 2016, 22:13)

    bobyrou [utilizator]

    Basescu are dreptate, atata zic!
  • -1 (7 voturi)    
    Basescu incutitat! (Sâmbătă, 6 august 2016, 22:45)

    SkyDan [utilizator]

    Mare nenorocire acest om pt. Romania. Posbil sa fi fost optiunea mai buna fata de Nastase dar dupa cum vorbeste ca si inculpat despre Romania e josnic.

    Daca eram ca si in '50 te aruncau la canal in secunda doi nu-ti mai dadeau dreptul sa vorbesti asa de scarbos.
    Ma rog, te descurcai cum ai intrat fara un ochi la Institutul de Marina. Sa traiasca tatucul politruc.
  • -2 (10 voturi)    
    sa va fie rusine, domnule basescu! (Sâmbătă, 6 august 2016, 23:00)

    bruce2016 [utilizator]

    ati fost presedinte. doua mandate. ar trebui sa va fie rusine sa va asezati in linie cu "Tariceanu, Ponta sau Basescu sunt tot una:". sa va fie rusine. ar trebui sa taceti si sa va vedeti de pensie si de partidul de buzunar pe care l-ati facut. sa va fie rusine. aveti nerusinarea sa mergeti la Antena 3 si la Romania Tv, posturi TV care va faceau in toate felurile? nu va e rusine? nu mai aveti nici macar un strop de decenta? nu sunteti mai bun decat borfasii pe care ni-i arata aceste televiziuni. mare dezamagire, mare.
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu (Duminică, 7 august 2016, 8:16)

    vasile-roaita [utilizator]

    Cel mai bun si competent om politic actual al Romaniei. Uslinosii nu au nici unul care sa-l concureze.
  • +2 (6 voturi)    
    si (Duminică, 7 august 2016, 15:29)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    totusi, atit varanul cit si bombo au fost condamnati la ani de inchisoare cu executare fara sa faca o zi de arest preventiv. Deci s-a putut, in conditiile in care procurorii au lucrat bine la dosare.
    Deci base are, ca de obicei, dreptate. Deci.
  • -4 (4 voturi)    
    Da' apropo de circ (Duminică, 7 august 2016, 21:40)

    somesanu [utilizator]

    Cine oare il mistocarea pe primul ministru in direct, fara sa aibe, la vremea aia nici o baza legala (abia acum, "guvernul meu" a luat taurul de coarne ). Oare s-a uitat ce se mai balacareau cei doi la televiziuni? Cand a picat guvernul de tehnocrati in primavara lui 2012, nu Basescu la desemnat pe Ponta prim-ministru, desi spusese ca NICIODATA nu o va face? Daca e vorba de circ, impricinatii au avut profesor bun.