Atanasiu promite ca PNL va avea cel putin o treime parlamentari noi

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2016, 16:12 Actualitate | Politic

Partidul National Liberal (PNL) va avea cel putin o treime parlamentari noi in viitorul legislativ, a declarat vineri prim-vicepresedintele PNL, Teodor Atanasiu, potrivit Agerpres.

"Experienta dupa alegerile locale ne arata ca va trebui sa facem ca si la invatamant, o chestie duala, sa impletim experienta unora dintre membrii nostri cu tineretea si noutatea care trebuie sa apara in viata politica romaneasca. Eu va spun ca vom avea cel putin o treime parlamentari noi care nu au mai fost in Parlamentul Romaniei. Vom pastra o parte dintre parlamentarii care au dat randament si care au performat, care nu au probleme de integritate astfel incat experienta lor si dorinta de afirmare a celor tineri sa ne aduca cele mai bune rezultate", a subliniat prim-vicepresedintele PNL.

El a aratat ca pe listele pentru viitorul Parlament vor fi si tineri si femei, in proportii suficient de mari in asa fel incat "sa nu mai fim considerati singurul Parlament misogin din Europa", a precizat Atanasiu.

"Va garantez ca pe listele PNL nu veti vedea nici un candidat care sa aiba, de exemplu, dosarul domnului Dragnea, presedintele PSD, sa fie cu sentinta de condamnare chiar daca cu suspendare", a mai spus Atanasiu.

Acesta a precizat ca in aceasta perioada se lucreaza intens la listele de candidati pentru Parlament, urmand ca in luna septembrie conducerea partidului sa ia in discutie candidaturile pentru a le valida.

De asemenea, se lucreaza la programul de guvernare, care va aduce in discutia opiniei publice si cateva teme importante, cum ar fi un proiect de lege privind pedepsele alternative care sa duca la inlocuirea unor pedepse privative de libertate. Proiectul de lege va fi prezentat pe larg in perioada urmatoare, initiatorul acestuia fiind parlamentarul PNL de Brasov Gabriel Andronache, a spus Atanasiu.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
915 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    NOI ...adica tot de ai lui (Vineri, 5 august 2016, 16:18)

    un domn [utilizator]

    se schimba ei, cu altii NOI de ai lor !
  • +1 (5 voturi)    
    Tocmai asta este ingrijorator !!! (Vineri, 5 august 2016, 16:42)

    Carpi [utilizator]

    Atanasiu si ,,Tusa -Matusa'' In loc sa mearga daca ar avea mandrie la partidul ,,cu Roata'', stau pe capul PNL -lui si ,,nu se baga'' nici unul dintre ei sa rezolve problemele sociale de la sectorul 5 in locul lui Vanghelie! .
    Probabil cei din sectorul 5 sunt ,,caldarari'' , iar ei sunt din categoria ,,mai cu mot'' aparuta dupa '89 de ,,mistocari''.
    Adica nu se ,,coboara'' ei pentru asi bate capul cu amaratii aia din sectorul 5 !!.
    Nici unul dintre ei nu a candidat la sectrorul 5 !!!!.
    Cum ramane cu responsabilitatea morala fata de apropiatii lor ?? .
    Este grav daca indivizii astia hotaresc ,,cine vor fi parlamentarii noi '' !!!
  • +8 (8 voturi)    
    PNL=PSD (Vineri, 5 august 2016, 16:46)

    falcoind [utilizator]

    Nu îs cu nimic mai buni , tot parlamentul actual sa îl belești și sa îl dai cu sare atârnat de picior nu ai greși cu nimic, ai face doar dreptate.
  • +7 (7 voturi)    
    Și Atanasiu este nou sau vechi? (Vineri, 5 august 2016, 17:23)

    asavreau [utilizator]

    Despre Atanasiu nu am o părere prea bună.Este duplicitar,îl bănuiesc de simpatii bolșevice.
    • +4 (4 voturi)    
      CORECT (Vineri, 5 august 2016, 20:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      e un cameleon cu roshu noaptea, galben ziua !
  • +4 (4 voturi)    
    La cum se exprima acest personaj..., (Vineri, 5 august 2016, 18:01)

    gigiN [utilizator]

    .... cred ca "big" pnl va avea o treime de parlamentar nou !!
  • +4 (4 voturi)    
    iar cei vechi (Vineri, 5 august 2016, 18:17)

    zigot [utilizator]

    sa declare ça nu vor pensie speciala iar in noua legislatura vor anula aceasta lege
    declaratie semnata de toti actuali parlamentari!
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Vineri, 5 august 2016, 18:34)

    cris64 [utilizator]

    Daca ati dori sa deveniti credibili, ar trebui sa aveti trei treimi parlamentari noi. Altfel, asa zisul criteriu moral este doar pentru imagine. O dovada: Ioan Oltean in conducerea PNL.
  • +2 (2 voturi)    
    doar 1/3 noi ? (Vineri, 5 august 2016, 19:39)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    si daca ii alege Atanasiu are toata lumea mare incredere :)

    tineri de mare, mare viitor: poate chiar vreun viitor Pres al CamDep si apoi viitor "Vice" la BNR ...