UPDATE Dragnea: Luam serios in calcul motiunea de cenzura; luni discut cu Tariceanu/ Trebuie sa inceteze cu aceasta minciuna sfruntata si sa modifice Hotararea de Guvern ilegala

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2016, 12:16 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea si Dacian Ciolos
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a declarat vineri, inainte de sedinta Comitetului Executiv National al PSD, ca va avea o discutie luni cu Calin Popescu Tariceanu, liderul ALDE, privind o motiune de cenzura la adresa guvernului Dacian Ciolos, despre care a afirmat ca nu are niciun respect fata de lege. "Luam in calcul serios" depunerea unei motiuni de cenzura, a spus Dragnea.

"Dupa acest comportament, incepem sa ne gandim serios. Luni voi avea o intalnire cu domnul Tariceanu. Luam in calcul serios pentru ca ceea ce au facut acum arata, dincolo de dispret, si faptul ca nu au niciun fel de respect fata de lege. Este o lipsa de informare crasa", a spus Dragnea. "Nu are nevoie sa modifice Codul fiscal. Au modificat Codul fiscal prin Hotarare de Guvern. Este o ilegalitate foarte serioasa, din pacate", a completat el.

UPDATE 14.28
Dragnea a venit cu declaratii suplimetare intr-o conferinta de presa la finalul sedintei. El a afirmat ca i-a informat pe cei din CEx de "minciuna pe care vad ca a inceput sa o practice premierul Ciolos si ministrii sai privind demersul cinic indreptat inspre veteranii de razboi".

Guvernul "Ciolos vrea sa fie precum croitorasul cel viteaz. Dumnealor au spus ca au fost obligati sa puna acele articole in hotararea de guvern pentru ca este o scapare in Codul Fiscal, e o minciuna. Codul fiscal este foarte clar, scutirile se refera atat la cladirile in proprietate cat si in coproprietate. Pentru faptul ca functionarii din guvern cauta sa vada cum mai pot lua cativa lei au completat in mod ilegal o lege organica - codul fiscal. Trebuie sa inceteze cu aceasta minciuna sfruntata, nu trebuie sa procedeze la modificarea Codului Fiscal, trebuie sa isi modifice aceasta HG ilegala si trebuie trasi la raspundere" a spus Dragnea, adaugnd ulterior ca premierul "minte".


***

Guvernul va modifica prin ordonanta de urgenta legea Codului Fiscal, in sensul corectarii regimului facilitatilor pentru veterani, scopul acestui demers fiind "repararea" unei "greseli facute de guvernul Ponta si votata in parlament", a declarat, joi, pentru Mediafax, premierul Dacian Ciolos. Premierul a adus aceste clarificari dupa ce liderul PSD, Liviu Dragnea, a acuzat Guvernul de dispret fata de veterani, prin impozitarea pensiilor, si a amenintat cu o motiune de cenzura. Premierul Ciolos sustine insa ca Guvernul nu a venit cu modificari care sa elimine drepturi pentru veterani, ci doreste sa corecteze "greseala facuta de guvernul Ponta".

Ulterior, Ciolos a anuntat ca a cerut Ministerului de Finante sa analizeze posibilitatea de a permite in continuare veteranilor si familiilor lor sa plateasca impozitul cu deducerile la care au dreptul veteranii. "Am cerut Ministerului de Finante sa analizeze inclusiv posibilitatea de a permite in continuare veteranilor si familiilor sa plateasca impozitul cu deducerile la care are dreptul veteranul atunci cand cladirile respective sunt folosite pentru locuinte de familie", a precizat primul ministru, citat de Agerpres.

Aceste controverse au aparut dupa o hotarare de guvern prin care se specifica faptul ca scutirea de impozit pe cladiri se acorda doar pentru factiunea de proprietate detinuta in coproprietate de veterani. EVZ si Antena 3 au acuzat guvernul ca "taie drepturile veteranilor".


Citeste mai multe despre   









17236 vizualizari
  • +78 (84 voturi)    
    E de bine (Vineri, 5 august 2016, 12:20)

    omezu [utilizator]

    Inseamna ca va tremura chilotii si sunteti disperati. Necromancer de Teleorman si Multidivortatul, doi viitori puscariasi! La multi ani!
    • +36 (44 voturi)    
      Kisxeleff Gratie Tovarashei Firea Va (Vineri, 5 august 2016, 13:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Ajunge Loc de Pelerinaj la sediul P$D, Invit Pe Toata Lumea sa Ne oprim si sa NU scandam in fata sediului P$D...sa vedem ce vor , cum vor reactiona Criptocomunistii de Acolo !
      • +35 (41 voturi)    
        Priministrul- Corporatist, noi te aparam! (Vineri, 5 august 2016, 13:36)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ciolos, cheama-ne sa te aparam, si vom veni!

        Dragnea, cand e urmatorul termen in Procesul Referendumului?
        • +25 (25 voturi)    
          Poate Vrea sa NU il apuce (Vineri, 5 august 2016, 13:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Poate Vrea sa ii coafam Mustata !
        • -20 (22 voturi)    
          Dilemateca (Vineri, 5 august 2016, 14:04)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Corporatist = Securist?

          Urmatorul termen in dosarul Referendumului e pe 22.Aprilie 2016.
          • +17 (19 voturi)    
            Corporatistii, sunt tinerii care lucreaza, (Vineri, 5 august 2016, 14:44)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Corporatistii, sunt tinerii care lucreaza in corporatii multinationale... sau generic tinerii care lucreaza la birou'!

            Ai dreptate, pe 22 aprilie, sentinta definitiva: 2 ani de puscarie, cu suspendare!

            Dar, uite ca mustacioara cu dinti mici, a prins curaj!
            • -8 (12 voturi)    
              Eh ... (Vineri, 5 august 2016, 15:11)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

              Pai sa termine naibii o data biroul ala de lucreaza la el. Sa-i dea o rindea si niste lac si gata ...

              Las ca pe 4 sau 11 Decembrie o sa isi ia si statul mafiot sentinta de la noi. Si va fi cu executie. Nu cu executare sau suspendare.
              • 0 (4 voturi)    
                dracnea ar face bine (Sâmbătă, 6 august 2016, 0:54)

                andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                să ia în serios o citație de la DNA, cu mulți ani și executare. Hai DNA!
    • +1 (1 vot)    
      Da numai din clanta ! (Sâmbătă, 6 august 2016, 14:03)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Nu e chiar atit de prost . Si el si Ponta nu au uitat ce inseamna fenomenul COLECTIV . Trebuie sa vada insa prostimea care il voteaza ca el se lupta cu balaurul.
  • +66 (74 voturi)    
    Foarte tare asta (Vineri, 5 august 2016, 12:22)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Dragnea se plange de respectul fata de lege. Mai repede s-ar plange o curva ca nu i se zice "doamna".
  • +57 (63 voturi)    
    ar trebui sa se grabeasca.. (Vineri, 5 august 2016, 12:23)

    pehash [utilizator]

    Tariceanu s-ar putea sa viziteze niste gratii in curand.
    • +26 (28 voturi)    
      tocmai de aceea se grabesc (Vineri, 5 august 2016, 13:56)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Ciolos a lovit intr-o hotie mare in care "veterani" (cati or mai fi traind din cei care au fost cu adevarat la Cotul Donului) pot fi proprietari in cote de 1/100 din averile de milioane $ ale rudelor sau altora , iar aceste averi sa nu fie deloc impozitate, acum cand tocmai sau majorat.
  • +26 (28 voturi)    
    moaaa.. (Vineri, 5 august 2016, 12:24)

    RedL [utilizator]

    sa vezi acum.
  • +45 (51 voturi)    
    Cred ca vreti amandoi (Vineri, 5 august 2016, 12:26)

    Primul [utilizator]

    sa o luati in barba serios. Eu personal o sa-ti dau 2 pietre in cap, vad ca nu va linistiti cu demonstratii pasnice.
  • +37 (43 voturi)    
    Grija mare (Vineri, 5 august 2016, 12:29)

    Delicatu [utilizator]

    Eu zic sa aiba grija mare. Eu personal si cred ca nici oamenii cu un pic de minte il vor sustine pe Dragnea. Se va iesi in strada politrucule.
  • +47 (53 voturi)    
    Nu aveti nici o sansa . . . . (Vineri, 5 august 2016, 12:29)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . mai flacai! O depuneti. O Admiteti! Iohannes il numeste iar pe Ciolos! Nu o sa fiti de acord cu el! Iohannes il numeste iar pe Ciolos. Nu o sa fiti de acord cu el si o sa scapam de voi! Asa ca dati-i inainte baieti, nu va opriti!
  • +70 (76 voturi)    
    Guvernul Ciolos (Vineri, 5 august 2016, 12:30)

    Adicj [utilizator]

    Guv Ciolos e singurul guvern pentru care as iesi in strada. Cat ii mai suporta pamantul pe penalii astia ?
    Dar NOI ?
    • +24 (24 voturi)    
      ... (Vineri, 5 august 2016, 14:13)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Adicj

      In timp ce citeam articolul ma gandeam la acelasi lucru.
  • +50 (56 voturi)    
    Iesiti in strada (Vineri, 5 august 2016, 12:30)

    AlexisMD [utilizator]

    Iesiti in strada si nu stati acasa
    • -27 (29 voturi)    
      Iesiti ! Nu uitati sa va luati PET-urile ! (Vineri, 5 august 2016, 13:54)

      TanarFrumosSiLiber [utilizator] i-a raspuns lui AlexisMD

      :)))) Saracilor
      • +17 (19 voturi)    
        Om fi saraci (Vineri, 5 august 2016, 14:44)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

        Ca nu primim salariu de la partid sa dam limbi virtuale lu Dragnea.
      • +14 (14 voturi)    
        dilema P$D istului Pierdut In Spatiu (Vineri, 5 august 2016, 15:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

        sau mai exact angoasa....veshnic P$D ist = Veshnic Sarac ! ma refer la cei care voteaza P$D, Conducatorii Lor Iubiti....au alta stare materiala !
    • +7 (7 voturi)    
      iesiti in strada (Vineri, 5 august 2016, 18:01)

      bolivianu [utilizator] i-a raspuns lui AlexisMD

      Dar mai ales iesiti la vot !
  • +34 (40 voturi)    
    Dabia asteptăm (Vineri, 5 august 2016, 12:31)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    ....doar asa putem spera că actualul guvern , sau măcar o parte din el in frunte cu Ciolos va continua si după alegeri . Dragnea , tăriceanu ,ponta , băsescu , ghita si alte specimene din astea să latre de acolo de unde le e locul , de după gratii .
  • +41 (47 voturi)    
    Doamne ajuta (Vineri, 5 august 2016, 12:31)

    mitg [utilizator]

    Poate asa vom avea alegeri anticipate si vom avea o sansa sa scapam de Motocicleanu si majoritatea PSD.
  • +45 (51 voturi)    
    Hai înainte (Vineri, 5 august 2016, 12:33)

    aqualung [utilizator]

    Faceți-o. Așa poate se mobilizează lumea împotriva voastră la vot.
  • +40 (46 voturi)    
    hai sa vedem (Vineri, 5 august 2016, 12:35)

    eu sunt [utilizator]

    daca il da jos pe Ciolos nu va face decat sa scoata niste oameni la vot care nu ar merge in mod normal.. Acei oameni cu siguranta nu vor vota PSD...
  • +39 (45 voturi)    
    baronel (Vineri, 5 august 2016, 12:36)

    marr.io [utilizator]

    I s-a raspuns dupa cum merita si acum hop cu motiunea. Sef de gasca de hoti si nesimtiti asta esti dragnea.
  • +45 (49 voturi)    
    iau si eu in calcul sa ies in strada (Vineri, 5 august 2016, 12:37)

    vali2 [utilizator]

    Daca mitocanul asta initiaza o motiune de cenzura.
    Ciolos e primul guvern care chiar se lupta pentru romania si nu pentru a-si face lor jocurile.

    daca o sa aiba nevoie de sprijin, eu sunt alaturi de ei.
  • +38 (42 voturi)    
    Si Noi...... (Vineri, 5 august 2016, 12:37)

    democtrates [utilizator]

    Si Noi, cetatenii care v-am ales, luam in calcul serios ca la motiunea de cenzura sa fim in fata Parlamentului si sa cerem dizolvarea lui.
    Atentie Dragnea, te joci cu focul !!!
  • +62 (66 voturi)    
    Eu cred ca ar fi mult mai bine .... (Vineri, 5 august 2016, 12:37)

    gigiN [utilizator]

    Sa va duceti draku' tu si partidul vostru de hoti si jigodii !!!!
  • +59 (63 voturi)    
    hai cu motiunea (Vineri, 5 august 2016, 12:39)

    StefanB52 [utilizator]

    ar fi ultima voastra greseala!
    • -17 (25 voturi)    
      din pacate lumea e in vacanta (Vineri, 5 august 2016, 12:48)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      sau cu capul in nori gandindu-se la vacanta ...

      asa ca din pacate "strada" nu o aiba o reactie la miscarile politicienilor... trist, foarte trist...
      • +14 (14 voturi)    
        NU e sigur ! (Vineri, 5 august 2016, 13:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        tar M as Racori sa ii vad fata lui Draqnea cu sediul de pe Kiseleff COLMATAT ! renunta la orice pentru placerea asta !
      • +6 (6 voturi)    
        Nu e doar asta! (Vineri, 5 august 2016, 15:34)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

        Iohannis ar putea sa-l repropuna pe Ciolos pana demite Parlamentul!
        • 0 (0 voturi)    
          si eu sper la fel ;) (Duminică, 7 august 2016, 1:35)

          boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          dar.. Iohannis m-a dezamagit si este foarte pampalau, tare mi-e ca o sa i se spuna alteceva...

          in fine.. sa zicem ca il propoune din nou pe Ciolos, intrebarea este daca Ciolos va vrea sa mai stea in cocina sau nu...
  • +34 (38 voturi)    
    chiar va rog... (Vineri, 5 august 2016, 12:41)

    bancheru83 [utilizator]

    e cea mai buna miscare politica care o poate face psd inainte de alegeri:)oamenii inteligenti vor iesi in strada cum a fost si cu puie monta.psd +alde+.....=0.
  • +31 (35 voturi)    
    N-ai tupeu !!! (Vineri, 5 august 2016, 12:43)

    MrOpinie [utilizator]

    N-ai tupeu, infractorule !!!
  • +29 (33 voturi)    
    'ete al dracului prost (Vineri, 5 august 2016, 12:44)

    MG [utilizator]

    ce studii are mocofanul? Ce-l recomanda pe el in fruntea politicii romanesti?
    • +10 (10 voturi)    
      cum ce ?! (Vineri, 5 august 2016, 14:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui MG

      tupeul, prostia si infractiunile comise!
  • +25 (29 voturi)    
    tupeu de penali (Vineri, 5 august 2016, 12:44)

    ras-putin [utilizator]

    .
  • +24 (26 voturi)    
    Dragnea e mai novice decat credeam... (Vineri, 5 august 2016, 12:45)

    bancher [utilizator]

    pai isi da cu singur cu ciocanul in cap, daca demite acest guvern. acest guvern nu a apucat inca sa fie urat de oameni, Asa cum au fost guvernele Ponta si Boc. O sa ii cam scada popularitatea, din acest motiv....sau vrea ca, la alegeri, sa aiba neaparat guvernul lui in functie? e posibil si asta...va folosi ma usor forta baronilor locali, daca are guvernul de partea lui.
  • +29 (31 voturi)    
    :)) (Vineri, 5 august 2016, 12:46)

    gigicel [utilizator]

    S-au gasit hotul si mincinosul. Dragnea cred ca vrea doar sa ia tara in control ca s-o dea apoi cui ofera mai mult (putin, erdogan, kim jong).
  • +36 (38 voturi)    
    What?! (Vineri, 5 august 2016, 12:46)

    pseudonim_cineva [utilizator]

    Ba baiatule, tu alta grija fata de tara asta nu ai?! Dupa ce ai inselat o tara intreaga cu voturile mortilor matii din cimitire, mai ai tupeu sa te iei de cel mai profesionist guvern pe care l-a avut tara asta in ultimii peste 50 de ani?! Puscarias nenorocit, ar trebui sa fii pus la munca silnica, sa speli strazile prin Bucuresti.
  • +29 (31 voturi)    
    dragnea vai mama lui (Vineri, 5 august 2016, 12:47)

    sorvas [utilizator]

    Dragnea a afirmat ca guvernul nu are niciun respect fata de lege :)))) la ce dracu lege se refera penalul, la legea PSD ului ? :))))

    hai cu motiunea si ne vedem in strada!
    • +9 (9 voturi)    
      >>>>>>>>>>>>>>>> (Vineri, 5 august 2016, 14:05)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      Legea Omerta :D
    • +4 (4 voturi)    
      legea hotiei (Vineri, 5 august 2016, 18:01)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      aplicata de catre psd de 26 de ani, din pacate cu scucces.
  • +28 (30 voturi)    
    colectiv (Vineri, 5 august 2016, 12:49)

    Ovidiu555 [anonim]

    Bag de seama ca voi vreti lumea in strada. Ai uitat deja cum a plecat predecesorul tau? Ia suna-l si intreaba-l!
  • +28 (30 voturi)    
    eu zic sa o luati in calcul serios (Vineri, 5 august 2016, 12:49)

    coloneze [utilizator]

    ca daca o initiati va dati foc la valiza. DAR DE FAPT ASTA AR FI UN LUCRU BUN PENTRU ROAMANIA.
  • +27 (29 voturi)    
    ha, parcă parlamentul dormea vara... (Vineri, 5 august 2016, 12:51)

    IancuJianu [utilizator]

    ...sau faceți cumva ”ediție specială”?
    Măi Dragneo, pe voi vă mănîncă în fund și nu știți cum să vă scărpinați. Barem lu' Motociclenu îi bate coliva în piept de la zăngănit de cătușe și voi vă apucați de moțiuni.
  • +27 (29 voturi)    
    Vorbesc cu Tariceanu... (Vineri, 5 august 2016, 12:52)

    Pac-pac [utilizator]

    Auzi cum suna, vorbesc cu Tariceanu, adica m-am suparat si-l sun pe celalalt sef de clan interlop sa atacam guvernul cu sabii ninja si topoare, iar pirandele de la Antena 3 sa-si puna fustele-n cap...
  • +26 (28 voturi)    
    se intalnesc doi penali ai Romaniei (Vineri, 5 august 2016, 12:52)

    eGerula [utilizator]

    care culmea, au functii de conducere la stat. Suntem o tara de masochisti sau mai rau, de indiferenti.
  • +32 (34 voturi)    
    0.1% proprietar veteran, 99,9% proprietar psd-ist (Vineri, 5 august 2016, 12:54)

    SkyDan [utilizator]

    scutire de impozit pe toata cladirea.

    Ciolos a corectat si se vor scuti de impozit doar lucuintele familiale.
    Bai ce mina pusese pontalakul pe teren!

    Hai s-o vedem si pe asta cu motiunea! Aoileu !!!
  • +30 (32 voturi)    
    ! (Vineri, 5 august 2016, 12:55)

    HChifteluta [utilizator]

    Daca depun astia motiune, ar trebui iesit in strada.
  • +31 (33 voturi)    
    Luati laba de pe guvern, nesimtitilor! (Vineri, 5 august 2016, 12:55)

    Gogu Dema Vicevercea [utilizator]

    Sa nu va puna necuratu' !
  • +26 (28 voturi)    
    Va fi mai rau ca la Colectiv (Vineri, 5 august 2016, 12:57)

    CezarN [utilizator]

    Parca il vad e Dragnea dandu-si demisia si din ce nu este, nu numai din ce este este, ca si Ponta dupa Colectiv.
    Asta ar fi Bombonica de pe coliva omului politic Dragnea (si Tariceanu, of course).
    Calendarul motiunii de cenzura va fi si calendarul pierzaniei lui.
  • +27 (29 voturi)    
    Sa nu credeti... (Vineri, 5 august 2016, 12:59)

    MosGheorghe [utilizator]

    Ca pentru ca e vara si este vacanta, nu iesim din nou in strada ca sa aparam singurul Guvern care da semne clare ca ii pasa de oamenii acestei tari. Sa nu credeti ca suntem toti asa de ocupati sa fugim dupa Pokemoni, ca am uitat de toate minciunile, hotiile si ilegalitatile voastre. Sa nu credeti ca daca ati distrus invatamantul, sanatatea si de fapt totul, ne-ati ucis si sufletele. Nu inca si ar fi bine sa va pese! Aveti grija!
  • +31 (33 voturi)    
    kafka frate (Vineri, 5 august 2016, 13:03)

    Point [utilizator]

    un condamnat cu acte si unul pe teava hotaresc viitorul unei tari...
    un parlament cu 80% puscariabili fac legi pentru ei
    un presedinte imerb cu nevasta bagacioasa doarme cand tara ia foc

    resetati dracului Tara asta odata si gata!
  • +26 (28 voturi)    
    MF'ers (Vineri, 5 august 2016, 13:09)

    averageJoe [utilizator]

    a stat cuminte Dragna o vreme.. probabil planificand o miscare necesara in ajunul alegerilor. Bun sau nu, DNA-u macar a bagat frica in lichele si le e mai greu sa zburde asa cum vor. Sper ca in perioada asta, cand se fac jocurile, sa fie pe faza. In rest, Dragnea si Tariceanu... cred ca va jucati ultima carte.
  • +16 (20 voturi)    
    Cat de frumos ar fii sa fie demis Ciolos (Vineri, 5 august 2016, 13:10)

    midumi [utilizator]

    ... prin motiune de cenzura!


    Vai de capul meu ce cadou frumos ar face Romaniei acest PSD :)

    Vai vai vai vai vai ....

    hai sa ne oprim cu comentariile, ca isi da seama Dragnea de aberatia lui :)
  • +23 (25 voturi)    
    Infractorii ne pun prim-ministrii! (Vineri, 5 august 2016, 13:12)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Borfasul dovedit dar iertat de justitie Dragnea este speriat de cum se misca lucrurile! Vede ca intr-adevar Ciolosi demafiotizeaza tara si realizeaza ca omul mediu l-ar putea simpatiza si asta este un pericol pentru puscariabilul pro-rus.
    Asa ca va face aceasta miscare!
    Prin borfasii din politica suntem in razboi asimetric cu Putin! Toti sunt pionii lui!
  • +25 (27 voturi)    
    bingo (Vineri, 5 august 2016, 13:28)

    The Great Cornholio [utilizator]

    IESIM IN STRADA, de data asta mai multi ca la COLECTIV!!!
  • -35 (39 voturi)    
    Ha ha ha... (Vineri, 5 august 2016, 13:28)

    Gigi Kent [utilizator]

    Vad ca s-au strans pe Hotnews.ro vreo 40 de protestatari (inclusiv userii lor multipli) care vor sa o puna de un protest anti motiune. :)

    Guvernul acesta nu trebuia sa existe. ALDE macar a votat impotriva. Acum o motiune e cam degeaba si cam tarziu. Poate in ultima saptamana inainte de alegeri pentru a transmite un mesaj de blam fata de guvernul statului mafiot.

    Atentie la capacitatea de manipulare a statului mafiot reprezentat si prin trompetele acoperite / descoperite, platite / neplatite de pe acest site. Nu ii trebuie oferite motive (gen motiuni de cenzura aiurea in tramvai). 40% + 10% cu redistribuire inseamna majoritate. Chiar lejera daca includem si minoritatile.
    • +17 (19 voturi)    
      Nu stiu ce draqu fumezi (Vineri, 5 august 2016, 13:49)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dar te sfătuiesc să renunti , să-ti dai două palme si să-ti torni o găleata cu apă rece in cap . Poate te trezesti....din vise că din prostie , NICIODATA .
    • +7 (13 voturi)    
      Mai degraba Ho-ho-ho (Vineri, 5 august 2016, 14:45)

      UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Foarte corect, acest guvern nu trebuia sa exista. Pentru ca nu meritam asa ceva, asa cum nu meritam sa fi avut un guvern Boc care sa ia masuri de austeritate (nu cele mai fericite, nu cele mai bune, dar macar au fost). Meritam sa fi intrat in incapacitate de plata, sa fim exclusi din UE si aruncati la cosul de gunoi la istoriei. Pentru ca e plina tara asta de, ma scuzati, gunoaie. Chiar daca sunteti in minoritate, sper, este ceva de neimaginat ca exista astfel de persoane posesoare de cetatenie romana.

      Voi meritati un Tariceanu, care in 2008, constient fiind de faptul ca se duce totul in bot, nu ia nicio masura de precautie, sa nu cumva sa-si pericliteze cariera politica, ci il lasa pe urmas sa inghita galusca. Si acum e presedintele senatului (cu 's' mic, pentru amatori). Deci e "baiat destept", s-a fofilat cu eleganta. Meritati un plagiator, acum si dovedit, care nu stie decat sa dea din gura, ca in rest habar nu are cum se administreaza un guvern, o tara. Dar important este ca el isi asuma meritele altora si arunca propria incompetenta in carca urmasilor. Sa-l votam din nou, nu-i asa, pentru ca si noua ne place sa ne fofilam cand o dam de gard. Ce este aia asumare de raspundere? O carte de bucate?

      Nu in ultimul rand, de fiecare data cand cineva incearca sa miste ceva, cu bune, cu rele, gasim portita perfecta sa-i punem bete in roate, sa daramam tot. Asa mi-as fi dorit sa va vad fetele de fii de vaca in momentul in care ne duceam naibii complet, pentru ca nimeni nu ar fi dorit sa-si asume masuri nepopulare in detrimentul salvarii unei cariere politice. Niste bolovani...

      Ps. Sper ca esti platit bine.
  • -26 (30 voturi)    
    Fascism (Vineri, 5 august 2016, 13:32)

    dx [utilizator]

    Motiunea de cenzura este un demers democratic. Sper sa si treaca pentru a alunga acest guvern mincinos si odios pus de Bruxelles. Acum amenintarile cu strada sunt profund anti-democratice. Puteti iesi in strada, dar nu puteti face nimic pana la alegeri uned veti avea drept de vot si veti vota cu cine doriti. De aia se cheama democratie. Daca va avea PSD+ALDE majoritatea atunci vor forma ei guvernul, daca vor avea alti atunci isi vor asuma ei raspunderea guvernarii, dar un guvern impus este total nedemocratic.
    Votul este cel ce conteaza iar trei acoperiti de pe hotnews si digi nu pot schimba parerea unui popor intreg satul de securisti.
    Mars la unitate!
    • +1 (1 vot)    
      Fascistii nu ne lasa sa ciordim! (Sâmbătă, 6 august 2016, 9:52)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui dx

      Omerta a fost sparta si fratia ciordelii incearca recuperarea puterii!
  • +24 (26 voturi)    
    Gargara politica (Vineri, 5 august 2016, 13:34)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Dragnea e mort de frica ca Ciolos i-a luat muuuuult de tot fata. Scade in sondaje la greu si Ciolos acumuleaza capital politic -pe care nu-l va dona PSD-ului. Asa ca schema Domnului Dragnea e simpla: La gunoi cu "CE E MAI BUN PENTRU TARA", important este "CE E MAI BINE PENTRU DRAGNEA SI PSD".

    Partidul inainte de tara! Asta este mesajul lui Dragnea.
  • +19 (19 voturi)    
    Discuti cu Aghiuta ca tariceanu-cap-de-pod, (Vineri, 5 august 2016, 13:38)

    deval [utilizator]

    pesedistul, mai cu poporul in gura ca tine, are alte trebi.El trebuie sa explice de ce crede ca coruptia si traficul de influenta contra-cost sunt obligatii de sreviciu, demersuri politice pentru el !!
  • +23 (23 voturi)    
    PSD asculta doar de strada! (Vineri, 5 august 2016, 13:38)

    Sani [utilizator]

    Eu imi amintesc ca in 2012, cand au dat jos guvernul Boc, PSD&PNL au adus in strada cateva mii de fraieri si/sau membrii de partid penali cu scopul de a pune presiune pe guvern.

    Acum. ar trebui sa iesim cateva zeci-sute de mii ca sa-i punem cu botu' pe labe!

    OK?
  • +22 (22 voturi)    
    hi hi hi (Vineri, 5 august 2016, 13:40)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    razi tu razi bai gigi kent, ca esti in spatele unui ip pe undeva si te crezi smecher :) ar fi o miscare buna sa dea jos guvernul asta, si asa s-a acumulat destula furie impotriva acestor hoti, macar sa avem un element declansator sa va dam la toti ciumpalacii rusnaci din pSD un sut in cur sa zburati pana in siberia, in gulag, unde va este locul.
    PS: impreuna cu verisorii vostri din pNL aLDE si ce cacaturi de partide kominterniste iti mai fi prin parlamentu ala tradator!
    • -15 (17 voturi)    
      Dilemateca (Vineri, 5 august 2016, 13:57)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Tu esti in fata unui IP?

      Mai bine partid kominternist care participa la alegeri in mod democratic decat stat mafiot care face jocuri de culise. Pam Pam!
      • +15 (15 voturi)    
        Democratia PSD (Vineri, 5 august 2016, 14:33)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ...este un fel de elastic pe care il rupi si-l innozi in fct. de interese.

        Un mic istoric:
        1. Democratia din '48 al PSD (ah, pardon, se numea PCR)
        2. Democratia din '56 al lui Iliescu la Timisoara (ala, mosu' de la FSN)
        3. Democratia cu tancul (tot al lui Iliescu) din '89
        4. Democratia cu bate din iunie '90
        5. Democratia cu idioti din 2012 (stegaru' + invatatoarea + ala de s-a aruncat in Parlament)

        Bai Kent, nu te da destept, ca nu esti!
        • -11 (11 voturi)    
          Haios spre penibil (Vineri, 5 august 2016, 14:49)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Sani

          Vad ca ai referinte recente, de acum 25 de ani, cand statul mafiot nu exista inca si va dadeati cu fundul de pamant pe la Universitate ca nu a iesit cine vreti voi. Ceva mai nou nu ai?
          • +10 (10 voturi)    
            Te-ai enervat? (Vineri, 5 august 2016, 15:11)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Parca ziceai ceva de partide kominterniste democrate....vai saracul de tine ce confuzii agnostico-(a)temporale ai matale in caputul tau de PSD-ist!
            • -8 (8 voturi)    
              Tremur de nervi :) (Vineri, 5 august 2016, 15:22)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              Tocmai asta era faza, ca o minoritate vrea sa-si impuna vointa majoritatii tipand la majoritate ca e "kominternista" dupa ce se stabileste prin vot democratic cine e majoritatea si cine e minoritatea. Ti-ai scrantit neuronul cumva?
  • +13 (13 voturi)    
    Tovarasu` puscherie (Vineri, 5 august 2016, 13:47)

    strelka [utilizator]

    Curaj mai puscherie, baga carbuni sa vezi ce o sa se intample daca gasca voastra de penali indraznesc sa "ridice piatra"
  • +13 (13 voturi)    
    Doi pușcăriași la taclale. (Vineri, 5 august 2016, 13:49)

    asavreau [utilizator]

    !!!!!!!!.Dragnea și Tăriceanu.
  • -2 (8 voturi)    
    De fapt ... (Vineri, 5 august 2016, 13:56)

    Delicatu [utilizator]

    Cred ca Dragnea a facut o miscare inteligenta. A transmis un mesaj catre popor sa vada cum reactioneaza poporul. Va citi comentariile, vede ce zice lumea si apoi de fapt va klua decizia. Cu siguranta ca nu va depune motiune de cenzura dupa comentariile prezente!
    • +2 (2 voturi)    
      ready when you are.... (Vineri, 5 august 2016, 21:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

      e o replica Black Ops...inchide geamurile cu tinaniu..venim !
  • +4 (8 voturi)    
    radem glumim (Vineri, 5 august 2016, 14:00)

    vodatepes [utilizator]

    Radem glumim dar cred ca va urma o perioada grea. Visteria e goala si va fi rau in anul ce vine.Sa vedem cine se va inhama la guvernare.E usor sa stai pe margine si sa faci galerie.umra
  • +16 (16 voturi)    
    proteste (Vineri, 5 august 2016, 14:06)

    m1ha1 [utilizator]

    iesim in strada. Capul lui Dragnea & Tari-ceanu vrem !
  • +17 (17 voturi)    
    Dragnea face un joc extrem de ieftin, (Vineri, 5 august 2016, 14:06)

    Susufler0 [utilizator]

    in care doar prostii pot sa creada !

    Pai sa discute cu Tariceanu si sa puna de-o motiune de cenzura !

    In primul rand nu sunt siguri ca va trece.

    Apoi, chiar daca o sa treaca, undeva, candva dupa 20 septembrie, ce-i care fac jocurile sunt PM si Presedintele.

    Procedurile vor fi impinse la limita extrema de timp permisa de Constitutie si de Legi.. O sa cada de 2 ori guvernul tot cu Ciolos PM si tot ce va obtine, daca va obtine Dragnea , va fi ca in loc de alegeri la termen sa fie alegeri anticipate cu maximum 7-14 zile inainte de data stabilita.
    NB. Alegerile vor fi organizate tot de tehnocrati !

    PS. Fiti siguri ca nu asta isi doreste condamnatul aflat in perioada de incercare Dragnea.

    PPS. De fapt ce face acum penalul presedinte al PSD, e un joc electoral cu miza mica, de pe urma caruia i s-a spus de catre consultanti ca mai castiga trei babe si doi mosnegi.
  • +14 (14 voturi)    
    Disperare (Vineri, 5 august 2016, 14:30)

    benicio [utilizator]

    A incercat tovarasul Dragnea sa se dea bine pe langa domnul Ciolos, dar a esuat, pentru ca nu avea cum altfel. Iar acum ameninta, precum golanasul din curtea scolii pe care nu-l primeste nimeni in echipa, ca urca la etaj si arunca cu pungi de apa in ei. Atata poate. Pai bine atunci, ne gandim si noi serios sa iesim la Universitate, daca o tineti langa.
  • +8 (8 voturi)    
    si noi... (Vineri, 5 august 2016, 14:43)

    liviu_ [utilizator]

    luam in serios chiar mai multe variante:
    - sa angajam un asasin platit
    - sa te tragem in teapa
    - sa te tragem pe roata
    etc
  • +7 (7 voturi)    
    pai si eu iau in considerare.. (Vineri, 5 august 2016, 14:45)

    akillies [utilizator]

    ..cat mai serios o aprticipare la un miting de protest cu alte mii de persoane impotriva acestui Parlament ed carton si mai ales a coruptiei care si-a facut cuib in el..!
  • +10 (10 voturi)    
    Suntem anormali ....ne conduc persoane condamnate. (Vineri, 5 august 2016, 15:06)

    TRABI [utilizator]

    Tras la raspundere , trebuie sa fie chiar el -dragnea , care are condamnare si sta in fruntea tarii in care muncim ca prostii pentru el si alti penali .
    Guvernul actual , nu are nici o intentie prin care sa insele populatia /tara si cel putin nu fura .
  • +13 (13 voturi)    
    doi viitori locatari de la jilava care (Vineri, 5 august 2016, 15:07)

    andreeaandreea [utilizator]

    nu au dreptul sa vorbeasca.
    Guvernul Ciolos, cel mai bun guvern.
    Guvernul Cilos va fi si dupa alegerile din noiembrie-decembrie, indiferent de procentele p$d-a£de.
    Vom sustine pe Cilos in strada!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    ecunoscut faptul ca veteranii sunt mosieri. (Vineri, 5 august 2016, 15:22)

    ouyang [utilizator]

    si evident au proprietati multiple. ne bucuram ca inca un mecanism de fraudare al statului a fost devoalat. probabil toti “mosierii” de teleorman au si niste veterani de serviciu. mai aduc si aia niste scutiri ici colo. sunt buni la casa omului, nu? hai scitir conasule. te asteapta niste ani la racoare.
  • +11 (11 voturi)    
    si Ciolos e de vina (Vineri, 5 august 2016, 17:20)

    Conservator [utilizator]

    Ar trebui sa mai stringa inca 350 de oameni si sa faca un partid, sa participe in alegeri cu o singura promisiune: pastrarea guvernului actual.
    Cu 350 de parlamentari ar obtine majoritatea in Parlament si s-ar tine de promisiune.

    In 4 ani s-ar usca de foame toate lichelele. Tariceanu, Ponta, Dragnea, Antena 3? Istorie.
    Abia atunci se va putea spune ca inchidem paranteza deschisa de Iliescu dupa Revolutie.
  • +1 (1 vot)    
    CIne spune asta!!! (Vineri, 5 august 2016, 19:24)

    Cetatean97513 [utilizator]

    UN CONDAMNAT PENAL!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Tupeu de Baron... (Vineri, 5 august 2016, 19:39)

    purplehaze [utilizator]

    fata de care iti este EXTREM de greu sa te exprimi...Indignarea iti taie pur si simplu rasuflarea...simti ca nu mai ai are....cauti instinctiv o Piatra, tinta o ai deja..
    Probabil unii dintre noi am obosit, nu mai avem nici varsta, nici timp sa iesim in strada, insa tupeul unora ca Dragnea, Tariceanu, plus al mascotele ce ies din cand in cand la rampa recitand din colocviile partidelor, ENERVEAZA CRUNT !!!
    Acesti indivizi au ajuns sa fie total desprinsi de Realitatea sociala a Romaniei, probabil va fi nevoie cat de curand de a le REAMINTI de existenta noastra.
    CUM isi imagineaza ...penalul Dragnea ca are mai multa credibilitate in fata actualului premier, chiar si pe acest subiect, al veteranilor de razboi
    ??????????????
    STIM deja cum lucreaza PSD-ul legile...cu muuult "profesionalism", ha !
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea sa nu bage veteranii la Berevoiesti! (Vineri, 5 august 2016, 21:13)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Treaba era prost structurata: ii imbia pe saracii veterani sa se corupa intrand in afaceri din ce in ce mai murdare ca apoi sa sufere cat nu face.

    Incepi printr-un parteneriat intai inocent in care primesti un mic os de ros, ca apoi sa afli ca ai ajutat la o scutire ilegala de taxe, ca apoi sa fii obligat sa intri in rahat din ce in ce mai rau si Drrr. Infrator PSD te trage de lant cand si cum vrea, te face calaul propriilor copii iti ia si vita din batatura.

    Sistemul PSD "Berevoiesti pentru Veterani" s-ar fi spart oricum pentru ca nu e pe banii lor, asa ca mai bine sa se termine acum sub Ciolos, curat si fara consecinte grave.

    Dragnea si PSD ar putea sa se simta sa lase macar veternii in pace sa-si traiasca batranetile cu pensii cinstite nu sa-i haituiasca la nesfarsit cu manarii sinistre stil Nastase.
  • +4 (4 voturi)    
    Dragnea, acest "Mitica" de la "Vacanta mare"! (Vineri, 5 august 2016, 21:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Liviu, cu mutra lui de taran smecher si totusi tamp, ce seamana cu instaritul taran Mitica din sitcom-ul de succes "Vacanta mare" ce ruleaza pe Kanal D, tot il ameninta de vreo 24 de ore pe Ciolos cu alegerile anticipate.

    E in firea lucrurilor ca pesedistii sa-si acopere urmele urat mirositoare pe care le lasa peste tot pe unde trec cu galagie si scandal, sa-si toarne in cap galeti pline cu odicolon, doar-doar o disparea mirosul de rahat ce-i insoteste incontinuu in drumul lor.

    In van insa.

    Asa cum Ponta nu reuseste sa se debaraseze de duhoarea de cadavru politic ce l-a invaluit din momentul in care DNA l-a trimis in judecata pt coruptie, tot asa si Liviu, nu reuseste sa scape deloc de mirosul fricii ce-o emana de cand s-a captusit cu condamnarea definitiva in dosarul Referendumului si apoi cu inca un dosar penal aflat in cercetre la DNA si pe care scrie "INCHISOARE CU EXECUTARE.
    In aceste conditii Presedintele PSD s-a apucat sa arunce cu fumigene !

    Caci asta e amenintarea cu motiunea de cenzura, o biata fumigena !
  • +4 (4 voturi)    
    ttt (Vineri, 5 august 2016, 22:15)

    TicuUrsache [anonim]

    Domnule Dragnea au inceput sa te intereseze problemele sociale?
    Nu tu esti ala care acum nu demult doreai o securizare a propriei persoane privind aplicarea legii. averii, (statut propriu, in afara legii) etc.
    Ah, vin alegerile, uitasem. Dar nu cred ca e cazul sa faci pe popularul. Cateva autobuze, cat un stadion de 55 000 de locuri si te-ai scos.
    Cand vom scapa de voi? Complicat, asa consider ca a aparul asa numitul terorism. Cand legea nu-si face datoria si oamenii ajung la saturatie cauta mijloace.
    Mincinosii insa avind posibilitati de manipulare pun in pagina propria teorie ajungand in situatia, Doamne fereste, a Frantei....
  • +1 (3 voturi)    
    MAFIA PSD(KGB)ALDE pregateste LOVITURA de Stat (Vineri, 5 august 2016, 23:30)

    JohnAnticoruption [anonim]

    A-T-E-N-T-I-E :

    MAFIA PSD(KGB) ALDE pregateste LOVITURA de Stat dupa ce DNA a strans cordonul .

    Liviu DRAGNEA(PCR) si C. P. (KGB)Tariceanu = CORUPTIA & HOTIA vreau sa bage ROMANIA in impas administrativ ca sa atace SRI-DNA-ANI-ICCJ -si Presedintele al Romaniei pe la spate cu un nou Guvern SUPRA CORUPT !!!
  • -2 (4 voturi)    
    Jos acest guvern mincinos si obraznic, (Sâmbătă, 6 august 2016, 20:26)

    xrogo [utilizator]

    afara cu acesti incompetenti numiti tehnocrati!